Jump to content

DRUŠTVENO VLASNIŠTVO

anonimno

Preporučene objave

Moja majka je kupila prije 50 godina kuću sa dvorištem.

Dvorište je nacionalizirano a na majci je ostala kuća.

Nakon njezine smrti , kao njezin jedini sin kuću sam naslijedio 1/1 .

1990 prodao sam 40 m2 stambenog prostora ( stan ) jednoj obiteljji.

Podnio sam zahtjev za denacionalizacijom dvorišta i dobio rješenje na kojem je dvorište vraćeno 1/2 meni a 1/2 obitelji kojoj sam prodao stan.

Inače je u povijesnom ispisu u zemljišnim knjigama vidljivo da su ljudi kupili samo 40 m2 stana u stambenoj zgradi.

Sada kod denacionalizacije automatski je pripisan jednak dio dvorišta i njima i meni .

Što trebam poduzeti kako bi se cijela stvar ispravila, jer koliko ja znam kod denacionalizacije se zemlja vraća isključivo nasljednicima.

Dijeli na drugim stranicama

Ma to je meni jasno, razumijem da oni moraju određeni dio imati za prilaz itd, valjda srazmjerno kvadraturi stana.

Međutim, ja sam u toj kući vlasnik 200 m2 stambenog prostora , a oni 40 m2.

Vrt i dvorište su 300 m2.

Denacionalizacijom je meni 1/2 dakle 150 m2 vrta i njima isto toliko.

Taj dio meni nije jasan, u zemljišnim knjigama i povijesnom ispisu fino piše da je moja majka kupila vrt, dvorište + kuću. Prodan je samo stan u toj kući, tada vrt niti dvorište nisu ni mogli biti predmet prodaje jer je već vio nacionaliziran.

Dakle oni su sada vlasnici 40 m2 stana i 150 m2 dvorišta + vrta , a ja 200 m2 stana + 150 m2 vrta i dvorišta.

U Molim Vas za neki savjet , da li je to u redu a ako nije što da učinim ?

Hvala unaprijed !

Da , ali oni ne žele etažaciju jer njima odgovara ovakvo stanje, u principu im je denacionalizacijom poklonjeno više od onog što im je do sada pripadalo.

Mi smo pokrenuli postupak razvrgnuća suvlasništva ali oni ne pristaju nego da im se kod etažiranja upiše i tih 150 m2 vrta.

Dakle , na nama je sada da ih tužimo ali me zanima pravno gledano imaju ili oni zaista pravo na toliki dio vrta.

Prije dizanja tužbe želio sam saznati kako zakon gleda na to i kakva su naša prava , tj. dugoročno gledano da li je pravda na mojoj strani.

Naime , ne znam tko određuje koliko kome treba pripasti zemljišta i na temelju kojih se to činjenica uopće utvrđuje.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...

Važna informacija