Jump to content

Vožnja tuđeg motornog vozila


Mithrandir10

Preporučene objave

Nisam dobro razumio. Vozilo ne služi za obavljanje usluge prijevoza putnika ili slično. Ne razumijem zašto si spomenuo putni list u ovom kontekstu. Koristim ga u privatne i poslove svrhe.

Po zakonu kojeg navodiš članak 69, ispada da vozilom može upravljati samo vlasnik vozila ili opunomoćenik.

Kakva je situacija onda u obiteljskim slučajevima, npr. sin vozi očev auto.

Ili, dobio sam službeni auto, jel ga smije voziti moja žena, :D

Hvala ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa što vi mislite da mi ostali volimo državi plaćati silne poreze samo da vidimo svoje ime u prometnoj dozvoli?

 

Ovaj zakon ne funkcionira u praksi samo zato jer policija nije ovlaštena da ga provodi.

 

Zbog toga jest toliki nered.

 

ZAKON O PRIJEVOZU U CESTOVNOM PROMETU

Članak 1.

(1) Ovim se Zakonom određuju uvjeti i način obavljanja djelatnosti prijevoza putnika i tereta u unutarnjem cestovnom prometu, pružanje kolodvorskih usluga, prijevoz za vlastite potrebe kao i nadležnosti tijela zaduženih za provođenje i nadzor nad provedbom ovoga Zakona.

Članak 69.

(1) Prijevoz osoba za vlastite potrebe je prijevoz koji bez naknade obavljaju pravne ili fizičke osobe.

(2) Vozila koja se koriste za prijevoz za vlastite potrebe moraju biti u vlasništvu pravne ili fizičke osobe ili moraju biti uzeta u zakup na temelju ugovora o zakupu ili leasingu.

(3) Vozilom kojim se obavlja prijevoz za vlastite potrebe mora upravljati osoba zaposlena kod pravne ili fizičke osobe ili sama fizička osoba.

(4) Pravne ili fizičke osobe koje obavljaju prijevoz za vlastite potrebe iz stavka 1. ovoga članka nisu dužne pribaviti dozvolu, ali moraju imati potvrdu iz članka 18. stavka 2. ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslao sam isto pitanje na mup.hr, pa sam dobio ovaj odgovor

 

Poštovani,

 

Vezano za Vaš upit obavještavamo Vas da su uvjeti za upravljanje vozilom u prometu na cesti propisani Zakonom o sigurnosti prometa na cestama te je, načelno, potrebno da je vozilo uredno registrirano (tehnički ispravno i osigurano) odnosno da ima valjanu prometnu dozvolu, dok je na strani vozača, prethodno da osoba udovoljava propisanim uvjetima najniže dobi za upravljanje vozilom određene kategorije te da posjeduje valjanu vozačku dozvolu za upravljanje vozilom određene kategorije vozila. Nema posebnih stavki vezano za činjenicu je li vozilo privatno ili službeno.

 

S poštovanjem,

 

Odjel za odnose s javnošću Ministarstva unutarnjih poslova RH

 

Stvarno nejasno sve to skupa :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo od mupa odgovor što ste dobili je više nego jasno:

bilo kojim vozilom registriranim u RH privatni ili službeni vlasništvo fizičke osobe i pravne može upravljati bilo tko ( tko ima položenu vozačku) bez ikakvih sankcija!!

 

Ovo što Petpetica navodi činimi se da se odnosi na prevoz osoba i tereta kako i piše gore negdje!

 

znaći ako imaš osobni auto od firme njim može upravljati bilo tko!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Robert_007 je napisao:

znaći ako imaš osobni auto od firme njim može upravljati bilo tko!!

 

Na žalost netočno.

 

Pravne osobe najčešće koriste vozila za osobne potrebe, te sa takvim vozilima mogu upravljati osobe iz čl. 69. st. 3. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu.

 

Od policije je dobiven odgovor iz poslova iz njihove domene.

 

Da ste im postavili pitanje o prijevozu pice po skuterima dobili bi odgovor da se na mopedima ne smije prevoziti teret određenih gabarita, a da ste to pitanje postavili Agenciji za hranu saznali bi stvarno stanje.

 

Pitanje o službenim vozilima postavite Upravi cestovnog prometa u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Moje pitanje je u sličnom tome... Zadnje 4 godine živim i radim u Njemačkoj (sa privremenom odjavom na 5 godina u MUPu), te posjedujem Hrvatsku roza vozačku.

Pitanja su:
- smijem li voziti automobil u vlasništvu moga oca kad dođem u Hrvatsku, bez njegova prisustva u autu? (adresa mi je u Hrvatskoj, kuća mojih roditelja, tako piše i na osobnoj i vozačkoj)
- hoće li se nešto promijeniti kada uskoro zamijenim hrvatsku vozačku za njemačku vozačku? 
- mjenja li se nešti kada više ne budem imao istu adresu (trajna odjava iz HR i prijava na njemačku adresu)

Molim odgovore. Zahvaljujem, Dalibor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Automobil hrvatskih tablica? Smiješ ga voziti u svim ovim slučajevima, tu nema ograničenja.

Ako je automobil stranih tablica, smiješ ga voziti u RH ako si u inozemstvu više od pola godine, što u tvom slučaju ne bi trebao biti problem dokazati (imaš prijavljen privremeni odlazak, evidentiran si u prelasku granice i sl.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija