Jump to content

Zastara nakon zatvaranja obrta


Tutlek

Preporučene objave

Pozdrav svima na forumu !

 

Neznam vise gdje da krenem i pitam i naletio na ovaj forum pa se nadam ovdje pronac odgovor. Naime radi se o sljedečem imao sam obrt koji sam zatvorio 2001. u 6 mj. tad je bilo duga nesto poreznoj normalno HZZO i Mirovinsko sve skup nekih cca 45000kn znaci to troje prosle godine sam otisao na poreznu htjeo videjt kako rijesit porez koji je bio negdje oko 8000kn kad sam zatvorio obrt kad me ovaj na salteru ubi cifrom kaze da imam za platit mirovinsko i HZZO i porez sve skupa cca 180.000kn skoro me srce puklo i sad vise neznam sto cu sad kako je to sve naraslo i sta se desilo strah me i ici pitat ne zaposlen sam kako se zna posao se tesko moze nac ovo me sve vise ubija pomisao na to sve imao bi pravo na zdravstveno kao ne zaposlen ali moram ici u poreznu po potvrdu a tamo nesmijem ni blizu.

Što mogu učinit kako da riješim taj problem nemogu ni kredit dič kad neradim nemam rjesenja dali se mogu nadat nekoj zastari ili što ako mi netko može pojasnit bio bi mu zahvalan.

 

Unaprijed se zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u svakom slučaju ništa vas ne košta da podnesete zahtjev za utvrđivabje zastare. napišete u slobodnoj formi i dostavite poreznoj upravi. oni će donijeti rješenje u kojem će utvrditi da li su neka zaduženja ušla u zastaru.

 

zastara za poreze je 3 odnosno 6, a za doprinose 5 odnosno 10 godina, a počinje teći od 01.01. slijedeće godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Znaci ako sam dobro svatio apsolutna zastara svega bi mogla nastat te 2022 godine a to onda ispada 21 godinu od zatvaranja obrta a koliko sam čitao ovdje po forumu apsolutna zastara nastupa nakon 10god to bi bilo ove godine 2011 ili iduce 2012 kako se uzme sad mi je još manje jasno.I umreču a auto ču ako ikad kupim morat registrirat na drugog da mi ga ne drpe skrivat se ko ratni zločinac ili ostala tajkunska mafija stime da sam podstanar i bez posla.Bolje skratit si muke .......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate li rješenje o zatvaranju obrta? Gotovo sam sigurna da su vam knjižili obveze i nakon toga. Nemojte se uztezati otići opet u poreznu. Tražite od njih, obavezno, da vam izlistaju analitiku. Dobit ćete ispisanu svaku stavku sa podacima. Napišite im zahtjev za otpis duga po zastari. Ali morate prepisati svaku stavku. Vrlo je moguće da će vam zahtjev biti odbijen ali vi tada trebate poslati žalbu na to rješenje preko porezne, a koje rješava ministarsvo fin. u Zagrebu. Vrlo je bitno da i tada u žalbi navedete svaku stavku iz analitike. Apsolutna zastara je 10 godina, relativna 5.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto Veteran je odgovorio, ja bi samo dopunio buduči da imam i ja takvo iskustvo,

napiši dopis poreznoj upravi i zatraži otpis dugovanja zbog nemogučnosti naplate, od njih češ dobiti sve ljepo napisano - kad si što trebao platiti, kad počinje zastara i koliko je rok za apsolutnu a koliko za relativnu zastaru.

 

Inače to ide ovako:

- porez na dodanu vrijednost,

- porez na tvrtku odnosno naziv,

- komorski doprinos ... /apsolutna zastara 6 god. a relativna 3 godine

 

- doprinosi za mirovinsko osiguranje,

- doprinosi za zdravstveno osiguranje,

- doprinosi za osiguranje odozljeda na radu ...

apsolutna zastara je 10 godina a relativna je 5 godina.

 

Inače za komorski doprinos možeš napisati dopis Obrtničkoj komori i zatražiti otpis potraživanja što če oni gotovo sigurno i učiniti. Ja sam pisao i to su mi otpisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

marco24 je napisao:

u svakom slučaju ništa vas ne košta da podnesete zahtjev za utvrđivabje zastare. napišete u slobodnoj formi i dostavite poreznoj upravi. oni će donijeti rješenje u kojem će utvrditi da li su neka zaduženja ušla u zastaru.

 

zastara za poreze je 3 odnosno 6, a za doprinose 5 odnosno 10 godina, a počinje teći od 01.01. slijedeće godine

 

Nije mi jasno ovo od:" 01.01. sljedeće godine.... " dali to znaći da bi zastara trebala krenut od 01.01.2002. ako sam obrt zatvorio 01.06.2001. i da nastupa 01.01.2012 ili 01.06.2012. ili to sve vredi od 01.01.2011 pa zastar nastupa 01.01.2021. eto to mi bas nije jasno.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Molio bi pojašnjenje jer nisam baš to sve razumio naime ako sam obrt zatvorio 01.06.2001. to znači da apsolutna zastara nastupa 01.01.2012. jeli to tako ili se racuna da je to 01.01.2013.

 

PS. Dali znaci ukratko datum zatvaranja obrta pa sljedeci pocetak godine znaci zatvaranje 01.06.2001. i onda pocetak sljedece godine je 01.01.2002. sto bi znacilo da je 01.01.2012. sve uslo u apsolutnu zastaru.

 

Unaprijed se zahvaljujem i isprika na gnjavazi jednoe pravno nepismene osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tutlek je napisao:

Molio bi pojašnjenje jer nisam baš to sve razumio naime ako sam obrt zatvorio 01.06.2001. to znači da apsolutna zastara nastupa 01.01.2012. jeli to tako ili se racuna da je to 01.01.2013.

 

PS. Dali znaci ukratko datum zatvaranja obrta pa sljedeci pocetak godine znaci zatvaranje 01.06.2001. i onda pocetak sljedece godine je 01.01.2002. sto bi znacilo da je 01.01.2012. sve uslo u apsolutnu zastaru.

 

Unaprijed se zahvaljujem i isprika na gnjavazi jednoe pravno nepismene osobe.

 

 

Molim za pomoc tj pojasnjnje ovo mi je stvarno Hitno

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija