Jump to content

Fizički napad - privatna tužba


anonimno

Preporučene objave

Ako netko zna ili ima sličnih iskustava molim savjet vezan uz moju "pricu"...

Dakle...bila sam fizicki napadnuta i zadobila udarac u glavu (osoba koja me ozlijedila naravno tvrdi da sam ja nju prva napala/udarila, a zatim ona mene...svu tu pricu i moju i njenu je zapisala policija koja je kasnije dosla te ce nas tuziti prekrsajno obje za remecenje javnog reda i mira..."pa neka mi objasnjavomo sucu tko je koga" - rece policajac; postoji i treca osoba koja je bila prisutna i potvrđuje moju verziju priče koja se stvarno dogodila). Obratila sam se liječniku nakon toga te mi je dijagnosticiran hematom desnog slijepoočnog područja; trenutno imam glavobolje zbog cega cu se eventualno dalje obratiti za medicinsku pomoc.

Zanima me mišljenje o tome da li ima smisla podnositi privatnu tužbu protiv te osobe i koliko će me to koštati - znam samo da nakon što donesem tužbu na sud moram platiti 250kn za pokretanje postupka, to mi je rekla teta na informacijama suda. Da li ću morati unaprijed platiti sudske troškove ili nešto slično?

Ne znam ni to da li me činjenica što sam student oslobađa plaćanje nekih ili svih sudskih troškova?

Hvala unaprijed.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislila sam i na nadoknadu štete, ali prvenstveno na pokretanje postupka (privatna tužba) za nanošenje tjelesnih ozljeda i narušavanje zdravlja. Mislim da je to članak 98 Kaznenog zakona koji glasi odprilike.."tko drugog tjelesno ozljedi ili mu naruši zdravlje kaznit ce se novcanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine". Pod to spadaju valjda lakše tjelesne ozljede?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Imala sam sličan slučaj, nažalost bez svjedoka. Bolnica, crvana prijava, prekršajni sud... Maltretiranje bez rezultata, blamiranje i sl. Noj ti je savjet: Pošalji neprijatelju "opomenu", ako nemaš nikoga da ti to odradi - plati! Jedino tako ćeš pronaći svoj mir. Naše sudstvo i policija nažalost funkcioniraju NIKAKO, tj. oni te još na kraju optuže za remećenje javnog reda i mira. Osoba koja ti je nanijela ozljede može hladno reći da je istina da ste se sreli tog dana, zagrlili i poljubili, te otišli svako svojim putem. Sudac za prekršaje ne uzima policijsko izvješće na uvid, tako da svaki sudionik može smislit svoju priču. U ovom slučaju vas dvije-dvoje ste optuženi za remećenje jrim, tajo da ti ne vrijede svjedoci baš mnogo. Na sudu moraš dokazati da nisi remetio-la JRIM. Samo to. Nažalost. Pokušaj suzdržati emocije, a ako želiš osvjetu, moraš uzeti "stvar u svoje ruke". Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PRVO JE PITANJE: TKO ĆE KOGA TUŽITI: VI PRIJETELJICU ILI ONA VAS??

 

AKO TUŽI ONA VAS:

morat ćete dokazivat postojanje nužne obrane. Nužna obrana je ona obrana koja je PRIJEKO POTREBNA da bi osoba od SEBE ILI DRUGOGA otklonila ISTOVREMENI ILI IZRAVNO PREDSTOJEĆI PROTUPRAVAN NAPAD.

 

Napadnuto pravno dobro u vašem je slučaju TIJELO.

 

Radnja počinjenja od strane vaše prijeteljice sastojala se u ZADAVANJU JEDNOG UDARCA ŠAKOM.

 

Vaša je obrana bila također upravljena na TIJELO prijeteljice. Dakle: postojala je srazmjernost u napadnutim pravnim dobrima.

 

Slijedeće je pitanje: TKO JE KOGA JAČE UDARIO??

Ukoliko je ona vas: nikakvog problema nema. Ukoliko ste vi nju onda se procjenjuje je li to bilo PRIJEKO POTREBNO da bi otklonila napad od sebe

 

Još je bitno da ste uzvratila u trenutku trajanja napada a ne nakon njegova završetka. Ako je napad već bio završen u potpunosti ste krivi za djelo koje vam se stavlja na teret.

 

Ukoliko vi tužite prijeteljicu: to je kazneno djelo tjelesne ozljede čl. 98 KZ: propisana je novčana kazna ili kazna zatvora do 1 godine. Morat ćete dokazati: 1. tjelesnu povredu (medicinsku dokumentaciju i sl.); 2. Vrijeme napada i osobu napadača (svjedoci, zapisnik); 3. uzročnost između radnje i posljedice: dakle da je upravo taj napad od strane te i te osobe uzrokovao navedene posljedice (vremenska povezanost, svjedoci, doprinos)

 

 

I. Da li je vaše uzvraćanje udarca bilo prijeko potrebno da bi od sebe otklonila napad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru...

dakle da pojasnim - prekršajna prijava protiv mene i nje je podignuta za remećenje kućnog reda. Na osnovu policijskog zapisnika (dakle bez saslušanja mene, nje i svjedoka) donesena je nepravomoćna presuda (simbolična novčana kazna) da smo obje krive. Na to sam se žalila.

Ja sam nju u međuvremenu tužila privatnom tužbom za nanošenje tjelesnih ozljeda (prema KZ čl.98 kako ste i vi napisali). Ona nema nikakvih ozljeda, a razlog tome je što ja nju zaista nisam udarila tj uzvratila udarac (što ona u policijskom zapisniku tvrdi da jesam) već sam zaklonila lice rukama da se zaštitim od udarca. Medicinsku dokumentaciju imam kao i svjedoka koji je bio prisutan cijelom događaju. To sam predala još u siječnju ove godine, ali nisam još uvijek ništa dobila od suda tj. da li su tužbu prihvatili ili ne (jel to normalno da to toliko traje?).

Samo da još nadodam da mi dotična osoba nije bila niti je prijateljica.

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Mislim da bi trebala cuvati svu dokumentaciju o tvojim dijagnozama, nalaze od doktora, onaj papir sa hitne (ako si tamo bila).

Svakako treba biti saslusan i taj "tvoj" svjedok koji će potvrditi to sto si ti kazala, tj. da nisi prva pocela.

Ako ga ne pozovu na raspravu (svjedoka) napisi zalbu, i nikako nemoj platit kaznu (to u zalbi i napisi) !!!!

Znam za ovakav slucaj pa.... good luck, a ja bi podigla i privatnu tuzbu svakako, pa nek te onda sanja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...

Ja sam doživio nešto jako slično, naime na mene je žestoko nasrnuo napadač, gotovo me srušivši na zemlju, no nekako sam se iz petnih žila održao na nogama, a u meni je proradio onaj instikt preživljavanja kroz maglu koji mi je dao snagu za uzvračanje udarca, a agresor se nakon razbijena nosa dao u bijeg. Na sudu je sve u svom iskazu prikazano obrnuto-lažno jer mu je to najviše odgovaralo, a i sama sudkinja mu je to rekla da iskaz može biti i lažan (još uvijek to nemogu vjerovati) ukoliko mu to za obranu najviše odgovara. Zar se na sudu nemoraju davati iskljućivo istinite činjenice, a ako se ustanovi da su lažne za to bi se moralo kazneno odgovarati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar se na sudu nemoraju davati iskljućivo istinite činjenice, a ako se ustanovi da su lažne za to bi se moralo kazneno odgovarati.

 

Točno, ali ne u slučaju kada je riječ o optuženiku koji se brani osude u kaznenom postupku. Njegovo je pravo da se brani svim mogućim i dopuštenim sredstvima, uključujući i laži, i to mu se ne smije uzeti kao zlo, jer je to njegovo pravo.

 

Uostalom, i sam Kazneni zakon o tome vrlo lijepo govori u čl. 305. http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon - u zakonskom opisu djela nigdje nema okrivljenika kao potencijalnog počinitelja.

 

Ali za sve druge, pravilo itekako vrijedi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija