Jump to content

Ovrha zbog neplaćanja alimentacije - trebam savjet


luzv

Preporučene objave

Pozdrav svima, znam da je tema često rapspravljana ali nisam naišla na određene odgovore, pa otvaram temu neplaćanja alimentacija. Bivši 6 mj. ne plaća alimentacije za djecu pa bi sastavila prijedlog za ovrhu.

 

Molim pomoć i savjet:

 

1) Pošto je alimentacija određena presudom, dali je točno da prijedlog za ovrhu trebam poslati općinskom sudu jer je to ovršna isprava a ne javnom bilježniku?

 

2) Dali ima tko prijedlog za ovrhu baš zbog neplaćanja alimentacije - nisam nigdje pronašla primjer?

 

3) Kako trebam odrediti u prijedlogu što je predmet ovrhe, mogu li napisati "na cjelokupnoj imovini ovršenika" ili moram pojedinačno napisati na primjer tekući br. xxxxx, plaća kod poslodavca xxx na iznos xxxx, automobil marke xxxxx reg.oz.xxxx, građevno zemljište k.č. br.... Negdje sam čitala da formulacija na cjelokupnoj imovini ide samo kod ovrha koje provodi bilježnik?

 

4) Dali Sud automatski kreće u ovrhu nakon 8 dana ako ne bude plaćen iznos, ili Ovrhovoditelj treba nešto poduzimati. Ako na primjer ne bude dovoljno novaca na računu, dali se ide automatski dalje plijeniti drugo ili račun ostaje u blokadi na neko vrijeme?

 

5) Pošto ne vjerujem da ako bi se i dosadašnji dug mogao naplatiti, da će daljnja plaćanja biti redovna, dali postoje neke mjere osiguranja te buduće tražbine, koja će još mnogo godina postojati, da se dobije na ime osiguranja tražbine nekakvo založno pravo unaprijed na budućoj plaći, nekretnini, pokretnini, jer što je ako se na primjer za par mjeseci jave neki drugi vjerovnici?

 

Hvala unaprijed i lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

drage moje,ja sam nasla tu na predlosci prijedlog za ovrhu i po tom uradila,sud nije imao primjedbe,ali meni je uruceno da moram promijeniti predmet i sredstvo ovrhe......

nadam se da cete vi imati vise srece od mene......

a sto se tice papirologije mora se priloziti sudska presuda koja je pravomocna,izvadak i z.k.da je bivsi vlasnik te nekretnine ako idete ovrhu na nekretninu i to je to....

sretno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

" MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA

POLICIJSKA UPRAVA ZAGREBAČKA

POLICIJSKA POSTAJA XXXXXXXX

 

 

Predmet: Zamolba za dostavu podataka

xxxxxx xxxxxxxxx

OIB:XXXXXXXXXXX

iz xxxxxxxxxxxxxxx

 

 

Sukladno odredbama Ovršnog zakona (NN 57/96, 29/99173/03, 194/03, 151/04 i 88/05) članak 16.b t.2. molim da mi u navedenom roku od osam (8) dana dostavite podatak da li je gore navedeni xxxxxx xxxxxx, OIB:XXXXXXXX s prebivalištem u XXXXX, XXXXXX,upisan kao vlasnik motornog vozila, te o vrsti, marki, tipu, modelu, godini proizvodnje, registarskom broju motornog vozila te da li postoji teret na tom vozilu..

 

Navedeni podatak potreban mi je zbog pokretanja ovršnog postupka na pokretninama na Općinskom sudu u Zagrebu zbog neizvršavanja obveze uzdržavanja mlt. Djece prema pravomoćnom rješenju o obvezi uzdržavanja.

 

U privitku vam dostavljam pravomoćno rješenje o rastavi braka i molim da postupite prema gore navedenom Zakonu i u propisanom roku dostavite podatke za navedenog osiguranika

 

S poštovanjem! "

 

 

Pokušajte sa ovakvim dopisom, samo im priložite taksu 40,00 kn, meni su poslali opomenu zbog neplaćanja takse, pa sam morala dodati još 20,00 kn.Odgovor MUP-a dobila sam na kućnu adresu u roku nekih desetak dana, napominjem da provjerite članke Zakona s obzirom da je ovo dopis iz 2009. godine, a Ovršni zakon je mijenjan.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje: rođena sam 1987.god.

 

moj otac nije plačao alimentaciju od 1991. do 2000.godine iako mu je u rješenju o rastavi braka pisalo da mora plaćati 20 % od svog osobnog dohotka. ja sad imam 23 godine, redovan sam student, istovremeno i izvanredan, a on me tužio sudu da ne želi više plaćati jer imam dovoljno godina da se zaposlim.

 

u rješenju o rastavi također piše da on posjeduje kuću i oko 1 j nekretnina.

 

ja sam odgovorila na tužbu i dostavila dokaze da redovito izvršavam studentske obveze, a njegova odvjetnica mi je to pobila te me poziva na ročište u 5.mjesecu.

 

isto tako, u rješenju o rastavi braka navedeno je da se mora za mene brinuti, viđati me, održavati kontakt....što on nije radio. nije mi nikad ni rođendan čestitao, ni na prvu pričest mi nije htio doći, ni na krizmu ni na maturalnu....jer sam ja žensko dijete a žene su za njega manje vrijedne i uvijek je tvrdio da im je mjesto u kuhinji da kuhaju i čiste.

 

nisam nikad išla za tim da tražim svoj dio, nikad mi nisu bile u interesu njegove "cigle"...htjela sam samo da mi bude otac u pravom smislu riječi....trudila sam se, zvala sam ga, čestitala mu rođendane, uskrs, božić....

ZA SVE ŠTO SAM NAVELA IMAM PUNO SVJEDOKA!

 

ali sada kad je takav:

 

1. želim tražiti sve zaostatke (sve te godine koje nije plaćao + kamate),

2. želim tražiti ZABRANU PRISTUPA jer je nasilan i agresivan a to ne znam kako da dokažem....mogu dokazati tek kad mi nešto napravi a onda je već kasno.

3. želim ga teretiti i za nemar prema maloljetnom djetetu, za ne izvršavanje svojih obveza prema meni

4. na kraju krajeva, ako je moguće i za duševne boli, jer mi je toliko suza kroz život prolio....no dobro....šta je tu je...

5. želim ga teretiti i za laži koje je naveo u tužbi - da plaća alimentaciju od 1991.g.

naime, zaposlen je u državnoj firmi u zagrebu, ima oko 7 do 8 tisuća kuna plaću, a samo se sudskim putem može izvuči taj papir iz njegove firme gdje piše od kojeg datuma je počeo plačati....

 

zanima me- da li su ti zaostaci prešli u zastaru?

da li mogu ga teretiti za sve što sam ovdje navela?

 

još uz svoju redovnu plaću, zarađuje i na crno, ima ženu koja je također zaposlena, ima oko 5 do 6 tisuća kuna plaću, te imaju dva sina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi jasno ovo da ste istovremeno redovan i izvanredan student. želite reći da ste u statusu izvanrednog studenta koji redovito ispunjava svoje obaveze?

 

roditelj je dužan uzdržavati svoje punoljetno dijete sve dok se školuje i dok redovito ispunava svoje studentske obaveze, nebitno je kako dijete studira, redovno ili izvanredno. znači to šta on smatra da ste dovoljno stari da se zaposlite mu ne daje pravo da vas prestane uzdržavati. tako stoji u Obiteljskom zakonu.

 

Članak 108. obz

"(1) Svatko je dužan obavijestiti centar za socijalnu skrb o kršenju djetetovih prava, a posebice o svim oblicima tjelesnog ili duševnog nasilja, spolne zloporabe, zanemarivanja ili nehajnog postupanja, zlostavljanja ili izrabljivanja djeteta.

(2) Centar za socijalnu skrb dužan je odmah po primitku obavijesti iz stavka 1. ovoga članka ispitati slučaj i poduzeti mjere za zaštitu djetetovih prava."

on je vas očito zanemarivao, ali mislim da bi prijava takvog ponašanja imala učinak da je to bilo prijavljeno dok ste još bili dijete. sada ste osoba 23 god, ne znam ima li to smisla. iako, jasno mi je, ne može se takvo ponašanje zaboraviti.

 

što se tiče zabrane prilaza, za to morate imati stvarno dobar razlog i dokaz njegovog nasilja.

obiteljsko nasilje je svaka primjena fizičke ili psihičke prisile na integritet osobe (...) koje može uzrokivati fizičku ili psihičku bol, tu spadaju fiziči i verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, spolno i drugo uznemiravanje itd. mjere koje sud može izreći su: obvezni psihosocijalni tretman, zabrana priblizavanja ili uznemiravanja itd.

ako je on vas "samo" zanemarivao, a nije vas ni na koji navedeni način uznemiravao, nećete dobiti zabranu prilaza.

detaljnije pogledajte u Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji.

 

Članak 209. obz

"(1)Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete.

(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.

(3) Tražbina djeteta iz stavka 2. ovoga članka prema roditelju koji ga nije uzdržavao, zastaruje za vrijeme od 5 godina od dana nastanka obveze.

(4) Smatra se da je obveza uzdržavanja za pojedini mjesec nastala koncem mjeseca za koji je uzdržavanje trebalo dati."

ovo bi značilo da nemate pravo na neisplaćenu alimantaciju. to je pravo trebalo ostvarivati u roku od 5 godina od dana nastanka obveze odnosno dana kad mu je određeno plaćanje alimentacije.

 

ne možete ga tužiti ako je u svojoj tužbi protiv vas lagao, nego bi trebalo podnijeti dokaz o tome da u tom razdoblju nije plaćao alimentaciju.

 

kako god bilo, vi ste student, on je vaš roditelj i ima vas dužnost uzdržavati dokle god redovno ispunjavate obaveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mana_88 je napisao:

nije mi jasno ovo da ste istovremeno redovan i izvanredan student. želite reći da ste u statusu izvanrednog studenta koji redovito ispunjava svoje obaveze?

 

- ja sam na jednom fakultetu redovan student, imam iksicu, imam pokaz (za prijevoz), imam zdravstveno...a na drugom fakultetu sam izvanredan student.

 

 

roditelj je dužan uzdržavati svoje punoljetno dijete sve dok se školuje i dok redovito ispunava svoje studentske obaveze, nebitno je kako dijete studira, redovno ili izvanredno. znači to šta on smatra da ste dovoljno stari da se zaposlite mu ne daje pravo da vas prestane uzdržavati. tako stoji u Obiteljskom zakonu.

 

što se tiče zabrane prilaza, za to morate imati stvarno dobar razlog i dokaz njegovog nasilja.

obiteljsko nasilje je svaka primjena fizičke ili psihičke prisile na integritet osobe (...) koje može uzrokivati fizičku ili psihičku bol, tu spadaju fiziči i verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, spolno i drugo uznemiravanje itd. mjere koje sud može izreći su: obvezni psihosocijalni tretman, zabrana priblizavanja ili uznemiravanja itd.

ako je on vas "samo" zanemarivao, a nije vas ni na koji navedeni način uznemiravao, nećete dobiti zabranu prilaza.

detaljnije pogledajte u Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji.

 

- nemam dokaze nasilja osim prijetnji i vrijeđanja...da sam glupa jer sam jednu godinu ponavljala, da sam nesposobna, da će sve napraviti da se jednog dana budem gorko plakala, a fizičko nasilje....tukao je moju mamu, tukao je svoju mamu i tatu, tukao je puno ljudi i dosta njih to može potvrditi, samo što to nije bilo u skorije vrijeme.

 

otac mi je, štedila sam ga, nisam tražila povećanje alimentacije- što je moje pravo,

nisam tražila zaostatke jer sam se uvijek nadala da će mi biti otac u pravom smislu riječi....kao što sam rekla, meni njegov novac ne treba, trebala mi je samo ljubav- ništa drugo.

sad sam razočarana i ne mogu vjerovati da je takav :(

 

sad iz principa želim to tražiti....zaostatke....ali mi se čini da u tome neću uspjeti.

 

hvala Vam na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija