Jump to content

bolovanje i porodiljna naknada


anonimno

Preporučene objave

Ispričavam se ako je već bilo slično pitanje, ali nigdje ne mogu naći pravu informaciju.

Naime, zanima me da li mi netko može konkretno odgovoriti:

Radim od 11 mj. 2005. god. i do sada su mi isplaćene 4 plaće: 983,00 kn za 11. mj. (nisam radila cijeli mjesec), a za 12., 1. i 2. mj. po 4.048,00 kn.

Termin mi je 29.06.

Knjigovođa mog poslodavca tvrdi da bih trebala raditi barem do 15.05. kako bih ostvarila tih 6 mjeseci rada u kontinuitetu i dobila maksimalnu porodiljnu naknadu, a negdje sam našla da je dovoljno 3 mjeseca?

 

Međutim, zbog komplikacija moj doktor preporučuje da već sad, dakle od 01.04. idem na bolovanje.

 

1. Kolika bi mi u tom slučaju bila naknada za bolovanje do poroda i dali poslodavac i dalje plaća doprinose ili država snosi taj trošak?

2. Zatim, kolika bi mi prema mojim plaćama bila porodiljna naknada ukoliko bih odmah išla na bolovanje, dakle sa 4,5 mj staža?

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Koliko znam, ide prosjek isplaćenih plaća u šest mjeseci ( ako ste radili šest mjeseci) Međutim ako ste radili samo 3 ili 4 mjeseca , onda ide prosjek samo tih 3 ili 4 mjeseca i po tome se obračunava bolovanje.

Kada pođete na komlikacije u trudnoći ili trudničko bolovanje, poslodavac ne plaća nikakve doprinose već država ( na teret zavoda za zdravstveno).

2 Jedna jako bitna stvar: za prosjek plaće uzimaju se isplaćene plaće do mjeseca koji prethodi otvaranju bolovanja. Znači ako pođete 01.04. na bolovanje uzima Vam se plaća ISPLAĆENA do 31.03. ( tj. plaća za 03 ako je isplata u 04 ne ulazi u prosjek).

Po momo saznanju potpuno vam je isto kada otvotit bolovanje.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, evo ja sam doznala ovo:

 

Ipak moraš imati ili šest mjeseci neprekidnog staža prije odlaska na bolovanje ili devet mjeseci staža u dvije godine da bi ti se naknada na bolovanju računala prema isplaćenim plaćama.

 

A budući da je meni ovo jedini staž, morat ću još malo pričekati na bolovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako to mislite pričekati na bolovanje?

Vaš izabrani doktor ginekolog daje prijedlog izabranom doktoru za otvaranje bolovanja prema medicinskoj indikaciji.

Mislite pričekati dok si ne naštimate uvjete za veću naknadu pa ćete onda početi simulirati simptome zbog kojih bi mogli otići na bolovanje ili što? Vidoviti ste pa znate da će vam se trudnoća toliko medicinski iskomplicirati da ćete u budućnosti imati uvjete za bolovanje?

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam postove na legalisu nekih mjesec dana i ne mogu se načuditi prepotentnosti i zajedljivosti nekih odgovora (kao što je ovaj posljednji).

Ako ne možete pružiti savjet i dati odgovor na postavljeno pitanje, bilo bi bolje da se ne javljate.

Peckavi postovi nikome ne pomažu, osim možda autoru u jačanju svojeg ega, ali nažalost na pogrešan način.

Ana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Autoru pretposljednjeg posta ne treba post za jačanje svojeg ega, valjda, ne radi se o tome.

 

No ne mogu se načuditi tome kako olako prelazite preko doktora, ginekologa i doktora opće medicine, koji su tu ipak doktori i koji bi se trebali brinuti za vašu trudoću, za zdravlje vas i vaše djece. Pa valjda je on taj koji bi trebao odlučiti kada nastupaju komplikacije, odnosno bolovanje, a ne da netko veli sam sebi ja sad idem na bolovanje ili ne idem ili i to je to. Očito da nešto negdje ne štima, ako je moj ego krivac, onda prihvaćam ono što ste naveli i neću se više javljati. Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Mislite pričekati dok si ne naštimate uvjete za veću naknadu pa ćete onda početi simulirati simptome zbog kojih bi mogli otići na bolovanje ili što? Vidoviti ste pa znate da će vam se trudnoća toliko medicinski iskomplicirati da ćete u budućnosti imati uvjete za bolovanje?

 

Upravo tako, hvala na odgovorima...

Vjerujem da ste i sami bili trudni, pa znate kako to izgleda iz vlastitog iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Htio bih vam samo reći da nije u pravu onaj ko vam je rekao da za porodiljnu naknadu u visini prosječne plaće morate imati 6 mjeseci staža neprekidno ili 9 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine. Naime taj uvjet vrijedi samo za bolovanje tj. komplikacije u trudnoći dok je za porodiljnu naknadu u visini plaće dovoljno imati dvije ispalćene plače u periodu od 6 mjeseci prije očekivanog termina poroda. Dakle, vi ćete dobiti punu porodiljnu naknadu u visini prosječne plaće ali ćete za vrijeme bolovanja zbog komplikacija imati minimalnu naknadu (čini mi se 850kn) zato što nemate 6 mjeseci staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

je napisao:

Ispričavam se ako je već bilo slično pitanje, ali nigdje ne mogu naći pravu informaciju.

Naime, zanima me da li mi netko može konkretno odgovoriti:

Radim od 11 mj. 2005. god. i do sada su mi isplaćene 4 plaće: 983,00 kn za 11. mj. (nisam radila cijeli mjesec), a za 12., 1. i 2. mj. po 4.048,00 kn.

Termin mi je 29.06.

Knjigovođa mog poslodavca tvrdi da bih trebala raditi barem do 15.05. kako bih ostvarila tih 6 mjeseci rada u kontinuitetu i dobila maksimalnu porodiljnu naknadu, a negdje sam našla da je dovoljno 3 mjeseca?

 

Međutim, zbog komplikacija moj doktor preporučuje da već sad, dakle od 01.04. idem na bolovanje.

 

1. Kolika bi mi u tom slučaju bila naknada za bolovanje do poroda i dali poslodavac i dalje plaća doprinose ili država snosi taj trošak?

2. Zatim, kolika bi mi prema mojim plaćama bila porodiljna naknada ukoliko bih odmah išla na bolovanje, dakle sa 4,5 mj staža?

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija