Jump to content

Upis u grunt, placanje poreza na nekretnini, vlasnik stranac


somaar

Preporučene objave

Postovani forumasi,

imam jedno pitanje koje se odnosi na nekretninu koju sam kupio 1987, a tek 1998. godine nekretnina je prijavljena u "Katastar" i "Zemljisno knjiznu sluzbu" u Supetru. Medjutim, da bih izvrsio upis prava vlasnistva (na osnovu ugovora o kupoprodaji), potrebno je da platim nekakav porez, a s druge strane ne znam da li u Hrvatskoj drzavljanin BiH moze biti vlasnik parcele (odnosno pretpostavljam da po principu reciprociteta bi mozda i moglo).

Interesuje me koji je porez je potrebno platiti, po kom pravnom osnovu (uzevsi u obzir da je jedan porez vec placen na promet nekretnina pri kupovini 1987) u ovom slucaju u pitanju )nekretnina nije koristena i nalazi se na samoj obali u povrsini od 532 m cetvorna?

takodjer, cuo sam od mjestana putem maila, da je tu zabranjena visokogradnja, i s obzirom da je prakticki neupotrebljiva, ponudio bih je opcini ili vec nekom da kupi za mnogo manje para, nego sto je placena prije rata, no sto je tu je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako si platio porez po sklapanju kupoprodajnog ugovora

nemoraš platiti više nikakav porez .

samo pokažeš uplatnice i porezno rješenje.

 

u gruntovnicu se možeš upisati i bez plaćanja poreza.

razlog nemogućnosti upisa vlasništva je u nedorečenom kupoprodajnom ugovoru .

možda ne sadrži tabularnu izjavu bivšeg vlasnika .

ali pošto je prošlo više od 20 godina

možda je moguče dosjelošču upisati vlasništvo na nekretnini.

ako posjeduješ kupoprodajni ugovor i potvrdu o plaćenom porezu sa rješenjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Državljanin BIH može steći nekretninu u RH.

Za upis u gruntovnicu nije potrebno platiti nikakav porez, čak ni porez na promet nekretnina. Ali ako je to plaćeno, tim bolje.

Upis možete izvršiti temeljem tog ugovora, ali će tražiti OIB. Za to vam je dovoljno da u nadležnoj Poreznoj upravi, odnesete kopiju putovnice i zatražite OIB.

Kad to sve prikupite, napišete jedan prijedlog za z.k. provedbu, priložite ugovor i ovjerenu kopiju, pristojbu i pretpostavljam kopiju putovnice. Ne bi trebalo biti problama, malo šetnje po Poreznoj i sudu nije na odmet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija