Jump to content

gradnja na međi - molim pomoć


Aninica

Preporučene objave

Susjed zidove međaše (za koje nisam sigurna da li su na mojoj ili njegovoj čestici, vjerojatnije da su na mojoj i da ih je podigla moja obitelj) u obliku slova L, počinje dizati u vis, moja ga pokojna baka zaustavlja i stvar ostaje takvom do njene smrti i malo nakon toga.

Ove zime on zidove dovršava do visine cca 2,5m, jer tu ima nakanu dizati garažu, što mi uočavamo u travnju.

 

Što nam je činiti i možemo li ikako zaustaviti njegovu gradnju tj. najbitnije - na temelju kojih zakona?

 

Unaprijed zahvaljujem,

Ana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Najprije pozovite građevinsku inspekciju i to odmah .

Pošaljite upozorenje (pismeno s povratnicom ),kojim ćete susjeda upozoriti da poduzima zahvate u prostoru bez

valjane dokumentacije i na Vašem vlasništvu a to je zid .

 

Zid u koliko je izgrađen na međi tada pripada svakom po pola . Pozpovite mjernika .

Ako je zid izgrađen na Vašoj čestici i posjedu tada je to samo Vaš zid i susjed nema nikakvih prava da svoj objekt naslanja na Vaš zid .U tom slučaju hitno podnesite tužbu za smetanje posjeda -rok je 30 dana od saznanja za smetanje ,inače ako ste propustili taj rok imate i rok za vraćanja posjeda i vlasništva .Takova tužba se može podnijeti uvijek .

 

U konkretnom slučaju radi se o zloupotrebi susjedskih prava .

 

Međa je regulirana čl. 103. Zakona o vlasništvu i sve ostalo iz tog prijepora.

Vama jre potrebna stručna pomoć pravno educirane osobe .

Svaki podnesak treba biti stručno sastavljen .Tužbu recimo može Vam sastaviti odvjetnik i upustite se u postupak bez zastupanja odvjetnika kako bi izbjegli troškove .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjeni,

najljepše Vam zahvaljujem na odgovoru, iako mi je taj famozni rok od 30 dana očito već istekao. Zalosti me cinjenica da su moji baka i djed tu kucu gradili sedamdesetih uz urednu lokacijsku i građevnu dozvolu, placene komunalne doprinose i sl., a da smo na koncu ostali bez prava na sluznost putem kojeg je on ogradio kao svoje dvoriste i na kojem sad dize garazu pomazuci se najvjerojatnije nasim zidovima (kazem najvjerojatnije, jer su moji onome sto vidim u papirima imali obvezu omeđiti teren, iskolciti ga, srediti svu dokumentaciju da bi mogli poceti graditi).

Pokusat cu se konzultirati s nekim odvjetnikom, a Vama jos jednom zahvaljujem i lijepo pozdravljam,

A

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija