Jump to content

Nasljedstvo


anonimno

Preporučene objave

Molim da mi odgovorite na ovo pitanje. Priznata sam kčerka jedinica ocu koji je također jedinac u obitelji. Umro je djed, bez oporuke , a kasnije i baka. Znači ostao je samo moj otac kao nasljednik. Mene nije naveo u osmrtnici. Sa mnom nema kontakt. Iza smrti bake i djede ostale su nekretnine: kuća, stan u kojem živi moj otac sa suprugom s kojom nema djece. Za ostalo ne znam jer nismo u kontaktu. Ja sam podstanar, povremeno radim nemam stalni posao. Imam 23 godine. Imam li ja pravo na dio nasljedstva dok je otac živ ili možda mogu tražiti nužni dio. Može se dogoditi da moj otac proda sve ili nešto drugo, pa ja ne dobijem niti nužnidio. Što mogu uraditi, molim pomoć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo interesantno pitanje! Tebi je otac ziv i za zivota ti bi ga htjela nasljediti. 15.10.2004. na ovom forumu otvorio sam temu "potpis nasljednika na oporuci", gdje je za zivota ostavitelja nasljednik 4 godine prije smrti takodjer nasljedio nasljedstvo i cuvao oporuku na koju se potpisao u javnom obliku kao primatelj oporuke. Inace je rijec o vlastorucnoj oporuci i cijelom ostavinskom spisu moje prijateljice iz mladosti i koji sam sa zanimanjem procitao i u navedenoj temi na ovom forumu postavio odredjeni upit.

 

Dobio sam odgovor koji ovako doslovce mogu shvatiti od jedne forumasice inace mlade pravnice kako citam po odgovorima i profilu, u koji ja ne mogu nimalo sumnjati, dapace povjerovati jer ocito to ona govori iz sudske prakse i prema onome sto je ucila iz nasljednog prava, a prema mojim osobnim saznanjima to je vec i sazivjelo u sudskoj praksi.

 

Ane

Forumaš

 

Pristupio/la: 2004/10/21

Objave/Postovi: 8

 

Re: Potpis nasljednika na oporuci

Postovi su beskrajno epski pa nisam bas sve citala super detaljno. Medjutim: postoji vise vrsta oporuka a kako se meni cini (mada nisam vidjela oporuku tj. predmet i mada ti nisi precizirao) da se ovdje radi o vlastorucnoj oporuci koju ne moras sastaviti u sudu niti ju deponirati kod suda.

To sto sadrzi potpis nasljednika nije cinjenica koja bi ju ucinila nevaljanom. Bitno je da ju je potpisao ostavitelj i svjedoci koji su razlicite osobe od nasljednika.

 

Dakle ako posjetis tu temu naci ces i link sa modelom te oporuke naravno izmjenjenih imena i prezimena, pa i ti mozes isto napraviti da te otac kojim slucajem ne zaboravi oporucno sa necim obezbijediti. Zato ti valja za zivota da nasljedis kao i od moje prijateljice brat! Zivi primjer da to prolazi! Nadji si dvije frendice koje ce ti se potpisati kao svjedoci, ocev rukopis kopiraj ili oca stisni da ti se potpise i nek susjed napravi sastav oporuke i ti se obavezno potpisi.

Cuvaj oporuku kod sebe dok otac ne umre i na dan ostavine ponesi ju sa sobom da se proglasi pravno valjanom. Dakle ti si osigurana i nema straha za tebe da ces ostati bez kinte u djepu! Otac, ako ga kontroliras dobro dok imas oporuku kod sebe cuvanu, ne moze nista prodati. Ti si jedini nasljednik svega. Nece nista dobiti ni njegova zena! Garant! Dakle papir u ruke i na posao! Sigurno je sigurno!

Sudska praksa je to dokazala u stvarnosti a bogami vidim i pravnici! :-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej, malo je prezahtijevna tema da bi se sve svelo samo na "dvije crte". Kako vidim po odgovorima, svasta se tu pise, malo tocno, malo pogresno, ali valjda ljudi racunaju - sta ima veze ako malo fulam u odgovoru. Ne mislim da je to bas tako, a i svaki pravnik bi morao imati malo savjesti pa, ako nije bas siguran u odgovor, ipak pogledati odgovarajuci propis. Evo kako ti stvari stoje u pogledu tvog pitanja (ovo cu pokusati bez konzultiranja ZN-a). Dakle, ako sam dobro razumjela, tvoj otac je ziv, ima suprugu s kojom zivi i s kojom nema djece, a ti si mu jedino dijete. Cinjenica sto ti s njim nemas nikakvog kontakta, sto te izostavio u osmrtnici, sto ti imas ili nemas novaca, sto si podstanar ili vlasnica luksuzne vile, u ovoj cijeloj prici nije bitno. Ako otac "ode na onaj svijet" bez oporuke, ti i maceha ste jedini njegovi zakonski nasljednici i dijelite sve po principu pola-pola buduci ona nema potomaka s tvojim ocem.

Ako, pak, otac zeli da mu ti budes jedini nasljednik, onda ce to naznaciti u oporuci. Ali, pazi, i u tom slucaju zena s kojom zivi (makar i vanbracno) ima pravo traziti nuzni dio. Taj nuzni dio iznosi polovicu od zakonskog dijela, dakle, ona bi u tom slucaju dobila cetvrtinu od cjelokupne oceve imovine. Vrijedi i obrnuto, naravno. Ako on, naime, sve oporucno ostavi svojoj zeni, ti mozes zahtijevati ostvarenje prava na nuzni dio i dobiti cetvrtinu svega (znaci pola od onoga sto te po zakonu pripada).

Sto se tice njegovih oporucnih raspolaganja za zivota (dakle, ako on nesto proda, daruje ili na bilo koji drugi nacin otudji) i tu ima lijeka. Naime, mozes kasnije tuzbom napadati takva raspolaganja jer su ucinjena na stetu nasljednika.

Kako se ovo sve skupa ne bi pretvorilo u pravu debatu (al' troke "Latinica" ili "Otvoreno" od Hloverke) sad cu zavrsiti. Samo jos nesto, a odnosi se na Anu.

Ane draga, da ti skrenem paznju na malu sitnicu. Svi znamo da postoje razne forme oporuke, ali za VLASTORUCNU oporuku ne trebaju nikakvi i niciji potpisi osim potpisa oporucitelja. Cim je on vlastorucno NAPISAO i vlastorucno POTPISAO tu oporuku, ispunjen je zahtjev valjanosti forme. Nadam se da se ne ljutis na mene, ali sve u cilju tocne informacije za zenu kojoj je potrebna da ne mora placati advokate.

A zimba je sve to zgodno, polucinicno, poluironicno objasnio, ali sto jes' - jes' covjek je u pravu. Ponekad zivot kreira bolju praksu i pravila od sudova i zakona. Ipak mi dragi Zimba tu nesto nije bistro - kako mislis naslijediti zivog oca? Vjerojatno je tu bilo ipak nesto drugo u pitanju. Ne brani ti nitko sastaviti oporuku cim imas 16 g. zivota u neciju korist, ali ce se taj morati dobrano nacekati dok ta oporuka proizvede pravne ucinke pod uvjetom da te zdravlje dobro sluzi. Da nije tu bilo rijeci (govorim o slucaju tvog prijatelja, naravno) o ugovoru o dosmrtnom (ne dozivotnom) uzdrzavanju. Bas me zanima. Zna se kako ide postupak koji prethodi ostavinskom postupku (smrtni list itd.) Pa tko ce izdati smrtovnicu za zivog zivcatog covika, bogati?

Aj, ljudi bok, pozdrav svima. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok!¨Pitas me kako se zivog nasljedjuje. Evo ti primjera kako se za zivota ostavitelja nasljedjuje sa oporukom u djepu mirno cekajuci pogodan trenutak da pokojnik odapne i da se oporuka donese na sud!

 

Temu sam prvo otvorio na iskonovu forumu a govori o tome da je nasljednik za zivota oca htio sve nasljediti i uci u nasljedstvo nesto slicno ala tipa zelje ove djevojke, sto se toplo nadam da nece nesto slicno i uciniti!

 

http://www.iskon.hr/forum/thread.jspa?threadID=123868&tstart=15

 

Isto pitanje sam kasnije postavio i na ovom forumu pa citaj i shvatit ces zasto sam tako i odgovorio ovoj mladoj dami kojoj preporucam toplo iz sveg srca da prvo popravi svoje odnose na bolje sa svojim ocem pa ce joj se i ekonomski trentuni goruci problemi postepeno rijesiti i manje ce se zamarati kako da sto prije dodje do eventualnog nasljedstva, jer krajnje gledano bez obzira sto jedan od roditelja ima drugog bracnog partnera on uvijek potrebuje svoje dijete kao sto i njega dijete potrebuje makar bilo i punoljetno! Nisu ni starci tako opet nemilosrdni da ne bi cijenili pod stare dane brigu svog djeteta oko njega kao roditelja. Naravno ako nije rijec o laznoj brizi pa se mora pribjegavati drugim sredstvima poput tipa ovoga sto sam ja otvorio!

 

Evo ti linka za ovu temu! "Potpis nasljednika na oporuci"

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=475&forum=10&5

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi Anonimuse,

savrseno mi je jasno sto o vlstorucnoj oporuci govori cl. 30 ZN-a. I nisam ni mislila da su mu potrebni svjedoci za nju, vec sam samo probala nagadjati kakovu je to oporuku ostavitelj napisao jer ju nisamo ni vidjeli niti imali ikakovih podataka koji bi se zvali cinjenice. ZN govori samo o nuznim elementima vlastorucne oporuke i elementima koji nisu nuzni ali ih je korisno naznaciti - mjesto i datum sastavljanja. Sve ostalo, poput potpisa svjedoka, nigdje izricito ne brani. Prema tome, da bi oporuka bila valjana po obliku potrebno je da je vlastorucno napisana i potpisana a ostali gore navedeni podaci mogu stajati ali i ne moraju, pri cemu ne utjecu na valjanost oporuke glede njezina oblika. Tako se i sudska praksa VSRH referira na ovu temu.

I ne vidim zasto bi se ljutila na tvoj post... pa nismo ovdje da se vrijedjamo ili ljutimo. Zasto sam rekla da se konzultira? Zato jer niti ja a niti ti nisi vidio/vidjela spis, pa niti sam/a ne znas tocno sto se u tom spisu dogadja jer ima u tim postovima vrlo cudnih recenica i naziva pismena (od oporuka, nasljedjivanja (ne)zivih, darovanja, ugovora o dosmrtnom uzdrzavanju) i nitko ozbiljan nakon toga nece drugacije reagirati. Ko zna sto se tamo sve skupilo, a mi smo vidjeli samo rekla kazala i postove tipa- Potpis nasljednika na oporuci - jel to valjano.

I sam si rekao da je ovo prezahtjevna tema za post. Neki su pokusali pomoci a neki se bave sa ctrl+C i ctrl+V.

Pozdravljam te!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija