Jump to content

predaja zahtjeva za sporazumni razvod


inazg

Preporučene objave

dobar dan,

ja sam ovdje nova, a trebam poneki savjet oko razvoda braka. U braku sam 17 godina i nakon 15-ak godina psihičkog maltretiranja sam odlučila prekinuti brak zbog čega je on dva puta pokušao suicid. Pokušala sam sve moguće da održim brak, ali otkad me počeo ucjenjivati i pričati da ako ga ostavim da će se objesiti, odlučila sam sve prekinuti jer imam dvoje djece koja njemu nisu bitna nego samo ja i koji trebaju nekoga koliko toliko normalnog da ih postavi na noge i omogući ima normalan život bez svađa,lupanja vratima sobe i mog plakanja do neko doba u noći. Danas sam (ne znajući) išla prvo u matični ured u općini u Dugom Selu sa namjerom da podnesem zahtjev za sporazumni razvod odakle su me poslali na sud. Tamo su mi rekli da uz vjenčani list moram imati i rodne listove od djece(jer su maloljetna), ne starije od 6 mjeseci, vratila sam se u općinu da bi mi tamo rekli kako oni ne mogu izdati rodni list, nego moram ići u Sesvete ili Zagreb. Na sudu su mi još rekli da zahtjev za razvod mora biti potpisan od strane oba supružnika i mene sada zanima što ako on ne bude htio potpisati zahtjev (iako je rekao da hoće, ali stalno mijenja priču)......molim nekoga da mi u par kratkih crta objasni postupak i koliko otprilike cijeli slučaj može trajati

unaprijed zahvalna :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK. Sad znate da uz vjenčani list trebate i rodne listove djece jer će ih sud povjeriti jednome od roditelja.

 

Nemojte se živcirati jer ćete ionako prolaziti istu proceduru (početak znate, prvo ročište, upućuju vas na posredovanje CZSSu, na kraju dobijate njihovo mišljenje o teškim i trajno poremećenim bračnim odnosima i sve što bi trebali odraditi s vas dvoje radi povjeravanja djece, drugo ročište, kraj balade ili još natezanja).

 

Ako ne bude išlo sporazumnim (potpis koji bi stavio i ne bi)- ići će tužbom :namiguje:

 

Na pitanje trajanja će vam odgovori biti... jaaaako različiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala puno i danas su me još jednom prošetalli kada su mi rekli da ja sama moram sastaviti prijedlog za razvod, a ako imam viška novaca mogu to povjeriti odvjetniku. Bogu hvala na forumima ovakve vrste jer upravo tu sam našla primjerak prijedloga za razvod, napisala ga, isprintala (po uputi gospođe sa suda)u 3 primjerka, ali on ga nije htio potpisati jer mu se ne dopada dio oko uzdržavanja......i još smo se dobrano posvađali pred djecom zbog čega se sada grizem jer sam se dala isprovocirati i što su oni to morali sve slušati.Samo me još zanima određuje li sud iznos novca za izdržavanje ili to nas dvoje možemo riješiti i dogovorom (u što čisto sumnjam nakon ovoga danas).........još jednom hvala od :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CZSS će sudu dostaviti mišljenje/prijedlog s kime će djeca živjeti, s kojim od roditelja će održavati susrete i druženja(kako i kada) tekoliko će roditelj koji ne živi s djecom plaćati za uzdržavanje djece...a sud je taj koji donosi konačnu odluku s time da ako postignete "razuman" dogovor možda ga i uvaže(uzdržavanje ne može biti manji od 50% zakonom propisanog minimalnog potrebnog iznosa po djetetu i prema dobi djeteta,a može biti toliko umanjen ako roditelj ima obvezu uzdržavanja više osoba).sud uglavnom uzima u obzir materijalne mogućnosti roditelja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam kakvo će mišljenje dostaviti CZSS kada budu znali da je on liječen u psihijatrijskoj ustanovi u dva navrata sa prekidom od nepunih 24 sata jer ja pokušao siucid....uglavnom, danas mi je potpisao zahtjev za razvod, ali me traži da nakon što sve bude gotovo nas dvoje sa dva svjedoka odemo kod javnog bilježnika i tamo ovjerimo izjavu kojom se on obavezuje davati za djecu koliko može i da mu ne stavljam nikakav veliki teret na plaću jer si planira kupiti kuću, sada kad je odselio od mene (živjeli smo u kući mojih roditelja).......u protivnom će kako on kaže biti velikih problema i natezanja.Nadam se da će to ići i pitam se trebam li u izjavu staviti i to da ako ne bude plaćao za djecu redovito da ćemo se onda ganjati sudskim putem..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Par "sitnica" vas već ionako čeka:

- brak se razvodi

- djeca se povjeravaju a zajednički život jednom od roditelja

- određuje se dinamika susreta i druženja s roditeljem s kojim neće živjeti

- mjesečni iznos uzdržavanja

 

Stoga, ovo što oboje zamišljate kod javnog bilježnika i ne služi nečemu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm, da, dogovor je bio da će mi potpisati zahtjev za razvod i učunio je to da bi me danas pitao da li sam ga predala na sud i kad je dobio potvrdan odgovor, uslijedilo je pitanje, A ZAŠTO? Dobro znam da se ni papiri koji se ovjere kod javnog bilježnika ne poštuju i da jednog dana on jednostavno može prestati davati i to "koliko može", a ja novaca (a ni živaca) za sudske tužbe nemam.......ostaje mi samo čekati što će reći czss i sud, pa ćemo vidjeti dalje......hvala na svim savjetima....puno ste mi pomogli :-):palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znam da neće, bilo bi glupo da takvo što piše....on bi sada djecu htio viđati svaki dan (pošto više ne živi sa nama), a prije ovoga svega mu djeca nisu bila bitna,sinu se godinama (sada mu je 17) nije obratio sa lijepom riječi, naročito kada bi netko bio kod nas,tada ga je čak znao i ponižavati pred svima, a sada mu tepa i grli ga, malena je još koliko toliko imala njegove pažnje, ali samo dok nije ništa tražila od njega....sada kad sam ja odlučila prekinuti sve to i pobrinuti se za njih on kao da je progledao, ali bojim se da je kasno za sve i razvod je neminovan....povratka više nema....a što će pisati u presudi, vidjet ćemo, sada neka sve ide svojim tokom....ja se samo nadam boljem i možda ne odmah, ali sa vremenom mirnijem životu za svoju djecu i sebe....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

sada imam novu situaciju.....ovaj mjesec je novac (po 700 kn za svako dijete)uplatio djeci na račune (sin ima svoj tekući račun otvoren,a kćer ima štednju, pčelicu) pod izlikom kako ga ne želi dati meni da ga ne potrošim na gluposti....nikada nisam tako novac trošila, pogotovo ako je bio namjenjen djeci.....da li da išta poduzimam iako još nije zakazano ni prvo ročište na sudu ili da čekam i strpim se da sve bude službeno riješeno........ne znam što da radim.....unaprijed hvala na svakom savjetu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala newbie, to sam i napravila, više se ne živciram i ne tražim ništa dok ne dođemo do prvog ročišta, a tada ćemo vidjeti što će biti i tko će što i koliko davati jer on meni govori da sam i ja dužna davati novac za djecu kao i on nesvjestan da tu djecu sada ja hranim i da ću usprkos njegovom inatu preživjeti o bez njegovih novaca kolliko god teško bilo.........ja dajem sve od sebe........ne dam se i sama sebi se čudim što sam toliko cool.........za sada toliko.....javim se kad bude novih vjesti ili potreba za pomoći..........još jednom zahvaljujem na svakom savjetu koji sam ovdje dobila :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam mislila da ću se morati izjadati i tražiti savjet tako skoro....situacija je slijedeća: kćer je danas otišla kod njega i dogovor je bio da se vrati sutra popodne, ali me nazvala i rekla da je tata rekao kako će ju vratiti u srijedu popodne. Pristala sam i rekla joj da može do srijede, ali ne duže na što me on nazvao i prijetećim mi tonom rekao da mu neću ja određivati pravila......vidim da se nećemo moći normalno dogovarati oko posjeta malene sve dok sve ne bude gotovo na sudu.........sa sinom ne može manipulirati jer je već veliki i razumije neke stvari......što da radim? Mogu li mu ja zabraniti da viđa djecu dok još nismo bili na sudu i može li ih on odvesti kod sebe na silu...napominjem da on živi kod svoje sestrične dok si ne riješi stambeno pitanje i ja ne želim da mi se dijete potuca po tuđim kućama jer dobro poznajem mentalitet tih ljudi...........bojim se...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

17 godina braka !!!!

Podnesite tužbu za razvod braka u 5 primjeraka koju sami potpisujete, te priložite istoj kopiju vjenčanog lista, rodne listove za djecu i sve predajte na Sud uz taksu od 250 kuna. U tužbi predložite da Sud pokrene postupak posredovanja kod CzSS u vašoj općini. Prvo bi ročište na Sudu trebalo biti za 20-tk dana, na njemu izjavljujete da ostajeta kod navoda tužbe (pretpostavljam), Sud Vas upućuje u CZSS, odlazite tamo sa sudskim zapisnikom i popunjavate obrazac kojeg će Vam dati. Za otprilike 30-tak dana CZSS će vam poslat poziv doma da pristupite postupku posredovanja. Kad to prođete, a bitno je da se vi kao tužitelj odazovete pozivu i pristupite posredovanju.Nakon toga čekate Mišljenje Centra i tražite od Suda da vam zakaže novo ročište za razvod braka s pozivom na broj prvog ročišta.

 

Sretno i nadam se da znate sačiniti tužbu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

već je predan zahtjev za sporazumni razvod braka koji sam sastavila uz pomoć predloška koji sam našla na jednom forumu i sada čekam poziv na prvo ročište, ali stvari su se počele komplicirati i poprimati jedan drukčiji oblik koji mene plaši i više mi nije svejedno.....naime,on ima oko sebe hrpu prijatelja koji mu glume pravne savjetnike i pomoći će mu na bilo koji način, pa makar to bilo i prljavo, a ja sam skoro sama.......kao što sam napisala sina ne može toliko smotati, ali za malenu nisam sigurna jer je ona oduvijek bila njegova mezimica...ne želim mu braniti da viđa djecu, ali smatram da se treba držati dogovora, a ne da mi djete razvlači po tuđim kućama jer njemu i nije toliko bitno da provede puno vremena sa malenom nego samo da bude tamo da može reći da je djete kod njega.....ne znam ima li potrebe za tužbom.......može li se na Sudu urgirati da se prvo ročište zakaže što prije i da neke stvari riješim sa pravne strane, da zaštitim djecu i sebe, da postavimo neka pravila..........puno toga bih još htjela objasniti, ali bojim se da bih zauzela pola foruma.....zahvaljujem još jednom na savjetu....... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

...evo mene opet sa problemima........predala sam zahtjev za sporazumni razvod 6. travnja, ali do danas nisam dobila poziv na prvo ročište...kad sam se raspitivala za sam postupak rečeno mi je da se na prvo ročište čeka 20-ak dana........On je danas došao sa kamionom od firme i pokupio radne strojeve i hrpu alata iz garaže i sve što je obećao ostaviti sinu......usput mi je dobacio da se držim dogovora oko alimentacije (da daje koliko može) ili će inače tražiti svoj udio u kući koja nije bračna stečevina nego sam ja 1/4 nasljedila nakon smrti oca, a on u kuću nije uložio ništa više od laminata u spavaćoj sobi.......ima li on to pravo i na koji način da se zaštitim.........kolege na poslu su mi rekli kako sam trebala popisati stvari koje je uzeo i tražiti ga da potpiše to......što mi je dalje činiti? Molim opet za nekakav savjet............i unaprijed zahvaljujem....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

još jednom ću postaviti isto pitanje u nadi da će mi netko odgovoriti....ima li moj još uvijek suprug nakon 17 godina braka pravo tražiti od mene nužni dio u kući u kojoj smo zajedno živjeli sve godine braka? Napominjem, 1/4 kuće sam ja nasljedila nakon očeve smrti što je bilo daleko prije braka i kuća nije bračna stečevina.....njegova ulaganja u kuću su bila minimalna (osim laminata u spavaćoj sobi)...prije osam dana je odvezao radne strojeve, traktor i još hrpu stvari iz garaže pod izlikom da njegovom sinu to neće trebati, a mali bi si popravio motor koji mu on nije htio, ali sada više nema sa čime.....može li on na sudu izjaviti da ništa nije uzeo, pošto nismo napravili nikakav popis stvari koji bi on potpisao i potvrdio da je to kod njega? Za traktor je rekao da će ga ostaviti sinu, ali nije se držao toga nego ga je uzeo, a od mene traži da mu ne stavljam na teret preveliku alimentaciju jer će davati kolliko može.......danas dok nisam bila kod kuće došao je po kćer ( po dogovoru) i još jednom pročešljao garažu ne bi li još nešto odnio,a moja mama koja je u to vrijeme bila kod kuće bojala se izaći van i spriječiti ga, a i sin mu se nije usudio proturiječiti.... u zadnje vrijeme mi je počeo i prijetiti i sada sam se i ja počela bojati....prije me je stalno kontrolirao i kad bih morala do grada službeno (a živim i radim van grada) to bi bilo pod velikim pritiskom i strahom što ću mu reći jer je užasno ljubomoran....svoje lječenje u Vrapču u dva navrata stavlja meni na teret pričom da je na taj način htio spasiti brak..i meni stalno govori da bih trebala ići kod psihijatra i malo prazgovarati.....Ročište na sudu još nije zakazano i na znam kada će biti i samo želim da se sve to što prije riješi i završi i da nas više ne gnjavi....još samo da pitam, ako nastavi tako prijetiti mogu li ja zatražiti sudsku zabranu prilaska i jesam li dužna dopuštati kćeri da SVAKI vikend ide kod njega dok nije sve sudski uređeno.....za sada toliko, puno hvala unaprijed na svakom savjetu..... :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

može li otac djeci uplaćivati novac za uzdržavanje na njihove račune (kćer ima pčelicu, a sin tekući račun), a ne meni kao majci jer na taj način ispada da da maloljetna djeca sama upravljaju tim novcem i razmišljaju o tome kao o štednji,svaki mjesec plaća po 700 kuna, za lipanj je sinu uplatio 600 kuna, a ne znam koliko malenoj, poslao je po njoj 500 kuna i to sam se bojala trošiti sve dok nisam potrošila sav svoj novac od plaće da ne bi rekao da sam ga spiskala uludo, čuvam račune kada im idem kupovati hranu, malenoj sam platila izlet, on je dao 20 kuna džeparca, sinu moram kupiti tenisice..........početkom srpnja imamo zakazano prvo ročište i bojim se jer on tvrdi da sve možemo tada riješiti......svaki puta kad me nazove ima neku drugu priču i nove zahtjeve koje bih ja trebala izvršavati i poštovati jer inače prijeti.........danas me zvao i razgovor nije trajao ni punu minutu, a on me zaplusnuo sa gomilom optužbi..........znam da svi ovdje imamo slične probleme, ali malo mi je lakše kad se izjadam, a možda dobijem i kakav savjet...........lijep pozdrav....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Muž bi morao novac za uzdržavanje djece uplaćivati vama na ruke ili na račun (toplo preporučujem ovu varijantu) a ako želi dodatno davati djeci za dugoročnu štednju, izvrsno, samo neka uplaćuje, pa njegova su djeca, to bi bilo za njihovo dobro.

 

Djeca moraju svaki dan jesti barem 3 obroka, voće. Za pranje posuđa treba voda, spužva, deterdžent... a sve to košta...

Djeca trebaju imati odjeću, obuću, knjige, slikovnice, igračke....Odjeću treba prati, sušiti, peglati, pa treba potrošiti struju, vodu, prašak, omekšivač... A sve to treba platiti.....

Pa djeca idu prijateljima na rođendan, a treba kupiti poklon.

Pa kino, pa predstave, pa izleti, pa zoo..... itd itd.

 

Lijepo je misliti na dječju budućnost, ali djeca trebaju jesti, piti, spavati i cijelo vrijeme dok ne navrše 18.

 

Nadam se da sam bila dovoljno slikovita, i da ćete mužu to uspjeti predočiti na pravilan način kako bi on shvatio da to nisu novci za vas, nego za vašu zajedničku djecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovana mokronoge,

kao jedna majka ja itekako dobro znam što i koliko djeca trebaju kroz mjesec dana i koliko to košta. Otkad on više ne živi sa nama ja mu na sve moguće načine pokušavam objasniti da ja novac ne tražim za sebe, nego za djecu, ali on ne odustaje i ne želi meni davati novac. Puno puta sam mu rekla da su troškovi za djecu veliki i godinama posezala u svoj dozvoljeni minus kako bih im priuštila ono što trebaju i vole...njegova praksa u kupovini potrepština za kuću je bila 1 salama, tri paštete, kila jabuka i jedna litra mlijeka (a ako bi kupio dvije ova druga je bila za njega,za bijelu kavu).Rijetko kada bi ostavio novac za kruh, a svaki puta bi ga pipkao da li je svježi i kada ne bi bio rekao bi da on ne može jesti stari kruh da ga zubi bole, a nakon toga bi pojeo pola kile kikirikija. O režijama da i ne govorim, ja sam plaćala struju koje je rata iznosila oko 500 kuna jer je on po cijele dane u garaži vario i svojim prijateljima popravljao stvari(badave), a on je plaćao telefon i kada bi se desilo da je račun iznosio više od 100 kuna svi smo redom ispitivani tko je kada i koga zvao... A ovo za dodatnu štednju mu se ne bih ni usudila spomenuti jer me je skoro istukao kada sam mu pokazala zahtjev za sporazumni razvod u kojem sam navela da bi za djecu trebao plaćati 1500 kuna mjesečno (za oboje).Ovo su samo detalji koje namjeravam iznositi na sudu i czss jer teško ću se sa njim dogovriti na lijep i fin način....dalo bi se na ovu temu nadugačko i na široko, ali za sada dosta, lijep dan vam želim i držite mi palčeve.... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vam dogovori ne uspiju kao što nisu uspjevali do sada, možete tražiti da vam djeca budu privremeno povjerena do pravomoćnosti odluke o tome koja će uslijediti u paketu razvoda braka, kao i privremenu mjeru radi uzdržavanja djece. Tako bi bilo definirano i susretanje djece s ocem, uzdržavanje za ovaj period.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djeca jesu cijelo vrijeme samnom, sin povremeno ode kod njega, a malena ide svaki vikend, ode u subotu ujutro i vrati se u nedjelju prije ručka.........evo i jutros sam preko kćeri za doručkom saznala da je sinu uplatio novac, a kćeri je poslao nekih 600 kuna i kada je došao po nju pitala sam ga da li je djeci uplatio novac potvrdio je.....i nema namjeru uplaćivati ili davati meni.......a djeca zaista na taj novac gledaju kao na štednju jer kada sam kćeri rekla da taj novac da meni nije bila baš sretna............još jednom ću pokušati dogovoriti nešto sa njim danas popodne, ali čisto sumnjam da ću išta od toga dobiti osim sloma živaca.........lijep pozdrav... :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

imam novi razvoj situacije....moj(još uvijek) suprug je usspio kupiti kuću u mjestu do mojega i sin mu cijeli tjedan pomaže raditi na njoj i dolazi mi kući umoran i gladan........pretpostavljam da mu je svašta napričao jer mali sada mašta o tome kako bi bilo tamo živjeti i sve ide prema tome da će htjeti ići kod njega, ali nije svjestan činjenice da tamo neće doći ni na skuhano, oprano i ispeglano kad bude išao u školu iako mi je njegov otac danas nako 17 godina braka rekao da se ja nisam sposobna brinuti za djecu i da sam ih prodala, prijetio je i jako je agresivan (jer ne pije terapiju koju je dobio u Vrapču)i moj brat ga je prijavio policiji jer se bojimo da neće stati na tome pošto je skoro došlo do fizičkog obračuna....u utorak 5.7.imamo prvo ročište i rekao je da će na sudu reći kako meni nikada neće uplaćivati novac za djecu...primjera radi, malome sam jučer kupila bon za mobitel, ali je rekao da mu ne treba nadoplata nego obnova bona na što sam mu rekla da se obrati ocu jer ja više nemam novaca......na to mi je rekao da je tata dao svoj dio za prošli mjesec.....po 700 kuna svakom djetetu, s time da je sinu uplatio na tekući a za kćer je novac povjerio sinu na čuvanje. Sin mi je dao 500 kuna od kojih još imam 300 jer se bojim trošiti. Sinoć sam si dala truda i zbrojila otprilike sve što sam na njih potrošila prošli mjesec što iznosi oko 2500 kuna(hrana, režije, tenisice za sina, hlače za kćer i dr.)...........ima jako puno toga što bih htjela ispričati i pitati, ali postavljam samo ovo pitanje----ako jedno djete živi sa ocem, a drugo sa majkom, ima li ikoji od roditelja obvezu plaćati uzdržavanje za dijete koje je kod drugog roditelja tj. ako moj sin bude sa nijm, a kćer sa mnom moram li ja plaćati njemu a on meni ili se svatko brine za dijete koje je kod njega....možda ne pišem razumljivo, ali ni ne mogu jer danas sam opet imala slom živaca nakon njegovog dolaska ujutro i vikanja po cijeloj cesti i cijeli dan od straha i brige nisam skoro ništa jela, samo pijem čaj i kavu...nadam se odgovoru i držite mi palčeve..........svi mi govore da se ne smijem predati, ali imam osjećaj da mi ponestaje snage i živaca........... :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitala sam cijelu situaciju kod kolegice, pa me zanima, što je sa Zahtjevom za sporazumni razvod braka ako u braku nije bilo djece? Zašto kod takvog razvoda sud jednostavno ne donese Odluku Rješenjem da se brak razvodi obzirom da su se stranke suglasno dogovorile kako isti više niti ne postoji osim na papiru?!? Zašto i takav razvod mora trajati i zašto se i ovdje još dodatno zakazuju ročišta? Ne bi li bilo jednostavnije riješiti samo sudskom Odlukom kako se takav brak poništava ili po nekom bržem postupku nego kod razvoda gdje ima djece?!? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je postupak razvoda braka pokrenut sporazumnim zahtjevom, odnosno, ako je jedan bračni drug naknadno pristao na tužbu drugog bračnog druga što se smatra sporazumnim zhtjevom, a isti nemaju zjedničke maloljetne djece, brak je moguće razvesti po kraćem postupku na način da se ne provodi posredovanje, koje je u drugim slučajevima obavezan dio postupka.

Dakle, u ovakvim slučajevima uglavnom nema razloga da se brak razvede na prvom ročištu za glavnu raspravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu vjerovati da sudovi funkcioniraju na ovakav način........jučer sam bila na prvom ročištu i jedva išta uspjela reći sutkinji........on je prvi uzeo riječ i rekao da se on sve ove godine brinuo za djecu, da je 80% troškova za djecu pokrivao on, a sutkinji je bilo normalno da novac za djecu uplaćuje njima na račune i da djeca sama raspolažu njime ili ga smatraju za štednju.....Sutkinja je cijelo vrijeme (onih pola sata koje smo proveli u sudnici) ponavljala kako je to samo pripremno ročište i da detalje možemo iznjeti na czss-u, što sam ja kasnije i napravila....napominjem da mi je uskoro bivši prijetio i prije i nakon ročišta i uz to izmislio hrpu neistina, kako o meni tako i o mojim roditeljima........prijetnje sam prijavila policiji, ali sam opet išla njemu u prilog tako što sam rekla inspektorici da ga ne zatvaraju pošto slučaj ide na ODO i postoji mogućnost da ga pritvore.......rekao je da želi uživati u životu i ja nemam ništa protiv toga, samo neka mene pusti na miru....Na czss-u mi je rečeno da mogu tražiti od suda privremenu mjeru u smislu viđanja djece i plaćanja za njih barem minimalnog iznosa koji im pripada........može li mi netko objasniti na koji način da to napravim? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li ja za vrijeme dok čekam poziv u czss na posredovanje mogu od suda zatražiti privremenu mjeru skrbništva i povećanje naknade za uzdržavanje sa 700 kuna na minimalni iznos koji je na snazi od 4 mjeseca? To me zanima čisto da znam kako sve posložiti jer sutkinja je sve prebacivala na czss, a socijalna radnica mi je rekla kako je sud mogao donijeti privremenu mjeru i povećati iznos samo da su imali malo više volje. Ja sam stekla dojam taj dan u sudnici da se samo želi završiti raspravu i riješiti stranki jer za boga miloga od ulaska u dvoranu do izlaska zajedno sa raspravom (u kojoj je jedino on imao pravo nešto reći i dobio riječ, a ja na zamolbu i prekidanje sutkinje )je prošlo jedva nešto više od pola sata........molim vas da mi netko pomogne i kaže što dalje.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

molim vas da mi netko pomogne!!!!!!!! Ovaj mjesec suprug (još uvijek) je trebao dati novac za uzdržavanje djece, kao i do sada sinu uplatiti na tekući i također njemu dati za kćer, ali na ruke. Sin mi već dva dana izbjegava dati novac koji mu je otac dao za zs sestru, a i od svojih 700 kuna sam ga tražila da mi da samo 100 kako bih uredno poplaćala račune za ovaj mjesec. Vidim da otac manipulira njime jer otkad ide kod njega skoro svaki dan više nije isti i skoro uopće ne komunicira sa ostatkom ukućana (takav mu je bio i otac). Ja se brinem da djeca imaju sve što im treba i da im ništa ne nedostaje, trudim se svim silama, ali vidim da je on jači od mene čak i sada kad više nije tu. Bi li vrijedilo prijaviti ovo czss-u i kako da im kažem da mi vlastito djete ne da novac za uzdržavanje, a taj novac je namijenjen za njih dvoje...........i da li je to uopće normalno, jer malo toga u mom životu više i je normalno. Unaprijed hvala na svakom savjetu :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete zatražiti da vam sud privremeno povjeri djecu i privremenu mjeru radi uzdržavanja. Tako bi barem bio definiran način na koji će iznos za uzdržavanje doći do vas u te nakane, a ne kao džeparac kojim će djeca raspolagati kako žele, a sin odlučivati hoće li vam dati novac namjenjen sestrinom uzdržavanju.

 

CZSS bi vam mogao pomoći, ako ništa drugo da postoji trag tome od kada otac djece i na koji način im daje novac, a vi ga ne možete koristiti za njihove potrebe. Kad budu punoljetni, bit će sasvim normalno da uplaćuje direktno njima, svakome ponaosob. A nije da ne bi mogli tatu pozvati i na mali razgovor, da ga upitaju za motiv...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam puno, danas sam bila u czss i tamo dobila predložak zahtjeva za donošenjem rješenja za privremenu mjeru sa povećanjem naknade na zakonskki minimum, namjeravam ga predati što skorije, a sin mi je ostavio novac jutros na noćnom ormariću........po dolasku sa posla sam imala mallo duži, ali opušten razgovor sa njim iz kojega sam zaključila da mu je otac napunio glavu sa raznoraznim glupostima i lažima i naravno da mu je rekao da novac da sestri da, citiram "radi sa njime što joj je volja"--dijete od 11 godina!?!?!?........morala sam mu još jednom objasniti za što ja taj novac koristim i na koga ga trošim i mislim da su mu sada neke stvari puno jasnije...... nisam mogla vjerovati koliko daleko u prošlost moje obitelji je njegov otac otišao i tražio "prljavi veš".....ja ne želim igrati na te karte i djete koje je u pubertetu i koje traži sebe opterećivati još i tim stvarima....samo sam tražila da se na izgubi komunikacija jer razgovor nešto najvažnije i njime se puno toga da riješiti kao šro sam i ja danas riješila (barem donekle...........lijep pozdrav...i još jednom hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram ponovo postaviti pitanje pametnijoj (iskusnijoj osobi) koja mi je nedavno odgovorila jer su stvari vezano uz ZAHTJEV ZA SPORAZUMNI RAZVOD BRAKA poprimile drugačiji oblik.

Naime, supružnici, nisu ni živjeli zajedno godinama prije pokretanja Zahtjeva,a suprug služi kaznu zatvora u Lepoglavi. Brak je zbog suprugove "kocke" odavno prestao postajati te je on pristao potpisati ZAHJEV ZA SPORAZUMNI RAZVOD BRAKA. Sutkinja je rekla da sve može biti riješeno na prvom ročištu jer par nema djece i nema zapreka te da je dovoljno da se pojavi samo 1 od parničnih stranaka. Suprug je u međuvremenu "odlučio" doći iz Lepoglave na raspravu iako je rekao da neće doći???, a pitanje je hoće li opovrgnuti svoj potpis?!?

Moje pitanje glasi: MOŽE LI OPOVRGNUTI SVOJ POTPIS KOJIM JE POTPISAO ZAHTJEV ZA SPORAZUMNI RAZVOD BRAKA TE "NE PRISTATI NA RAZVOD IZ PAKOSTI" kako bi i dalje suprugu potkradao obzirom da uskoro "izlazi" iz Lepoglave. P.S. Supruga protiv njega nije dizala kaznenu prijavu iz samilosti, no ima na nju apsolutno pravo jer je počinio i puno kaznenih djela spram nje. On pak spram nje ima sudsku zabranu pristupa zbog zlostavljanja, ali ipak????

Može neko mišljenje?!?

Tnx :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

pozdrav svima, kod mene ovaj mjesec opet ista priča, još malo zapetljanija..........pisala sam već kako otac djeci daje novac za uzdržavanje-sinu na tekući, a kćeri preko sina na ruke, a ja ga dobijem nakon nekoliko dana moljakanja........sada je i kćeri otvorio tekući račun i tamo uplatio novac, a mala je to shvatila kao novac za štednju i rekla mi da neće dići sve nago samo dio koji joj je potreban da si kupi hlače i tada sam dobila slom živaca.......meni je sve ovo više i glupo pisati jer vidim da nisam jedina koja je u ovome.....ne tražim ništa više nego da se novac uplaćuje meni da ja mogu djeci kupiti ono što im treba jer glupo mi je reći im da mi daju nešto novaca za kućne potrepštine, a svojega više nemam jer sam sve dala za kuću i režije......u czss su mi rekli kako je pravo moje djece, a moja obaveza tražiti donošenje privremene mjere i povećanje iznosa, što sam i učinila...4. kolovoza je zahtjev poslan poštom na sud, ali do sada nisam još ništa dobila( pitanje je i hoću li uopće nešto dobiti)......također su mi rekli da se novac mora uplaćivati meni, ali nitko se nije sjetio njega pozvati na razgovor i pitati ga neke stvari.....sin cijelo ljeto radi kod njega na uređenju kuće svaki dan s time da kod njega ne dobije ništa za jelo ni piće (par puta ga je pozvao na pivu!!!??)...kod kuće,prije nego što ide kod njega se najede, po povratku isto,dođe gladan kao vuk i umoran, istušira se, ja perem prljavi veš, kupujem hranu i sve ostalo, a dijete mu služi kao pomoćni radnik samo zato što mu je obećao da će tu jednog dana i on sebi moći napraviti kuću......i dalje mu puni glavu sa glupostima, a ja sam odustala od rasprava sa sinom jer ne želim ga opterećivati time, ali bojim se da se skroz ne okrene protiv mene, ali i male jer je užasan prema njoj kao sestri..ja sam sa malom išla na more od svog regresa i sina sam molila da ide sa nama, ali nije htio, a otac joj je dao 20 kuna za sladoled da si može kupiti, ja sam platila školske knjige, a on joj je kupio jednu bilježnicu, paketić naljepnica za knjige i jedne gumene bombone.......ne znam bih li više trebala tražiti savjet jer imam osjećaj da mi nnitko ne može pomoći, da je jači od mene....početkom rujna imamo posredovanje u czss i bojim se uopće što će se opet dešavati jer kod prvog ročišta su "padale" prijetnje i čak me skoro udario vani ispred suda kad sam mu rekla da ga ne mogu više slušati....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iznos je dogovoren s tim da sam ja u zahtjevu za donošenjem privremene mjere tražila povećanje, ali uplate idu na tekuće račune koje je djeci otvorio u banci......sa czss-om zasad imam dobra iskustva i nadam se da će mi pommoći kod posredovanja.........jer on je zaista težak slučaj......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

dobar dan,

samo da se javim i prenesem iskustva sa jučerašnjeg posredovanja u czss-u. Uz muža i mene prisutne su bile psihologinja i socijalna radnica. On je prvi uzeo riječ i počeo plakati jer je mislio da će proći na emocije. Kada sam ja dobila priliku govoriti prekidao bi me i upadao mi u riječ, sve dok ga ne bi prekinula psihologinja ili ga ja normalnim nimalo povišenim tonom zamolila da mi dopusti da kažem ono što imam što ga je dodatno naljutilo jer dok smo bili zajedno navikao je da on ima glavnu riječ i sve riješi kroz galamu. Isto tako je prekidao i njih dvije ne dopuštajući im da mu objasne neke stvari na što su oštro reagirale i nakon sat i pol natezanja su rekle da ne mogu više takvim tempom. Poludio je kada su mu rekle da novac za uzdržavanje ne može uplaćivati djeci nego meni, a ako želi može njima nešto uplaćivati kao oblilk štednje. Idući puta moraju doći djeca u mojoj pratnji jer on nije pokazao interes za to da i djeca kažu svoje mišljenje. Nas dvoje također moramo još jednom doći, ali svatko zasebno, na njegovo inzistiranje. On je rekao da se osjeća ugrožen jer su obje djelatnice czss-a na mojoj strani što nije istina jer ja sam samo rekla svoje, a njemu i njima dopustila da kažu svoje i nisam nikome upadala u riječ i time nisam bila opominjana sa strane djelatnica czss-a, što je on bio u više navrata.Naravno da je ocrnio i mene i moju obitelj unatrag 20 godina dok sam ja spomenula samo njegovu majku kao primjer "savršene mame".Svima (bez razlike bili otac ili majka) koje čeka postupak posredovanja toplo preporučam sabranost i smirenost, a prije svega pristojnost bez obzira koliko teško vam bilo jer na taj način ćete nešto postići, a upadanjem u riječ i povišenim tonom izazivate samo kontraefekt.U nadi da će moj slučaj biti što prije i povoljnije riješen imajte lijep pozdrav od mene, za nešto živaca i 1 kg lakše nego jučer jer ni u snu ne bih mogla pomisliti da je ovo sve ovoliko iscrpljujuće.......... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

dobar dan,

imam jedno važno pitanje.......danas sam uspjela u sudu saznati u vezi čega je poziv za glavnu raspravu gdje ću biti ispitana u svojstvu svjedoka........krajem srpnja predala sam zahtjev za donošenjem rješenja za privremenu mjeru uzdržavanja, sutkinja je zakazala raspravu u vezi toga i pitala me da li sam tražila oslobađanje plaćanja sudskih troškova.....moje pitanje glasi hoću li ja sada morati platiti nešto extra za tu raspravu, gdje i u kojem najkraćem roku predati zahtjev za oslobođenjem plaćanja i koliko otprilike bi to moglo koštati jer novaca nemam, a sutkinju to nisam mogla pitati jer je bila vrlo neugodna i stalno me prekidala na telefonm kad god bih započela pitanje.......pomoć...molim...:(!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

jučer je održana glavna rasprava na sudu, bili smo nas oboje, trebali su doći i iz czss, ali su opravdali svoj nedolazak....opet je on uzeo prvi riječ i bio glavni govornik,čak ni sutkinji nije dao doći do riječi. Naravno da nije pristao na povećanje iznosa sa 700 na 1000 kuna po djetetu niti nakon što sam ja obrazložila koje su mjesečne potrebe djece, koliko izdvajam za hranu, odjeću, režije, džeparac za školu, novac za školsku kuhinju za kćer. Sutkinja se donekle složila sa time da novac za uzdržavanje sinu uplaćuje njemu na tekući račun jer još malo pa je punoljetan, a od novca koji dobije cca 450 kuna odlazi samo na mjesečni đački pokaz, a ostatak za "sitne troškove", ali nije mu dala za pravo da novac za kćer ne uplaćuje meni, jer kako je rekla, ima i sama djete toga uzrasta i također kao i ja smatra da djete te dobi ne može samo upravljati svojim novcem.Izjavio je kako će se žaliti na socijalnu radnicu iz czss jer je bila pristrana meni (samo zato što mu nije dala da joj upada u riječ i što mu je rekla ono što ga ide). On je kupio kuću na hipotekarni kredit, ima auto i traktor i još uvijek mu ostaje dovoljno novaca, ali mišljenja je da ja sa svojih 3500 kuna plaće mogu daleko više pridonositi za djecu nego on.Kaže da kada bi novac uplaćivao meni, djeca taj novac ne bi vidjela nego bi ga ja dala svojoj mami i svom bratu koju ionako pomažu meni samim time što i oni kupuju djeci što im treba kada vide da ja više zaista nemam od kuda. Predložila sam da kćer ide kod njega svaki drugi vikend, naročito sada kad traje škola, na što je on zaključio da mu ja branim viđati djecu i da to tako neće ići i popodne je zvao malu i rekao joj da smo bili na sudu (a djete to odavno zna) i da mu ja želim zabraniti da se viđaju, što je naravno daleko od istine. Od samog početka stojim iza tvrdnje da djeca trebaju nas oboje bez razlike živjeli mi zajedno ili odvojeno i da oboje trebamo brinuti za njihove potrebe. Da ne spominjem kako mu je bio problem sinu uvezati kopije tri školske knjige i u to ga je uvjerio, pa ću danas popodne to ja napraviti, on nije imao novaca da djetetu kupi papuče, pa sam to jučer napravila ja,on nema novaca da kćeri da za izlet, pa ću joj dati ja i da dalje ne nabrajam, uglavnom, umorila sam se od rasprava, ali nas čeka još jedno ročište kada czss napiše svoje mišljenje i samo se nadam da će se sve brzo završiti.....inače ne bih često pisala ovakva "izvješća", ali meni su priče, iskustva i savjeti ostalih članova i moderatora pomogle kada sam došla na Legalis i ako moj primjer nekome ikako pomogne biti ću sretna.... lijep dan vam želim........l.p... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

..jučer obavljeno posredovanje je bilo još jedno u nizu njegovih ispada ljutnje i bijesa......po tko zna koji puta je rekao kako ja za sve ove godine braka nisam postala svjesna da sam udana i imam djecu...ovaj put se obrušio i na psihologinju koja je bila prisutna prošli puta i koja je (po njegovom mišljenju)kao žena pristrana meni zato jer mu nije podilazila i dopuštala mu da priča što i koliko hoće....žalio se i na odluku suda da djeca žive samnom jer ja sam "nesposobna" da se brinem za djecu....zaboravio je spomenuti da naša kćer kada je vikendom kod njega sama kuha ručak( dijete od 11 godina)ako želi nešto normalno pojesti...kuhati je naučila uz "nesposobnu majku"....zaboravio je spomenuti da je naš sin cijelo ljeto radio kod njega na kući, a vraćao bi se izobličen od umora, žedan,gladan i prljav, a "nesposobna majka" ga je dočekivala sa skuhanim ručkom, opranom i ispeglanom robom nakon što bi se istuširao, najeo i legao u krevet mrtav umoran....ista ta majka se brine da od svoje male plaće istom tom sinu svako malo da nešto novaca da ima uz sebe jer ide u srednju školu i ne može bez kune u džepu otići na odmor i gledati kako druga djeca jedu sendviče...zaboravio je reći i to da, dok je on bio na psihijatriji, ja sam se kod kuće brinula za djecu da im ništa ne fali, razgovarala sa njima svaki dan, uz to još i išla na posao...svaki dan nakon posla "nesposobna žena" je išla kod njega u bolnicu i nosila mu čistu robu i cigarete dok je on od tamo preko svojih prijatelja blatio i mene i moju obitelj......predugo bi bilo da sve nabrajam....svatko od nas dvoje je ostao na samo sa socijalnom djelatnicom da nam se uzme anamneza za konačno mišljenje czss-a koje će nam (tako su obećali) poslati kroz 10-ak dana....samo želim da sve ovo što prije završi jer preumorna sam od jednih te istih priča i razgovora......l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

samo kratko izvješće......jučer sam poštom dobila stručno mišljenje czss-a u kojem piše sve što smo ispričali djelatnicima czss-a u kojem on nakon svega što mi je izgovorio krozo sve ovo vrijeme tvrdi kako me voli i kako smatra da bismo ipak trebali ostati u braku........Moje mišljenje nije takvo i danas sam Stručno mišljenje osobno odnijela na sud i predala na daljnji postupak.......l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

pozdrav svima,

evo mene nakon dugo vremena...otkako sam predala stručno mišljenje na sud,krajem studenog prošle godine nitko se nije oglasio sa pozivom na ročište......nemam nekih većih problema sa (još uvijek) suprugom, ali povremeno se potrudi zagorčati mi naizgled mirniji život.......novac za uzdržavanje za 12 mjesec je uplatio sa 10 dana zaostatka, za tri tjedna, koliko traju zimski praznici, kćer je kod njega bila svega nekoliko dana iako je on između Božića i Nove godine bio na godišnjem odmoru.Na sam Badnjak je trebala ići kod njega da mu pomogne okititi bor, ali mu se pokvario auto i ja sam tek navečer saznala preko sina da su se čuli i da mu je otac plakao na telefon kako je sam okitio bor. Pitala sam kćer bi li htjela ići kod tate,da ju moj brat odveze, da sa njim doček Božić, da ne bude sam, na što je pristala i još sam mu poslala prepun tanjur kolača koje je on bacio u kantu za smeće pred malom.Htjela sam samo pokazati da imam ljudskosti i suosjećanja, ali uzalud........ja sam s druge strane Božić dočekala sama jer je sin sa svojim društvom išao na polnoćku. Za doček nove godine sam znala unaprijed da on kod sebe organizira okupljanje za prijatelje i kumove koji su se njemu priklonili i opet je kćer išla kod njega, sin sa društvom na doček, a ja sam sama kod kuće čitala knjigu.Najteže mi je bilo u ponoć kad me zvao sin i javio mi je da dolazi nakratko kući da mi poželi sretnu novu godinu, a mala je imala zabranu da mi se javi. Na Tri kralja ista priča, došao je po kćer jer mu je u posjet došla rodbina, bila je kod njega cijeli dan i trebala se navečer vratiti kući, ali mi je samo kratko porukom javila da ostaje kod tate spavati. Nisam negodovala i pravila probleme jer znam da ne bi imalo smisla, ali trebam li ja to sve njemu dopuštati i tolerirati jer koliko god da pokazujem dobru volju toliko me on opet sa nečim poklopi i nastavlja djeci puniti uši svojim fantazijama kada su kod njega.........morala sam ovo napisati zbog majki koje su u sličnoj situaciji, ali i zbog očeva koji ponavljaju kako majke nemaju milosti i brane očevima viđanje djece....lijep dan vam želim :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dobar dan,

javljam se sa novom objavom........jučer sam od suda dobila poziv na glavnu raspravu za koju se toplo nadam da je posljednja, ali ne mogu vjerovati da je sutkinji od 18. studenog prošle godine trebalo toliko vremena da zakaže novo ročište i to tek polovicom ožujka?!?!?!Sa kim god sam razgovarala tko je prolazio kroz razvod, nikome nije toliko dugo trajalo kao meni i već sam pomalo frustrirana. Na taj sud sam prebačena u samom startu zbog, navodno, velike gužve na sudu kod kojeg sam predala zahtjev, a sada ispada da će se ova agonija zaista rastegnuti na godinu dana........a natezanje traje i traje,njegovo manipuliranje djecom se nastavlja, a ja samo šutim i čekam,posvetila sam se totalno klincima, razgovaram sa njima svaki dan, brinem se da im ničega ne nedostaje iako je teško........ne dam se, borim se.....lijep dan svima želim :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

dobar dan svima,

eto, moja priča sa razvodom je završila, jučer je bilo održano zadnje ročište na kojem sam saznala da moj sin koji u svibnju postaje punoljetan odlazi, najkasnije do kraja lipnja, ide živjeti sa ocem.....znala sam da će ići, ali sam pretpostavljala da će ostati živjeti kod mene dok ne završi srednju školu........kada je to njegov otac priopćio sutkinji imala sam osjećaj da me netko šakom udario u stomak.......sve su sami isplanirali.....sutkinja je pitala jesmo li to zajedno dogovorili jer je vidjela moj izraz lica, ali rekla sam da jesmo jer nisam htjela raditi probleme i prolaziti još jedno posredovanje i ročište nakon toga kad je ionako sve već gotovo i odlučeno.....nije mi krivo za bivšeg, ali sin me toliko razočarao da još sada ne mogu doći sebi od šoka......onaj sin za kojeg sam se cijelo ovo vrijeme brinula i koji nije svjestan činjenice da mu kod oca nikada neće biti kao kod kuće, neće ga baka dočekati sa gotovim ručkom, neće nakon škole leći i spavati, neće svaki dan imati ispeglano i pripremljeno sve, neće vikendom ručak biti po njegovoj želji i ne znam hoće li sa ocem moći razgovarati o problemima o kojima je od malih nogu samo sa mnom razgovarao i meni se povjeravao itd.,itd., jako mi je teško dok ovo pišem, ali bit će to jedna životna škola za njega.......uglavnom, sin ide živjeti kod oca, kćer ostaje sa mnom i svatko se brine o uzdržavanju djeteta koje živi sa njim........dogovorili smo viđenja vikendom, naravno, mala će ići svaki vikend kod oca, ali mislim da sin baš i neće dolaziti svaki kod mene, ali neću ga ni siliti.....da me ne bi netko krivo shvatio, nije da ne volim svoje dijete, zadnju kap krvi bih dala za njega i za malu, ali jednostavno nemam više snage za borbu...jednom će valjda sve doći na svoje mjesto.........na kraju, kad je došlo na red pitanje oko plaćanja troškova razvoda, sutkinja je rekla da obično dođe do podjele troškova i svatko plati pola, na što je on rekao da 200 kuna nije puno, ali da on razvod nije htio(a molio me prošle godine da predam zahtjev kako bi on mogao kupiti kuću)i ako ne mora da neće plaćati......ja sam plaćanje preuzela na sebe, rečeno mi je da ne moram platiti sve odjednom, mogu kad dobijem plaću ili čak kroz nekih mjesec-dva.....a on ima duplo veću plaću od mene.....svašta sam mu do sada progutala, ali ovo je bilo malo previše i sada vidim da sam pogriješila što sam si to dopustila, ali jučer mi zaista nije bilo do natezanja i prepiranja u sudnici.......tako samo završili službeni dio, a ono što se odvijalo kada smo izašli je priča za sebe........opet je bilo kako se godinama nisam brinula za njega i djecu, kako sam bila loša žena, kako nikada nije imao povjerenja u mene (18 godina braka, halllloooo!!!!!), a nikada za sve ovo vrijeme mi nije palo na pamet prevariti ga, ali odustala sam od uvjeravanja, sada je kasno za sve......malo sam odužila ovu priču, ali to je to, nema se više što pisati, možda malo kasnije ako se sjetim još nekih detalja, sve mi je još zbrčkano u glavi jer na sve sam bila spremna, ali na onaj šok od jučer nikako.........na Legalisu ću i dalje ostati, ako ništa drugo, da čitam ostale priče i možda nekome pomognem savjetom, jer i sama sam tu pronašla puno savjeta i svima se još jednom zahvaljujem na pomoći i podršci.........budite mi hrabri i ustrajni u svojim borbama.........pozdravlja vas......A. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razgovarali smo o tome da on ode živjeti sa ocem,sam je izrazio tu želju i to samo iz razloga da otac ne plaća alimentaciju za njega i sestru i zadnju puta u razgovoru mi je rekao da neće ići dok ne završi srednju školu (sada je treća godina,a četverogodišnja je škola), ali u međuvremenu su se dogovorili ovako kako sam prije napisala bez da su meni išta rekli........to me možda nije trebalo šokirati i razočarati??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očigledno je da postoji problem u komunikaciji.

Ali meni se čini da vi cijelo vrijeme govorite o svojim potrebama i osjećajima, ne želeći shvatiti da i vaša djeca imaju svoje potrebe i osjećaje, a između vaših i njihovih ne stoji znak jednakosti. Što prije to shvatite olakšat ćete sebi i svojoj djeci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, u pravu ste, postoji problem u komunikaciji, ali koliko se god ja trudila komunicirati direktno sa ocem on to odbija i barem do sada,njegova komunikacija samnom je išla preko djece.......a što se mojih potreba tiče, one su tako male, ali dok ovoliko pišem o svemu ovome možda djeluje da preuveličavam.....potrebe i osjećaji djece su po meni malo delikatnija stvar, oni trebaju oba roditelja bez obzira bili oni zajedno ili ne, ljubav oba roditelja, ali i brigu oba roditelja da njima jednog dana bude dobro u životu.....jedno dijete prolazi pubertet, drugo se tek suočava sa njim.......i uz ovo sve svjesna sam da oni trebaju svu pažnju, ljubav i razumijevanje koje im roditelji mogu pružiti....ja dajem sve od sebe..l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

mislila sam da je razvodom došao kraj mojim mukama, ali izgleda da sam se prevarila...moj bivši suprug sada od mene (naravno, preko sina) traži da, nakon što odseli kod njega, sina brišem sa svoje porezne kartice kako bi ga on mogao upisati na svoju i na taj način ostvariti poreznu olakšicu, jer ja sam, citiram "u međuvremenu ostvarila pravo na dječji doplatak i imam više novaca nego on".....malome je utuvio u glavu da je razvod moja ideja jer ja sam predala zahtjev na sud, ali zaboravlja da je to bilo na njegov nagovor kako bi si mogao kupiti kuću, a i molio me da djecu stavim kod sebe na poreznu karticu kako bi za tu istu kuću mogao dobiti kredit....trebam li pristati i na zahtjev sa početka današnjeg posta kao što sam pristala i na to da sama platim razvod i da sin ide živjeti kod njega..........na što još moram pristati kako bih imala malo mira.......i neka mi nitko sada ne kaže da mislim više na svoje osjećaje, jer ovo sa osjećajima nema, ali baš nikakve veze, ovo je totalno bezosjećajno i već nepodnošljivo.......lijep dan vam želim.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

imam jedno pitanje.....

moj razvod je okončan, sin po završetku školske godine odlazi živjeti kod oca, najkasnije do 20-og lipnja, kćer ostaje sa mnom. U privremenom rješenju izdanom dok još postupak nije bio okončan stoji kako je otac za uzdržavanje djece dužan uplaćivati svaki mjesec, najkasnije do 15-og, za tekući mjesec. Sada on kaže kako za lipanj nije dužan platiti ništa jer je sin kod mene samo do pola mjeseca.Može li to tako proći ili se imam pravo nekome žaliti ako ostane kod svojeg, još jednog, zahtjeva i tvrdnje?????? Unaprijed hvala............. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

pozdrav svima,

mislila sam da se neću imati više čime javljati, ali skupilo se dosta toga i htjela bih to podijeliti sa ostalima na forumu. Dakle, kako je bilo određeno, moj sin je otišao kod oca onog vikenda kada je završila škola. Prije toga je postupno selio neke stvari, ali tu subotu dok sam ja rano ujutro još pila kavu ustao se i spakirao svu robu u vreće. Kada sam ušla na vrata sobe nisam znala što bih rekla, ponudila sam mu pomoć, ali je odbio i rekao da to mora odraditi sam. Tu noć je još prespavao kod kuće, a idući dan popodne je otac došao po njega i kad sam ga pitala hoće li još tu noć prespavati sa knedlom u grlu mi je rekao da bi rado, ali ne može. Povremeno je dolazio u tjednu, a jedan dan na odlasku me čekao na bicikllu da mu donesem punjač za mobitel...vidjela sam da je pognuo glavu, a oči su mu bile suzne. Sjeli smo za stol ispred kuće i tu mi se otvorio i rekao da ne zna da li mu teže kada dolazi kod mene ili kada mora otići i zajedno smo plakali. Sa ocem mu je teško, stalno je nervozan, galami i kako mali kaže, traži uvijek krivca za svaku sitnicu koja mu ne ide onako kako je on to zamislio. Traži od sina da kuha, posprema i sam si pere robu. Neki dan je mali morao skuhati sarmu (dečko koji je nikada u životu nije skuhao jelo, osim jaja i hrenovki). Otac se ljuti na njega svaki puta kada mu kaže da ide kod mene, a ja mu nikada nisam prigovorila kada je svakodnevno odlazio kod oca pomagati mu nešto. Prošlu nedjelju je digao maloga iz kreveta i rekao mu da skuha juhu, a kad mi je odgovorio da ne može jer ide kod mene na ručak poludio je i izletio iz sobe sa komentarom kako će opet biti gladan.......jedan čovjek od 43 godine !!?? Kćer svaki vikend kod njega kuha ručak, a to je redovno samo meso i krumpir, bez salate koja se ne kupuje, voće još manje jer on je osoba koja kupuje i nabavlja samo ono što on voli, a tako je bilo i kada smo bili u braku, pisala sam o tome u jednom od postova...Jučer je sin došao popodne kod mene i požalio mi se da ne može više jesti samo krumpir i meso i pojeo dva prepuna tanjura mahuna jer kod nas se oduvijek jela raznovrsna hrana i to mu nedostaje, a otac mu to ne želi kupiti,čak ni nekoliko voćnih jogurta koje obožava otkako je bio dijete.......Stalno se vadi na to da nema novaca i time je i pridobio maloga i ja sam to znala i sada je ispalo da sam cijelo vrijeme bila u pravu iako me jedan gospodin ovdje izgrdio da mislim samo na svoje osjećaje.........Alimentaciju za lipanj nije uplatio u potpunosti nego samo 500 kuna, a 100 kuna je kćeri uplatio na štednju.Da ne spominjem kako maloj svaki vikend daje da po mjestu gdje živi vozi auto(dijete od 12 godina!!!??)i kaže joj kako će joj trebati da zna voziti auto a ne da bude nevozač kao njena mama, a zabranio mi je bio dok smo billi u braku da polažem (kako ne bih landrala okolo, lol).Njegov najbolji prijatelj koji je jedini ostao i moj prjatelj mi je jednom prilikom rekao kako mu je cijelo prošlo ljeto govorio da da malome našto novaca da nekuda izađe na što bi ovaj počeo kukati da nema da je u jako velikom minusu.Naravno da sam mu ja dala (neki puta i zadnji u novčaniku) novac, da ode malo sa društvom da se opusti i zabavi. I ja sam u velikom minusu i imam duplo manju plaću od njega, ali djeca to nikada nisu znala, uvijek sam im oboma nastojala dati i pružiti sve......čak i ako bi to značilo da ja naredna tri dana nemam za gablec na poslu.Sinu sam rekla neka mu ljeto bude "probni rok" i ako vidi da ne može sa ocem da se vrati kući, ali mali kaže da to ne može jer ako si otac nešto napravi svi će kriviti njega (otac je imao dva pokušaaja suicida) što nije rješenje. Ne može se dečko od 18 godine brinuti za oca od 43, a zapravo bi trebalo biti suprotno...........što nikada nije bilo i neće biti. Sada će me muška populacija možda izvrijeđati, ali to su samo jako žalosne činjenice. Vidjet ćemo kako će proći ljeto, ali bojim se jeseni i početka nove školske godine......od mene je sin svaki, ali SVAKI dan dobio džeparac, sve sam mu kupovala za školu,hodala redovito na roditeljske sastanke i informacije (što ću i nastaviti još ovu školsku godinu) a vidjeti ću hoće li to isto raditi i g. otac. Tražila sam ga u nekoliko navrata da se nađemo i porazgovaramo malo o djeci, ali to uporno odbija tvrdnjom da me ne može gledati, a mislim da znam i razlog....za ovaj post nebitan. Ima još puno stvari koje bih mogla napisati, ali možda sam i ovo malo nabrljala, ali toliko sam ljuta na sve ovo.......Uglavnom, na kraju ispada da je otac sina trebao za pomoć u kući i oko kuće, za poboljšanje stanja na računu i za nekoga tko bi mogao biti kriv kad se nešto loše desi i kada ne ide po njegovom..........Zasad toliko od mene.........pozdravlja vas.............JEDNA MAMA

uređeno: od inazg
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

...ljeto je bilo dugo i toplo, sa puno događanja, kako lijepih, tako i ružnih (ovih drugih je bilo ipak više). Situacija se do sada malo smirila, ali samo naizgled, kako je to oduvijek funkcioniralo. Moj sin je ipak nakon cijelog radnog ljeta ostao kod oca, vrijedno sa njim svaki dan nakon škole cijepao drva kod kuće i kod susjeda, preko praznika bivao po "bauštelama" na nagovor oca za 200 kuna dnevno i po najvećim vrućinama. Ipak je ostao pod izgovorom da bi ljudi okrivili njega ako si otac nešto napravi kada bi ga on ostavio i vratio se meni. Prihvatila sam tu njegovu odluku, doduše teško i još sada nemam mira, ali protiv toga očito ne mogu. I sada ima obavezu da kad u nedjelju ide kod mene na ručak mora prvo kod kuće skuhati barem juhu, preko tjedna se skoro nište ne vidimo jer mali ide u školu ujutro, ja sam na poslu, a navečer ako uhvati vremena uči. Kćer je u punom zamahu puberteta i borimo se svaki dan da pronađemo zajednički jezik i sada se dešava ono čega sam se cijelo vrijeme bojala;počela se okretati protiv mene i predbacivati kad god nisam u stanju kupiti joj poklon kad ide kod neke od prijateljica na rođendan sa riječima: "tata bi mi to kupio", ljuti se kad god negdje odem, a da to nije posao ili kupovina.....predbacuje mi da kako to da tata ima uvijek novaca, a ja ne, a nemam joj srca reći da mi pola plaće ode na kredite, a ostatak rastežem kako znam i umijem i nastojim joj priuštiti sve što treba i želi.....možda griješim, ne znam.....netko će mi možda reći ako je tako....zasad toliko........l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija