Jump to content

Naknada za bolovanje nakon 42 dana


Joke

Preporučene objave

Kod istog poslodavca radim neprekidno godinu dana, a sada sam na bolovanju duze od 42 dana zbog ozljede na radu (100% bolovanje).

U zadnjoj plaći dio mi je uredno isplatio poslodavac, a dio poslodavac u ime HZZO-a, s tim sto je taj HZZO-ov udio proporcionalno manji od prosjeka moje place.

 

Konkretno, neto placa mi je cca 6000kn mjesecno tijekom zadnjih 6 mjeseci, plus sto je zbog dobrih rezultata poslovanja moj poslodavac isplatio u prosincu i 13. placu (neto 5000kn, zbog poreza).

Placa za cijeli mjesec po HZZO-ovoj satnici bi mi iznosila nesto manje od 4300kn mjesecno.

 

U Zakonu o zdravstvenom osiguranju, Članak 37. kaže je naknada plaće prosjek plaća zadnjih 6 mjeseci (ako posebni zakon ne propisuje drukčije - postoji li takav zakon?)

Treći stavak istog članka kaže da ako se ne može utvrditi 6-mjesečni prosjek... tada naknada plaće ne može biti veća od najniže osnovice osiguranja koju propisuje HZZO (smatram da to nije slučaj, ali...)

 

Koliku mjesečnu naknadu plaće trebam dobivati nakon 42. dana bolovanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...pored Zakona o zdravstvenom osiguranju koji kaže da je naknada plaće tijekom bolovanja prosjek plaća zadnjih 6 mjeseci, postoji i PRAVILNIK O PRAVIMA, UVJETIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA IZ OSNOVNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA koji ograničava iznos naknade plaće na max. 5 iznosa najnižih naknada plaće - odnosno na 4250kn.

 

Zakon (i dopune) je donio Predsjednik Republike i Sabor, a Pravilnik (i njegove dopune) je donijelo Upravno vijece HZZO-a.

I Zakon i Pravilnik su objavljeni u NN.

 

Pretpostavljam da je Zakon 'jači' dokument nego Pravilnik HZZO-a, ali pitam upućenije:

Koji propis se treba primjenjivati u opisanom slučaju?

 

Molim odgovor.

 

Pozdrav i hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija