Jump to content

Anex ugovora


braja

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam problem da mi poslodavac želi smanjiti plaću. Ali ne bilo kako. Nemam platnu listu za 3 i 4 mjesec, te želi da potpišem ( i ostale kolege) anex ugovora na minimalac (sad mi je u ugovoru 3000 kn) retroaktivno od 1.03.2011.. Molim savjet da li je to uopće zakonski dopušteno.

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

braja je napisao:

Pozdrav,

 

imam problem da mi poslodavac želi smanjiti plaću. Ali ne bilo kako. Nemam platnu listu za 3 i 4 mjesec, te želi da potpišem ( i ostale kolege) anex ugovora na minimalac (sad mi je u ugovoru 3000 kn) retroaktivno od 1.03.2011.. Molim savjet da li je to uopće zakonski dopušteno.

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

 

Braja i kolege. Poslodavac ima pravo ponuditi vam anex ugovora kao želju da vam smanji plaću. Vi siti nemorate prihvatiti a zbog ćega nemože biti nikakovih sankcija protiv vas, pa ni smanjenja plaće za 3 i 4 mj. Ovo znaći da bez vašeg pristanka poslodavac nemože unmanjiti vaš UGOVORENU plaću a sve prtema zakonu o obveznim odnosima koji govori o tome da se stavke ugovora mogu mijenjati samo uz obostranu suglesnost ugovornih strana jer je ugovor dvostran akt.S obzirom da očito niste potpisali anex poslodavac vam slijedom toga mora dati obračune plaće za 3 i 4 mjesec (kako je to davao i ranije) prema vašem ugovoru o radu i prema Zakonu o radu i njegovom čl.

Isprave o plaći, naknadi plaće i otpremnini

Članak 85.

(1) Poslodavac je dužan, najkasnije petnaest dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi

utvrđeni.

(2) Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknada plaće ili otpremnine radniku dostaviti obračun iznosa koje je biodužan isplatiti.

(3) Obračuni iz stavka 1. i 2. ovoga članka su ovršne isprave

Iz tvog pisanja nije jasno jesi li ti isplaćena plaća za 3 mjesec. Dakle ako je umanjena na minimalac ti i tvoje kolege ćete upozoriti poslodacva PISMENO "Zahtjevom za zaštitu prava" i to samo za plaću iz 3-ćeg mjeseca(jer je ta dospjela)na njegove obveze poštivanja propisa Zakona o radu i drugih zakona. Isto ćete mu uputiti poštom na adresu sa popratnicom.

E sad koje dalje ima mogućnosti poslodavac? On bi ako vam želi umanjiti plaću morao donijeti: ODLUKU O REDOVITOM OTKAZU UGOVORA O RADU IZ POSLOVNO UVJETOVANIH RAZLOGA SA PONUDOM NOVOG UGOVORA O RADU SA IZMJENJENIM UVIJETIMA.

Kakova je razlika od anexa? Razlika je takva da ako i potpišete novo ponuđeni ugovor imate pravo žalbe na umanjenje plaće kaj kod anexa nije slučaj. Ako ne potpišete taj novoponuđeni ugovor o radu sa izmjenjenim uvijetima slijedit će poslodavčeva odluka o redovitom otkazu ugovora o radu iz poslovo uvjetovanih razloga a nakoji opet imate pravo zahtjeva za zaštitu prava ukoliko smatrate da ste uskračeni za neko od svojih prava.

Eto. Ak nekej ni jasno pitajte. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija