Jump to content

Blendanje


igla91

Preporučene objave

hm,nisam očekivao ovakvo potpitanje pa ću probati pojasniti.Blendanje je kad daješ kratke signale dugim svijetlima (neznam kako se to kaže u Hrvatskom riječniku)Uostalom,ćini mi se da postoji ta riječ,pa ako si čuo za Google,utipkaj "blendanje" i pogledaj ovo

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/11/14/0300006.html

Za dodatna pojašnjenja riječi "blendanje"..stojim na raspolaganju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 76.

(1) Vozač je dužan upotrijebiti zvučni znak...

Članak 77.

(1) Od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) u slučajevima iz članka 76. stavka 1. ovoga Zakona, vozač u pravilu, umjesto zvučnog znaka upozorenja upotrebljava svjetlosni znak upozorenja. Taj znak može upotrijebiti i u naselju prije pretjecanja drugog vozila.

(2) Svjetlosni znak upozorenja vozač može upotrijebiti i danju ako takav način upozorenja drugim sudionicima u prometu više odgovara zbog uvjeta na cesti.

(3) Svjetlosni znak upozorenja daje se kratkim uzastopnim paljenjem dugih svjetala, ili uzastopnim paljenjem kratkih svjetala za osvjetljavanje ceste, ili naizmjeničnim paljenjem, u kratkim razmacima, dugih i kratkih svjetala, vodeći računa da se time ne zasljepljuju vozači koji dolaze iz suprotnog smjera.

Članak 106.

(1) Za osvjetljavanje ceste vozač motornog vozila u pravilu, upotrebljava duga svjetla.

(2) Vozač motornog vozila dužan je umjesto dugih svjetala za osvjetljavanje ceste upotrebljavati kratka svjetla:

1) prije mimoilaženja s drugim vozilom na udaljenosti s koje prosudi da svjetlom svojeg vozila zasljepljuje vozača vozila koje mu dolazi ususret, a pri mimoilaženju s drugim vozilom, kad vozač tog vozila prijeđe na kratka svjetla ili kad naizmjeničnim paljenjem i gašenjem svjetala upozorava da mu duga svjetla smetaju, a uvijek na udaljenosti manjoj od 200 m,

2) za vrijeme dok se kreće za drugim vozilom na takvoj udaljenosti i u takvu položaju da dugim svjetlima svojeg vozila zasljepljuje vozača vozila ispred sebe,

3) dok vozilom prolazi pokraj kolone ili povorke pješaka,

4) kad se kreće cestom koja se prostire neposredno pokraj plovnog puta ili pokraj željezničke ili tramvajske pruge ususret plovilu, odnosno vozilu koje se kreće po tračnicama,

5) kad naiđe na stoku te ostale domaće ili divlje životinje.

 

Članak 142.

(3) Na autocesti vozač ne smije vozilom prelaziti iz trake u traku (slalom vožnja), pretjecati zaustavnom trakom, kretati se na način da ne drži potreban razmak, požurivati vozila ispred sebe ili na drugi način davanjem svjetlosnih i zvučnih znakova niti izvoditi bilo koju drugu radnju kojom ugrožava ili dovodi u opasnost druge sudionike u prometu.

 

 

 

imaš malo više pa izaberi koji dio Blendanja-blicanja te zanima!!!!!

nešto je kažnjivo nešto nije zato ti i je onakav odgovor bio prvi put. :palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igla91 je napisao:

Da li je blendanje kažnjivo?

Nije kažnjivo.

 

Postoji prekršajna sankcija za zasljepljivanje vozača iz drugog smjera, postoji mogućnost davanja svjetlosnih signala, ali nigdje nije opisana granica između jednog i drugog, tj. udaljenost i intezitet svjetlosnih zraka.

 

"Blendanje" kakvo mi poznajemo, a koji se najčešće daju vozačima suprotnog smjera radi upozoravanja na prisutnost policije na cesti ili pak odrona, životinja ili dugih zapreka, su pozitivna stvar, dio su pozitivne solidarnosti i vozačke kulture, te kao takvo neće biti kažnjivo niti u izmjenama ZSPC-a koji slijede, bez obzira na maštu novinara koji teže za boljom gledanošću njihovih medija.

 

Najjači biser do sada je bila "provala" iz 1996. godine kada je jedna tvrtka otvorila 060 telefonsku liniju i postavila pitanje da li se dobija bod zbog vožnje i napola praznim rezervoarom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Blendanje" je to što ste opisali, ali je i blendanje na autocesti kada vas vozila iza požuruje i to je kažnjivo!!

Tako da ne možete decidirano tvrditi da blendanje nije kažnjivo!!!

 

čovjek je pitao i dobio odgovor kakvo je bilo i pitanje!!!

 

P.S. Jel kažnjivo imati pištolj ili pušku?

- samo primjer pitanja ( za koje je odgovor i da i ne) :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pojasnit ću pozadinu svog prvotnog pitanja.Bila je noć,ja se vozim dozvoljenom brzinom na otvorenoj cesti (80-90),odjednom mi se odostraga priljepi jedan auto,toliko blizu da mu nisam vidio niti svjetla (znači da je bio na 1 do 2 metra),odjednom me prestigne (na punoj liniji)brzinom puno većom od dozvoljene(ja sam se vozio najvišom dopuštenom).Ja mu blendnem,dođem doma,parkiram se...kad evo njega galameći...što ja imam njemu blendati.

S obzirom da nemam veze na policiji i sudu..mogu li se nadati kakve kazne?Svjedoci smo koječega pa pitam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

8 sati voziti se iza pauka????,to je stvarno volja.Da,valjda je tip bio isprovociran blicanjem,a tko mene pita jesam li ja bio isprovociran prvo..lijepljenjem za guzicu,drugo..deračenjem na dvorištu.Suzdržavao sam se da ga ne pljusnem...i suzdržao sam se.Kasnije sam postao ljut...jako

Razmišljao sam da ga prijavim policiji ali sam odustao...reko sam sebi.."neću rivati prste v drek",makar sam ih već porinuo :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neodržavanje razmaka vozila uopće nije kažnjivo.

 

Takvo blendanje vozilu ispred sebe koje se kreće u istom pravcu, jest kažnjivo.

 

Oštećeni je mogao zvati policiju koja ne bi uradila ništa bez vjerodostojnog iskaza, a takvom ne bi vjerovali.

 

Oštećeni može protiv vas na prekršajnom sudu podići optužni prijedlog radi blendanja, a sud ne bi napravio ništa bez vašeg priznanja i još bi mu naplatio eventualne troškove vašeg odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Neodržavanje razmaka vozila uopće nije kažnjivo.

 

Takvo blendanje vozilu ispred sebe koje se kreće u istom pravcu, jest kažnjivo.

 

Oštećeni je mogao zvati policiju koja ne bi uradila ništa bez vjerodostojnog iskaza, a takvom ne bi vjerovali.

 

Oštećeni može protiv vas na prekršajnom sudu podići optužni prijedlog radi blendanja, a sud ne bi napravio ništa bez vašeg priznanja i još bi mu naplatio eventualne troškove vašeg odvjetnika.

Strašno,a zbog neodržavanja razmaka događaju se nesreće,a od blendanja nitko nije poginuo.

Da je kojim slućajem zvao policiju oni bi vjerojatno odmah došli?

A da li je kažnjivo kad netko "spava" na semaforu a vozač iza njega mu zablenda ili potrubi?

Možda se sad bavimo nepotrebnim sitnicama ali nije loše znati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o sigurnosti prometa na cestama

(NN 67/08, 48/10 odluka USRH)

Članak 106.

(1) Za osvjetljavanje ceste vozač motornog vozila u pravilu, upotrebljava duga svjetla.

(2) Vozač motornog vozila dužan je umjesto dugih svjetala za osvjetljavanje ceste upotrebljavati kratka svjetla:

2) za vrijeme dok se kreće za drugim vozilom na takvoj udaljenosti i u takvu položaju da dugim svjetlima svojeg vozila zasljepljuje vozača vozila ispred sebe,

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 2. ovoga članka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Zakon o sigurnosti prometa na cestama

(NN 67/08, 48/10 odluka USRH)

Članak 106. (dio)

 

2) za vrijeme dok se kreće za drugim vozilom na takvoj udaljenosti i u takvu položaju da dugim svjetlima svojeg vozila zasljepljuje vozača vozila ispred sebe,

 

bledanje, blicanje (ger.) ili davati signale svjetlom, prema gornjem citatu moglo bi se kazniti jer se kod automobila u tom slučaju koristi okidanje dugog svjetla što se može smatrati zasljepljivanjem i može djelovati gore od stalno upaljenih dugih svjetala.

 

sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija