Jump to content

zastara tražbine i kriva adresa


Nalyada

Preporučene objave

Jučer sam dobila rješenje o ovrsi zbog neplaćenih računa Vip-u iz 2000. god., preko firme kojoj sud nalaže ovrhu na moju plaću. Prijedlog za ovrhu stigao je u 12. mj. 2009. Znam da je tada nastal debela zastara no ja sam se prije 5 god. odselila u drugi grad a adresa je na ovrsi stara iako sam od prvog dana uredno prijavljena.

 

čl 8 Ovršnog zakona stavak (1) Pravnoj osobi koja je upisana u određeni sudski ili drugi upisnik dostava se obavlja na adresu navedenu u prijedlogu.

 

Dakle, zbog krive adrese, nisam ni dobila mogućnost prigovora zastare jer mi nije uručeno rješenje.

Mene samo zanima, da li ovime iscrpljeni svi pravni lijekovi. Na rješenju piše da nemam pravo žalbe. Radi se o 6500 kn.

 

Molim odgovor, ako netko zna, i ima volju.....hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, kasnije sam to otkrila čitajući ovršni zakon ali otkrila sam i dosta toga pa evo da navedem, možda nekome dobro dođe....

Budući da je sud koji je donio rješenje o ovrsi u drugoj županiji, a ja kao ovršenik od prije imam stalno prebivalište u drugom gradu i županiji, taj sud nije nadležan po osnovi mjesne nadležnosti.

Zastara na temelju zakona o upravnom postupku je 5 god. 18. ŽALBA PROTIV RJEŠENJA O OVRSI

- protek roka u kojemu se može tražiti ovrha temeljem ovršne isprave – rješenja donijetog u upravnom postupku

Čl. 46. st. 1. t. 5. Ovršnog zakona (NN 57/96, 29/99, 42/02 USRH, 173/03, 194/03, 151/04 i 88/05, 121/05 i 67/08)

Kada je zakonom propisan rok protekom kojeg se ovrha više ne može tražiti, tada je takav prijedlog za ovrhu potrebno odbiti jer je protekao zakonski rok iz čl. 270. st. 7. Zakona o općem upravnom postupku prema kojem se ovrha može tražiti u roku od 5 godina od dana od kada je rješenje na temelju kojeg se traži ovrha postalo izvršno.“

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citirate pogrešan zakon. Uvijek imate pravo žalbe, s tim da je kod Vas moguće došlo do rješenja suda kojim se nastavlja ovrha, dakle nije riječ o prvobitnom rješenju.

Budući da Vam je ranije bilo onemogućeno ulaganje pravnog lijeka kako kažete, možete uložiti žalbu i sada, ali ovo morate opravdati.

Prigovor mjesne nenadležnosti suda morate staviti odmah na početku podneska.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U rješenju piše: na temelju dijela pravom. rješenja o ovrsi iz 2001...(kojeg nikada nisam dobila ili ga se ne sjećam), moram nazvati sud ako mi budu htjeli reći što o predmetu. ne znam, možda sam i primila nešto ali od onda sam putovala, razvodila se i selila...

Rješenje na koje se žalim je iz 2010. tražila sam neki rok između toga i ovo što sam našla je sudska praksa Županijskog suda u Varaždinu..

 

 

18. ŽALBA PROTIV RJEŠENJA O OVRSI

- protek roka u kojemu se može tražiti ovrha temeljem ovršne isprave – rješenja donijetog u upravnom postupku

Čl. 46. st. 1. t. 5. Ovršnog zakona (NN 57/96, 29/99, 42/02 USRH, 173/03, 194/03, 151/04 i 88/05, 121/05 i 67/08)

Kada je zakonom propisan rok protekom kojeg se ovrha više ne može tražiti, tada je takav prijedlog za ovrhu potrebno odbiti.

„Ispitujući pobijano rješenje u odnosu na istaknuti žalbeni razlog iz čl. 46. st. 2. t. 5. OZ-a, ovaj drugostupanjski sud je utvrdio da je prijedlog za ovrhu u ovom predmetu podnesen 10. lipnja 2008.g., a da je ovršna isprava postala izvršna s danom 29. lipnja 2001.g., te da je protekao zakonski rok iz čl. 270. st. 7. Zakona o općem upravnom postupku prema kojem se ovrha može tražiti u roku od 5 godina od dana od kada je rješenje na temelju kojeg se traži ovrha postalo izvršno.“

ŽS u Koprivnici, Gž.2119/08-2 od 29. prosinca 2008. godine

http://www.zupsudkc.hr/ovrsni.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danima na neki način "proučavam" svoj slučaj. Molila bih stručni odgovor, ako netko ima volju....

Nije mi jasno slijedeće......

 

Nazvala sam Općinski sud koji je donio rješenje o ovrsi 2010. god. i tražila od službenice da mi kaže što se nalazi u ovršnoj ispravi iz 2001. g. na kojoj se temelji rješenje na koje se žalim. Radi se o rješenju o ovrsi istog suda iz 2001, g.koje je na kraju obustavljeno jer se predmeti koji su zaplinjeni nisu prodali. Iako se ne sjećam, kažu da je dostava potisana, što znači da je ovršna isprava postala izvršna. Od onda do dana kada je ovrhovoditelj podigao zahtjev za ovrhu na plaću, proteklo je 8 god.

Dakle važi slijedeći zakon:

 

Zakon o upravnom postupku

IZVRŠENJE

Glava XVII.

1.Opće odredbe

Članak 270.

(7) Nakon Isteka roka od pet godina od dana kad je rješenje postalo izvršno ne može se tražiti njegovo izvršenje.

 

Budući da prema Ovršnom zakonu žalba se izjavljuje po

Članak 46.

 

(1) Protiv rješenja o ovrsi ovršenik može izjaviti žalbu, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

 

(2) Ovršenik može izjaviti žalbu osobito:

5. ako je protekao rok u kojemu se po zakonu može tražiti ovrha,

 

(3) U povodu žalbe iz stavka 2. ovoga članka sud pazi po službenoj dužnosti na:

 

1. razloge iz stavka 2. točke 1., 3. i 5. ovoga članka,

 

-------

Dakle, ako sud po ovršnom zakonu pazi po službenoj dužnosti na protek roka, kako je moguće da u o mom slučaju nije pazio?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razgovori telefonom ili u četiri oka su bezkorisni.

pismenom od Suda traži dostavu rješenja o ovrsi

pismena poslati preporučeni i sa povratnicom ili na kopiju posmena da uruđbeni nadležnog suda pečatom i po mogučnosti potpisom potvrde zaprimanje pismena.

 

rješenje o ovrsi postaje pravomoćno kada ovršenik primi rješenje i ako u roku od 8 dana nije uložio žalbu.

ili 8 dana nakon što je postavljeno na oglasnu ploču suda.

 

prvo traži rješenje o ovrsi(ako nije bilo izbjegavanja primitka rješenja)

a potom u žalbenom osporavaj dug u cijelosti i iznosi obranu zastare potraživanja duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobila sam ja rješenje na koje se žalim, ono je iz 2010.g. Ali to rješenje se temelji na rješenju iz 2001.g. kojeg se ne sjećam. (Tada sam se razvodila i bježala od kuće da bi pobjegla od bivšeg supruga. Zato mislim da je možda on umjesto mene potpisao.) No ne mogu se na to žaliti kao ni osporavati dug jer postoji pravilo po zakonu na čega se može žaliti. Kod mene je protek roka 5 god. po Zakonu o upravnom postupku i nenadležnost suda. Ali me muči kako sud nije uvidio protek više od 5 god. ako je po sl. dužnosti to trebao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim struku da mi kaže, ako netko ima volje....

Na prijedlogu za izdavanje rješenja o ovrsi je pečat suda kao rješenje o ovrsi (po Ovršnom zakonu).

Ako po Ovršnom zakonu žalba ne zadržava ovrhu, da li će se ona fizički početi sprovoditi sa moje plaće, bez obzira na nenadležnost suda koji je donio rješenje i zastaru????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastara po odluci suda je 10 godina.

rješenje o ovrsi od 2001 godine je postalo pravonoćno (nije uložena žalba).

rješenje od 2010.godine je donešeno temeljem rješenje iz 2001.godine (prije nastupanja zastare).

prema tome trebalo je u žalbi navesti i to da niste primili rješenje iz 2001.godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne mogu reći da nisam primila rješenje iz 2001. kada se ne sjećam. Ne radi se o zastari tražbine. (naslov posta sam pisala kada sam bila u šoku:))

Radi se o proteku roka koji je po Zakonu o upravnom postupku 5 god i na koji po Ovršnom zakonu sud pazi po službenoj dužnosti ali ovdje , vidim, nije pazio!?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nalyada je napisao:

Ma ne mogu reći da nisam primila rješenje iz 2001. kada se ne sjećam. Ne radi se o zastari tražbine. (naslov posta sam pisala kada sam bila u šoku:))

Radi se o proteku roka koji je po Zakonu o upravnom postupku 5 god i na koji po Ovršnom zakonu sud pazi po službenoj dužnosti ali ovdje , vidim, nije pazio!?!

 

Poštovana,

 

ono što meni nikako nije jasno jeste-zašto citirate Zakon o upravnom postupku, kakve on veze ima?

 

I prebacujem u Ovršno pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

burn je napisao:

Poštovana,

 

ono što meni nikako nije jasno jeste-zašto citirate Zakon o upravnom postupku, kakve on veze ima?

 

I prebacujem u Ovršno pravo.

-------------

Već napisala ali evo sliedom po redu ponovo.

Kada sam dobila rješenje preko firme bila sam u šoku i ne sjećajući se prvobitnog rješenja iz 2001., misleći da mi je prošao rok za žalbu(jer na pečatu ne piše da imam pravo žalbe od primitka, nego samo rok 8 dana), zato sam napisala glupi naslov posta.

Kada sam se osdšokirala, 3 dana sam čitala Ovršni zakon i objavljene presude sa interneta.

Najprije sam otkrila da je rješenje doneseno na nenadležnom sudu jer ja sam prije datuma sa podneska na tom rješenju odselila u drugu županiju. Onda sam slijedom ovog dijela Ovršnog zakona:Čl. 46. st. 1. t. 5. pronašla rješenje Županijskog rješenja u Koprivnici koji uvažava žalbu ovršenika upravo zbog navedenog zakona o upravnom postupku.

Ponovo copy-paste:

 

18. ŽALBA PROTIV RJEŠENJA O OVRSI

- protek roka u kojemu se može tražiti ovrha temeljem ovršne isprave – rješenja donijetog u upravnom postupku

Čl. 46. st. 1. t. 5. Ovršnog zakona (NN 57/96, 29/99, 42/02 USRH, 173/03, 194/03, 151/04 i 88/05, 121/05 i 67/08)

Kada je zakonom propisan rok protekom kojeg se ovrha više ne može tražiti, tada je takav prijedlog za ovrhu potrebno odbiti.

„Ispitujući pobijano rješenje u odnosu na istaknuti žalbeni razlog iz čl. 46. st. 2. t. 5. OZ-a, ovaj drugostupanjski sud je utvrdio da je prijedlog za ovrhu u ovom predmetu podnesen 10. lipnja 2008.g., a da je ovršna isprava postala izvršna s danom 29. lipnja 2001.g., te da je protekao zakonski rok iz čl. 270. st. 7. Zakona o općem upravnom postupku prema kojem se ovrha može tražiti u roku od 5 godina od dana od kada je rješenje na temelju kojeg se traži ovrha postalo izvršno.“

ŽS u Koprivnici, Gž.2119/08-2 od 29. prosinca 2008. godine

http://www.zupsudkc.hr/ovrsni.html

-------------

Ono što mene zanima, zašto sud nije pazio na protek roka, jer da ovršenik pošalje žalbu nakon 8 dana, pazio bi, zar ne!?!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija