Jump to content

II MIROVINSKI STUP - ??


Batman

Preporučene objave

Čitam malo Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima i tako naletim u članku 48. na zanimljivost vezanu za osobe koje imaju benificirani radni staž obzirom na uvjete poslova. Koliko vidim netko se dosjetio, eto, da im uskrati (kako to mirovinski fondovi lijepo kažu "oplođeno") dakle zarađeno na njihovim novcima (kamatice). Evo i cijeli članak 48. pa molim da mi netko objasni da li o znači da su osobe s benificiranim radnim stažom ustvari prevarene jer su uplačivale II stup, a recimo nisu bile obavezne i kakve veze imaju benificije temeljene na uvjetima rada, sa kapitaliziranim sredstvima koja su radnicima obećana.

 

Članak 48.

(1) Ako je član obveznog fonda stekao uvjete za starosnu mirovinu, prijevremenu starosnu mirovinu

ili invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad pod uvjetima godina života ili mirovinskog staža

(sa stažem osiguranja s povećanim trajanjem) povoljnijim od općih uvjeta utvrđenih Zakonom o

mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 102/98., 127/00., 59/01., 109/01. i 147/02.) ili mu se

mirovina određuje na povoljniji način od načina utvrđenog tim Zakonom, do donošenja posebnog zakona,

ukupna kapitalizirana sredstva koja su na osobnom računu člana obveznog fonda, obvezni fond će putem

Središnjeg registra osiguranika prenijeti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji će mu odrediti

mirovinu, kao da je bio osiguran samo u sustavu obveznoga mirovinskog osiguranja na temelju

generacijske solidarnosti.

(2) Ako član obveznog fonda umre prije ostvarivanja prava na mirovinu iz stavka 1. ovoga članka, a

članovi obitelji imaju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, do

donošenja posebnog zakona, ukupna kapitalizirana sredstva s računa toga člana obvezni fond će putem

Središnjeg registra osiguranika prenijeti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji će odrediti

obiteljsku mirovinu, kao da je preminuli osiguranik bio osiguran samo u sustavu obveznoga mirovinskog

osiguranja na temelju generacijske solidarnosti.

:-?:-?:-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno rečeno ni sam ne znam odgovor. Možda se išlo na amortiziranje mogućnosti da se zbog beneficije skraćuje radni vijek. Naime, nakon određenog broja godina beneficiranog staža skraćuje se radni vijek odnosno umanjuje se broj godina života prilikom odlaska na mirovinu. Tako da postoji situacija kad trebaš imati manji broj godina života i istovremeno povećava ti se broj godina staža zbog beneficije. Dvostruko dobijaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve to stoji, ali ovo su kamate na novce koje sam uložio u drugi mirovinski stup i koje su tada obećane kao isplata kada odem u mirovinu direktno meni, a sada po ovome ispada da ostajem bez kamata i da ih prebacuju na korištenje svih koji su u mirovini, a drugi stup sam dobrovoljno odabrao upravo jer mi je s tim kamatama trebala biti veća mirovina. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija