Jump to content

Plaćanje poreza na dobit na žiro računu - upit...hitno!!!


lolah

Preporučene objave

Moje pitanje glasi: Da li se zarada (jedini izvor prihoda) putem žiro računa oporezuje porezom na dobit od 20%?

 

Naime, raznosim letke za jednu firmu koja posluje preko neke zadruge osoba sa invaliditetom iz Zagreba.

Prije svega, posao je uvjetovan uključenjem u dotičnu zadrugu i plaćanje članarine od 200 kn. S obzirom da mi je to jedini izvor zarade, pristajem na to kao i mnogi drugi moji kolege. Ali sve bi bilo u redu da ne moramo 20% od svoje teško stečene zarade davati državi (tako oni kažu).

 

Napominjem da se ta firma bavi isključivo distribucijom letaka i adresirane pošte na području cijele RH, a niti jedan distributer nije u radnom odnosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ovako bi to trebalo biti. Vaš poslodavac trebao je s Vama sklopiti Ugovor o djelu. Te Vama na Vaš žirac isplaćivati netto sumu koja je cijela samo Vaša, a posebno državi i gradu isplatiti što njih ide na za to predviđene njihove račune. I onda ako preko tog žirca vi primite neku ogromnu sumu (što sigurno nije slučaj) morate platiti Vi državi po obračunu poreza, a u većini slučajeva dobivate povrat.

Odite u Poreznu ispostavu koja Vam je najbliža i pitajte tamo savjetnika, ponekad ima stvarno ljubaznih koji hoće objasniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru, Gingerina!

 

Mi nikakav ugovor nismo potpisivali, a kako stvari stoje, niti nećemo.

 

Kolega je čuo da firma mora imati radnike u radnom odnosu ako oni obavljaju osnovnu djelatnost firme (a to je distribucija letaka i adresiranih pošiljaka)i nikakav drugi ugovor ne dolazi u obzir. Ugovor o djelu bi eventualno došao u obzir ukoliko postoji potreba za obavljanjem nekog posla koji nije firmina osnovna djelatnost.

Da li je to istina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, to nije istina. Ne mogu oni s vama poslovati nego na neki od ovih načina:

1. siva ekonomija: isplaćuju vam u kešu, bez ugovora, sve na divlje, država i grad ne dobivaju svoj dio kolača od nikoga, a njima vaši honorari ne idu u trošak

2. radni odnos: sklapa se ugovor o radu

3. ugovor o djelu: sklapa se ugovor o djelu za pojedine radove koji su im potrebni kao firmi i uopće ne moraju spadati u osnovnu djelatnost, a i mogu

4. autorski ugovor ako se radi o autorskom djelu (što ovdje nije slučaj)

 

Čini mi se, žele da im vaši honorari idu u trošak, no da vi snosite ono što je njihova dužnost: porez, prirez, doprinosi...tj da vam netto bude još bijedniji. I to sve bez sklapanja ikakvog ugovora - uglavnom, nezakonito. Oštećuju vas na više načina, jer da uplaćuju kako treba porez, dobili biste sigurno na kraju i povrat od države.

 

P.S. - da dodam da ih ugovor o radu dođe jednako skupo kao i ugovor o djelu (jedino autorski je povoljniji), a oni očito žele izbjeći i jedno i drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo bih ispravila Gingerinu. Ugovor o radu i ugovor o djelu se itekako razlikuju što se tiče troška za poslodavca.

Npr. za neto plaću od 3.000 kn trošak plaće prema ugovoru o radu, sa svim porezima i doprinosima iznosi 4685,44 kn.

Ugovor o djelu je daleko najskuplji oblik plaćanja. Za takav način isplate za istih 3.000,00 kn neto, poslodavac ima trošak od 6.117,02 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najvažnije od svega je da fizičke osobe-građani nisu zakonom obvezni predavati prijavu poreza na dohodak na kraju godine. Mogu ako žela, a ako ne žele ne moraju. Ne znam kako Vam mogu nešto uplaćivati na žiro račun ako s njima niste skolpili ugovor ( o djelu ili neki drugi oblik). Bez ugovora njima te isplate ne mogu ići u trošak poslovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajmo redom jer ste tu napisali puno krivih informacija.

Onak kak je legalno i kak bi trebalo biti.

Istina je da bi za obavljanje poslova koji su osnovna djelatnost poslodavca trebalo sklapati ugovor o radu. Međutim ugovor o radu podrazumijeva nesamostalnost, znači da vam je točno određeno gdje radite koje vam je točno određeno radno vrijeme i da radite sa sredstvima poslodavca.Pretpostavljam da kod dijeljenja letaka nemate strogo određeno radno vrijeme ( od-do), ni radno mjesto tako vjerujem da bi za ovakve poslove i mogao proć ugovor o djelu, zavisi kaj bi rekla inspekcija. Ugovor o djelu se sklapa za povremeni SAMOSTALNI rad, kad vi sami odlučujete u koje vrijeme i gdje, najčešće ste plaćeni po učinku, nema definiranog dohotka. To su kaj se poreznih i zakona o doprinosima tiče oni tzv. drugi dohoci.Imate kategoriju koja je predviđena za takve poslove tipa akvizitera, trg. putnika...

Dalje kaj se tiče poreza i doprinosa. Kod obračuna drugog dohotka iz bruto dohotka ze obračunava i uplaćuje mirovinsko. Zatim se od bruto iznosa to oduzme i dobite poreznu osnovicu od koje se obračuna i uplati porez na dohodak ( porez na dobit plaćaju pravne osobe)po stopi 25% i eventualno prirez. Bruto minus mirovinsko minis porez i prirez= neto dohodak koji se obavezno isplaćuje na žiro račun. POslodavac još na bruto mora obračunati i platiti doprinos za zdravstveno. Porez su obavezni u ovoj državi svi plaćati, bez obzira jel vam taj honorar jedini prihod ili ne. I većina zaposlenih ima samo plaću pa plaća porez. Po isteku godine napravite si simulaciju dohodaka i plaćenog poreza na dohodak, pa ako niste kroz godinu koristili osobni odbitak i niste s dohocima ušli u veću stopu poreza možete ostvariti povrat. Nije istina da fizičke osobe nisu obavezne podnositi prijavu, jer ima kategorija koje jesu.

Kod nas ljudi, jer su tak naviknuti pod plaćom podrazumijevaju samo onaj neto kaj dobe na račun.

A plaća, ili honorar je u stvari bruto iznos. Mirovinsko i porez i prirez su teret onoga koji prima plaću( honorar). Iz plaće ( honorara) izdvajate za mirovinsko i plaćate porez , a kaj preostane dobite kao neto.Jedino kaj je onaj koji isplaćuje ( poslodavac) obavezan to obračunati, i uplatiti, jer je tak jednostavnije.Mogal bi biti i sistem da dobite bruto na račun pa da ste sami obavezni obračunati i platiti doprinos za mirovinsko i porez, opet bi vam neto bil isti. Samo bi bilo kompliciranije i vjerojatno još više neplaćanja. Teret doprinosa za zdravstveno je samo na poslodvacu. dakle radnici ne plaćaju doprinos za zdravstveno iz svojih plaća.

Na kraju godine vam je isplatitelj honorara dužan dati podatke o isplaćenim dohocima i plaćenim doprinosima i porezu ( koje je obavezan dati i na poreznu), te to priložite uz eventualnu poreznu prijavu. Za plaće iz radnog odnosa to je obrazac IP. :palac:

To bi bilo legalno ak je kak drukčije onda je muljaža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

matovilka je napisao:

Samo bih ispravila Gingerinu. Ugovor o radu i ugovor o djelu se itekako razlikuju što se tiče troška za poslodavca.

Npr. za neto plaću od 3.000 kn trošak plaće prema ugovoru o radu, sa svim porezima i doprinosima iznosi 4685,44 kn.

Ugovor o djelu je daleko najskuplji oblik plaćanja. Za takav način isplate za istih 3.000,00 kn neto, poslodavac ima trošak od 6.117,02 kn.

 

WOW!!! Matovilka hvala na ispravci, ja sam bila uvjerena da se u oba slučaja dodaje nekih 42% na netto plaću. Ne znam, možda je nekad tako i bilo, pa se sad promijenilo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lolah je napisao:

Moje pitanje glasi: Da li se zarada (jedini izvor prihoda) putem žiro računa oporezuje porezom na dobit od 20%?

 

Naime, raznosim letke za jednu firmu koja posluje preko neke zadruge osoba sa invaliditetom iz Zagreba.

Prije svega, posao je uvjetovan uključenjem u dotičnu zadrugu i plaćanje članarine od 200 kn. S obzirom da mi je to jedini izvor zarade, pristajem na to kao i mnogi drugi moji kolege. Ali sve bi bilo u redu da ne moramo 20% od svoje teško stečene zarade davati državi (tako oni kažu).

 

Napominjem da se ta firma bavi isključivo distribucijom letaka i adresirane pošte na području cijele RH, a niti jedan distributer nije u radnom odnosu.

 

Dragi moji, mislim da je ovdje promaklo primjetiti da je @matovilka spomenula da je član zadruge.

Koliko znam, zadruga posluje po propisima o porezu na dobit (otuda se i spominje porez 20%).

Član zadruge ima pravo na udio u dobiti zadruge čiji je član. Izgleda da ovdje račun izdaje zadrga direktno tom naručiocu (čiji se letci distribuiraju), a članica zadruge temeljem tog posla ima pravo na udio u dobiti.

Malo je nategnuto, znam, ali poznato mi je već da su to zadruge tako iskemijale. Nije mi samo jasno kako poreznicima tumače tko je obavio taj rad. Možda netko zna taj dio priče?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dragi moji, mislim da je ovdje promaklo primjetiti da je @matovilka spomenula da je član zadruge.

Koliko znam, zadruga posluje po propisima o porezu na dobit (otuda se i spominje porez 20%).

Član zadruge ima pravo na udio u dobiti zadruge čiji je član. Izgleda da ovdje račun izdaje zadrga direktno tom naručiocu (čiji se letci distribuiraju), a članica zadruge temeljem tog posla ima pravo na udio u dobiti.

Malo je nategnuto, znam, ali poznato mi je već da su to zadruge tako iskemijale. Nije mi samo jasno kako poreznicima tumače tko je obavio taj rad. Možda netko zna taj dio priče?

 

Da li to onda znači da je takvo njihovo poslovanje legalno? Mi nikakav ugovor sa njima nismo potpisali, a redovito nam svaki mjesec umanjuju zaradu za iznos poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija