Jump to content

prisilno liječenje alkoholičara


maricazg

Preporučene objave

Sin, 31 g.,kronični alkoholičar već 15 godina. Živi sa roditeljima i maloljetnim bratom. Ne želi priznati problem, niti dobrovoljno prihvaća liječenje. Situacija je sve gora i gora, svakodnevno pije i ne trijezni se, ugrožava obitelj, posao, u posljednje vrijeme postaje sve agresivniji..nažalost u takvom stanju vozi. Molim savjet kako ga možemo prisiliti na liječenje i što pravno možemo poduzeti. Uz sve to pokazuje i znakove depresije kada je trijezan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije zabranjeno sam sebe trovati alkoholom.

 

Ako upravlja motornim vozilima pijan, policija pocesuira, a sud zabrani upravljanje vozilom. Policija ima ovlast oduzeti vozačku dozvolu i njeno vraćanje uvjetovati liječničkim pregledom.

 

Ako se nasilnički ponaša u obitelji, moguća je zaštitna mjera liječenja od alkoholizma, ali ta zaštitna mjera mora imati ograničen rok trajanja, a ništa ga ne sprječava da nakon isteka nastavi piti.

 

Ako postaje opasan za sebe i ostale u okolini radi duševnih smetnji, policija ga može prisilno dovesti na nadležan psihijatrijski odjel, odakle će ga kad-tad pustiti. Ukoliko dovođenje obavlja zdravstveno osoblje, oni trebaju suglasnost rodbine.

 

Mislim da bi detaljnije i kvalitetnije odgovore mogli dobiti na obiteljskom forumu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisno o tome koliko daleko to ide, moguće je prisiliti ga na liječenje.

 

KZ

Obvezno liječenje od ovisnosti

Članak 76.

(1) Sigurnosna mjera obveznog liječenja od ovisnosti može se primijeniti prema počinitelju koji je kazneno djelo počinio pod odlučujućim djelovanjem ovisnosti od alkohola ili opojnih droga kad postoji opasnost da će zbog te ovisnosti ponovno počiniti neko kazneno djelo.

 

Prekršajni zakon

Vrste zaštitnih mjera

Članak 50.

(1) Zaštitne mjere koje ovaj Zakon propisuje i sud može jednu ili više njih počinitelju prekršaja primijeniti su:

1. obvezno psihijatrijsko liječenje,

2. obvezno liječenje od ovisnosti,

...

7. zabrana upravljanja motornim vozilom.

 

Obvezno liječenje od ovisnosti

Članak 53.

(1) Zaštitna mjera obveznog liječenja od ovisnosti može se primijeniti prema počinitelju prekršaja koji je prekršaj počinio pod odlučujućim djelovanjem ovisnosti od alkohola ili opojnih droga kad postoji opasnost da će zbog te ovisnosti ponovno počiniti neki prekršaj.

 

Prijavite ga za njegovo dobro jer svi znamo za posljedice alkoholizma u obliku prometnih nesreća, nesreća na radu, povećane stope kriminaliteta, nasilja u obitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija