Jump to content

tko se razumije


planina

Preporučene objave

dali mi netko može objasniti stavku u porezu u svezi prometa nekretninama gdje stoji da ako se trži više od 3 nekretnine u vremenskom periodu manjem od 5 godina tada je fizička osoba obveznik poreza na dohodak od obrta i s obrtom izjednačenim djelatnostima po osnovi otuđenja nekretnina..pa me zanima kakav je to porez i kako se primjenjuje..kužim porez na dohodak..ali ovaj dio nerazumijem..dali to znači da ja bez obzira ako nisam ostvario porez na dohodak,a u vremenskom roku manjem od 5 godina prodam više od 3 nekretnine postajem porezni obaveznik..dali mi to tko može malo objasniti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prodajom više od tri nekretnine u manje od 5 godina ne postaje se obrtnikom,niti postoje obveze u smislu obrta, ako ste to mislili. Samo se mora platiti porez na tako ostvarenu dobit po načelima oporezivanja obrta.

 

To ne znači da će se u ovakvom slučaju porez i platiti; postoje izuzeća. Isto tako, sama kupnja pa prodaja ne znači i zaradu/prihod - kako vidimo unatrag par godina, nekretninama tržna vrijednost može i pasti.

 

Ovo ograničenje služi samo da se 'popuni' rupa u zakonu. U protivnom, netko bi mogao zarađivati silan novac preprodajom nekretnina, a da pritom plaća 'samo' porez na promet nekretnina od 5%, bez ikakvih drugih obaveza.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

znači da to u biti ništa nemjenja ako preprodaš i više od tri nekretnine,dužan si osim poreza na promet nekretnina platiti i eventalni porez na dobit..

Ne na dobit, nego na dohodak.

 

I postoje dodatne 'olakšice' - ako se prodaje zbog podjele bračne stečevine, zbog odseljenja u drugu državu...

Isto tako, neoporezivi iznos uvećava se za plaćeni porez na promet nekretnina, a cijeli iznos onda i za ekskontnu stopu...

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Nedavno sam prodao jednu nekretninu, koju sam naslijedio. Nikad prije nisam prodao niti jednu nekretninu.

 

Recimo da sad kupim drugu nekretninu za 50000€, platim 5% poreza i odmah ju prodam za 60000€.

 

Da li ja sad moram platiti porez na tih zarađenih 10000€? Koliko iznosi taj porez?

Da li ja to mogu izvesti 3 puta u 5 godina i platiti isti postotak poreza bez obzira na onu prvu prodanu nekretninu koja je bila naslijeđena?

Koliko iznosi porez "po načelima oporezivanja obrta"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija