Jump to content

Darovanje kuće i zemljišta.


danijel044

Preporučene objave

Dakle stvar je ovakva:

 

Moja majka i njena sestra nakon smrti njihova oca (moga djeda) naslijedile su na području posebne državne skrbi

 

Kuću sa okućnicom,šumu te nekoliko zemljišta.

 

Znaći svaku tu nekretninu dijele pola pola.

 

Sada bi njih dvije podijelile te nekretnine.Moja majka bi "dobila" kuću sa okućnicom ,a teta ostatak.

 

Mene zanima kako to izvesti?? Samo napraviti 1 darovni ugovor u kojem teta daruje kuću ,a majka teti ostalo ili treba posebno za svaku nekretninu raditi drugi ugovor?

 

Dali se plaća porez na taj ugovor-e ili se samo plaća javnom bilježniku za usluge ? Koliki se postotak procjenjene vrijednosti plaća javnom bilježniku te po čemu on procjenjuje vrijednost nekretnine?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najjeftiniji postupak razvrgnuća suvlasništva je sudska nagodba .

u nadležnom sudu podnijeti prijedlog za mirenje .

dogovore se kome šta pripada i sud donese odluku po njihovom dogovoru .

prijaviti nadležnoj poreznoj upravi stjecanje imovine po nagodbi (sudskoj odluci)

onaj suvlasnik koji stekne imovinu veče vrijednosti plaća porez na razliku vrijednosti.

ali pošto je područje posebne državne skrbi postoji porezno oslobođenje.

darovni ugovori koštaju(javni bilježnik ovjera ugovora prema vrijednosti,odvjetnik za izradu ugovora) a i porez plaća svaki daroprimatelj u vrijednosti primljenog dara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija