Jump to content

založno pravo banke na nekretnini


nespavam

Preporučene objave

Mistral, ja sam kreditni dužnik i zbog pogoršane financijske situacije nisam u mogućnosti uredno otplaćivati taj stambeni kredit, pa me stoga zanima kojim pravnim putem mogu probati ishoditi da se banka za ostatak duga naplati prodajom nekretnine koja je dana u zalog.

 

Pretpostavljam da bi nakon prodaje te nekretnine ostalo još duga, ali od toga ne bježim. Želim samo da se aktivira založno pravo nad nekretninom, ali ne stoga što mi je banka nakon zaračunavanja zateznih kamata i ovrhe na plaći u konačnici izložila nekretninu na prodaju nego da to bude po mojoj volji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najgora varijanta vam je čekati i poticati javnu dražbu jer ćete tako dobiti najmanji iznos.

 

Ili vidite sa bankom mogućnost reprogramiranja kredita, ili

ako imate mogućnost iznajmiti nekretninu za iznos koji bi pokrivao ratu kredita...

 

Ili oglasite nekretninu na prodaju, vidite koliko biste mogli dobiti za nju, prodajte je i vratite dug banci.

 

Što duže čekate to vam se iznos duga povećava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mokronoge je napisao:

Najgora varijanta vam je čekati i poticati javnu dražbu jer ćete tako dobiti najmanji iznos.

 

Ili vidite sa bankom mogućnost reprogramiranja kredita, ili

ako imate mogućnost iznajmiti nekretninu za iznos koji bi pokrivao ratu kredita...

 

Ili oglasite nekretninu na prodaju, vidite koliko biste mogli dobiti za nju, prodajte je i vratite dug banci.

 

Što duže čekate to vam se iznos duga povećava.

 

 

Ne mogu prodati nmekretninu kad banka ima založno pravo na njoj - može ju prodati banka, zato to i tražim (odn. raspitujem se o toj mogućnosti).

 

Reprogram mi nije opcija jer će mi se tako samo povećati ukupni dug, a stanje mi se neće popraviti.

 

Znam da se s čekanjem iznos duga povećava - zbog zak. zateznih kmata ali ja još nisam u toj situaciji iako će do nje doći.

 

Nemoguće da nema nekog pravnog instituta temeljem kojega ja kao kreditni dužnik mogu tražiti od banke - vjerovnika da dug (ili barem dio) naplati prodajom nekretnine nad kojom je založno pravo (opet naglašavam ne bježim od ostatka duga, samo ga hoću barem u jednom dijelu smanjiti)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije istina da ne možete prodati nekretninu vi nego banka jer je u njenu korist upisana hipoteka.

Hipoteka je teret koji prati nekretninu bez obzira tko je vlasnik nekretnine.

Istina je da bi malo tko kupio nekretninu opterećenu hipotekom

 

Samo vam skrećem pažnju da ukoliko banka pokrene postupak koji će rezultirati dražbom, dobiveni iznos će biti znatno manji od stvarne vrijednosti nekretnine, a iz dobivenog iznosa prvo se namiruju svi troškovi (dražbe...) pa tek onda dugovanja po kreditu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam jedno pitanje, naime već neko vrijeme razmišljam o tome da prestanem plaćati stambeni kredit. Nije da ga ne mogu plaćati nego mi se financijski više ne isplati. Zanima me koje su konsekvence u slučaju prestanka plaćanje kredita odnosno raskida ugovora o stambenom kreditu. Banka ima založno pravo na stanu pa me zanima je li moj dug rješen s tim da banka uzme stan sebi pa neka radi sa njim što poželi.

 

Molim odgovor i unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako dođe do raskida ugovora o kreditu

banka traži jednokratnu uplatu ostatka duga sa dospjelim kamatama.

ako nekretnina bude prodana na dražbi (zbog ovrhe duga)

cijena koja se može dobiti za nekretninu je puno manja i može pokriti samo dio duga .

na neotpaćeni dio duga teku zakonske zatezne kamate.

a moguća je i ovrha na drugim nekretninama ili prihodima.

 

najbolje je redovito podmirivati obveze po kreditu.

ili kredit isplatiti jednokratnom uplatom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija