Jump to content

izračun prosječne bruto plaće za obračun otpremnine


partizanka

Preporučene objave

Poštovani,

 

Zanima me kako se računa prosječna bruto plaća za obračun otpremnine.

Naime, po povratku sa porodiljskog, te sa dopusta za njegu djeteta (2 godine kontinuirano)dobila sam poslovno uvjetovani otkaz. Poslodavac mi je isplatio otpremninu. U prosjek mi je poslodavac računao zadnje dvije plaće za puna dva mjeseca, dok je za treći mjesec isplaćena manja plaća jer sam taj mjesec prije odlaska na porodiljski radila 9-10 dana. Znači: 2 pune bruto plaće+bruto plaća za 9-10 rada / 3 = iznos prosječne bruto plaće ???

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Zakonu o radu (Članak 119.) stoji da se otpremnina ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

 

Iznos bruto 2 predstavlja ukupni trošak plaće koju poslodavac plaća za uposlenika.

 

Ako je ugovoreno da radnik ima pravo na bruto naknadu plaće, poslodavac je dužan izračun napraviti na osnovu ukupnog troška plaće za radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U zakonu o radu piše da su plaća i naknada plaće u smislu ovoga Zakona su plaća i naknada plaće u bruto iznosu.

 

Međutim mnogi radnici (pogotovo kod privatnika) prilikom potpisivanja Ugovora o rada dogovore neto plaću i takvu napišu u sam Ugovor.

Bilo kakva promjena propisa vezano uz doprinose ili poreze ide poslodavcu u korist odnosno štetu. Npr. rodi Vam se dijete,stavite ga na svoju PK karticu i očekujete veću plaću,međutim slijedeći mjesec dobijete isti iznos. Poslodavac je ispoštivao Ugovor i isplatio neto plaću koja je ugovorena.

 

Ja sam dole to krivo sročio. Računa se bruto plaća. Nije potrebno posebno naglašavati da se radi bruto jer je tako navedeno u Zakonu o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija