Jump to content

Isplata učeničkih stipendija od strane obrtnika i poduzetnika


sssunceee

Preporučene objave

Vlasnik obrta sa 1.1.2011. sklapa sa učenikom srednje škole ugovor o stipendiranju bez obveza učenika nakon prestanka stipendiranja pod uvjetom da ispuni obveze iz ugovora tj. završi školsku godinu.

 

U ovom se slučaju radi o sinu vlasnice obrta, ali to je Zakonom dozvoljeno.

 

Ono što me zanima je:

 

1. Smije li obrtnica isplatiti stipendiju retroaktivno od početka školske godine, dakle i za 2010-tu godinu?

 

U ugovoru je navedeno da se iznos od 900,00 kuna isplaćuje svih 12 mjeseci ali prema mogućnosti isplatitelja.

Samim tim govorimo o neoporezivom iznosu od 10.800,00 kuna koji bi se priznao kao rashod 2011. godine jer bi u ovoj godini i bio isplaćen.

 

2. Mora li takav ugovor biti ovjeren kod javnog bilježnika?

 

 

3. Je li ispravno i dovoljno u arhivi imati:

- Odluku obrtnice o stipendiranju učenika,

- Ugovor neovjeren od strane javnog bilježnika,

- Izjava primatelja stipendije o ne prima drugu stipendiju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Da, možete stipendiju retroaktivno isplatiti ali pazite da je i datum ugovora "retroaktivan".

 

2. Ne, poreznim propisima nije strogo propisana dokumentacija koja je potrebna uz isplatu stipendije,ali pozitivna poslovna praksa nalaže da se sklapa ugovor o dodjeli stipendije ili barem odluka kojom isplatitelj utvrđuje kome i u kojem iznosu isplaćuje stipendiju.Dakle, ugovor ili odluka mogu se kreirati u slobodnoj formi a prema svojim potrebama i nije ih potrebno javnobilježnički ovjeravati.

 

3. Da, dovoljno je, mada redoviti studenti mogu primati stipendiju i od više isplatitelja s tim da se oporezivi dio stipendije obračunava i oporezuje kao drugi dohodak.

 

Još nešto; stipendije se prema Pravilniku o porezu na dohodak,isplaćuju isključivo na žiro račun primatelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo sam "prespavala" Vaš odgovor pa molim još jedno pojašnjenje vezano uz "retroaktivni" ugovor o stipendiranju.

 

Ako sam dobro razumjela, ugovor bi trebao biti potpisan u 9-om mjesecu 2010. tj. na početku školske goodine ako mislimo isplatiti stipendiju za čitavu školsku godinu?

 

Iz vlastitog iskustva, u kojem Županija isplaćuje stipendiju mojoj kćeri, to nije tako.

Natječaj za dodjelu se raspisuje u 10-om mjesecu, a isplata počinje u 12-om mjesecu sa zaostacima od početka šk. god..

 

Prošli smo tjedan bili svjedoci da je grad Zagreb tek potpisao

ugovore sa učenicima srednjoškolcima.

Oni će , dakle, najranije prvu isplatu dobiti tek ovaj mjesec i to za sve protekle mjesece ove školske godine.

 

Je li "štos" u privatnom isplatitelju jer znam da je razlika u neporezivom iznosu između državnog i privatnog isplatitelja stipendije za učenike ali nisam znala da postoji i razlika kod sklapanja ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

ovo i mene zanima. molim za odgovore;

1. da li može vlasnica obrta isplatiti svojoj (vlastitoj) djeci srednjoškolskim učenicima stipendiju?

2. ako sad djeca uzmu potvrdu da su redoviti učenici, koliko mjeseci unazad se može isplatiti stipendija, odnosno da li se može i unaprijed isplatiti za iduću godinu. (obrt će se zatvoriti oko 10.12. 2012.)

3. koji datum na odluci o stipendiji bi trebao biti, ako je potvrda o redovnom školovanu od tekućeg mjeseca, a da bi se moglo isplatiti unazad ili eventualno unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija