Jump to content

Pravo drustva i trgovacko pravo


Ane

Preporučene objave

 

Drage kolegice i kolege,

 

nakon sto je pokrenut forum za poslijediplomske studije, smatrala sam da je korisno i potrebno da studenti poslijediplomskog znanstvenog studija iz Prava društva i trgovačkog prava dobiju zasebni topic na forumu.

 

Na ovom forumu mozemo razmijeniti iskustva, ideje, misljenja, medjusobno si pomoci u studiju ili poslu, objavljivati korisne informacije, pokrenuti strucne rasprave, druziti se i obnoviti nasa poznanstva ili steci nova. Dobrodosli su i svi oni koji su se specijalizirali ili/i proucavaju pravo drustva i trgovacko pravo iako nisu upisali PDS, a svojim nam znanjem i iskustvom mogu pomoci, te ostale kolega koje su u potrazi za strucnom pomoci iz prava drustva ili trgovackog prava posjetili ovaj forum.

 

U Republici Hrvatskoj poslijediplomski znanstveni studij iz Prava društva i trgovačkog prava izvodi se na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Na Pravnom fakultetu u Rijeci i Splitu postoje specijalizirani poslijediplomski znanstveni studiji iz Prava medjunarodne trgovine odnosno Pomorskog prava i prava mora, cije se podrucje proucavanja i znanstvenoga rada djelomicno poklapa s dijelovima poslijediplomskog znanstvenog studije iz Prava drustva i trgovackog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu.

 

Nas najstariji poslijdiplomski studij prava, dakle onaj zagrebacki, prvu je generacija studenata upisao 1962. godine. Studij je nekoliko putu mijenjao naziv, a od prve generacije studenta poslijediplomskog studija iz privrednog prava pa od danas, 104 polaznika je steklo akademski stupanj magistara pravnih znanosti. PDS-u iz trgovackog i opceprometnog prava upisala sam u XXV. generaciji, a trenutno studij slusa XXVII generacija.

 

Bilo bi mi drago da se na forum ukljuce kolege koje poznajem ili koje cu tek upoznati, koji su vec magistrirali ili su polaznici neke od upisanih generacija ili kolege ce tek postati poslijediplomati na Pravnom fakultetu u Zagrebu ili na drugim pravnim fakultetima u zemlji ili inozemstvu, a imaju interesa za pravo drustva i trgovacko pravo.

 

Nadam se da cete na ovaj forum dolaziti radi ravnopravanog omjera strucnog sadrzaja i ugodnog druzenja, a na zadovoljstvo svih posjetitelja www.legalis.hr . :-):-)

 

Ane

 

 

Vise informacija o studiju na web stranici PDS-a na: http://www.pravo.hr/3_studij/poslijedipl/trgovacko/info.htm

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

HRVATSKO DRUŠTVO ZA GRAĐANSKOPRAVNE ZNANOSTI l PRAKSU

u suradnji

S MINISTARSTVOM PRAVOSUĐA RH - PRAVOSUDNA AKADEMIJA

te s izvršnim organizatorima Organizatorom d.O.o., Zagreb i časopisom Pravo u gospodarstvu

 

priređuje devetnaesto (XIX.) tradicionalno

 

SAVJETOVANJE

 

AKTUALNOSTI HRVATSKOG ZAKONODAVSTVA

I PRAVNE PRAKSE

 

GRAĐANSKO, TRGOVAČKO, RADNO I UPRAVNO

PRAVO U PRAKSI

 

u Opatiji, hotel Adriatic 3., 4. i 5. (srijeda, četvrtak i

petak) studenoga 2004.

 

Savjetovanje počinje u 9,00 sati

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

 

 

POSLIJEDIPLOMSKI STUDIJ IZ PRAVA DRUŠTAVA

 

NATJEČAJ

 

za prijam Polaznika u XXIX. tečaj Studija.

 

Natjecati se mogu diplomirani pravnici.

Novi tečaj počinje s radom 14. ožujka 2005.

 

Sve obavijesti (pismeno, usmeno, telefonski) daje tajništvo Studija,

Pravni fakultet u Zagrebu, Trg maršala Tita 14/II. kat, soba br. 67.

tel. broj: 45 64 342 i 45 64 341, fax br. 45 64 011.

 

 

KRATKE INFORMACIJE O STUDIJU

 

Voditelj Poslijediplomskog studija iz prava društava i trgovačkog prava:

Prof.dr.sc. Jakša Barbić

Pravni fakultet, 10000 Zagreb, Trg maršala Tita 14, soba 66

tel 4564-342

 

Adresa studija: Pravni fakultet u Zagrebu, Poslijediplomski studij iz prava društava i trgovačkog prava, 10000 Zagreb, Trg maršala Tita 14

 

Tajnica poslijediplomskog studija: Katarina Fakleš, Pravni fakultet, 10000 Zagreb, Trg maršala Tita 14, soba 67

tel: 4564-342

fax: 4564-011

 

 

NAMJENA STUDIJA

Studij je koncipiran kao sveučilišni poslijediplomski znanstveni studij koji osposobljava polaznike za znanstveni rad i nastavu, ali i produbljuje posebna stručna pravnička znanja od značaja pravnicima u gospodarstvu, pravosuđu, kao i svim ostalim pripadnicima struke djelatnim u području trgovačkog prava i prava društava. Tijekom Studija posebna pažnja poklanja se povezivanju teorije i prakse što su prepoznale generacije polaznika Studija, među kojima podosta pravnika praktičara.

 

USMJERENJA

Nema.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Informaciju nemam, ali mislim da to nije fiksno i ako ima mjesta da uvijek postoji sansa da se upisete. Mozete pitati na navedenom broju kod gdje Katarine.

 

Naime, kada sam se ja upisala, novi su ljudi primani i nakon zavrsetka natjecaja tj.i kad su vec krenula predavanja a bilo nas je stvarno dosta. Dakle, nista ne kosta pitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trgovačko pravo u pravilu dozvoljava upis velikom broju polaznika u svakoj generaciji, no jako malo ljudi u jednoj generaciji i završi poslijediplomski studij.

Predavanja traju tri semestra po šest tjedana za redom od 17 do 20 sati, a četvrti semestar se samo upisuje.

Otprilike svakih godinu i pol upisuje se nova generacija poslijediplomskog studija!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao sto je kolegica rekla, vrlo malo upisanih zavrsava taj studij. Nakon kolegice, od '99 pa do danas, svega 15-tak kolega je magistriralo.

 

Popis svih magistara pravnih znanosti iz podrucja trgovackog prava (od prve do zadnje generacije)Pravnog fakulteta u Zagrebu pogledajte na adresi:

http://www.pravo.hr/cgi-bin/magistri/pretraga.pl

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Evo baš su mi neki dan odobrili naknadni upis na poslijediplomski studij iz trgovačkog i društava.. zanima me da li netko ima spoznaje koliko su profesori zahtijevni prema seminarskim radnjama koje treba predati da bi se uopće moglo pristupiti polaganju ispita, i zanima me da li je polaganje ispita jednako teško kao i na faksu ili su malo blaži ili pak zahtijevniji... bilo kakve informacije vezano za taj poslijediplomski bi mi dobro došle.. npr. kakva us predavanja, dal su obvezna, zanimljiva i sl. Naime, zanima me zbog čega je toliko malo magistara a puno upisanih... di je kvaka?? HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da lijepa pitanja. Moja iskustva:

upisala sam na preporuku prijateljice tipa: ma sve su to samo razgovori! E bas i nisu! Isitina isla sam polagati pravo drustava (barbic) i trgovacko pravo(parac) prije pravosudnog pa mislim da mi je bilo teze. Ispiti jesu malo manje stresni nego na faksu ali je princip isti: oni i dalje nastoje biti daleko iznad.

Nije jednostavno. Polozila sam 4 ispita i za svaki sam ulozila prilicno truda. Sto je, konacno i normalno. No da krenem od pocetka. Ja nisam isla na predavanja. Krenula sam u pocetku ali uvijek se nasao netko tko je predavanja koristio iskljucivo za neku svoju temu koja nema veze sa onim sto meni i drugima treba pa mi se to cinilo nepotrebnim. Pravo drustava - Barbic je dosta komplicirao oko seminarskog rada i vratio mi ga je. Na ispitu je bio ok. Ali moras znati i dosta pita. Oko 45 minuta i krene s temom s seminarskog.

Parac nije petljo oko seminarskog i ispit je bio vrlo kratak. Pita konkretna pitanja iz ZDT. Pravo međunarodnih plaćanja: seminarski i ispit ok. Pita po skipti koja se kupi kod tajnice. Kada sam ja bila na ispitu bilo nas je oko 5 i samo sam ja prosla. Pricala sam s kolegama prije ispita i svi su rekli da nisu bas ucili i nije pitao nis posebno.

Dika: ima par pitanja koje pita i dosta ovisi o tome kakve je volje i koliko ima jos studenata za ispitivanje. malo neugodan. Pita novu knjigu.

eto to su moja iskustva. Sada pokusava spremati I dio pomorskog i dosta mi je cini kompliciranim i molim vas ako je to tko polozio da javi princip ispitivanja jer ne znam do koje "dubine" treba uciti.

Za sada toliko

Pozdrav

E da tesko je poloviti profesore za ispit. J asam ganjala Barbica doslovno godinu dana. Dobro, nisam se bas previse trudila uhvatiti ga, ali odgodio mi je jedno 5 puta ispit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebaš položiti devet ispita od 11 i napisati 5 seminarskih radnji. Jako malo završi u genaraciji od 30 najviše tri i to u roku od 5 god. ispiti su dosta opsežni i treba ih dugo pripremati. Naročito je teško ako se time na baviš u poslu.

Ispiti bi se mogli podjeliti na teže, lakše.

teži su : Pravo društava, GPP, Arbitražno pravo

lakši.Pravo ind. vlasništva, Pomorsko, Opće prometno, MPP, Međ. plaćanja, Trgovačko pravo.

S Dikom moraš prvo dogovoriti temu radnje pa je predati na pregled, pa ispravak i tek onda možeš na ispit. Omiljena pitanja : Otvoreno pravosuđenje, Subjektivne i objektivne granice pravomoćnosti i dr. a nakon GPP odgovara se i Ovrha !

 

Barbić zna pitati Pravo društava i oko 1 h zato je lakše ići kod Paraća on vrti uglavnom ista pitanja.

Sve u svemu malo ljudi položi više od pola ispita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Trenutno pregledavam magistarski rad prije uveza. Evo vam procedure koja će te možda zanimati kad budete išli.

 

Dakle, kad položiš 9 ispita i napišeš 5 seminarskih radnji moraš izabrati mentora temu rada. Mentor temu treba odobriti te moraš fakultetskom vijeću za PDS ( dalje : vijeću) podnjeti molbu za odobrenje teme sa naslovima i podnaslovima odlomaka i napomenom da ju je budući mentor odobrio.

 

Prvi put vijeće imenuje povjerenstvo za ocjenu teme ( jedan član mora biti izvan fakulteta, a to je obično dr. Vukmir). Nakon što budući mentor napiše mišljenje o temi, a ostali članovi supotpišu ide na vijeće drugi put i isto donosi odluku da se (ne)odobrava tema i imenuje mentor.

 

Nakon što se napiše prva verzija radnje ide na pregled kod mentora, koji je polako čita i daje primjedbe, traži ispravak, dopunu, proširenje, kraćenje i sl. Pošto mentor kaže da je radnja u redu, ide treći put na vijeće i imenuje se povjerenstvo za ocjenu magistarske radnje.

 

Nakon toga treba predati 5-6 primjeraka uvezanog mag. rada, a moj mentor treba dostaviti izvješće o radnji koje će supotpisati ostali članovi povjerensta. Uvez košta 70-100 kn. po primjerku + papir po str. za svaki primjerak dakle do 1.000 kn.

Nakon toga rad ide u dekanat na mjesec dana te dekan donosti odluku uz obavijest na oglasnoj ploči da zainteresirani mogu izvršiti uvid u isti.

Po proteku roka od mjesec dana vijeće donosi četvrtu odluku da se odobrava rad. imenuje povjerenstvo za obranu (3-4 člana) i određuje datum obrane. Mentor ne može biti predsjednik povjerenstva, a mora biti i jedan član izvan fakulteta ( to je obično dr. Vukmir).

Potom trba još uplatiti 9.400,00 kuna za obranu radnje ako je prošlo više od dvije godine od kad sam odslušao i još 400 kn. za tiskanje diplome.

Na obrani kandidat ukratko izlaže osnovne teze rada 30 min.-1 h, a nakon čega članovi povjerenstva postavljaju pitanja te se potom povlače na vjećanje i donose odluku. Nakon toga bi članove povjerenstva trebalo voditi negdje na ručak.

Dakle mora ići četiri puta na vijeće i jedna odluka dekana. Vijeće se obično sastaje krajem mjeseca. Zaključak - za magisterij treba : volje, vremena i novaca.

 

Inače je od 1962 do 2002. postdipl. studij iz Trgovačkog prava upisalo 1193 kandidata, a magistriralo je 104 (8 ,7 %).

 

Pozdrav i puno sreće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

N a t j e č a j za upis polaznika na poslijediplomske studije

 

Sveučilište u Zagrebu

Pravni fakultet u Zagrebu

Vijeće poslijediplomskih studija

 

 

Na temelju jamstva Senata Sveučilišta u Zagrebu, broj: 01-1521/9-2005., od 21. prosinca 2005., da su poslijediplomski studijski programi Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, nakon sveučilišne recenzije, prošli postupak pokretanja postupka prihvaćanja na Senatu Sveučilišta u Zagrebu, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu raspisuje

 

N a t j e č a j

 

za upis polaznika na poslijediplomske studije

 

 

Poslijediplomski sveučilišni (doktorski) studiji (šest semestara):

Europsko pravo

Fiskalni sustav i fiskalna politika

Građanskopravne znanosti i obiteljskopravna znanost

Javno pravo i javna uprava

Kaznenopravne znanosti

Međunarodno javno i međunarodno privatno pravo

Pravo društava i trgovačko pravo

Socijalna politika

Socijalni rad

 

Poslijediplomski specijalistički studij (četiri semestra):

Europsko pravo

Fiskalni sustav i fiskalna politika

Građanskopravne znanosti i obiteljskopravna znanost

Javno pravo i javna uprava

Kaznenopravne znanosti

Međunarodno javno i međunarodno privatno pravo

Pravo društava i trgovačko pravo

Socijalna politika

Psihosocijalni pristup u socijalnom radu

Supervizija psihosocijalnog rada

 

Poslijediplomski studij može upisati osoba:

 

- koja je završila dodiplomski pravni studij, dodiplomski studij socijalnog rada ili drugi odgovarajući studij u skladu s uvjetima za upis na pojedini studij,

- koja poznaje jedan svjetski jezik u mjeri da se može koristiti stručnom literaturom.

 

Prednost pri upisu na studij imaju osobe s višom prosječnom ocjenom.

 

Nastava započinje u zimskom semestru akademske 2006/07. godine, a izvodi se u poslijepodnevnim satima kroz najviše šest tjedana po semestru.

 

Školarina iznosi 7.500,00 kuna po semestru. Za zainteresirane pristupnike postoji mogućnost kreditiranja školarine

 

Prijave se primaju najkasnije do 31. svibnja 2006. na adresu: Pravni fakultet u Zagrebu, Zagreb, Trg maršala Tita 14.

 

Uz prijavu je obvezno priložiti:

 

- dokaz o završenom studiju s postignutim ocjenama iz svih predmeta,

- dokaz o državljanstvu,

- potvrdu o zaposlenju (ako je osoba zaposlena),

- pisanu izjavu o jeziku kojim se osoba služi,

- pisanu izjavu o tome tko će plaćati školarinu (osobno, pravna osoba u kojoj je osoba zaposlena, stipendija i sl.)

 

O rezultatima natječaja svi podnositelji prijava bit će izviješteni najkasnije do 30. lipnja 2006.

 

Studijski programi i izvedbeni planovi poslijediplomskih studija objavljeni su na web stranici www.pravo.hr.

 

Sve potrebne obavijesti mogu se dobiti na e-mail: tajnistvo@pravo.hr odnosno na telefon broj: 4564 302.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Vidim da ovdje ima ljudi sa iskustvom postdiplomskog, doduse s obzirom na datum zadnjeg posta sumnjam da cu brzo (ikada) dobiti odgovor, ali svejedno, ima li tko iskustva sa ispitom MPP? Kakav je Sajko?

 

Takoder, mislim da popis literature koji je aktualan na web stranicama faksa nije bas najbolji. Tako da se ne pouzdajete bas u njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i mene!

MIslim da nisi u pravu u svezi popisa literature - jedino kaj je preobiman kod svakog predmeta ali to je uglavnom to.

Sto se tice Sajka mogu reci da je to bio najugodniji ispit: i prof je normalan, normalna pitanja je postavljao ...

Pitao me prvih 20 čl. iz ZRS i Rimsku konvenciju o mjerodavnom pravu za obvezne odnose od 1980. - samo par pitanja. Prije ispita me pitao šta sam točno ucila i nabrojala sam mu: njegovu knjigu i to od - do stranica, konvencije i dijelove zakona i to sve sa neta.Jedni problem (bar je meni bio) je u samom ispitu: tezak mi je i nerazumljiv al se da jer literature nema tak jako puno a i, ponavljam, prof je nesto sasvim drugo od "uobicajenih". Eto, ako imas jos kakvih pitanja, javi se. Da li mozda znas nesto o pravu konkurencije i pravu ind vlasnistva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Velika hvala sanja.

Dakle za ispit treba njegova knjiga, i to unutar onih obiljezenih stranica, ZRS, takoder samo obiljezeni clanci, Rimska konvencija. A sto je sa Pomorskim zakonikom odnosno onih 20-ak clanka i jos ponekim zakonom navedenim u literaturi? I sto je sa onim navednim znastvenim clancima (mislim da ih ima 3) od Sajka, pogotovo sa onim o odgovrnosti proizvodaca za nedostatke stvari?

Jos nesto, htio bih na MPP izaci u rujnu, zvao sam katedru MPP-a pocetkom srpnja, nitko se nije javljao, kako si ti dogovorila ispit?

 

Sto se prava konkurencije tice, to je jedan od 2 ispita koje sam dosad polozio. Drugi je trgovacko. Oba kod Petrovica. Prvo za Petrovica cu reci da je jako korektan profesor. Zasto? Zato sto ako si ucio neces imati ama bas nikakvih problema. Sto mi odgovara jer cu se koliko tolko pripremiti za ispit i ne trazim da me puste zbog toga sto je to postdiplomski itd., vec samo da budu korektni u skladu sa situacijom. Svidio mi se njegtov stil ispitivanja jos na dodiplomskom, pa sam nastavio tradiciju, tako da cu i drustva ici kod njega.

Sigurno ce te pitati o drzavnim potporama (dakle zakon, uredba i onaj jedan clanak od Marijane Listz ili tako nesto). Zakon o zastiti trzisnog natjecanja je dakako temeljni zakon. Ima jos pokoja uredba vlade koje sam prosao da bih znao o njima nesto reci (nije me pitao to). Prosao sam i onih par clanaka Sporazuma o stabilizaciji i pridruzivanju... Uredbe europskog vijeca i komisije nisam bas radio vec sam ih upoznao preko nekih drugih izora koje sam bezpotrebno prosao. O cemu se radi. Rekao sam da literatura sa internerta bas i ne odgovara zato jer sam za ovaj ispit ucio po njoj, dosao do Petrovica, on mi postavio prvih par pitanja o drzavnoj potpori, ja se nesto izvalacio, da bi na kraju skuzio da sam radio po pogresnoj literaturi. U literaturi na internetu nije naveden cak niti Zakon o zastiti trzisnog natjecanja, vec neka knjiga na enlgeskom i neki znanstvani clanci. Tako da mi je Petrovic dao njegov popis literature, po kojem sam potom radio i dosao ponovno nakon mjesec dana.

Jos nesto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovak!

Ispit sam dogovorila direktno sa Sajkom. Trebalo mi je nekoliko tjedana da ga uganjam jer je bio bolestan. On dodje nekoliko puta na tjedan (obicno utorak oko 12 sati) na faks u cirilometodsku i slobodno ga nazovi. Ili njega ili tajnicu odsjeka. Ili Katarinu. Ja sam ih prilicno davila sve!

Ja sam naucila tih 20-tak članaka iz Pomorskog i isto toliko iz "zracnog" prometa i dva njegova članka. Nisam onaj na engl. Imas ih na faksu. Nisu obimna: oko 3-4 stranice svaki. Nisam sad to nabubetala napamet ali sam naucila najvaznije.

Dal mi mozes dati popis literature sto ti je dao Petrovic? Thanks unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, navedene literature ima dosta za pisati s bozirom da se navode i sve one europske uredbe izvori.

Ja cu pokusati biti sto konciziniji.

Imas navedene neke clanke. Ja kad sam isao na faks kopirati iste nisam sve nasao, ali izgleda da mi nisu niti trebali. U biti svi ti znanstveni clanci i radovi jesu razrada zakonskih odredbi i sl.

Na faksu sam nasao:

Liszt, Marijana, "pravno uredenje drzavnih potpora u RH", Pravo u gospodarstvu (2004) 4: 260-290; ovo nauci, potpore su vazne.

Petrovic, Sinisa,"Novo hrvatsko pravo trzisnog natjecanja", Pravo u gospodarstvu (2004) 4:237-258; i ovo sam prosao, nije lose, s obziom jer se razraduje novi zakon i sl., ai ima nekih dodatnih stvari.

Cerovac, Malden,"Novi Zakon o zastiti trzisnog natjecanja", Hrvatska pravna revija (2003) 9; 44-59; ovo sam prosao i izvukao ponesto, ne puno jer se preklapa s drugim izvorima

Šoljan, Vedran,"Diskrimaniija u cijenama kao oblka ogranicavanja trzisnog natjecanja", Hrvatska pravna revija (2003) 2: 34-49 i 3 37-50, dakle ima dva dijela, ja sam nasao samo prvi, prucio sam toiko da znam nesto reci o cijenama kao obliku narusavanja konkurencije.

Ostale raove nisam nasao, tako da ih necu navoditi. Ako inzistiras napisati cu ih (lakse mi je u 2 puta)

 

Zatim, ovo mozes skinuti s interneta:

 

čl. 81-89 Ugovora o EZ-u

čl. 5, 40, 69 i 70 Sporazuma o stabilizaciji...

Zakon o zastiti trzisnog natjecanja, NN 122/03

Zakon o drzavnim potporama, NN 47/03

Uredba o drzavnim potporama, NN 121/03

uredba o nacinu utvrdivanja mjerodavnog trzista, NN 51/04

Uredba o nacinu prijave i kriterijima za osjenu koncentracije poduztnika, NN 51/04

Uredba o skupnom izuzecu sporazuma izemdu poduzetnika koji ne djeluju na istoj razini proizvodnje, odnsono distibucije NN 51/04

Uredba o sporazumima male vrijednoti NN 51/04

Uredba o skupnom izuzecu sporazuma o distribuciji i srevisiranju motornih vozila NN 105/04

 

Ove uredbe ne trbas uciti bas detaljno, naucis npr. sto su to sporazumi male vrijednosti i koji su uvjeti ili koji su uvjeti koja ogranicenja za skupna izuzeca sporazuma izmedu poduzetnika koji ne djeluju...

 

Ima sad tu jos hrpa uredbi europske komisije i vijeca, ali to bi bilo previse razradivati. U principu radi se o tome da se nase pravo, pa tako i pravo konkurencije u skladu sa privremenim sporazumom i sporazumom o stabilizaciji... uskladuje sa europskkim pravom tako da su nasi zakoni i uredbe uglavnom na tragu europskih.

Ono sto mislim da tebas nauciti je, a to mozes i iz nekih drugih izvora (recimo ja sam jos na drugoj godini faksa pokupio neku brosuru Europska unija u 10 lekcija), tijela, ovlasti, odluke tih tijela u sustavu europske unije vezano za pravo konkurencije. I tako neke nacelne stvari oko toga kao nr. da je europska komisija tijelo koje kontrolira pravo kokurencije koje zabranjuje, odreduje kazne, daje izuzeca, kojem se prijavljuju koncentracije... Da postoji Sud pravde i Sud prve instance koji odlucuju o zalbama na odluke komisije itd.

Iako o svemu tome nismo pricali na ispitu. Tako da ne znam treba li to ili samo taj put se toga nismo dotakli.

 

Za MPP, dakle, teba mi

Knjiga, str. 31-187

ZRS clanci 1-13. 19-29, 46-65

Ona 3 Sajkova clanka koja spominjes imam (od toga jedan na engleskom)

Imam i onaj dio Maticeve knjige, ali to je samo razrada 40-ak clanka pomosrkog i zracnog prava, tako da su mi dovoljni zakoni

te Rimska konvencija

?

Sajka sad sigurno necu naci, onda vjerojatno da ga zovem krajem kolovoza pocetkom rujna?

 

Ako te jos sto zanima pitaj. Ne da mi se pisati sve u jednom komadu. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sajka vjerojatno nema do 9-og mjeseca. Ja ti savjetujem da ga zoves kad naucis jer je mene (kad sam ga napokon uhvatila) narucio za ispit za dva dana.

Maticevu knjigu sam ja imala ali nisam ucila po njoj jer je to sve staro ali si u pravu: to je razrada zakona pa je po meni dovoljno nauciti izvatke iz zakona.

Osim kaj si nabrojao ja sam naucila i Uredbu vijeća br. 44/2001 od 22.12.2000. o nadleznosti i izvršenju sudskih odluka u gradjanskim i trgovackim predmetima. PO toj uredbi je Sikiric inzistirao na predavanjima ali ne znam koliko to ispituje Sajko. Mene nije ali nije lose da znas neke osnove o njoj. To je u svari Bruxellska konvencija iz čini mi je 68 (al nisam sigurna - o njoj ti se govori u Sajkovoj knjizi na pocetku) samo u nekim malim nijansama izmijenjena.

Mogu ti reci da si me malo skomirao s popisom literature. Ja imam neki cd sa slidovima od Petrovica kaj je on davao na predavanjima ali moram priznati da sam ga samo otvorila i isprintala i nista vise.

Ako kaj trebas javi se. I za druge ispite.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, proci cu tu uredbu, ionako sam mislio proci Bruxellsku konvenciju jer se spominje u samoj knjizi, a i nalazi se pri kraju. I nazvati cu ga pocetkom devetog kad naucim.

 

Ma nek te ne bude strah zbog navedene literature. Ove uredbe vise manje nisu velike. Ona o drzavnim potporama je nesto veca, ali samo naucis vrste horizontalnih potpora i jos koju dodatniu rijec. zakoni nisu veliki. Ma kreni laganini citati, vidjeti ces vec.Ove znanstvene radove vise manje ces nauciti kroz zakone. Europske uredbe sam vise dozivio kao neko dodatno stivo na engleskom jeziku koje nisam prosao (iako sam znao ponesto jer sam, ponavljam, bezveze ucio neki izvor na negleskom). :)

 

Hvala. Kad dode vrijeme pitrati cu te, ako ces jos biti u blizini. Sto si sve polozila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MOgu ti reci da mi je racunovodstvo bio najlaksi ispit. Isla sam na sva predavanja i nakon toga 10 dana (po par sati)ucila. MOras nauciti 230 strana knjige osnove racunovodstva od RRIF-a i to ti je to. Ne treba nista drugo uciti. Mislim da onu svu silinu literature sa neta. Mozda ce ti biti malo teze ako nisi isao na predavanja. Prof je vrlo ugodan i normalan.

Mislim da je lakse nego pomorsko.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Bok ljudi!

Nadam se da ste se svi dobro odmorili preko ljeta i da ćete sada uspjeti naći extra živaca i vremena za spremanje ispita na poslijediplomskom... ;)

Ovim putem šaljem puno pozdrava Sanjici koja mi je btw puno pomogla savjetima pa sam relativno bezbolno položio GPP u srpnju...

Sada sam se dobro odmorio i počinjem s učenjem Trgovačkog pa bih molio sve koji znaju bilo kakve korisne informacije da me savjetuju (kod koga, zašto, koji dijelovi, koja pitanja, kakav seminarski, itd..)... Malo previše zahtjevam ali što ćeš... ;))

Vezano uz GPP mogu reći da je ispit bio lagan, treba s razumijevanjem naučiti ZPP, bez štrebanja već s razumijevanjem.. Naštrebati treba samo dijelove knjige o pravomoćnosti, umješačima, intervencijskom efektu presude, o načelima, procesnim pretpostavkama, žalbenom postupku, reviziji, a što se tiče ovrhe na faksu se mogu dobiti njegovi tekstovi u elektronskom obliku, toga ima oko 300 strana i od toga treba naštrebati načela cca. 60 strana i mjere osiguranja, a ostalo s razumijevanjem pročitati, naravno više puta ;)) dakle naučiti.. seminarski mislim da mi nije ni pročitao.. ;) ispit traje 10-15 minuta i stalno vrti ta pitanja...

zahvaljujem unaprijed na bilo kakvim info o trgovačkom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

 

 

Kao što se i očekivalo zboog nedovoljnog broja kandidata i visoke cijene Pravni fakultet je dao dodatni rok za upis do 31. listopada 2006.

 

 

Sveučilište u Zagrebu

Pravni fakultet u Zagrebu

 

Vijeće poslijediplomskih studija

 

 

 

 

 

Na temelju jamstva Senata Sveučilišta u Zagrebu, broj: 01-1521/9-2005., od 21. prosinca 2005., da su poslijediplomski studijski programi Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, nakon sveučilišne recenzije, prošli postupak pokretanja postupka prihvaćanja na Senatu Sveučilišta u Zagrebu, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

 

 

 

raspisuje

 

 

 

N a t j e č a j

za upis polaznika na poslijediplomske studije

 

(dodatni rok)

 

 

 

Poslijediplomski sveučilišni (doktorski) studiji (šest semestara):

 

Europsko pravo

 

Fiskalni sustav i fiskalna politika

 

Građanskopravne znanosti i obiteljskopravna znanost

 

Javno pravo i javna uprava

 

Kaznenopravne znanosti

 

Međunarodno javno i međunarodno privatno pravo

 

Pravo društava i trgovačko pravo

 

Socijalna politika

 

Socijalni rad

 

 

 

Poslijediplomski specijalistički studij (četiri semestra):

 

Europsko pravo

 

Fiskalni sustav i fiskalna politika

 

Građanskopravne znanosti i obiteljskopravna znanost

 

Javno pravo i javna uprava

 

Kaznenopravne znanosti

 

Međunarodno javno i međunarodno privatno pravo

 

Pravo društava i trgovačko pravo

 

Socijalna politika

 

Psihosocijalni pristup u socijalnom radu

 

 

 

Poslijediplomski studij može upisati osoba:

 

- koja je završila dodiplomski pravni studij, dodiplomski studij socijalnog rada ili drugi odgovarajući studij u skladu s uvjetima za upis na pojedini studij,

 

- koja poznaje jedan svjetski jezik u mjeri da se može koristiti stručnom literaturom.

 

 

 

Prednost pri upisu na studij imaju osobe s višom prosječnom ocjenom.

 

 

 

Nastava započinje u zimskom semestru akademske 2006/07. godine, a izvodi se u poslijepodnevnim satima kroz najviše šest tjedana po semestru.

 

 

 

Školarina iznosi 7.500,00 kuna po semestru. Za zainteresirane pristupnike postoji mogućnost kreditiranja školarine

 

 

 

Prijave se primaju najkasnije do 31. listopada 2006. na adresu: Pravni fakultet u Zagrebu, Zagreb, Trg maršala Tita 14.

 

 

 

Uz prijavu je obvezno priložiti:

 

- dokaz o završenom studiju s postignutim ocjenama iz svih predmeta,

 

- dokaz o državljanstvu,

 

- potvrdu o zaposlenju (ako je osoba zaposlena),

 

- pisanu izjavu o jeziku kojim se osoba služi,

 

- pisanu izjavu o tome tko će plaćati školarinu (osobno, pravna osoba u kojoj je osoba zaposlena, stipendija i sl.)

 

 

 

O rezultatima natječaja svi podnositelji prijava bit će izviješteni odmah po zaključenju natječaja.

 

 

 

Studijski programi i izvedbeni planovi poslijediplomskih studija objavljeni su na web stranici www.pravo.hr.

 

 

 

Sve potrebne obavijesti mogu se dobiti na e-mail: tajnistvo@pravo.hr odnosno na telefon broj: 4564 302.

 

 

 

 

:-D:-P:-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

To ti je knjiga - nije casopis izdanje RIFA, zAGREB 2003

Probaj na nasem faksu - kad sam ja polagala nisu ju imali. Mozda je nesto promijenjeno.

Ne treba ti apsolutno nista osim te knjige.

Si rjesio MPP?

Ja jos nisam konkurenciju pa te molim ak se sjecas kaj te pitao i koliko je trajalo? Napisao si da te pitao o potporama al ak se sjecas jos cega dobro ce mi doci.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam jos. Ljeto me omelo (u pozitivnom smislu), pa sam ucenje prepustio jeseni i zimi. :)

 

Knjiga dakle. Znas li mozda tko je autor?

 

Kokurencija. Ono, rekoh. potpore su dosta vazne i ne vjerjuem da ce te to pitanje izbjeci - sto su, 5 osnovnih kriterija... To je koliko se sjecam pitao Petrovic pitao mene vezano za potpore. ZZTN me takoder pitao, ne mogu se sad konkretno sjetiti sto me pitao, mislim nesto vezano za monopole i zlouporabe valdajuceg polozaja. Nije velik zakon, pa ga nauci, s naglaskom na oblike narusavanja trzisnog natjecanja, dakle onaj prvi dio. Ispit nmije trajao dugo, kojih 15-ak minuta. Doduse, prosao sam j i one druge izvore sto sam ih naveo, ali tek toliko da znam o tome nesto reci, ne u tancine.

Mislim da se ispita ne trebas bojati ukoliko ces ici kod Petrovica, jer je bio sasvim korektan. Potpore i ZZTN su osnova. Ovo ostalo je vise manje nadogradnja na "temu".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

Grupa autora izmedju ostaloga i Tadijancevic. Bitno ti je izdanje 2003 .godina, Zagreb. Prvih 230 strana. Nije bed - da se!

Malo sam se uzasavala tog ispita al ispalo je vise nego dobro. Profesor je jako ugodan i vise lici na razgovor nego na ispit. A na koncu - neko osnovno znanje iz tog dijela, meni potpuno nepoznatnoga, dobro dodje.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala i tebi.

 

Nego, jedna stvar me muci. Imam ovdje knjigu "Racunovodstvo", plavo bijela, izdanje RRiF-a, 2003, Zagreb, grupa autora Gulin, Spajic, Spremic, TAdijancevic, VAsicek, ZAger, Zager; po sadrzaju bih zakljucio da govori o osnovama racunovodstva, ima 500 i nesto strana. Imam popis knjiga RRiF-a iz 2003, i za knjigu Osnove racunovodstva navodi se da je autor Robert N. Anthony. Da nije mozda ova knjiga Racunovodstvo ta koju trebam? Sa 231. stranom pocinje 4. dio knjge - Racunovodstveno pracenje tipicnih poslovnih dogadaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cini se da imas dobru knjigu!

Nemam ju kod sebe pa ne znam imena autora.

Uglavnom koliko se sjecam prvo govori o povjesnom osvrtu i opcenito o racunovodstvu. Onda su nacela i principi.

Treci dio su izvjestaji i pocinje s bilancom, racun dobiti i gubitaka itd.

Onda su osnovne i pomocne knjige i izvjestaji.

I zadnji dio govori o inventuri i ispravcima.

Tako nekako. Ako imas kakvih dilema - pitaj.

On je tu knjigu naveo na svojim predavanjima u proljece ove godine i rekao je da je to dovoljno. Ne trebas uciti MRS-ove i literaturu sa neta. I fakat je dovoljno samo 230 strana jer je tako i rekao. Pitao me opcenito o racunovodstvu, osnovne i pomocne knjige, izvjestaj o tijeku novca.

Prvo procitaj knjigu nekoliko puta cijelu i shvatiti ces da se dosta toga ponavlja jer se radi o grupi autora.

Ali nije neki veliki problem. Nesto malo drugacije od uobicajenog. I isla sam na njegova predavanja ovo proljece i odmah isla na ispit pa mi je i to olaksalo.

Pozdrav

Sanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Trg Nikole Šubića Zrinskog 5, Zagreb

tel: (3851) 480 11 83

fax: (3851) 480 11 81

e-mail: mladen.zuvela@zg.t-com.hr

XII. NATJEČAJ ZA POSTDIPLOMANTE ZAKLADA "ZLATKO CRNIĆ"

 

ZAKLADNO VIJEĆE RASPISUJE n a t j e č a j za dodjelu STIPENDIJA ZAKLADE "ZLATKO CRNIĆ" - POSTDIPLOMANTIMA

 

Natječaj se raspisuje za dodjelu 3 (tri) stipendije studentima poslijediplomskog studija iz građanskog, trgovačkog ili upravnog prava na pravnim fakultetima u Republici Hrvatskoj.

Pravo na dodjelu Stipendije imaju polaznici, ne stariji od 35. godina:

ako su na dodiplomskom studiju imali prosjek ocjena 3,5 ili više,

ako poznaju barem jedan svjetski jezik do te mjere da se mogu uspješno služiti stručnom i znanstvenom literaturom,

ako sami plaćaju školarinu za poslijediplomski studij,

ako imaju dvije preporuke istaknutih pravnika, osobito sudaca, državnih odvjetnika, odvjetnika i redovitih profesora pravnih znanosti.

Stipendija se sastoji u plaćanju školarine za poslijediplomski studij. Stipendija za plaćanje školarine za I (prvi) i II (drugi)semestar osim potvrde o (fakultetu) na temelju potvrde o upisu, za III (treći) i IV (četvrti) semestar osim potvrde o upisu treba priložiti i potvrdu fakulteta da je kandidat položio najmanje 25% odnosno 50% odslušanih predmeta, uz ispunjenje i ostalih obveza prema studiju (izrada obveznih seminarskih radnji).

Ako što drugo nije propisano na ovu se stipendiju shodno primjenjuju odredbe o stipendiji koja se dodjeljuje dodiplomantima studija prema Pravilniku o kriterijima i postupku za dodjelu sredstava.

Zahtjevu* valja priložiti:

potvrdu o upisu, položenim ispitima i ispunjenju ostalih obveza prema studiju i o visini školarine,

potvrdu fakulteta o prosjeku ocjena na dodiplomskom studiju,

dvije preporuke istaknutih pravnika.

Zahtjev zajedno s dokazima treba poslati preporučeno na adresu: ZAKLADA "ZLATKO CRNIĆ" 10000 ZAGREB, Trg N.Š. Zrinskog 5 do 27. studenog 2006. godine. Nepravodobni i nepotpuni zahtjevi neće se uzeti u obzir.

O rezultatu natječaja svi će kandidati biti obaviješteni u roku od 8 dana nakon isteka roka za prijavu. Nezadovoljan kandidat ima pravo prigovora Zakladnom vijeću u roku od 8 dana od primitka obavijesti. Prigovor se šalje poštom preporučeno na adresu Zaklade.

Stipendist i zaklada zaključuju ugovor o međusobnim pravima i obvezama.

 

Predsjednik Zakladnog vijeća

Mladen Žuvela

 

*ZAHTJEV ZA DODJELU STIPENDIJE (OBRAZAC)

 

Downloadiraj obrazac u PDF formatu

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sanjica je napisao:

Daleko lakse mi je bilo racunovodstvo. Mozda zato jer sam bila na svim predavanjima, ne znam. Ali nisam ga dugo spremala i nije mi se cinilo kao da nema kraja! Ne moras se brinuti za taj ispit. Samo citaj za pocetak. Kasnije se sve slozi!

Drzim fige!

 

Thanks.

Kako si se dogovorila s profesorom za termin ispita iz osnova racunovodstva? Zvala si ga na ekonomski?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Polozio sam MPP. Jos jednom hvala na "uputstvima", koristila su. Ovaj izborni predmet preporucam kolegama - profesor Sajko je sasvim u redu, ispit nije obiman...

 

Slijedeci tjedan Osnove racunovdstva, bas me zanima kako ce to izgledati s obzirom da je to ipak nesto drugcije, ali se svejedno nadam da cu i za OR moci kazati ovo sto i za MPP. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Istina je, Vukmir je detaljan ali pravedan i beskrajno ok i normalan.

Ja sam to polagala davno ali kolegica je polagala kod njega prije par mjeseci i isto tako kaze da je bio stvarno ok.

Kada sam ja ucila bilo je potrebno nauciti samo njegovu knjigu i dodatak o akreditivima, a kako sada cujem literatura se znatno pojacala.

Samo naprijed!

S.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Bok!

Istina je ovo što kaže Sanjica, prof. Vukmir je stvarno super tip, baš sam polagao Pravo međunarodnih plaćanja kod njega prije par dana i zaista sam super zadovoljan.. Ispit se polaže kod njega u kući i ispit je otprilike trajao nekih 25min do pol sata... Pitao em razna pitanja, ali ne u neke teške detalje, a opet ne niti površno... Inzistira na razumijevanju i prorešeta cijelo područje i gradivo, ali kažem, ne cijepidlači i nije škrt na ocijenama... Mene je pitao ugovor o komisiji, o trgovinskom zastupanju, o vrstama i karakteristikama bankarskih garancija, malo odnosima iz mjenice i o akreditivima... Super je tip i tko je par puta s razumijevanjem pročitao sve od literature ne bi trebao imati većih problema s polaganjem.. Mislim da je uz rad i uz malo žrtvovanje slobodnog vremena prek vikenda i malo dobre volje i koncentracije za ovaj ispit potrebno nekih mjesec i pol dana, al da se i u manje vremena, pogotovo onima koji rade područje trgovačkog ugovornog prava...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li netko od starijih kolega možda zna od kojeg do kojeg trenutka mora proteći dvije godine da bi se izbjeglo dodatno plaćanje skoro 10 tisuća kuna za obranu magistarskog rada..? da li je to od proteka 4. semestra pa do polaganja zadnjeg ispita, ili do odobrenja teme za magistarski rad od vijeća ili od mentora, ili do termina same obrane rada, ili pak teče već od kraja 3. semestra obzirom je 4. semestar na našem postipl. ionako samo za konzulatcije a ne bez predavanja...

Ma trenutno učim za pravosudni do siječnja, i zapravo mi se čini da u studenom 2008. godine ističe 2 god od kraja 4. semestra... Ostalo mi Pomorsko I. od dvosemestralnih, i svi izborni... ako zapnem ko lud od siječnja do studenog vjerujem da bi i položio sve ispite i izabrao temu za magistarski rad, al bojim se da će ovi na faksu vjerojatno već naći načina da mi uzmu još 10 somića, uz dužno poštovanje svih koji odlučuju o tome.. :)

Ako itko zna neke pouzdanije informacije o tome, bio bih zahvalan.. Al bilo kako bilo, dat ću sve od sebe nakon siječnja da do ljeta poriješavam sve ili većinu ispita... Ah nikad kraja tom druženju s knjigom... A sve sam manje pametan i sve svjesniji svog neznanja... ;-) Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ej Tonkica-Bonkica.. Pa pitao me zaista nije ništa vezano uz seminarski rad, iako mi je seminar bio o modusima i problematici plaćanja i cijene kod ugovora o izvođenju investicijskih radova, a što je njegovo područje, jer je čovjek dosta pisao baš o toj problematici... Opet, s druge strane, jedna kolegica koja je polagal još prije nekih godinu dana, mi je rekla da je nju pitao baš pitanja iz radnje, ali ona je pisala o bankarskoj garanciji po novom i starom ZOO-u tako da to ne čudi.. U svakom slučaju računaj da će te pitati akreditive i bankarske garancije, to nemreš fulat, s tim da to naučiš iz onih članaka iz Pravo i porezi, a ja sam jednom pročitao i ovu njegovu novu knjigu koja je izašla u srpnju u izdanju RRiF-a, ali to zaista nije nužno, niti je nešto pretjerano dodano u odnosu na članke iz PiP-a.. Ima možda puno više primjera iz sudske prakse itd., ali bit svega ti je u tim člancima i ne trebaš šire od toga.. Pita suštinu, nema šanse da te pita konkretne primjere iz sudske prakse koji se spominju u člancima i njegovoj skripti, a tako je i sa ovim ugovorima koje sad rekao da me je pitao... Sve pita dosta logično, bez detaljiziranja, tako da se ne trebaš bojati... Ne koncentriraj se da pamtiš neke podjele i nabrajanja, samo bit i razumijevanje i dobit ćeš super ocijenu... Sretno i pozdrav!

 

P.S. Ako netko zna točan popis literature za Pomorsko I. i neke detalje o tome što bolje naučiti, a što samo pročitati i slično, samo javite... Mislim da ovu zadnju generaciju koja nije po novom sustavu ispituje samo prof. Bravar, obzirom da prof. Filipović nažalost više nije među nama živima, pa me zanima da li je netko odgovarao kod prof. Bravara pa da može dati neke smejrnice i savjete kako pristupiti pripremi ispita... Hvala, bok!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, sada sam se čuo s kolegicom i ona je učila sljedeće:

obavezno treba seminarski rad jer se radi o dvosemestralnom predmetu.

 

- sve što se tiče odgovornosti brodara i PZ i konvencije;

 

- KOnvecija o općoj ograničenju odgovornosti iz 76 s time da bi bilo najbolje taj dio o konveciji naučiti iz knjige Ive Grabovca Hrvatsko pomorsko pravo

 

Prvo pita kako se zove predmet?

" Pomorsko i općeprometno pravo I "

 

Koja se konvencija primjenjuje kod opće odgovornosti prijevoznika?

 

Temelj krivnje prijevoznika po Pomorskom Zakoniku(osobna)

 

Subjektivna i objektivna odgovornost – općenito (bilo bi dobro da pogledašZOO ako tu nisi "doma")

 

Ispit traje 15-tak minuta.

 

Dogovara se preko Katarine ( čujem da je bolesna i da ima zamjenu).

nadam se da sam ti pomogao.

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo međunarodnih plaćanja

instrumenti osiguranja plaćanja

 

Osnovni podatci o knjizi

Biblioteka: Pravna biblioteka

Izdavač: RRiF-plus d.O.o. za nakladništvo i poslovne usluge

Izdanje: Zagreb, travanj 2007.

Autor: Dr. sc. Branko VUKMIR

Broj stranica: 555

Cijena: 560,00 kn

 

Predgovor

Osiguranje plaćanja u međunarodnoj trgovini veoma je važno, budući da se neplaćanjem ugrožavaju sami temelji te trgovine. Međunarodna poslovna praksa stvorila je nekoliko instrumenata koji služe osiguranju plaćanja i koji su se u praksi pokazali kao nezaobilazni i veoma pouzdani. Među takvim instrumentima, na prvome mjestu ističemo dokumentarne akreditive i bankarske garancije, a zatim i standby akreditive i escrow račune. Spomenuti valja i postupak inkasa, koji olakšava naplatu i pridonosi pouzdanosti postupka, iako ne pruža osiguranje kao akreditivi i bankarske garancije. Na kraju, i ugovori o factoringu i forfaitingu su izričito namijenjeni smanjenju rizika naplate i ubrzanju isplate za isporučenu robu i usluge.

 

Kod obrade materije međunarodnih plaćanja, nezaobilazna je uloga Međunarodne trgovačke komore u Parizu (MTK), koja prati i registrira promjene u poslovanju i izdaje ih u obliku ujednačenih pravila običaja i prakse za različite vrste i načine osiguranja plaćanja. U pogledu akreditiva, do sada su vrijedili Ujednačeni običaji i praksa za dokumentarne akreditive, revizija 1993. godine, poznata kao UOP 500. U listopadu 2006. Bankarska komisija MTK usvojila je nova pravila za dokumentarne akreditive, koja će biti poznata kao UOP 600, a koja stupaju na snagu 1. srpnja 2007. Za primjenu tih novih pravila potrebno je pripremiti se. Nadam se da će komentar UOP 500 i UOP 600, koji je sadržan u ovoj knjizi, olakšati taj posao. Materija akreditiva postupno se usavršava, sve u nastojanju da se smanje slučajevi nesukladnosti dokumenata, a da se time poveća pouzdanost i brzina namirenja. U tom cilju, usvojeni su i Međunarodni standardi bankarskog poslovanja.

 

Bankarske garancije, factoring i forfaiting, inkaso, također predstavljaju načine plaćanja i osiguranja plaćanja. Razrada te materije u ovoj knjizi može poslužiti svima onima koji koriste te instrumente u svom poslovanju.

 

Poticaj za pisanje ove knjige došao je kao posljedica mojih predavanja na predmetu Pravo međunarodnih plaćanja. Taj sam predmet dva puta preuzeo od prof. Ljudevita Rosenberga. Prvi put kad sam ga predavao kao redovni profesor na Fakultetu za vanjsku trgovinu u Zagrebu, a drugi put na poslijediplomskom studiju kao Pravo društava i trgovačkog prava, na Pravnom fakultetu u Zagrebu. U pisanju ove knjige djelomično sam se oslonio i na skripte pod naslovom Pravo međunarodnih plaćanja – Instrumenti osiguranja plaćanja i ugovorne klauzule plaćanja, koje sam za studente izdao još u siječnju 1997. godine, te na niz članaka o gornjim temama koje sam s vremena na vrijeme objavljivao u časopisu PRAVO I POREZI kojeg je izdavač RRiF. Ipak, svi su ti prethodni materijali i članci pomno pregledani i u znatnoj mjeri nadopunjeni i revidirani. Knjiga je namijenjena studentima kao i onima koji se u praksi bave plaćanjima u međunarodnoj trgovini. Nadam se da je složena materija izložena na razumljiv način.

 

Autor Branko Vukmir

 

Sadržaj

Dio I. Akreditivi 1

1. Gospodarski značaj i razvoj pravila za akreditive 3

2. Akreditivi i nacionalna zakonodavstva 11

3. Razvoj međunarodnih običaja i prakse 16

4. Pojam akreditiva i temeljna načela 31

5. Ugovorni odnosi u akreditivnom poslovanju 50

6. Temeljni odnosi 55

7. Neka praktična pitanja otvaranja akreditiva 66

8. Uloga banaka u poslovanju s akreditivima 69

9. Odnosi banaka koje preuzimaju vlastitu obvezu namirenja 71

10. Odnosi drugih banaka koje ne preuzimaju vlastitu obvezu plaćanja 84

11. Oblici namirenja 100

12. Odgovornost banaka 105

13. Mjerodavno pravo i rješavanje sporova 111

14. Vrste akreditiva 114

15. Razlikovanje akreditiva prema načinu namirenja 115

16. Podjela akreditiva s obzirom na stupanj obveznosti 126

17. Podjela akreditiva s obzirom na prenosivost 141

18. Ispitivanje dokumenata 157

19. rste nesuglasnosti 171

20. Neka pitanja vezana uz ispitivanje dokumenata 177

21. Rokovi kod akreditiva 180

22. Odbijanje dokumenata 186

23. Vrste dokumenata 191

Dio II. Elektronički akreditivi i e-dodatak 211

1. Donošenje i primjena 210

2. Definicije i obavijest o potpunosti 220

3. Ispitivanje i odbijanje dokumenata 225

Dio III. Akreditivi prema novom zakonu o obveznim odnosima 235

1. Novi Zakon o obveznim odnosima 237

Dio IV. Standby akreditivi 257

1. Nastajanje pravila za standby akreditive 259

2. Terminologija i razlikovanje standby akreditiva od drugih sličnih instrumenata 264

3. Sadržaj pravila ISP98 269

4. Ispitivanje dokumenata i rokovi 276

5. Prijenos standby akreditiva 280

6. Trajanje i prestanak akreditivnog odnosa 281

Dio V. Međunarodna standardna bankarska praksa za ispitivanje dokumenata (ISBP) 285

1. Donošenje zbirke standardne prakse 287

2. Sadržaj MSBP 291

3. Standard ispitivanja pojedinih dokumenata 296

Dio VI. Naplata dokumenata putem banke (inkaso) 301

1. Ujednačena pravila za inkaso 303

2. Pravna narav ujednačenih pravila za inkaso 305

3. Postupak inkasa 311

4. Ograničenja odgovornosti banaka 319

5. Dužnosti banaka kod inkasa u pogledu robe 324

Dio VII. Pravo bankarskih garancija 333

1. Razvoj i gospodarska uloga 335

2. Bankarske garancije i jamstvo 343

3. Vrste bankarskih garancija 355

4. Ugovorne strane i pravni odnosi 369

5. Ujednačena pravila za bankarske garancije MTK 375

6. Ugovorne garancije (UPUG 325) 378

7. Pravila za garancije na poziv (UP 458) 383

8. Obveza plaćanja kod garancija na poziv 391

9. Sadržaj garancija na poziv prema UPUG 458 400

10. Ujednačena pravila za ugovorne bondove (UPUB 524) 404

11. Bankarske garancije prema izmijenjenom ZOO 412

Dio VIII. Međunarodna regulativa o akreditivima i bankarskim garancijama, konvencija o nezavisnim garancijama i standby akreditivima 429

Dio IX. Prijevare kod akreditiva i bankarskih garancija 439

1. Uvod 441

2. Apstraktnost i prijevare 442

3. Obrana od prijevara 445

4. Mjere zaštite u pojedinim državama 449

Dio X. Međubankarske naknade kod akreditivnih transakcija 459

1. Uvod 461

2. Temeljna pravila za plaćanje naknada prema UOP 500 I UOP 600 462

3. Sadržaj ujednačenih pravila 525 464

4. Standard i sadržaj zahtjeva i ovlaštenja na naknadu 467

5. Ograničenje odgovornosti banaka 469

Dio XI. Ugovori o factoringu i forfaitingu 471

1. Uvod 473

2. Pojam factoring i forfaiting 474

3. Pravni sadržaj factoringa 479

4. Međunarodna regulativa za factoring 486

5. Ugovor o forfaitingu 487

Dio XII. Escrow računi (escrow accounts) 493

1. Uvod 495

2. Escrow i akreditivi 497

3. Pravna narav i sadržaj ugovora o escrow računu 500

4. Usporedba escrow ugovora s nekim drugim bankarskim ugovorima 505

5. Escrow u hrvatskom bankarskom pravu 506

Dodatci 509

Literatura 525

Kratice 533

Stvarno kazalo 535

Bilješka o autoru 555

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molio bih ako je netko nedavno polagao ispit iz Prava društava kod Barbića ili Paraća na PDS iz trgovačkog da mi javi što treba pripremati, kod koga se može polagati tei ako ima neka ispitna pitanja.

 

ja sam to polagao prije 5 god. te vjerojatno ima dosta promijena.

 

Trebam to za jednu kolegicu koja ide uskoro polagati.

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam pravo društava položio kod prof. Paraća negdje u travnju '07., to je relativno nedavno, tak da se nije ništa od tad moglo promjeniti. Doduše, uskoro će se kolio ja znam izmjeniti i dopuniti ZTD, i to sa navodno oko 160 članaka koji će biti dotaknuti ili dodani tom izmjenom... Najveće novine su uvođenje societas europea, zatim uvođenje upravnog odbora kao neku opciju kod društava kapitala u smislu da neće bit obvezno da d.d. ima nužno i nadzorni odbor i upravu, već jedno tijelo - upravni odbor koja i vodi i nadzire se istovremeno, itd. U svakom slučaju, možda je kolegici bolje da polaže nakon toga tak da bude usklađena s novinama, ali s druge strane možda bolje i prije polagati, pa novele sam proučiti za sebe.. ;)

E sad o ispitu. Mene je Parać pitao nešto vezano uz seminarski rad, pisao sam o proboju pravne osobnosti, tako da me pitao o čl.10/3 ZTD-a, o poduzetničkim ugovorima, statusnim promjenama, više manje pita opća pitanja, počne dosta široko pa polako ulazi u detalje, al ne previše... npr. pitao me o nastavku osnivanja društva, unošenju stvari i prava u društvo pri osnivanju, sazivanju glavne skupštine itd. Teško mi se sad uopće i prisjetiti se svega kaj me pitao, ali je uistinu ugoda čovjek, pita korektno, treba znati, al ne inzistira na nepotrebnim sitnicama i pretjeranim detaljima... ja sam osobno jednom pročitao Barbićeve knjige I i II (opći dio i društva kapitala), a onda malo po zakonu i Petrovićevoj knjizi ponovio i to je to, dobio sam 5-icu... Sve skupa je ispit trajao oko 15 min... mislim da čak ove velike knjige nisu ni nužne, dovoljan je zakon, al ja sam imao vremena i htio malo to proučiti bolje pa sam po knjigama.. Eto. Nisu neke vrijedne informacije, ali to je sve kaj se mogu sjetiti trenutno. Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

unapred se izvinjavam za off_topic, ali ovo mi izgleda kao jedino mesto na kome cu naci pomoc.

 

potrebna mi je knjiga:

VUKMIR, Branko

Ugovori o izvođenju investicijskih radova

2. izmjenjeno i dopunjeno izd. (nije obavezno da bude bas ovo izdadanje)

Zagreb : CIP, 1990.

UDK 347:330

ISBN 86-7125-040-7

 

iz beograda sam i pre X godina sam je imao, ali je "nekako nestala". ovde u bgrd je nemoguce pronaci je, a nazalost nema je ni u online prodavnicama na .hr webu. ukoliko je neko ima, ili moze da je nadje, i voljan je da je proda, molim da mi se javi. kako ja imam drugu (zutu) knjigu (od dve se sastoji izdanje), dolazi u obzir i da neko prodaje samo prvu (crvenu). ma sve dolazi u obzir, samo da dodjem do nje...

:tuzan: :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel to bilo Informatorovo izdanje?? Sjecam se knjige kroz maglu... u jednoj knjizari u Ilici.

 

Problem je sto je stari Informatog otisao k vragu, zatvorene prodavaonice, neko preoblikovanje je bilo ali ne znam imaju li stara izdanja.

 

Uopce ne znam kamo bih stavila ovo pitanje... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Sveučilište u Zagrebu

Pravni fakultet u Zagrebu

Katedra za trgovačko pravo

i pravo društava

Trg maršala Tita 14

10000 Zagreb

 

Katedra za trgovačko pravo i pravo društava raspisuje natječaj za upis u

 

XXXI tečaj

 

Poslijediplomskog specijalističkog studija iz prava društava i trgovačkog prava

 

Pozivaju se zainteresirani da prijave za upis na Poslijediplomski studij iz prava društava i trgovačkog prava do 01. ožujka 2008. dostave na gore navedenu adresu.

 

Uz prijavu je obavezno priložiti:

 

- dokaz o završenom studiju s postignutim ocjenama iz svih predmeta

 

- dokaz o državljanstvu

 

- potvrdu o zaposlenju (ako je osoba zaposlena)

 

- pisanu izjavu o jeziku kojim se osoba služi

 

- pisanu izjavu o tome tko će plaćati školarinu (osobno, pravna osoba u kojoj je osoba zaposlena, stipendija i sl.)

 

Na Studij se može upisati osoba koja je završila dodiplomski studij prava i stekla zvanje diplomiranog pravnika (dipl.iur.) ili osoba koja je završila diplomski pravni studij i stekla zvanje magistra prava (mag.iur.) te koja poznaje jedan svjetski jezik u mjeri da se može koristiti stranom literaturom. Školarina za Poslijediplomski studij uplaćuje se semestralno.

 

Studij traje četiri semestra. Nastava će započeti u ljetnom semestru školske godine 2007/08., a izvodi se radnim danom od 17 – 20 sati.

 

Studijski program i izvedbeni plan Poslijediplomskog studija objavljeni su na web stranici www.pravo.hr.

 

Sve dodatne obavijesti dostupne su na e-mail: andrea.grisfelder@pravo.hr, te na tel: 01 4564 342.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dragi svi,

imam dilemu i nadam se da mi netko od vas može pomoći. Naime, predala sam papire za upis na PDS (trgovačko i pravo društava). Ovih dana će nas zvati i tražiti da se izjasnimo želimo li na specijalistički ili doktorski studij. Dugoročni cilj mi je doktorat, ali s obzirom na zahtjevnost posla koji radim i na manjak slobodnog vremena, bojim se da bi to u ovom momentu mogao biti prekrupan zalogaj. S druge strane, ne bih željela gubiti vrijeme na način da završim specijalistički pa da kroz neko vrijeme moram krenuti sve ispočetka. Ima li itko informaciju da li je moguće nakon završenog specijalističkog položiti dodatne ispite, udovoljiti ostalim propisanim obvezama i doktorirati ili se mora sve ispočetka? To mi se čini malo nelogičnim jer ispiti na specijalističkom i doktorskom nose isti broj ECTS bodova... Ako i nemate konkretne informacije, zanima me da li se netko od vas upisao po bologni i što je odabrao...

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

ciao svima ...ja sam iz ove grupe koji smo upisali postdipl. prošlog proljeća i odslušali 1 semestar i sad ako sjedne lova nadam se upisat drugi....zanima me zna li tko kad počinju predavanja i koliko će se to morat redovno pohađat.... budući da sam nekih 10 ak sati od zg i radim a ne znam kako to imam mjesec dana dangubit po zagrebu za tri sata predavanja dnevno......u 1 semestru sam jos i mogla dok nisam radila.....zna li tko što o seminarima koliko ko pegla oko toga i kad bi najranje imali pravo počet izlazit na ispite.....uglavnom svaka informacija je dobrodošla.unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija