Jump to content

ptsp = mirovina inv civ+braniteljska


zvonemarkus

Preporučene objave

danas sam saznao da se može u mirovinu na osnovu ptsp-a tek sada vidim da ne znam ništa naime jedan poznanik je u mirovini od prije neki mjesec i po čitao sam njegove papire zahtjev za mirovinu je napravio u 5mj 2010g nema status hrvi a mirovina je najniža braniteljska 2300k i nešto sića ima li netko da zna pojasniti o čemu se tu radi

 

pozdrav braniteljima :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zvonemarkus je napisao:

danas sam saznao da se može u mirovinu na osnovu ptsp-a tek sada vidim da ne znam ništa naime jedan poznanik je u mirovini od prije neki mjesec i po čitao sam njegove papire zahtjev za mirovinu je napravio u 5mj 2010g nema status hrvi a mirovina je najniža braniteljska 2300k i nešto sića ima li netko da zna pojasniti o čemu se tu radi

 

pozdrav braniteljima :misli:

 

ako ima 65 godina života onda je tako !

ako nema 65 godina života onda je pitanje po kojem je zakonu stekao pravo na mirovinu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

ako ima 65 godina života onda je tako ! ako nema 65 godina života onda je pitanje po kojem je zakonu stekao pravo na mirovinu ?

Pravo na najnižu mirovinu nakon 21. studenoga 2009. može ostvariti samo hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana kao pripadnika borbenog sektora i koji je mirovinu ostvario prema odredbama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju , Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju individualnih poljoprivrednika , ZOPHBDR-a i ZOMO-a, dakle korisniku mirovine ostvarene prije i nakon 1999. godine, ako mu tako određena mirovina iznosi manje od svote najniže mirovine. Također, ako kumulirana mirovina iznosi manje od najniže mirovine, hrvatskom branitelju odredit će se najniža mirovina.

 

 

Pravo na najnižu mirovinu ima i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji ima priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana kao pripadnika borbenog sektora i koji je navršio 65 godina života ( muškarac),odnosno 60 godina života žena , a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema ZOMO-u (tzv. « državna mirovina»).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na najnižu mirovinu imaju korisnici invalidske ili obiteljske mirovine ostvarene prema ZQPHBDR-u iz 2005. i korisnici prijevremene, starosne, invalidske ili obiteljske mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju nakon 1. siječnja 2005. kada je njihova mirovina niža od najniže mirovine.

Najniža se mirovina određuje od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi godini stjecanja prava na mirovinu, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

 

 

 

Pravo na najnižu mirovinu nema hrvatski branitelj koji je mirovinu ostvario prema Zakonu o pravima DVO, PS i OSO jer se radi o posebnom propisu, a prava prema posebnim propisima u određivanju mirovine ne mogu se kumulirati.

 

Najniža mirovina hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata od 1. siječnja 2010. određena je u svoti od 2389,95 kn mjesečno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle radi se o branitelju koji ima zadovoljene kriterije za braniteljsku mirovinu a koji nema pravo na inavliditet temeljem oboljenja.

Isti je zadovoljio kriterije odlaska u mirovinu po općim mirovinskim pravilima ali kako mu je ta mirovina niža od najniže braniteljske ima stjeće na istu.

Radi se o običnoj civilnoj invalidskoj mirovini dragovoljca, koja bi da je po ZOPHB iznosila daleko više od ove koja je određena kao i uz ststus RVI na koji bi vjerovatno imao pravo ali obzirom da je nakon 31.12.2005. nema pravo na RVI.

Svi koji planiraju tu nešto ušičariti razmišljajući da će jednom netko ponovo odobriti invaliditet temeljem PTSP-a mogu to zaboraviti jer je sitaucija takva da sigurno neće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

ako ima 65 godina života onda je tako ! ako nema 65 godina života onda je pitanje po kojem je zakonu stekao pravo na mirovinu ?

 

Kompa, malo koncentracije. Prouči zakon, vidi tamo što piše.

 

I pazi, ako pogriješiš, stat ćeš na kanal.

 

Vidi temu: Biseri (kazna za pogrešno tumačenje zakona)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zvonemarkus je napisao:

poštovani MRLJAVAC

 

u svemu nisam našao da je rok 2005g jesam li u pravu

 

 

 

 

da pojasnimo rok do 2005g bio je za HRVI,a sto se tice ptsp moze svatko imat, nemora se odnosit na rat,tako da svatko moze ici u mirovinu ako dokaze svoju nesposobnost,radi se samo ako nemas godine starosti ili godine radnog staza,a imas 100dana borbenog sektora ides u mirovinu kao Hrvatski branitelj i dobijes minimalnu braniteljsku,razlika je samo jel je profesionalna ili opca,nedobis postotak invalidnosti to je ta razlika HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam umirovljen 2007g.prof.inv.

2009 prebacuju me u opću

lječim se od ptsp od 2004 konstantno ali još nemam za stalno nego privremeno

omjer mirovine 20vojno 80civilno

iznos 2389k

42 god starosti i 15 god.staža

E sad me zanima kad dobijem trajno ptsp bar se nadam (znači trenutno imam privremeno 20%)da li će to utjecat na visinu mirovine

Ako može gosp.Mrljavac odgovorit možda me je najbolje razumio

Hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad ti status RVI pređe iz privremenog u trajno stanje to na mirovini nečeš osjetiti.

Ukoliko dođe u obnovi postupka do povečanja vojnog dijela mirovine (sada imaš 20/80) za 10% to se već lijepo vidi na mirovini, povečanje će se vidjeti i kada jednom odmrznu stanje zabrane povečanja mirovina pa ti redovitim putem mirovina poraste dva puta godišnje ali to je jedna druga prića.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

zvonemarkus je napisao:

ja osobno ništa ne planiram ušičariti samo se pokušavam informirati i doči do svojih prava kao i ostali

 

žao mi je što to netko krivo protumači ili shvati

 

pozdrav :namiguje:

Molim da mi odgovotite ukoliko netko ima iskustva.RVI sam s 30% invalidnosti zbog PTSP-a.Još uvijek radim i ukupan staž mi je 30 godina bez onih beneficija.Ukoliko bih se odlučila za invalidsku mirovinu koliko bi mi iznosila ako je omjer 30:70.napominjem da mi je trenutni dohodak 6200 kn s uračunatom invalidninom.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Ja sam u civilnoj mirovini kao 100% invalid sa statusom opće nesposobnosti za rad od 2001 godine i sad imam mirovinu 1600 Kn a u borbenom sektoru u domovinskom ratu imam preko 150 dana pa me interesira da li i ja imam pravo na braniteljsku mirovinu sobzirom da je braniteljska minimalna od sada moje veća za oko 700 Kn. Napominjem da sad imam 55 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam u civilnoj mirovini kao 100% invalid sa statusom opće nesposobnosti za rad od 2001 godine i sad imam mirovinu 1600 Kn a u borbenom sektoru u domovinskom ratu imam preko 150 dana pa me interesira da li i ja imam pravo na braniteljsku mirovinu sobzirom da je braniteljska minimalna od sada moje veća za oko 700 Kn. Napominjem da sad imam 55 godina.

 

sa 65 godina starosti imat češ pravo na najnižu braniteljsku mirovinu koja je sada oko 2300-2400 kn. Prije 65 g. života ništa ako nemaš status HRVI nemaš ni pravo na braniteljsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na najnižu mirovinu imaju korisnici invalidske ili obiteljske mirovine ostvarene prema ZQPHBDR-u iz 2005. i korisnici prijevremene, starosne, invalidske ili obiteljske mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju nakon 1. siječnja 2005. kada je njihova mirovina niža od najniže mirovine.

Najniža se mirovina određuje od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi godini stjecanja prava na mirovinu, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

 

 

 

Pravo na najnižu mirovinu nema hrvatski branitelj koji je mirovinu ostvario prema Zakonu o pravima DVO, PS i OSO jer se radi o posebnom propisu, a prava prema posebnim propisima u određivanju mirovine ne mogu se kumulirati.

 

Najniža mirovina hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata od 1. siječnja 2010. određena je u svoti od 2389,95 kn mjesečno.

 

Ovo stoji ako se ide u invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad,onda se dobije najniža braniteljska mirovina 2389,95 kn mjesečno a ako se ide u invalidsku mirivinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad u kojoj sam ja od 1999 godine onda se ne dobije ta od 2389,95 kn nego oko 1900kn koliko imam ja ,sada pošto je izišao taj zakon o najnižoj braniteljskoj mirovini ja sam je zatražio i dobio tu od 1900 kuna,povećanje oko 230 kuna inače bi imao oko 1700 kuna,dosta ljudi to buni,bit je opća ili profesionalna nesposobnost za rad

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad me zbunjuje jeli imam pravo na tu najnižu ili nemam jer sam opet napominjem 100% civilni invalid umirovljen zbog opće nesposobnosti 2001 god. Kompa kaže ništa prije 65 godine a opet dalmatino-39 spominje kako sam ga razumio da

imam pravo jer sam opće nesposoban (vezan uz ortopedska pomagala).

 

Evo pročitaj što zakon kaže, imaš članak zakon a ipod izmjene istog članka zakona :

 

Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji

Narodne novine br.: 174

10.12.2004.

 

 

Najniža mirovina

 

Članak 31.

 

(1) Korisniku invalidske ili obiteljske mirovine koji je dijelom ili u cijelosti ostvario mirovinu prema odredbama ovoga Zakona, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka.

 

(2) Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka.

 

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je navršio 65 godina starosti (muškarac), odnosno 60 godina starosti (žena), a ne ispunjava uvjete mirovinskog staža za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, izuzetno od odredbi stavka 1. i 2. ovoga članka, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine određene prema odredbi stavka 4. ovoga članka.

 

(4) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

 

(5) Najniža mirovina određena prema stavku 1. ovoga članka korisnika invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti priznate prema članku 15. ovoga Zakona određuje se uz primjenu mirovinskog faktora iz članka 80. Zakona o mirovinskom osiguranju.

 

(6) Najniža mirovina određena prema stavku 2. ovoga članka određuje se uz primjenu polaznog faktora iz članka 78. i mirovinskog faktora iz članka 80. Zakona o mirovinskom osiguranju.

 

(7) Najniža mirovina prema stavku 1. i 2. ovoga članka kao i mirovina priznata prema stavku 3. ovoga članka usklađuje se početkom svake kalendarske godine s promjenom prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u prethodnoj godini.

 

(8) Najniža mirovina određena prema stavku 1. i 2. ovoga članka kao i mirovina priznata prema stavku 3. ovoga članka ne pripada korisniku mirovine za vrijeme zaposlenja ili obavljanja samostalne djelatnosti.

 

********************************************************************************************************************************************************************************************************+

 

Proglašavam Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, koji je Hrvatski sabor donio na sjednici 30. listopada 2009. godine.

Članak 6.

 

U članku 31. stavak 4. mijenja se i glasi:

 

»(4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. i 5. ovoga članaka, osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3. ovoga članka ako oni, odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana, a određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.«

 

Iza stavka 6. dodaje se novi stavak 7. koji glasi:

 

»(7) HRVI iz Domovinskog rata, hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i drugim osobama iz ovoga članka ne pripada pravo na najnižu mirovinu ako su oni, odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu u Registru hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata evidentirani kao pripadnici neborbenog sektora.«

 

Dosadašnji stavak 7. postaje stavak 8.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi želio spamati temu ali je odavno izašla iz konteksta pa da ne otvaram novu.

Mene zanima jer sam to načuo od nekih nadležni osoba da HRVI oboljeli od PTSP-a imaju nakon nekog određenog vremena ako su na osnovi oboljenja umirovljeni za stalno sa dijagnozom F-62 ostvariti opću invalidnost.

Naime ja sam u vojnoj mirovini (profesijonalna nesposobnost) za stalno na osnovi oboljenja f-62 od 2005g. a lječim se konstantno od ptsp-a od 1995g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi želio spamati temu ali je odavno izašla iz konteksta pa da ne otvaram novu.

Mene zanima jer sam to načuo od nekih nadležni osoba da HRVI oboljeli od PTSP-a imaju nakon nekog određenog vremena ako su na osnovi oboljenja umirovljeni za stalno sa dijagnozom F-62 ostvariti opću invalidnost.

Naime ja sam u vojnoj mirovini (profesijonalna nesposobnost) za stalno na osnovi oboljenja f-62 od 2005g. a lječim se konstantno od ptsp-a od 1995g.

 

Za opću nesposobnost nije nužno da bude f-62, dovoljan je čiti chr. ptsp, tako je u mom slučaju. Nikada nisam imao dg. f-62 , samo f-43.1 chr, hrvi 30 % i opću.

 

Osim dugotrajnosti liječnja , mislim na datum početka , bitno je i sve ostalo . Koliko od tog datuma ima kontrola mjesečno, koliko bolničkih liječenja, koliko dnevnih bolnica, koliko grupnih prihoterapija, što kaže psiholog, koja je terapija....itd...+ godine starosti i osnovna naobrazba, što je osoba po profesiji. Sve to a i još više od toga se uzima u obzir kod vještaka kako bi se donjela opća ili profesionalna nesposobnost za rad.

 

Nakon određenog vremena nakon što se bilo zadnji puta kod vještaka hzmo-a, može se pokrenuti ponovni postupak procjene radne sposobnosti ( dok se skupi nova medicinska dokumentacija na osnovu koje se pokreče obnova postupka ).

Tu nema nekog vremenskog ograničenja ali je najbolje da prođe barem godina, do dvije jer se u kračem roku teško se može i skupiti potrebita med. dokumentacija iz koje će biti vidljivo stanje ( pogoršane ako je došlo do istoga ).

Pa nakon vještačenja vještak odluči jeli ili nije došlo do opće nesposobnosti za rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
prije 7 sati , him1 je napisao:

imam ptsp privremeno na godinu dana 20 posto. imam li pravo na braniteljsku mirovinu ili opću nesposobnost

Moraš imati za stalno da bi išao na povjerenstvo/komisiju za mirovinu.naravno ako dobiješ mirovinu.

Za opću moraš podnijeti zahtjev ali pošto nisi u mirovini ništa od toga ( btw.opća se ne dijeli,moraš biti “ dobro bolestan“ da je ostvariš. 20% ne igra ništa vezano za Tvoje pitanje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija