Jump to content

Razvrgnuće suvlasništa, rastava


anonimno

Preporučene objave

Supruga i ja smo suvlasnici na nekretnini. Nismo vjenčani. Ukoliko se rastavljamo i dogovorimo oko podjele nekretnine, odnosno ako ona isplaćuje mene ili ja nju, kakova je procedura? Sklapamo li kupoprodajni ugovor te plaća li strana koja isplaćuje odnosno kupuje drugu polovicu nekretnine porez na promet?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema sdašnjim zakonskim pravilima, presumira se da su izvanbračni partneri, isto kao i bračni drugovi, suvlasnici nekretnina stečenih za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice i to svaki u 1/2. Ukoliko zelite regulirati svoje imovinske pravne odnose na način da ravrgnete suvlasništvo dobro je da to učinite Ugovorom o diobi stečevine, analogno Ugovoru o diobi bračne stečevine. Tada mozete unijeti u ugovor odredbu kojom jedan izvanbračni drug postaje vlasnikom cjelokpne nekretnine koja je predmetom diobe, dok drugi stječe pravo biti isplaćen. Radi upisa u zemljišne knjige pametno je to potpise ugovornih strana ovjeriti kod javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija