Jump to content

Gradnja unutar neizgrađenog dijela građevnog područja


pantagana_82

Preporučene objave

U vlasništvu sam parceliranog zemljišta (parcele od 784 m2 i 1700 m2) na Pelješcu koje se nalazi unutar neizgrađenog dijela građevnog područja naselja (1. i 3. red do mora). Navedeno zemljište želim čim prije prodati, pa me zanima kako postupiti i koje pravne ili bilo koje druge mehanizme mogu pokrenuti glede ubrzavanja ishođenja rješenja o uvjetima gradnje i donošenja detaljnog plana uređenja (DPU), jer potencijalni kupac želi kakvu takvu sigurnost da će nakon kupljenog zemljišta moći na njemu nešto legalno i izgraditi, a donošenje detaljnog plana uređenja (DPU) (urbanistički plan već postoji!) i rješenja o uvjetima gradnje može potrajati godinama (pogotovo se Općina Orebić sada može "vaditi" na argument tzv. globalne krize u odugovlaćenju donošenja DPU-a). Još bih naveo i činjenicu kako za navedeno zemljište zbog male sredine u kojoj se nalazi (traženje mita od strane nadležnih tijela bivše države, utjecaja politike i kriminala u proteklih 20 godina…itd.) ja već 27 godina bezuspješno svim legalnim sredstvima pokušavam ishoditi dozvole/u za gradnju, te ne namjeravam i narednih 27 godina čekati donošenje DPU-a i rješenja o uvjetima gradnje.

Samo bih napomenuo kako sam dosad bezbroj puta isto tako bezuspješno pokušao kontaktirati načelnika Općine i nadležna državna tijela, te se sad nalazim u bezizlaznoj situaciji.

 

Na isto ovo pitanje upućeno jednom portalu za nekretnine, dobio sam od nepotpisanog stručnjaka za urbanizam sljedeći odgovor, pa me zanima ima li pravnog uporišta u ovom odgovoru i koliko ovaj odgovor mogu smatrati relevantnim.

 

Odogovor urbaniste:

 

Poštovani!

Zemljište koje je u neizgrađenom dijelu građevinskog područja ne može "ući" u izgrađeni dio građevinskog područja.

Međutim neovisno o tome Vi možete dobiti dozvolu za Vaš objekt i na neizgrađenom dijelu građevinskog područja ako imate uređenu česticu.

Čestica je uređena kada je komunalno opremljena te ima pristupni put.

Veličina Vaše čestice (manje od 5000 m²) odgovara uvjetima za dobivanje dozvole te ako ispunjavate ove i neke druge uvjete možete dobiti dozvolu neovisno što se čestica nalazi u neizgrađenom dijelu građevinskog područja.

 

 

p.s.: moja čestica je komunalno opremljena i ima pristupni put!

 

 

Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvom pametnom odgovoru i eventualnom savjetu kome se obratiti, jer sam sve legalne instance ove "države" već iscrpio (detaljne inf. o odvjetnicima ili nekoj sličnoj kvalitetnoj ideji molim isključivo na pm.)!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor na Vaš upit donekle je točan.

Situacija je ovakva:

 

Postoje UPU-ovi i DPU-ovi čiju izradu propisuje Zakon (to su oni obvezni) i oni koje propisuje jedinica lokalne samouprave planom višeg reda (GUP i PPU).

Prema Zakonu o prostornom uređenju, ako za donošenje UPU-a ili DPU-a postoji zakonska obveza, tada se ne može izdati dozvola nego se mora čekati donošenje UPU-a ili DPU-a. Ukoliko za donosenje UPU-a ili DPU-a nije zakonski obvezno nego je propisano planom višeg reda jedinice lokalne samuprave, tada se izdavanje dozvole ne može ograničiti.

 

Ipak, iskustvo iz prakse za Dubrovačko-neretvansku županiju. Ako čestica ima svu potrebnu infrastrukturu, nadležni odjel omogućit će Vam izdavanje dozvole. Takva je barem praksa u Dubrovniku. E sad.... nije uvijek isto za Marka ili Janka pa u tom kontekstu, ovo što Vam kažem nije garancija da ćete dozvolu i dobiti, tim više što, i sami kažete, čekate toliko dugo.

Temeljni problem je u činjenici da Zakon ne propisuje terminski rok u okviru kojeg UPU-ovi i DPU-ovi moraju biti usvojeni. Kad se uzme u obzir da ih je jako puno, sasvim je jasno da jedinica lokalne samouprave (pogotovo manja) to ne može brzo napraviti. Zato je mišljenje Ministarstva da, prilikom Izmjene i dopune PPU-a ili GUP-a treba pokušati revidirati broj UPU-ova i DPU-ova ako je to moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Postovanje

Ja imam jedan slican problem .Zemljiste je takoder na neizgradenom gradevnom djelu u Trogiru.Koliko sam cuja da se obavezan plan nece donosit vjerovatno zbog manjka novaca.

Jedna pravnica koja radi tamo rekla je da zbog nedonosenja obveznog plana moje zemljiste automacki moze postati gradevno odnosno mogu dati zahtjev za lokacisku .Takoder mi je rekla to sta je navedeno povise ali kad sam pitao gospodu koja radi na dozvolama (jako neljubazu )da nema nista od toga .Ja sam napomenuo da je kolegica vrata nasuprot rekla ako je parcela uredena ima pristupni put itd da se moze dati zahtjev za dozvolu ona je to ignorirala i skratila pricu da se nemoze

E sada me zanima ima li nekakva mogucnost ako je nizg. grad. podrucje a plan se nece donit da se automacki moze dati zahtjev za lokacisku?

Pristupni put ima parcela je uredena jedino je problem nekakav nadvoznjak koji je navodno pjesacki ali kamijoni prolaze preko njega?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

HTG je napisao:

Postovanje

Ja imam jedan slican problem .Zemljiste je takoder na neizgradenom gradevnom djelu u Trogiru.Koliko sam cuja da se obavezan plan nece donosit vjerovatno zbog manjka novaca.

Jedna pravnica koja radi tamo rekla je da zbog nedonosenja obveznog plana moje zemljiste automacki moze postati gradevno odnosno mogu dati zahtjev za lokacisku .Takoder mi je rekla to sta je navedeno povise ali kad sam pitao gospodu koja radi na dozvolama (jako neljubazu )da nema nista od toga .Ja sam napomenuo da je kolegica vrata nasuprot rekla ako je parcela uredena ima pristupni put itd da se moze dati zahtjev za dozvolu ona je to ignorirala i skratila pricu da se nemoze

E sada me zanima ima li nekakva mogucnost ako je nizg. grad. podrucje a plan se nece donit da se automacki moze dati zahtjev za lokacisku?

Pristupni put ima parcela je uredena jedino je problem nekakav nadvoznjak koji je navodno pjesacki ali kamijoni prolaze preko njega?

 

Bojim se da je ovdje stvar dobre volje. Ako ne zeli napraviti prema gore rečenom, zapravo ima uporište za takav stav i teško da joj možete išta.

Po meni, ako čestica ima svu potrebnu infrastruktutu ne bi trebalo biti razloga da vas se odbije. Naime, nešto se u prostorno-planskoj dokumentaciji i proglašava neizgrađenim građevinskim područjem upravo zbog nepostojanja infrastrukture. Izdavanje dozvole za Vas slucaju (naravno, ako su svi drugi uvjeti zadovoljeni) ne bi negativno utjecalo na prostor u bilo kojem smislu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija