Jump to content

ZOR č58. tumačenje


babalulu

Preporučene objave

Molila bih pojašnjenje č58. u mom slučaju.

Radila sam kod bivšeg poslodavca od 20.04.10. do 30.09.10. a od 01.10.10. sam kod novog poslodavca. Bivši ugovor je propisao 26 dana GO, a kako je prekinut nakon 5mj i 10 dana, imala sam pravo na 5/12, tj. 11 dana. Od toga sam 6 iskoristila, a 5 je isplaćeno. I tu mi se čini sve korektno.

Kod novog poslodavca za sad nisam dobila rješenje o GO.

Po č58. nakon neprekidnog rada od 6 mjeseci imala bih pravo na puni GO. To mi baš nije jasno, obzirom da nemam prekid rada, ali sam promijenila poslodavca. Da li to znači da moj sadašnji poslodavac meni treba dati rješenje na puni GO (prema pravilniku o GO to bi bilo 25 dana) umanjen za tih 11 dana, tj. 14 dana?

HR predstavnik tvrdi da mi je, zbog isplate bivšeg poslodavca za ovih 5 dana, GO sveden na nulu i ne dozvoljava čak ni izračun od 3/12 za period od 1.10.-31.12. čime bih imala bar 6 dana GO.

Imam li pravo na još dana GO ili je ovih 11 dana sve na što za ovu godinu imam pravo?

Što je najinteresantnije, ne radi se o nekom privatniku, nego o renomiranoj firmi i čini mi se da je u pitanju samo nevoljkost HRa da odradi posao pa im je bilo najlakše poslati mail 'Žao mi je, 0 dana.'

Hvala u naprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prethodni poslodavac je postupio po zakonu.

 

Kako nije bilo prekida rada dužeg od 8 dana između dva radna odnosa, datumom 20.10.2010 stekli ste pravo na puni godišnji odmor za 2010. Po Pravilniku o radu novog poslodavca to je 25 dana. Taj broj poslodavac umanji za broj dana iskorištenog godišnjeg (11 dana).

 

Znači imate pravo na 14 dana godišnjeg kod novog poslodavca.

 

Kako Vam poslodavac nije omogućio korištenje u 2010 imate pravo taj dio prenjeti u 2011 i iskoristiti do 30.06.

 

Imate pravo 1 dan godišnjeg iskoristiti kada Vama odgovara ako poslodavca obavijestite o tome bar 3 dana ranije.

 

Sretan Božić

:pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav.

Nadam se da ne smeta da se prikljucim temi, posto imam slicnu nedoumicu a ne bih samo zbog toga otvarala novu temu.

Zaposlila sam se 01.07.2010.g na pola radnog vremena.

Pravo na puni godisnjii stekla sam dakle 01.01.2011.

02.01.2011. smo sporazumno otkazali ugovor da bi me poslodavac prijavio na puno radno vrijeme.

Zanima me, posto zakonska odredba o koristenju GO u dijelovima kaze da 12 dana moram iskoristiti u tekucoj godini a ostatak do 30.lipnja, kako bi trebalo napraviti rjesenje s obzirom da u 2010 jos nisam stekla pravo na puni GO? trebam li zbog toga iskoristiti GO odjednom do kraja lipnja ili? malo mi je nejasan taj dio :misli: (radim u udruzi i poslodavac ce napraviti kako meni odgovara, tu nema problema)

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost, za 2010g nemate pravo na puni godišnji odmor.

 

Imate pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora.

 

Naime, u Vašem slučaju, ne ispunjavate uvjete za puni godišnji odmor. Zakon propisuje da u slučaju neispunjavanja uvjeta 6 mjeseci neprekidnog rada imate pravo na 1/12 godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec rada.

 

Godišnji odmor morate iskoristiti do 30.06. a raspored korištenja određuje poslodavac (znaći može Vam odobriti korištenje "odjednom").

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos par pitanja, ako moze. Sto u slucaju kada se radni odnos prekine prije 01.07.(20.6) pa se osoba ponovno nakon 2 mjeseca zaposli kod istog poslodavca(22.8.), kako se tu racuna? 9/12 ili?

I jos jedan slucaj, ako osoba nije koristila godisnji u tekucoj godini ( onih 12 dana ) mora li u narednoj do 30.06. koristiti sve odjednom ili moze isto u dijelovima?

Zalim ako gnjavim, ali uvalili su mi na poslu da pravim rjesenja a ovo mi je prvi posao, nikad prije to nisam radila i nemam koga drugog pitati...

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mikica76 je napisao:

Jos par pitanja, ako moze. Sto u slucaju kada se radni odnos prekine prije 01.07.(20.6) pa se osoba ponovno nakon 2 mjeseca zaposli kod istog poslodavca(22.8.), kako se tu racuna? 9/12 ili?

U slučaju raskida(isteka) Ugovora 20.06. poslodavac je bio dužan radniku ili omogučiti korištenje razmjernog godišnjeg odmora (u ovom slučaju 5/12) ili isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.

Poslodavac Vam je dužan isplatiti naknadu. Rok u kojemu ova Vaša tražbina zastarjeva je 3 godine.

Pošto je došlo do prekida rada dužeg od 8 dana u nastavku radnog odnosa radnik je stekao pravo na još 4/12 godišnjeg odmora.

I jos jedan slucaj, ako osoba nije koristila godisnji u tekucoj godini ( onih 12 dana ) mora li u narednoj do 30.06. koristiti sve odjednom ili moze isto u dijelovima?

Zalim ako gnjavim, ali uvalili su mi na poslu da pravim rjesenja a ovo mi je prvi posao, nikad prije to nisam radila i nemam koga drugog pitati...

Hvala

Raspored godišnjeg odmora određuje poslodavac.

Vaše je pravo koristiti godišnji odmor u djelovima,ali možete dogovoriti s poslodavcam i korištenje odjednom ukoliko Vama tako odgovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mikica76 je napisao:

Jos par pitanja, ako moze. Sto u slucaju kada se radni odnos prekine prije 01.07.(20.6) pa se osoba ponovno nakon 2 mjeseca zaposli kod istog poslodavca(22.8.), kako se tu racuna? 9/12 ili?

U slučaju raskida(isteka) Ugovora 20.06. poslodavac je bio dužan radniku ili omogučiti korištenje razmjernog godišnjeg odmora (u ovom slučaju 5/12) ili isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.

Poslodavac Vam je dužan isplatiti naknadu. Rok u kojemu ova Vaša tražbina zastarjeva je 3 godine.

Pošto je došlo do prekida rada dužeg od 8 dana u nastavku radnog odnosa radnik je stekao pravo na još 4/12 godišnjeg odmora.

I jos jedan slucaj, ako osoba nije koristila godisnji u tekucoj godini ( onih 12 dana ) mora li u narednoj do 30.06. koristiti sve odjednom ili moze isto u dijelovima?

Zalim ako gnjavim, ali uvalili su mi na poslu da pravim rjesenja a ovo mi je prvi posao, nikad prije to nisam radila i nemam koga drugog pitati...

Hvala

Raspored godišnjeg odmora određuje poslodavac.

Vaše je pravo koristiti godišnji odmor u djelovima,ali možete dogovoriti s poslodavcam i korištenje odjednom ukoliko Vama tako odgovara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija