Jump to content

opomena - zastara - poreznog dužnika


koka5

Preporučene objave

Prošlo je 11 godina od zatvaranja obrta po kojem postoje dugovanja za mirovinsko, zdravstveno....dana 25,11,2009 sam dobila opomenu da u roku od 8 dana podmirim dug ili će pokrenuti postupak ovrhe.do danas nisam dobila nikakvo rješenje pa neznam dali je postupak pokrenut.da li je sad kasno da pošaljem zahtjev za otpis dugovanja zbog zastare?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam na odgovorima,,,ali još uvijek ne mogu spavati jer me muči ona opomena od 2009.god,,,,,nadam se da to nije prekinulo zastaru.....jednostavno se bojim poslati zahtjev....jer mi iz tog obrta nisu ostale nikakve lijepe uspomene već samo dugovi iz kojih se do dan danas ne mogu izvući...bojim se poslat zahtjev jer se u biti bojim razočarenja da če biti odbijen zbog opomene na kojoj je pisalo da ako ne platim da će tad u roku od osam dana podnijeti postupak ovrhe, :place::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PREKID ZASTARE (Zakon o obveznim odnosima)

Priznanje duga

Članak 240.

(1) Zastara se prekida kad dužnik prizna dug.

(2) Dug se može priznati ne samo izjavom vjerovniku nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamata, davanje osiguranja.

 

 

Rok zastare u slučaju prekida

Članak 245.

(1) Nakon prekida zastara počinje teći iznova, a vrijeme koje je proteklo prije prekida ne računa se u zakonom određeni rok za zastaru.

(2) Zastara prekinuta priznanjem od strane dužnika počinje teći iznova od priznanja.

 

porezna je iz povrata poreza naplatila dio duga(koji je zastario) a na isto rješenje nije uložena žalba što znači da je prihvaćeno otplata djela duga ,na taj način.

navedeni postupak je isti kao da je priznat dug po zastarjeloj tražbini.

 

jedan kredit kojim bi vratili dug bi rješio problem.

kamate na kredit su do 10%/g

kamate na dug su 14%/g

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Doprinosi - Članak 230. Zakona o doprinosima propisuje da apsolutni rok zastare prava na obračun obveze doprinosa i kamata te na pokretanje prekršajnog postupka i na naplatu doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni, kao i zastare prava obveznika na povrat više plaćenih doprinosa, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni nastupa za deset godina, računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.

 

Porezi - članak 96. stavak 1. Općeg poreznog zakona propisuje da apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći, a prema odredbama članka 94. stavka 3. 4. i 5. ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnošenjem zahtjeva ne možete ništa izgubiti, može eventualno dobiti ako je prošao period koji je potreban da nastupi apsolutna zastara prava na naplatu duga. Opomenom iz 2009.godine je sigurno prekinut tijek zastare, ali prekidi vam ne igraju nikakvu ulogu ukoliko je nastupila apsolutna zastara prava na naplatu. Ukoliko je, dug bi vam trebao biti otpisan (naravno pod uvjetom da nije pokrenut postupak prislilne naplate, i eventualno stavljen zalog na nekretninuod strane Porezne uprave- u tom slučaju nema zastare)..

Podnesite zahtjev, i budite strpljivi čekajući rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je obrt zatvoren kako navodite 1999.godine, nastala vam je u svakom slučaju apsolutna zastara prava na naplatu duga, kako za poreze tako i za doprinose.. Protekle dvije godine vam je uziman novac od povrata poreza jer imate dugovanja- sve dok postoji dug, i dok se ne otpiše tako će i biti..

Porezna uprava ne može otpisati zbog zastare, ako se sami ne pozovete na nju, odnosno ne podnesete zahtjev. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Također imam pitanje...šta je sa zastarom poreznog duga za trg. društvo tj.poduzeća, d.O.o. Poduzeće je krajem 2008. završilo u blokadi zbog nekakve kazne od poreznog inspektora iz 1996. g. Od tada su za taj dug obračunali kamete sve do kraja 2008. i na taj način je firma zavrila u blokadi. Dug od 5.000kn završio na 90.000kn. Zanima me, šta je sa zastarom u ovom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno kako su vam tek 12 godina nakon utvrđivanja obveze zadužili kamate za sve godine unazad? :misli:

Uglavnom, zastara prava na naplatu poreznog duga počinje teći protekom godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo obvezu, što bi u vašem slučaju značilo da ako vam je obveza utvrđena U 1996.godini, zastara počinje teći 01.01.1997. godine i protekom roka od 6 godina nastupila vam je apsolutna zastara na naplatu istog (naravno kao i u primjeru gore-ukoliko dug nije osiguran založnim pravom na nekretnini). :namiguje:

p.s. na novčane kazne porezna uprava ne obračunava kamate, tako da provjerite još jednom o kakvoj obvezi se radi :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ijepo molim za odgovor, neznam da li trebam u zahtjevu navesti na što se dugovanja odnose ili samo napišem za evidentirana dugovanja i da li trebam navoditi od kud su proizašla dugovanja ( obrt, ime obrta itd.)

 

Da li je ovo dobro ili treba mjenjati-dodavati:

Obračam se gornjem naslovu sa zahtjevom za otpisom svih evidentiranih dugovanja za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz razloga što je nastupila apsolutna zastara za potraživanjem istih. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koka5 je napisao:

ijepo molim za odgovor, neznam da li trebam u zahtjevu navesti na što se dugovanja odnose ili samo napišem za evidentirana dugovanja i da li trebam navoditi od kud su proizašla dugovanja ( obrt, ime obrta itd.)

 

Da li je ovo dobro ili treba mjenjati-dodavati:

Obračam se gornjem naslovu sa zahtjevom za otpisom svih evidentiranih dugovanja za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz razloga što je nastupila apsolutna zastara za potraživanjem istih. :misli:

 

Biti će u redu tako, samo izbacite riječ "apsolutna", da ne bi bilo da vam je kojim slučajem nastupila samo relativna zastara (zbog možebitnih prekida), a da vam se oni onda drže za to da vi želute utvrditi apsolutnu zastaru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Podnesite nadleznoj poreznoj sluzbi (podrucni ured nadlezan po adresi prijavljenog obrta), a na uruzdbeni kancel, zahtjev za utvrdjivanjem zastare davanja po osnovi mirovinskog, zdravstvenog te drugih javnih davanja (navedite koja) te se pozovite na odredbe OPZ o poreznoj zastari, a koje se primijenjuju i na konkretna javna davanja.

 

Nakon toga ce porezna uprava pitati sva doticna tijela (HZMO,HZZO) o tome da li se prema stanju njihovog spisa moze utvrditi zastara, a s obzirom na datum dospijeca obveze.

 

Upitana tijela moraju, prema upitu porezne uprave, izvrsiti uvid u spis i dati tocan odgovor te svoje eventualno misljenje da li se radi o zastari duga.

 

Ukoliko je odgovor potvrdan, a nakon sto se spisi vrate u poeznu upravu, ista donosi rjesenje o zastari predmetnih javnih davanja (poreznog duga).

 

Zakonska platforma postoji vec duze vrijeme, no ova procedura se stvarno primijenjuje odnedavno.

 

dipl.iur.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Obrt zatvoren 2009 godine.Na pocetku ove godine dobila sam ponovo racune do 2012 i akontaciju za 2013 godinu!!!!!Saljem nadleznoj PU fotokopije o zatvaranju obrta medjutim odgovaraju da me tereti MIROVINSKO!!!Odlazim i tamo a odgovor-VI NEMATE PREMA NAMA NIKAKVIH DUGOVANJA NAKON 2009 godine tj zatvaranja.Ponovo kontaktiram PU ODGOVOR ISTI-da sam duzna!!!!!!!!!!!!

Sad sam u zacaranom krugu,racuni i dalje stizu makar sam im uredno poslala sve fotokopije odjava...Sta dalje,kome da se obratim.MOLIM VAS POMOZITE MI!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrt zatvoren 2009 godine.Na pocetku ove godine dobila sam ponovo racune do 2012 i akontaciju za 2013 godinu!!!!!Saljem nadleznoj PU fotokopije o zatvaranju obrta medjutim odgovaraju da me tereti MIROVINSKO!!!Odlazim i tamo a odgovor-VI NEMATE PREMA NAMA NIKAKVIH DUGOVANJA NAKON 2009 godine tj zatvaranja.Ponovo kontaktiram PU ODGOVOR ISTI-da sam duzna!!!!!!!!!!!!

Sad sam u zacaranom krugu,racuni i dalje stizu makar sam im uredno poslala sve fotokopije odjava...Sta dalje,kome da se obratim.MOLIM VAS POMOZITE MI!!!!!

 

Kada ste zatvorili obrt da li ste napravili odjavu za mirovinsko, zdravstveno, struju, vodu, komunalije...? Nije dovoljno samo zatvoriti obrt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da sam to napravila i sve sam to fotokopirala i poslala....Odgovor je bio kako sam navela da se obratim na mirovinsko a tamo mi je receno da je sve u redu i da od 2009 nemaju vise potrazivanja...Jedostavno sam im to i prenesla na sto su rekli da nije moguce-mislim koji odgovor :((( I sad sta dalje..kome da se obratim???

Koliko sam uspjela malo ispitati ja nisam jedini takav slucaj-ima ih jos i godinama su obijali vrata ali nisu uspjeli nista napraviti.

Vjerujem da mora biti nekako rijesenje...nije moguce da nemogu nista napraviti!!!!

Danas sam primila i PREKRSAJNI NALOG na kojem na omotnici stoji 23.04.2013 a sadrzaj nesto sasvim drugo:tu je navedeno da je prekrsajni nalog iz 23 lipnja 2010 godine????Meni sad tu uopce nista nije jasno-da li je moguce da se prekrsajni nalog moze nekome uruciti nakon skoro 3 godine?????U njemu je navedeno da sam novcano kaznjena jer nisam na vrijeme predala poreznu prijavu za 2008 godinu.

Moram napomenuti da sam od 2009 podnosila zahtjev za zastarom poreza i prosle godine tj 2012 mi je navedeno da su mi zastarjele kazne iz 2008 godine a sad sam vec dobila rijesenje vec i o zastari zakljucnoj sa 2013 godinu.Sta sada...da li je to otislo u zastaru ili nije po bilo kojoj osnovi-bilo da mi je isteklo podnosenjem zahtjeva za zastarom ili zato sto mi skoro 3 godine nisu urucili prekrsajni nalog datiran iz lipnja 2010???

Ima li tko odgovor!!!Mogu li se pozivati na zastaru i ako da na koju????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da sam to napravila i sve sam to fotokopirala i poslala....Odgovor je bio kako sam navela da se obratim na mirovinsko a tamo mi je receno da je sve u redu i da od 2009 nemaju vise potrazivanja...Jedostavno sam im to i prenesla na sto su rekli da nije moguce-mislim koji odgovor :((( I sad sta dalje..kome da se obratim???

Koliko sam uspjela malo ispitati ja nisam jedini takav slucaj-ima ih jos i godinama su obijali vrata ali nisu uspjeli nista napraviti.

Vjerujem da mora biti nekako rijesenje...nije moguce da nemogu nista napraviti!!!!

Danas sam primila i PREKRSAJNI NALOG na kojem na omotnici stoji 23.04.2013 a sadrzaj nesto sasvim drugo:tu je navedeno da je prekrsajni nalog iz 23 lipnja 2010 godine????Meni sad tu uopce nista nije jasno-da li je moguce da se prekrsajni nalog moze nekome uruciti nakon skoro 3 godine?????U njemu je navedeno da sam novcano kaznjena jer nisam na vrijeme predala poreznu prijavu za 2008 godinu.

Moram napomenuti da sam od 2009 podnosila zahtjev za zastarom poreza i prosle godine tj 2012 mi je navedeno da su mi zastarjele kazne iz 2008 godine a sad sam vec dobila rijesenje vec i o zastari zakljucnoj sa 2013 godinu.Sta sada...da li je to otislo u zastaru ili nije po bilo kojoj osnovi-bilo da mi je isteklo podnosenjem zahtjeva za zastarom ili zato sto mi skoro 3 godine nisu urucili prekrsajni nalog datiran iz lipnja 2010???

Ima li tko odgovor!!!Mogu li se pozivati na zastaru i ako da na koju????

Molim ako itko zna u vezi tog prekrsajnog naloga jel imam samo 8 dana vremena za zalbu i to mi je jako hitno..PLEASE!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

poštovani, i mene muči porezni dug pa vas molim za pomoć!!porezni dug iz neke davne 1999 god., moja pametna svekrva nije imala zdravstveno osiguranje, koje je potpisala, i nije čak ni jednu ratu uplatila., nije ga ni koristila, i sad ona i ne živi u hrvatskoj, a dug je narastao do 60 000 kn.. oni to neće ni plaćati, ja i njihov sin živimo u kući,njihovoj, odakle nama novac da plaćamo i ako nam otpišu kamatu, jednom na kraju god. kad je došlo iz porezne, dug je 30 000 a kamata isto tolika..kada nastupa zastara, kako tražiti zastaru, da li ići kod advokata!?molim Vas za savjet, jer svaki bi dobrodošao, svakako ćemo ići u poreznu tražiti otpis kamate, krajnji rok je do 7. kolovoza..u krajnjem slučaju mislim da je ovo i poseban slučaj, mi nismo stjecali dobit, niti imali neku firmu, baš sam očajna help pleaseoštovani, i mene muči porezni dug pa vas molim za pomoć!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šta ti imaš sa svekrvinim poreznim dugom.

nisi stranka u postupku a nemožeš biti ni opunomoćenik.

 

radi se o dugu iz 1999.godine (10 godina)

nastupila je zastara potraživanja.

 

svekrva je trebala pismeno otkazati zdravstveno osiguranje, kad je odlazila iz Hrvatske.

ali tada je vrijedioo da se ugovor za zdravstveno osiguranje prekoda ako nebudu plaćene dospjele rate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa slučajno imam, jer je dotična napravila dug od 60 000 kn i odvela dupe iz zemlje i ne zanima je, nek rješavamo mi, a mi živimo u njihovoj kući, pa jel neko treba da mi napravi ovrhu nad kućom radi budala..inače ta gospođa nije baš mnogo pametna, ona jeste išla da otkaže zdravstveno kad je odlaziula, al oni su joj tražili da plati dugovanje što ona nije imala, pa je tako ona dozvolila da taj dug s kamatom naraste do 60 tisuća, pa ti vidi., a inače to zdravstveno nije ni koristila, uplatnice nam stižu redovno, čini mi se da ona nije niti jednu uplatila., i šta sad da mi radimo, mi moramo nekako tražiti otpis duga i kamate ako je došlo do zastare a mislim da je to je dug iz 1998-2000 god. znači prošlo je minimalno od 13-15 god., ako neko ima sličan slučaj nek se javi, šta je najbolje da se uradi ili kako da sastavimo taj zahtjev, svaka pomoć bi mi dobrodošla..a na tu kozu se ne mogu osloniti jel je oćito boli uho!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisi stranka u postupku. od nadležnih nećeš dobiti nikakvu informaciju.

ako hoćeš platiti dug umjesto dužnika to će rado prihvatiti.

ako stigne ovrha doći će na njenu kuću (ako je kuća njeno vlasništvo)

možeš je samo obavjestiti a ona da odredi punomoćnika.

 

pa može ona doći i sama ponijeti zahtjev shvaćate, ne moram ja to raditi u njeno ime!

pitam samo kako sastaviti taj zahtjev šta napisati ,to mi pomozite ako možete..ona ne zna koliko je 2+2 a ne nešto da napiše..ostalo će ona

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Molim za savjet,

suprug je imao obrt u kojem se nagomilao dug za mirovinsko i zdravstveno u iznosu od 120.000 kn. Godine 2007. je bila ovrha u kojoj su zaplijenjena obrtna sredstva u vrijednosti iznosa duga. Tada je obrt i zatvoren. Međutim uplatnice i dalje stižu svaki mjesec i sada dug iznosi oko 170.000 kn. Zašto oni i dalje potražuju ako su izvršili ovrhu? Kako je prošlo 6 godina, da li je nastupila zastara?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija