Jump to content

Sudska izmjena odluke s kojim roditeljem će živjeti dijete


Sokol99

Preporučene objave

Dobar dan,

 

Prijateljica nam je nakon sudskog spora dobila rješenje prema kojemu se mjenja mjesto življenja njezinoga djeteta. Prema rješenju mjesto življenja će biti kod djetetovog oca. Otac i majka su se razveli prije dosta vremena. Dijete je do sada živjelo sa njom i sada je polaznik osnovne škole. Trenutno je u postupku pisanja žalbe za što nema puno vremena, tako da smo joj mi odlučili pomoći.

U rješenju se navodi da su u međuvremenu nastupile nove okolnosti (kod oca bi imalo svoju sobu, moglo bi se s njim identificirati, te je otac zasnovao novu bračnu zajednicu) zbog kojih se mjenja odluka o skrbi nad djetetom. Navodi se da je to želja djeteta.

O skrbi majke nad djetetom nemaju nikakvih primjedbi čak se navodi da je majka do sada dobro skrbila o djetetu.

Također, imamo dosta jake indicije da dijete nije izjavilo da želi živjeti kod oca.

 

Zamolili bi Vas da nam pomognete da što bolje i kvalitenije nastavimo - od kvalitetnog pisanja žalbe do ostalih mogućnosti. Da li imate informacije gdje bi se bilo najbolje obratiti za pomoć ili koje osobe bi bilo najbolje unajmiti... i ostale korisne savjete...

Suosjećamo s majkom i djetetom te mislimo da bi za dijete bilo bolje da nastavi živjeti s majkom i ne mjenja mjesto življenja.

Unaprijed hvala svima na kvalitetnim odgovorima i zamolili bi Vas ako bi mogli dati sve odgovore u narednih par dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su oba roditelja podobna i ako se dogovaraju u "najboljem interesu djeteta" onda nije toliko presudno kojem od njih će dijete biti povjereno na zajednički život.

 

Koji opseg "susreta i druženja" je dijete do sada imalo sa ocem?

 

"Također, imamo dosta jake indicije da dijete nije izjavilo da želi živjeti kod oca."

 

Na čemu temeljite te indicije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gringo je napisao:

Zašto dijete ima tako minimalne kontakte sa ocem?

S obzirom da je udaljenost nekih osamdesetak km. što je otprilike identično udaljenosti trenutnog prebivališta moga djeteta i mene, samo troškovi prijevoza djeteta su nekih 450 kn. za vikend što znači da se oni penju na 900 kn. mjesečno plus slatkiši, igraćke, robica, izlasci.

Kada se tome doda 1 100 kn. alimentacije, mjesečni izdaci za dijete budu oko 2 500 kn. ( u mome slučaju )a ako su i primanja nešto skromnija, što je kod nas česti slučaj i dijete i otac bi trebali biti presretni da si mogu priuštiti druženje svaki drugi vikend.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kontakte s ocem je odredio sud i to nam nije sada u fokusu. Ono što nam je bitno je opisano u prvom mojoj poruci tj. šta dalje nakon sudske odluke tj. kako najbolje sastaviti žalbu. Malo nas začuđuje sudska odluka o promjeni mjesta življenja djeteta jer nije napisano da su uvjeti za život djeteta kod majke loši, zar se ne bi trebalo brinuti i o faktoru stabilnosti životnih okolnosti djeteta tj. koliki će šok biti izazvan kod djeteta prilikom preseljenja a da mu kod majke ništa nije manjkalo.

Možda su moja očekivanja na forumu bila prevelika ali očekivao sam ću dobiti više pravnih konretnih odgovora. Malo sam surfao po forumu i koliko sam shvatio da su u ovome području posebno jaki canis i newbie, nadam se da će mi i oni odgovoriti. Normalno i svi ostali koji mi mogu pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rijetki su slučajevi u Hrvatskoj da nadležni Centar da mišljenje i sud donese odluku da se dijete povjeri na zajednički život ocu. Za tako nešto mora postojati zaista više nego dobar razlog.

 

"Kontakte s ocem je odredio sud i to nam nije sada u fokusu"

 

Možda to vama ili djetetovoj majci nije u fokusu, ali je svakako izuzetno bitno za dijete. Nitko pa niti sudska odluka ne spriječava djetetovu majku da te kontakte proširi u djetetovom interesu, a navedeni kontakti su svakako minimalni za kvalitetan psihofizički razvoj djeteta.

 

"Malo nas začuđuje sudska odluka o promjeni mjesta življenja djeteta jer nije napisano da su uvjeti za život djeteta kod majke loši"

 

A dali je možda napisano da su uvjeti za život djeteta kod oca bolji?

 

Onog trenutka kada djetetova majka bude stavljala interes djeteta na prvo mjesto, a ne svoje sebične ciljeve vjerujem da će joj biti nebitno što piše u rješenju kojem od roditelja je dijete povjereno na zajednički život.

 

Vjerujem da je nadležni Centar i sud uz ostale parametre procijenio da će otac omogućiti djetetu puno šire kontakte sa majkom od onih koje je ona omogućavala dok je dijete bilo kod nje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izmjena odluke se može zatražiti radi bitnih okolnosti koje su se izmijenile u odnosu na one prema kojima je donesena ona prethodna.

 

Obratite pozornost na objavu koja prethodi ovoj: trebalo bi smatrati da je na djetetovu dobrobit (što je prilično širi pojam od subjektivno-privatno-laičkog mišljenja što za dijete dobro jest ili nije već se odnosi na pretpostavke njegovog razvoja) ona varijanta u kojoj ima uredniji kontakt, komunikaciju i odnos sa oboje roditelja. Doduše, "trebalo bi" nije slučajan odabir riječi.

 

Stambeni uvjeti: kod oca ima svoju sobu. OK. Ima li kod majke takav optimum okolnosti (školarac, životno-radni prostor, privatnost i sl.)?

Dugoročno gledano, obrazovni i sl. uvjeti: Split je u tom pogledu prilično povoljniji od Šibenika, ali teško da je baš to bio presudan faktor.

Otac je sklopio drugi brak: činjenica može asocirati da živi stabilnim i urednim životom, da ima pomoć, iako ne može biti presudno obzirom da se dijete povjerava roditelju ne i njegovom bračnom/izvanbračnom partneru koji danas to jest a za godinu dana ne mora više biti, stoga je više ukrasni element bitno izmjenjenih okolnosti, a ključna osoba roditelj.

 

Najvažnija izmjenjena okolnost, a ovo prethodno se vrlo zgodno uklapa: dijete je izrazilo želju živjeti s ocem.

Navodite kako imate dosta jakih indicija da to nije istina.

Koja množina ljudi ima te dosta jake indicije i gdje su te indicije bile dok je trajao postupak pred sudom?

Mišljenje CZSSa niti djetetova želja koju je izrazilo kada je bilo upitano za mišljenje zasigurno nije bilo iznenađenje tek u obrazloženju odluke.

U tom smislu nije sporedno ni iz koje je faze tvrdnja da se dijete iz nekog razloga oca boji i ne želi ga povrijediti, čime usmjeravate pozornost na pomisao da dijete samo nastoji (ili je nastojalo u postupku) ispuniti očeva očekivanja usprkos samom sebi.

Dakle, što se odvijalo u tom dijelu priče?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo Newbie: odličan komentar! Jasno sažeto, konkretno i sa razumijevnjem.

 

Sokol99: "Dijete se boji oca iz nekoga razloga i ne želi oca povrijediti."

Mislite znači da se dijete oca boji i ne želi ga povrijediti, a majke se ne boji i za nju mu je sve jedno hoće li biti povrijeđena? Ovaj zaključak o povrijeđenosti mi nije bio jasan.

 

S obzirom da dijete dulje vrijeme živi s majkom, pretpostavljam da je isti centar radio i raniju obradu kada je djete istoj dodjeljeno. Ukoliko je taj isti centar dao sada drugačije mišljenje, predpostavljam da je morao imati dobar razlog za to, te da je upoznat sa cijelom situacijom. Posebno iz razloga što je poznato da se očevima teško dodjeljuju djeca.

 

Zanima me koliko ste zaista dobro upoznati sa majčinim postupanjima prema ocu i djetetu od trenutka razvoda?

 

Lijep pozdrav :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatska je mala, a broj djece koju sud povjeri očevima je još manji. Uz dužno poštovanje prema gospodinu ili gospođi Sokol99 mišljenja sam da bi bilo puno korisnije da iskreno napiše sve što se događalo u postupku jer bi tek onda ovdje ljudi mogli dati mišljenje dali je nadležni Centar i sud postupio u najboljem interesu djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala NEWBIE na odgovorima, ispod sam vam odgovorio na pitanja. Zamolio bih vas da mi što prije odgovorite također ću ja Vama brzo odgovorati.

newbie:Stambeni uvjeti: kod oca ima svoju sobu. OK. Ima li kod majke takav optimum okolnosti (školarac, životno-radni prostor, privatnost i sl.)?

Sokol99: Kod majke nema takav optipmum okolnosti ali majka je spremna poraditi na tome ako je bitno, do sada nije bilo problema u funcioniranju.

 

newbie:Dugoročno gledano, obrazovni i sl. uvjeti: Split je u tom pogledu prilično povoljniji od Šibenika, ali teško da je baš to bio presudan faktor.

Sokol99: Ok, iako se baš ne slažem da veći grad može bolje "odgojiti" dijete ali očigledno je takvo mišeljenje uvaženo.

 

newbie:Otac je sklopio drugi brak: činjenica može asocirati da živi stabilnim i urednim životom, da ima pomoć, iako ne može biti presudno obzirom da se dijete povjerava roditelju ne i njegovom bračnom/izvanbračnom partneru koji danas to jest a za godinu dana ne mora više biti, stoga je više ukrasni element bitno izmjenjenih okolnosti, a ključna osoba roditelj.

Sokol99: Ok, nadam se da je i to sud smatrao ukrasnim elementom. Iako je taj ukrasni element i razlog razvoda braka. Zar to nije malo zabrinjavajuće za psihofizički razvoj djeteta? Da li se to može imati težinu u žalbi?

 

newbie:Najvažnija izmjenjena okolnost, a ovo prethodno se vrlo zgodno uklapa: dijete je izrazilo želju živjeti s ocem.

Navodite kako imate dosta jakih indicija da to nije istina.

Koja množina ljudi ima te dosta jake indicije i gdje su te indicije bile dok je trajao postupak pred sudom?

Sokol99: Slažem se sa Vama da bi to mogla biti najvažnija izmjenjena okolnost. Do donošenja presude indicije da djete želi živjeti s ocem nisu postojale tj. to je tek spoznato sa sudskom presudom. Uzak krug ljudi ima takve idicije.

newbie:Mišljenje CZSSa niti djetetova želja koju je izrazilo kada je bilo upitano za mišljenje zasigurno nije bilo iznenađenje tek u obrazloženju odluke.

U tom smislu nije sporedno ni iz koje je faze tvrdnja da se dijete iz nekog razloga oca boji i ne želi ga povrijediti, čime usmjeravate pozornost na pomisao da dijete samo nastoji (ili je nastojalo u postupku) ispuniti očeva očekivanja usprkos samom sebi.

Dakle, što se odvijalo u tom dijelu priče?

Sokol99: Po mojim saznanjima bilo je iznenađenje tj. kao što sam napisaov već iznad saznalo se tek kod obrazloženja odluke. Djete je isto šokirano presudom. Djete jednostavno nije željelo povrijediti ni jednog od roditelja te je izjavilo da mu je lijepo i kod mame i kod tate.

Predpostavka da se djete boji oca je tek nakon sudske presude.

Ne znam da li sam vam odgovorio sve što ste me pitali, ako nisam nešto odgovorio zamolio bih vas da pitate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ad1. Dojenče je redovito u krevetcu u sobi roditelja, a što starije dijete to mu je potrebniji vlastiti kutak i njegov mali svijet u skladu sa potrebama i stvaranim navikama. Naravno, koliko je to god moguće. Ako je dijete izjavilo da mu je jednako lijepo i sa mamom i sa tatom, jezičac vage je tamo gdje ima takve osigurane prilike. Ono "spremna je poraditi na tome" je trebalo biti u perfektu a ne prezentu ili futuru, a kad se dogodi bit će izmjenjena okolnost u odnosu na ove sadašnje prema kojima je odluka donesena.

 

ad2. Koliko nam je poznato, djecu ne odgaja ni grad ni selo ni susjedstvo niti išta slično: spomenuh dugoročno gledano obrazovne mogućnosti i širinu tog spektra izbora pri ruci. Nije presudno, ali je zgodan dodatni element na vagi pri jednakoj ugodi kod mame i tate, kamoli kod datog mišljenja da bi bilo s jednim od njih.

 

ad3. Hoće li netko pokušati opravdanje naći u drugoj ženi, muškarcu, svekrvi, punici, šogoru ili susjedovoj mački, stvar je osobnog izbora i želje pa nema smisla o tome razglabati. Ali, definitivno i zasigurno, svi jedini i mogući razlozi/uzroci razvoda braka redovito se ne nalaze dalje od ona dva imena potpisana prilikom sklapanja braka, kasnije razvoda.

 

ad4. Ako je dijete tijekom postupka doista dosljedno tvrdilo kad god je upitano da mu je jednako lijepo kod majke i kod oca, a odluka se temelji na tvrdnji da se izjasnilo kako želi živjeti s ocem, pokušajte tim putem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

ako su se majka i otac razveli prije dosta vremena, kako navodite, a dijete je sad polaznik osnovne škole, znači kod prvog donošenja presude s kojim će roditeljem dijete živjeti, dijete je bilo malo, pa je vjerojatno to bila ona presudna nit zbog koje je dijete dodijeljeno majci.

Danas je dijete, vjerojatno, ako se radi o razvodu od prije dosta vremena, veliko, pa je to jedna od presudnih niti u ovom slučaju, osobito ako je dijete muško.

 

To što je isti u braku je dakako je poen više za oca, dok majka nakon duljeg vremena nije djetetu osigurala vlastitu sobu a kamoli okrenula drugu stranicu u životu,i to je svakako za razmatranje, prema mom osobnom mišljenju s kojim se naravno nemorate složiti.

Zašto mislite da je to što vi predpostavljate da je "ukrasni element" također razlog za rastavu braka, nešto loše po status oca u procesu? Dali bi po vašem mišljenju za oca bilo povoljnije da je s istom osobom raskinuo, a brak sklopio sa nekom drugom ili trećem osobom ? Jer svakako će jednom naći osobu s kojom će željeti provesti ostatak života ako će imati razumijevanja, sreće, poštovanja i ljubavi u dovoljnom omjeru.

Ako zaista pišete u ime neke druge osobe, nemojte ulaziti u razloge i istinitost tvrdnji, jer ipak su to sve što navodite samo predpostavke na osnovu iznošenja jedne od strana..ili kako bi newbie rekla može to biti i zbog susjedove mačke..

 

Inače, dijete koje se nalazi kod majke i pod pritiskom je, vjerojatno će reči ono što roditelj želi čuti. Zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie:Otac je sklopio drugi brak: činjenica može asocirati da živi stabilnim i urednim životom, da ima pomoć, iako ne može biti presudno obzirom da se dijete povjerava roditelju ne i njegovom bračnom/izvanbračnom partneru koji danas to jest a za godinu dana ne mora više biti, stoga je više ukrasni element bitno izmjenjenih okolnosti, a ključna osoba roditelj.

Sokol99: Ok, nadam se da je i to sud smatrao ukrasnim elementom. Iako je taj ukrasni element i razlog razvoda braka. Zar to nije malo zabrinjavajuće za psihofizički razvoj djeteta? Da li se to može imati težinu u žalbi?

 

 

oprostite, možete li malo pojasniti, što je zabrinjavajuće za razvoj djeteta, posebice njegov fizički razvoj, u činjenici da je otac sklopio novi brak?

 

Vaše mišljenje da je "ukrasni element" imao prste u raspadu Vašeg braka (nu, otvorimo karte, ne igrajmo se svojih najboljih zabrinutih prijatelja) nema nikakve težine ni u brakorazvodnom postupku, a kamoli u postupku kojim se mijenja odluka o povjeravanju djeteta na zajednički život i skrb.

 

zašto se želite žaliti? što Vam točno smeta u odluci da dijete ode živjeti kod oca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za Newbie:

1. Naveo sam prije da je djete izjavilo da želi živiti s ocem, to nije točno. To je samo otac izjavio da mu je djete izjavilo tj. to nije izjava djeteta Centru za socijalnu skrb ili sudu.

2. Malo mi sumnjiva slijedeća činjenica: otac i njegova žena žive u Splitu, majka i djete u Šibeniku. Znači svoje mišljenje su iznjeli Centar za socijalnu skrb u Splitu i Šibeniku. Međutim Centar za socijalnu skrb u Šibeniku (koji je po mome mišljenju samo razgovarao sa majkom i djetetom) je pozitivno govorio o ocu i njegovoj ženi? Centar u Šibeniku predlaže da se djete dodjeli ocu iako po meni nije imao direktnog kontakta s ocem (također pozitivno govore o majci)?.

3. Djete u Šibeniku je jako okupirano aktivnim treniranjem odbojke, ne znam da li u Splitu će imati mogućnost treniranja što može isto negativno utjecati na djete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nope ;)

 

Forum ima par razina vrijednosti.

Jedna od njih je mogućnost, pružena nekome tko će se naći u sličnoj situaciji i sa sličnim mislima kasnije, da porazmisli o istom, sličnom ili vrlo udaljenom usmjeravanju svojih misli i akcija.

 

@Sokol99,

preporučam da budete precizni, jer vam samo tako forumaši mogu pomoći svojim znanjima i iskustvima.

Nešto se "po vašem mišljenju" jest ili nije dogodilo. "Po vama" nije ostvaren direktan kontakt s ocem djeteta, pa bi sad trebalo pitati što je "po vama" indirektan kontakt koji se u nekom možebitnom dijelu kosi sa procedurom itd.

 

Oko odbojke, informacije su za grad Split dostupne. Doduše, nedostaju poneke o hokeju na ledu, skokovima u vodu preko određene visine u zatvorenom bazenu, jednakom planu i programu umjetničke škole klasičnog baleta i još poneke sitnice.

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo hvala svim forumašicama i forumašima na njihovim savjetima/pitanjima/odgovorima. Od svih vas sam pročitao poruke ali zadržati ću svoje pravo da odgovorima od Newbie dajem najveću težinu. Stavljam izjave tipa „Za Newbie“ kako bi se povećala vjerojatnost da moju poruku Newbie će vidjeti i odgovoriti. Isto tako pokušavam naznačiti na čije poruke odgovaram.

PM, šta je to? Prime Minister, Project manager, balkanska opisna izjava...

I opet ja ;), Newbie – drugo pitanje nisam možda najbolje napisao, mislio sam da prokomentirate sa pravne strane pošto ja kao laik ne znam s kim je Centar sve komunicirao, ja sam naveo što mi je logično. Znači probati ću preformulirati drugo pitanje:

2. . Otac i njegova žena žive u Splitu, majka i djete u Šibeniku. Svoje mišljenje su iznjeli Centar za socijalnu skrb u Splitu i Šibeniku.

Činjenica: Centar za socijalnu skrb u Šibeniku je pozitivno govorio o ocu i njegovoj ženi.

Moja pitanja: Da li je pravno ok? S kime centar u Šibeniku je mogao obaviti razgovor, zar ne samo sa onima koji imaju prebivalište u Šibeniku? Ako nije imao prilike s ocem i njegovom ženom pričati kao je onda mogao iznjeti mišljenje o njima?

Činjenica: Centar u Šibeniku je predložio da se djete dodjeli ocu (također pozitivno govore i o majci djeteta)

Moja pitanja: Da li centar za socijalnu skrb može predlagati kome da se dodjeli djete? Zar nije da centar iz Šibenika i Splita šalju izvješće sudu koji onda odlučuje kome dodjeliti djete?

 

Pitanje od pahuljicazg - zašto se želite žaliti? što Vam točno smeta u odluci da dijete ode živjeti kod oca?

Odgovor: Zato što mi se čini da sudska odluka nije pravedna niti u interesu djeteta. Normalno, to je moje subjektivno mišljenje.

Pitanje od pahuljicazg - oprostite, možete li malo pojasniti, što je zabrinjavajuće za razvoj djeteta, posebice njegov fizički razvoj, u činjenici da je otac sklopio novi brak?

Odgovor: OK, to sam shvatio da nema utjecaja na ovaj slučaj. Mislim da imam pravo na svoje mišljenje, koje se podudara sa kršćanskim pogledom na brak – jedan brak jedan život.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CZSS je redovito pozvan dati stručno mišljenje kome povjeriti dijete na zajednički život, a sud donosi odluku.

Djecu se ne dodjeljuje niti se odlučuje kome će pripasti (što je druga po redu folklorno uvriježena fraza), jer nisu stvari.

 

"Mišljenje koje koje se podudara sa kršćanskim pogledom na brak – jedan brak jedan život" može biti nečiji privatni stav o braku (svom i o sebi samome, jer je subjektivan i osobna stvar), a može biti i teološka rasprava.

Uporište žalbi na povjeravanje djeteta ni pod razno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro jutro nama koji radimo od sedam :(

 

PM - private message...da nebi bilo zabune oko značenja za one koji se ne služe engleskim...mislim PM može stvarno svašta značit pahuljice ;)

 

U postupku je nadležan CZSS prema prebivalištu djeteta gdje se opet prema prebivalištu vodi sudski postupak. CZSS nadležan za majku i dijete na temelju postupka obrade donosi mišljenje i preporuku sudu. Također isti centar na osnovu obrade CZSS-a nadležnog za oca( ako nije isti zbog mjesta prebivališta) donosi i mišljenje o svim osobama u postupku. I jedan i drugi CZSS svoja mišljenja šalju na sud gdje se postupak vodi. CZSS koji je nadležan za dijete uvažava mišljenje CZSS-a koji je vršio obradu oca. Ta dva CZSS-a međusobno komuniciraju i obrazlažu činjenice bitne za donošenje mišljenja i preporuke sudu, nalaze psihologa itd.

 

Znači, u ovom dijelu je također sve po protokolu i nema prostora za žalbu.

 

LP (lijep pozdrav)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Odgovor: Zato što mi se čini da sudska odluka nije pravedna niti u interesu djeteta. Normalno, to je moje subjektivno mišljenje."

 

1. Hoćete napokon konkretno navesti što to nije u interesu djeteta i iz kojeg razloga sudska odluka nije pravedna?

 

2. Dok su djetetov otac i majka bili u braku gdje su živjeli u Splitu ili Šibeniku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobar dan...evo mješam se malo u vašu raspravu ovdje.. oprostite...ja imam malo problema sa djetetom i tako...djete živi sa majkom...tjete tek ima 3mj....ja sam otišao od njih pod prisilom njezine mame i brata....izbacili su me na ulicu kada je došla moja obitelj vidjeti djete....nisu smjeli doć vidjeti djete(neznam zašto ali)...i tako da sam i ja onda toga trena izbaćen...naravno ja sam redovito išao gledati djete.. samnom nitko ama baš nitko ne komunicira tamo...niti da mi odgovore na pitanja kako spava djete kako jede... dali je sve u redu dali mu treba šta itd....odgovori su "da" ili "ne" ili kratki da se vidi da me želi odmah ušutjeti....otišao sam 14.10.2010.godine od njih...od 15.10, je žena mene zvala da treba djetetu neke stvari i da dođem po svoje stvari do kraja.. reko dobro... i ja sam tako kupovao za djete i spremao račune sve te za svaki slućaj....istina je nisam ništa davao novćano...i najednom je meni došao poziv za sud....kao djete me zuži preko majke za neplaćanje alimentacije i da nisam ništa dao za djete od kada sam otišao...i navela je da sam otišao zbog kao veze sa drugom ženskom osobom.. a to nije istina kad sam izbaćen van... moji su svjedoci bili su prisutni tamo...ja sam priložio na sudu račune da nije istina da nisam baš ništa davao za djete itako dalje....

ali da se vratim na temu ovu....kada sam ja otišao od nje išao sam 2 puta na CZSS da vidim šta da radim...kad me njezini izbacili van...a žena mirno hladno sjedila.. (pod utjecajem je jako roditelja svojih) i da zašto nemaju pravo moji roditelji vidjeti djete ipak su i to baka i djed djetatu.... CZSS je rekao da kao pošto nisam daleko od djeteta da imam pravo vozit na pola sata do sat vremena djete kući, u šetnju i tako...naravno sve uz dogovor suprige... ali ona nije na to htjela pristat i kamoli ćuti za to.... ne brani ona meni viđanje djeteta.. mogu ga vidjeti kad god želim... ali ne dozvoljava mi da kada je malo toplije da ga uzmem i da odem na dvorište sa njime malo a kamoli da ga doma uzmem i svojima pokažem...prošlo je i krštenje i tako reko možda neda da djete ide kad se pokrsti ali nije to razlog... neznam.... tako izgleda kao da nije moje djete....

već sam razmišljao sa policijom otić tamo neda mi da djete uzmem sa sobom i da mu odem kupit nešto za obući sa njime i tako....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao višegodišnja forumašica potpuno sam svjesna vrijednosti upisa i upita iznesenih ovdje za neke možebitne buduće tražitelje pomoći.

 

ali, bit ću za legalis neuobičajeno bezobrazna (spremna sam prihvatiti posljedice u potpunosti :klanja:), pa ću reći da to vrijedi za one koji doista trebaju pravnu (pa, za početak, daju dovoljno informacija kako bi se mogao steći uvid u slučaj, obzirom da nam kasni ovogodišnje sljedovanje kristalnih kugli), a ne neku drugu vrstu pomoći.

 

uzevši u obzir i strogo kršćansko shvaćanje braka, i dalje mi nije jasan utjecaj drugoga očeva braka na fizički napredak djeteta (hoće li možda prestati rasti, stopala mu neće rasti dovoljno velikom brzinom, ili?)

 

grbavljenje oko toga što znači PM nije vrijedno komentiranja, kao ni, u nedostatku pravih argumenata, izmišljanje problema oko toga ima li u splitu odbojkaškog kluba ili ne.

 

LP (long play) :vjestica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za Newbie:

Ok, slažem se da "dodjeljivanje djeteta" nije dobar izraz, isprika zato što sam ga koristio. Oko razloga i mišljenja za razvrgavanje braka sam se složio da pravno ne utječe na ovaj slučaj i mislim da ovo nije mjesto za teološku raspravu ;)

Za Ritter:

Hvala što ste mi detaljnije objasnili.

Napisali ste "PM - private message...da nebi bilo zabune oko značenja za one koji se ne služe engleskim" Moje: To oko nesluženja engleskim je vaša pretpostavka. Osim vaše pretpostavke moglo bi se i reći da vaš opseg poznavanja skraćenice PM je mali. Zavisi kako se gleda...

Za Gringo:

Moja isprika ako vam nisam odgovarao na sva pitanja ali mislim da na to imam pravo iako može djelovati na kvalitetu rasprave. Majka i otac su živjeli u Splitu. Otac je napustio majku za vrijeme trudnoće. Moje subjektivno mišljenje je da presuda nije pravedna. Mislim da nema pravih razloga za promjenu boravišta djeteta u Split, to može biti veliki šok za djete jer mora mjenjati školu, prijatelje, okolinu... a i sud je rekao da mu je sa majkom bilo ok.

Za necromancer_kc:

Pročitao sam vašu poruku i iskreno mi je žao što se to dogodilo djetetu i vama, nepravedno ponašanje majke koje nije u interesu djeteta. Želim vam da se borite za svoje djete svim pravnim sredstvima, tu će vam vjerovatno više pomoći Newbie, ovo da nemate traga o plaćanju djeteta je već puno puta viđena stvar i za mene kao laika. Budite hrabri, uporni i pametni...

Za Pahuljicazg:

Vi: "kao višegodišnja forumašica potpuno sam svjesna vrijednosti upisa i upita iznesenih ovdje za neke možebitne buduće tražitelje pomoći."

Ja: Hvalite sebe da ste višegodišnja forumašica, zar imate tada veća prava od mene?

Vi: "pa ću reći da to vrijedi za one koji doista trebaju pravnu (pa, za početak, daju dovoljno informacija kako bi se mogao steći uvid u slučaj, obzirom da nam kasni ovogodišnje sljedovanje kristalnih kugli), a ne neku drugu vrstu pomoći."

Ja:Određujete pravila ponašanja na forumu, mislim da nemate ta prava.

Vi:"grbavljenje oko toga što znači PM nije vrijedno komentiranja, kao ni, u nedostatku pravih argumenata, izmišljanje problema oko toga ima li u splitu odbojkaškog kluba ili ne."

Ja:vrijeđate me, mislite da izmišljam... mislim da govor mržnje niti omalovažavanja nije dozvoljen na ovom forumu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle:

ad1- riješeno

ad2- riješeno, nema daljnjeg filozofiranja suvišnim upitima što na bilo kojem forumu PM ili PP znači, kao što ni u podforumu radnog prava ne bi lamentirali nad značenjem skraćenice KU.

ad3- riješeno

ad4- riješeno; molim lijepo da ne napućujete korisnike kome će se obraćati za pomoć, naši forumaši su, odreda, do sada nesebično pomagali i pomogli prekobrojnim ljudima, sviđalo se to kome ili ne

ad5- riješeno, jer se obustavlja ovom mojom objavom

ad6- riješeno; dodatak: nije neuobičajeno niti nepoželjno da bilo tko skrene pozornost na razlučivanje bitnog od nebitnog

ad7- riješeno, i prethodno ste napućeni da provjerite dostupnost bavljenja odbojkom u Splitu

 

Ne prizivajte pravila forumske komunikacije gdje za tim nema potrebe, to ćete prepustiti mojoj procjeni.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vrijeđam Vas? čime? time što sam napisala da je pitanje oko odbojke izmišljeni problem? odgovorno tvrdim da jest, jer da ste si dali truda, izguglali bi da u splitu postoji muški odbojkaški klub. dakle, dijete je zainteresirano za odbojku, otac je okarakteriziran kao kvalitetan roditelj (u prijevodu, znači da mu je stalo do djetetovih hobija), klub postoji. gdje je problem?

 

 

govor mržnje? je, mrzim Vas jako, pogotovo na ovu južinu, maglu i kišurinu. a i utorak je. stoga me tužite moderatorima, svima, na ovom, a i na svim ostalim podforumima.

 

ali, budimo ipak na trenutak ozbiljni: čini mi se da insinuirate da su sud te dva(2) CZSS-a, inače poznata po svojoj neobjektivnosti i pristranosti u korist majki izmislili da je dijete izjavilo da želi živjeti kod oca. pa ću Vas pitati:

 

1. zašto bi sud i CZSS takvo što učinili i što bi imali od toga?

 

2. ako je dijete takvo što izjavilo, kome takva sudska odluka čini nepravdu? Vama? Zašto?

 

3., a što slijedi iz drugoga, čija Vam je dobrobit (a i interesi) na duši, Vaši ili djetetovi?

 

4. nevezano uz ostalo: dakle, kad se razvrgne brak, (po mogućnosti sklopljen kod matičara), jedan i jedini za cijeli život, slijedi doživotni celibat i, po potrebi, samobičevanje subotom predvečer? pa, je li to baš zdrav okoliš za psihofizički razvoj djeteta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih rado, ako se nitko neće ljutiti,nastavno na temu a nevezano na Sokola, spomenuo da imam prijatelja u Šibeniku, naravno razveden je :) bivša i on su živjeli u Šibeniku, ona je inaće iz Zg. Razveli su se. Jedno dijete. Mislim sada peti ili šesti razred. Majka se preudala, živi u Šibeniku na drugom djelu grada. Dijete je s njom. Dobila je još dvoje djece u novom braku. Žive u skučenom prostoru s obzirom na brojnost obitelji, tu su i njegovi roditelji. Dijete nema svoju sobu (spava u boravku). Otac ima novi stan, dijete u tom stanu ima svoju sobu, vrlo lijepo uređenu. Otac je u vezi već dulje vrijeme ali još ne živi sa novom djevojkom. Zaposlen. Odlična plaća. Baka i djed u neposrednoj blizini. Majka ne zaposlena. Uredno plaća alimentaciju i djetetu kupuje odjeću, obuću i dr. Međutim, nikako da se otac izbori za to da njegovo dijete dobije priliku za kvalitetnijim djetinjstvom, uz njega koji mu to svakako može i ima volju pružiti, a i dijete bi to željelo. Veoma voli oca i jako su bliski. Neznam točno što je on poduzimao i u kojoj je to fazi, ali činjenica je da je CZSS - Šibenik vrlo "tvrd orah" ( da se tako izrazim, a što nije samo moje mišljenje) upravo kod dodjele djece očevima na suživot. Zato mi je ova situacija u kojoj se našao otac iz Splita kojemu je dijete dodjeljeno vrlo čudna i zato tvrdim da tu ima nećeg više što mi neznamo. . .

Jer da bi otac dobio dijete, a s kojim otac napustivši majku u trudnoći, kako tvrdi Sokol, nikada u principu nije ni živio, te dijete ne poznaje život u Splitu osim preko vikenda, treba ipak nešto jače..e tu mi nešto smrdi i zato mislim da sa majkom nešto nije u najboljem redu, da je CZSS zato i donio takvu odluku.

 

Toliko od mene i nadam se da ono što objasnim, ljudi osim što pročitaju i razumiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Mislim da nema pravih razloga za promjenu boravišta djeteta u Split, to može biti veliki šok za djete"

 

Dakle vi tvrdite ovo gore, a ja sada vas pitam: dali se djetetova majka, a prije preseljenja u Šibenik dogovorila sa djetetovim ocem o tome i dali su kao odrasli i stabilni roditelji prije preseljenja definirali opseg susreta i druženja djeteta sa ocem i dali je to preseljenje u Šibenik također bio šok za dijete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sokol99 je napisao:

Dobar dan,

 

Prijateljica nam je nakon sudskog spora dobila rješenje prema kojemu se mjenja mjesto življenja njezinoga djeteta. Prema rješenju mjesto življenja će biti kod djetetovog oca. Otac i majka su se razveli prije dosta vremena. Dijete je do sada živjelo sa njom i sada je polaznik osnovne škole. Trenutno je u postupku pisanja žalbe za što nema puno vremena, tako da smo joj mi odlučili pomoći.

U rješenju se navodi da su u međuvremenu nastupile nove okolnosti (kod oca bi imalo svoju sobu, moglo bi se s njim identificirati, te je otac zasnovao novu bračnu zajednicu) zbog kojih se mjenja odluka o skrbi nad djetetom. Navodi se da je to želja djeteta.

O skrbi majke nad djetetom nemaju nikakvih primjedbi čak se navodi da je majka do sada dobro skrbila o djetetu.

Također, imamo dosta jake indicije da dijete nije izjavilo da želi živjeti kod oca.

 

Ako su obadva CZSS u svome mišljenju napisala da je u interesu djeteta da u buduće živi kod oca (a znajući kakvi su inače njihovi stavovi kada su u pitanju očevi kao skrbnici) pa je, kako ste napisali, sve to "potvrdio" sud u svome rješenju, mišljenja sam da žalba neće biti od koristi.

 

Dobili ste malo kritika od strane forumaša, one su, vjerujte mi dobronamjerne.

Prije nekoliko mjeseci sam od ovih divnih ljudi i sam iz očaja i neznanja zatražio savjet i dobio sam ga.

Bilo je polemika, razilaženja u mišljenjima, rasprava, neslaganja,..

Prvi PM koji sam od poštovane newbie dobio u inbox stajao je nepročitan nekoliko dana, jer nisam niti znao čemu služi inbox niti da mi je stigla kakva poruka.

 

Prijateljski vam savjetujem da skoknete na temu "Kako pomoći svome deset i po god. sinu".

Iako u suprotnim ulogama, tamo možete naći dosta odgovora na pitanja koja ovdje niste a iz opravdanih razloga i ne želite postaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam na forumu ovaj predmet i javljam se da pitam kako se razvio ovaj slučaj od prijateljice od Sokol, jer imam jako sličan slučaj.

Moj je predmet još u postupku i jako me strah da će djete bit dodjeljeno ocu jer on ima bolje uvjete od mene. Nismo još bili na testiranju. Pa me zanima kako to izgleda. Rastavili smo se prije 7godina i neznam više šta je bilo tada i kakvi su bili testovi, ali djete nam je tad bilo jako malo pa su valjda zato djete dali meni, a ni on tad nije imo tako dobre uvjete ko sad. Djete je sad i dosta starije pa se bojim.

Nadam se samo da me nitko neće krivo shavtiti i reč da sam sebićna što želim djete kod sebe ali ja sam majka i nemogu zamisliti svoj život bez djeteta.

Hvala na eventualnoj pomoći.

Katarina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Ja se iskreno nadam da vi znate razdvojiti svoje potrebe od djetetovih i da interes djeteta stavljate na prvo mjesto."

 

 

E kad bi to barem bilo tako, bilo bi manje najboljih zabrinutih prijatelja koji žele pomoći sakupljanjem informacija, na ovoj web stranici.

 

A svi znamo da nije tako i da velika večina ljudi svoju djecu koriste kao sredstvo i ne doživljavaju ih kao osobe. Izazvati grižnju savjest djetetu kako bi se priklonulo baš tebi čest je način "ratovanja", a izaziva kontraefekat. No, dok ta osoba shvati sve to, bude vec kasno.. i za nju i za dijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Muž je razveden već dvije godine, točnije u 5. mjesecu 2009. Njegova bivša žena je na prvom ročištu rekla da djeca idu s njom što su i oni sami izjavili u CZSS. On nije proturječio tome jer je poštivao volju djece (dječak ima 13 a curica 7 godina). 2 mj nakon donošenja odluke suda su oboje pobjegli kod njega nakon čega je on zatražio privremeno rješenje da djeca idu njemu, jer su izjavili u CZSS tada da im majka brani da viđaju oca, da žive sa djedom koji pije i koji je gluh, da ih majka gnjavi i stalno priča protiv oca. CZSS je tada donio mišljenje da se djeca povjere ocu na skrb, nakon čega je njegova bivša samoinicijativno odvela djecu u CZSS da djeca izjave da hoće k njoj. 10 dana nakon što je CZSS donio mišljenje da idu ocu, donijeli su novo, da djeca opet idu majci. U 11 mjesecu je sin opet pobjegao ocu, morao ga je vratiti njoj jer "ona ima papir" kako su nam rekli u CZSS. Vikend poslje su oboje pobjegli nama nakon čega je njegova bivša došla za njima i izvukla curicu iz kuće, kad je muž krenuo za njom jer je mala vrištala "mama neću tebi" ona ga je počela udarati rukama i nogama iako je on držao kći u rukama. Sve je to vidio i sin koji je istrčao van! Nakon više poziva u CZSS taj vikend, moljakanja da netko obavi razgovor sa djecom, jer su plakali i na sam pomisao da se moraju vratiti majci, nitko nije htio reagirati jer je vikend i oni ne izlaze na teren u takvim slučajevima. 17.01.2011 je bio sud na koji je bio pozvan i maloljetni sin da izjavi pred roditeljima s kim će živjeti, CZSS je izjavio da ostaju pri mišljenju da se djeca povjere majci na skrb, i da djedov alkoholizam ne utječe na njihov razvoj!?? Tko je tu lud?? Iako je sin izjavio da žele živjeti sa ocem CZSS je zanemario njegovo mišljenje. Za napomenuti je da je njezina tetka radila u tom istom CZSS, da je direktor centra išao s njom u srednju školu a sutkinja kojoj je dodjeljen slučaj je sjedila s njom u srednjoj školi! Muž i ja trenutno skupljamo dokumentaciju tj. sve papire od CZSS, suda i policije koja je morala intervenirati nekoliko puta zbog ponašanja majke, žalit ćemo se na sve moguće adrese, ali me zanima dali netko ima nekakav savjet jer smo više izludjeli od sudova, bahatih radnika u CZSS, potkupljivih sudaca i ranatelja takvih ustanova. Više ne znamo kome da se obratimo jer sve što njegova bivša želi je da dobije djecu na sudu i da živi od alimentacije a to što su djeca isplašena, što se moraju sakrivati da bi e čuli s nama, što cjeli vikend plaču kad moraju ići njoj nikoga ne zanima "jer je ona njih rodila"! MOLIM POMOĆ, BILO KAKAV SAVJET, SMJERNICU KOME DA SE OBRATIMO JER NIKOGA OČITO NE ZANMAJU SUZE TE DJEČICE!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je za slučaj, ali i ja sam žrtva bahatog socijalnog moguće i potplaćenog radnika koji se ni jednom nije pojavio na ročištu i sad borbu za dijete vodimo opreko centra za zaštitu prava djece. A štetu koju mi je nanio socijalni nitko neće platiti... u 14 mjeseci nitko iz Centra nije razgovarao s mojim djetetom, a socijalni je rekao da nije potrebno Da li netko pouzdano zna da li se može podići tužba protiv socijalnog radnika. Pročitala sam da socijalni radnici mogu odgovarati ako prekrše Etički kodeks socijalnih radnika iz 2004. godine, da se imenuje povjerenstvo, možda zna netko kome se treba obratiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo je i to što smo i muž i ja djelatnici policije a institucije se ponašaju kao da smo najveći kriminalci. Bivša je izjavila da je nasilnik a nigdje nema potvrde za to, a kad je ona njega fizički napala pred 4 maloljetne djece ovi u CZSS su se oglušili na to i nitko nije htio obaviti razgovor sa djecom na okolnosti tog događaja. Sramotno. Čim si policajac odmah te svi ignoriraju i odmah si kriv a ti se pravdaj iako te nitko ne sluša. kad smo pitali u CZSS tko će odgovarati ako djeca opet pobjegnu po noći i da im se nešto slučajno dogodi samo su spustili glavu i rekli "pa valjda neće ništa biti". I to mi je stručan odgovor od pravnika CZSS. Išli smo sa najboljom namjerom u CZSS i prijavljivali što im je radila ali od toga su ostale samo prazna slova na papiru. Tko će odgovarati za traume koje su jadna djeca doživjela kod nje? Majka im je i sigurno ih voli samo na krivi način pokazuje to. A opet u današnje vrijeme svatko može roditi. Treba biti roditelj kad je djeci teško i kad im treba pomoći a ovi u CZSS to ne dozvoljavaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija