Jump to content

Uporabna dozvola


Issytop

Preporučene objave

Prije desetak godina kupili smo kuću. Kuća je imala uredne papire (vlasnički list) i mi smo uredno uknjiženi kao vlasnici.

Prateći upite poštovanih korisnika Legalisa, pade mi na um da nemam pojma ima li naša kuća uporabnu dozvolu, tj. ja je nikad nisam vidjela niti znam da li postoji. Bivši vlasnik je u međuvremenu umro, ali i sama znam kako je nekad bilo: gradilo se, sagradilo i uknjižilo. (Znam da postoji projekt kuće, ali građena je s manjim unutarnjim izmjenama).Uporabne dozvole nisu se ni spominjale - to je selo, naši susjedi mahom ni ne znaju što je to :(

 

Što učiniti (i da li išta učiniti)?

 

Hvala, pozzz!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Issytop je napisao:

Bivši vlasnik je u međuvremenu umro, ali i sama znam kako je nekad bilo: gradilo se, sagradilo i uknjižilo. (Znam da postoji projekt kuće, ali građena je s manjim unutarnjim izmjenama).Uporabne dozvole nisu se ni spominjale - to je selo, naši susjedi mahom ni ne znaju što je to

 

Za objekte građene prije 1968. ne treba uporabna , samo dokaz da su prije sagrađene. Za objekte do 400 m2 sagrađene iza 2007. treba uporabna dozvola koja se izdaje na bazi izvješća nadzornog inžinjera.

 

Za objekte građene u razdoblju između, ponešto su različita tumačenja.

U z.k. se za te kuće sada upisuje (pod A) - za kuću nije priložena lokacijska, (i/ili) građevinska (i/ili) uporabna dozvola. Za neke se upiše, za neke ne, kriterij mi je nejasan (možda se upisuje samo za kuće građene ili dograđene nakon 1991.) .

Ako je kuća građena u tom razdoblju, ima građevinsku dozvolu i ništa nije nadograđeno (vanjski gabariti su u skladu sa građevinskom dozvolom) , treba u uredu za graditeljstvo zatražiti izdavanje Uvjerenja za uporabu. To je dokument koji se izdaje umjesto Uporabne dozvole za građevine koje su vanjskim dimenzijama u skladu sa projektom, ali su građene bez nadzora gradnje.

Kada zatražite Uvjerenje za uporabu, djelatnik odsjeka za graditeljstvo će izvidim utvrditi je li vaša građevina u skladu sa projektom.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uporabna dozvola u pravilu treba za upisivanje građevine u zemljišne knjige i za početak uporabe.

ovisi i kad je kuća građena i da li ima građ. dozvolu.

ako vam je kuća upisana u zemljišne knjige i nemate zabilježbu da je upisana bez uporabne dozvole onda vam uporabna dozvola i ne treba (osim za kredit?!)!

ukoliko kuću nemate ucrtanu u zem. knjige ili imate zabilježbu. a kuća je građena prije 19. 6. 1991., a imate građ. dozvolu, onda kuću upisujete u zem. knjige na temelju te pravomoćne građ. dozvole i uporabna vam ne treba!

ako vam je kuća građena prije 19. 6. 1991., a poslije 15. 2. 1968., a nemate ju ucrtanu u zem. knjige, a nemate niti građ. dozvolu, onda trebate pristupiti legalizaciji građevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Nasljednici smo kuće u Križevcima izgrađene 1971. god koja je imala urednu građevinsku dozvolu. Zbog prodaje iste trebamo uporabnu dozvolu koju kupac zahtijeva. Po našem saznanju za dobijanje uporabne dozvole je potrebna i građevinska, pa smo ju potražili među ostavinom i nismo ju uspjeli pronaći. Obratili smo se nadležnima u Križevcima koji su nas uputili u Bjelovar, jer je arhiva 1971. preseljena k njima. U Bjelovaru nam odgovaraju da je baš ta 1971. godina zagubljena i da nemaju te dokumente. Što nam je raditi? Kako dobiti građevinsku dozvolu ili bar uporabnu dozvolu bez građevinske?

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, poledajte što stoji u ZK-ulošku, u gruntovnici ili preko e-izvatka. Ako je pri upisu građevine u zemljišne knjige odrađeno iole kako treba, pod Upisi bi vam trebalo biti navedena "zabilježba da je za građevinu pod A priložena građevinska dozvola UP/I xxxxxxx, Urbroj xxxxxxx, od xxxxxxx. Ako je to upisano (radi se o '71, zato napisah "ako je odrađeno kako treba") bez obzira što su tu godinu zagubili, Uredu za prostorno planiranje i gradnju bi trebao biti dovoljan dokaz za izdavanje Uporabne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, nije, ali je jedan od mogučih naziva aktova za gradnju. Međutim, "dokaz legalnosti nekog objekta je odgovarajući akt za građenje, uporabu ili ozakonjenje (npr. Uvjerenje da je zgrada evidentirana prije 15.2. 1968, Rješenje o izvedenom stanju, Odobrenje ili Rješenje za izgradnju, itd.) i da se izvedeno stanje poklapa sa tim aktima."

Tako da pomoću toga dokumenta možete zatražiti Uporabnu dozvolu.

 

Nažalost, nisam vam stigao odgovoriti ranije, Uporabnu ste mogli zatražiti i temeljem čl. 190 i 191 Zakona o gradnji. Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo javljam što je obavljeno: zadnja informacija je da je trebalo legalizirati objekt. Naravno da zahtjev za legalizaciju nismo podnijeli jer smo (bili) uvjereni da je sve rađeno po pravilima.

 

Mda, naravno, lokalnoj birokraciji najlakše odgovoriti "trebali ste legalizirati"..mogu samo ponoviti, imate Odobrenje za gradnju pa tako "dokaz legalnosti nekog objekta je odgovarajući akt za građenje, uporabu ili ozakonjenje (npr. Uvjerenje da je zgrada evidentirana prije 15.2. 1968, Rješenje o izvedenom stanju, Odobrenje ili Rješenje za izgradnju, itd.) i da se izvedeno stanje poklapa sa tim aktima."

 

Ne znam što bih vam više odgovorio, probajte potražiti savjet u najbližem ovlaštenom arh. uredu ili poslati upit direktno Min.graditeljstva. na Kontakti-obrazac za pitanja građana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija