Jump to content

pravomoćnost presude


anonimno

Preporučene objave

presuda je pravomoćna kada se protiv nje više ne može izjavitit žalba.

 

to će se dogoditi u slijedećim slučajevima:

 

a) kada nakon proteka roka od 15 dana (odnosno 8 dana u radnim i trgovačkim sporovima) od dana dostave presude niti jedna stranka u sporu ne izjavi žalbu

 

b) u slučaju kada je žalba izjavljena, presuda postaje pravomoćna kada drugstupanjski sud (obično županijski sud) donese drugostupanjsku presudu kojom ili 1)potvrđuje prvostupanjsku presudu (češći slučaj) ili 2) preinačuje prvostupanjsku presudu (rijeđi slučaj)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sam napisala iz osobnog iskustva. Kad je presuda o razvodu braka i određenoj visini uzdržavanja dvoje malodobne djece postala pravomoćna, ja sam je, jer bivši ne plaća alimentaciju, morala priložiti Odjelu za inozemne alimentacije. No, kako na poleđini nije "udarena" pravomoćnost od strane Suda, to sam morala natrag na sud da bi oni udarili štambilj i napisali po kojim točkama je presuda pravomoćna i od kojeg datuma. Eto, a vi mislite što hoćete! :-o:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

juicy je napisao:

Ovo sam napisala iz osobnog iskustva.... Eto, a vi mislite što hoćete! :-o:-o

 

presuda u vašoj stvari/predmetu postala je pravomoćna znatno prije dana u kojem je "udaren štambilj", a po što ste vi išli za potrebe prilaganja presude ostalim dokumentima..

da vam kojim slučajem to nije bilo potrebno tada, već za godinu-dvije, po vašemu razmišljanju bi presuda postala pravomoćna tek tada...

 

da skratimo priču i ne odvedemo ju u krivom smjeru, kratko rečeno (što je netko već i malo opširnije odgovorio!) - presuda postaje pravomoćna kada se više ne može pobijati žalbom (a tu spada i odbijanje žalbe, odricanje, odustanak) ili kad žalba nije dopuštena.

nakon toga ide izvršenje, a da bi se presuda mogla izvršiti mora biti pravomoćna, što je vidljivo iz klauzule pravomoćnosti tzv. "štambilja"..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas da mi netko odgovori na kojem šalteru na Općinskom sudu u Zagrebu mogu dobiti taj štambilj i na koji šalter podnosim tužbu npr. za rastavu braka?

 

Hvala

Xsara je napisao:

juicy je napisao:

Ovo sam napisala iz osobnog iskustva.... Eto, a vi mislite što hoćete! :-o:-o

 

presuda u vašoj stvari/predmetu postala je pravomoćna znatno prije dana u kojem je "udaren štambilj", a po što ste vi išli za potrebe prilaganja presude ostalim dokumentima..

da vam kojim slučajem to nije bilo potrebno tada, već za godinu-dvije, po vašemu razmišljanju bi presuda postala pravomoćna tek tada...

 

da skratimo priču i ne odvedemo ju u krivom smjeru, kratko rečeno (što je netko već i malo opširnije odgovorio!) - presuda postaje pravomoćna kada se više ne može pobijati žalbom (a tu spada i odbijanje žalbe, odricanje, odustanak) ili kad žalba nije dopuštena.

nakon toga ide izvršenje, a da bi se presuda mogla izvršiti mora biti pravomoćna, što je vidljivo iz klauzule pravomoćnosti tzv. "štambilja"..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xsara, znam da presuda ne postaje pravomoćna datumom udaranja štambilja o pravomoćnosti, već onim datumom kad je i donesena, no kako je na tu presudu bivši uložio žalbu Županijskom sudu, a Županijski žalbu odbacio i potvrdio prvostupanjsku presudu, tada su mi na toj "udarili" pravomoćnost, jer sam papire predavala Odjelu za inozemne alimentacije i oni su tražili da se na presudu "udari" pravomoćnost.

 

Odgovor na pitanje:

Tužba za razvod braka predaje se u tri primjerka u sudskoj pisarnici. A štambilj za pravomoćnost također udare u pisarnici, a potpisuje sudac (barem je tako bilo u mom slučaju).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

U presudi se ne navodi da su se stranke odrekle prava na žalbu.

 

Tužbeni zahtjev nisu priznali tuženici, nego privremeni zastupnik kojega im je sud postavio. Tuženici su za presudu saznali slučajno nakon 3 godine. Presuda je izvršena upisom u zemljišne knjige 5 dana od dana pravomoćnosti, dakle dana donošenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu. Tražio sam pomoć odvjetnika.

 

Zahtjev za zaštitu zakonitosti podnesen 2006. (presuda je od 2003. pa je taj zahtjev još dopušten) je odbačen s obrazloženjem da je istekao rok za to još 2004., a budući se rok se veže na rok za žalbu, dakle znači istekao rok za žalbu.

 

Ustavni sud je odbacio ustavnu tužbu zbog onemogućavanja podnošenja pravnih lijekova jer nisu iscrpljeni svi pravni lijekovi (ne navodi se koji),

 

Revizija nije moguća jer se radi o prvostupanjskoj presudu, a i vrijednost spora je premala.

 

Prijedlog za ponavljanje nije još riješen. Može biti odbačen jer nisu iscrpljeni redovni pravni lijekovi (kojih nema i nije bilo).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, sve je točno što ste napisali, ali bih dodao čisto radi definicije točnosti... Presuda je postala pravomoćna nakon što se više ne mogu ulagati redovni pravni lijekovi.. Nitko nije naveo Redovni.. Jer naravno da postoji mogućnost ulaganja izvanrednih pravnih lijekova pod određenim okolnostima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako sam i mislio.

 

Zahtjev za ponavljanje smo podnijeli, još nije riješen.

 

Ono što me dovelo u dvojbu je slijedeće.

 

Zahtjev za ponavljanje postupka ne računa se u pravne lijekove odnosno puteve koji odlažu ustavnu tužbu.

 

Zato smo, zlu ne trebalo, u roku od 30 dana podnijeli tužbu Ustavnom sudu.

 

Ustavni sud nije tužbu odbio zbog neosnovanosti našeg zahtjeva, nego odbacio s obrazloženjem da se radi o prvostupanjskoj presudi za koju nismo iscrpili pravni putevi.

 

Sve sam prevrnuo, ali drugog puta osim ponavljanja ne vidim, a on se - kao što sam naveo - ne računa u one koji odlažu ustavnu tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 13 godina kasnije...

Pozdrav svima,
molim ako mi možete pojasniti jednu stvar koja mi nikako ne ide u glavu.

1)
Središnji državni portal:
Ako vaš predmet na sudu nije pravomoćno okončan u roku tri godine od njegovog započinjanja, imate pravo podnijeti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.

2)
Presuda je pravomoćna kad se protiv nje više ne može izjaviti žalba. Presuda je pravomoćna kad županijski sud donese drugostupanjsku presudu kojom potvrđuje prvostupanjsku presudu.

3)
Prema gornjim stavkama ispada dakle to znači samo jedno i ništa drugo: ako vaš predmet na sudu nije pravomoćno okončan u roku tri godine od njegovog započinjanja, odnosno ako županijski sud u roku od tri godine od datuma započinjanja sudskog postupka nije donio presudu kojom potvrđuje presudu općinskog suda, imate pravo podnijeti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.
Na Internetu pronađoh tumačenja kako se rok od 3 godine navodno odnosi za svaki stupanj posebno, a to bi onda značilo da se taj eventualni rok od 6 godina u potpunosti kosi s pravom na razumni rok od 3 godine za pravomoćno okončanje suđenja???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

A šta ako u tom roku od 15 Dana optužena Osoba Premine, dali je ipak Presuda Pravomoćna. Kako tada treba postupati. 

Radi se o Bračnoj stečevini na rastavi Braka. Sud je donio odluku da moj Punac (Tast) mora 50% Kuće Prepisati na Punicu. Međutim Presuda nije Pravomoćna, posto je moj Punac preminuo u roku tih 15 Dana prava na Žalbu. Kako sada napraviti tu Sudsku odluku da postane Pravomoćna, i kako dalje postupiti. Lijep pozdrav i hvala na Odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, IvicaAndelic1983 je napisao:

A šta ako u tom roku od 15 Dana optužena Osoba Premine, dali je ipak Presuda Pravomoćna. Kako tada treba postupati. 

Nije pravomoćna. Potrebno je obavijestiti sud o činjenici smrti i nakon toga sud donosi rješenje o prekidu postupka. A postupak se nastavlja kada nasljednik ili staratelj ostavštine preuzme postupak ili kada ih sud na prijedlog protivne strane ili po službenoj dužnosti pozove to učiniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija