Jump to content

Misljenje: osnova za ustavnu tužbu


anonimno

Preporučene objave

Da li postoji osnova za ustavnu tužbu.

Ja sam hrv.državljanin, a supruga mi je strana državljanka. Da bi supruga dobila pravo na privremeni boravak, moram biti zaposlen i potpisati u MUPu da ću ju uzdržavati. I sada pitanje, žena strankinja ima obavezu da plaća zdr. osiguranje HZZO-u, i nema pravo da bude osigurana preko mene, njenog supruga, dok bi u slućaju da je hrv.državljanka imala to pravo. Da li sam ja kao hrv.državljanin stavljen u neravnopravan položaj?

... isto tako u slučaju rođenja djeteta, ne bi imala pravo na porodiljnu naknadu i sl. Isto tako bi moje pravo bilo narušeno obzirom da bi se rodio mali hrvatski državljančić. A i njegovo pravo.

Dal postoji kakva udruga koja bi rado pokrenula ustavnu tužbu i utjerala reda u te malčice rasističke zakone?

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

utjerala reda u te malčice rasističke zakone

 

ma daj molim te, kakvi "rasisticki" zakoni? u svakoj zemlji je manje-vise isto, ni u americi/francuskoj/njemackoj ne docekuju strane drzavljane rasirenih ruku i cim stignu odmah im placaju uzdrzavaja, zdravstvenu zastitu i porodiljne naknade... postoji procedura, duzan si ju ispostovati i tu nema nista protuustavno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma daj molim te, kakvi "rasisticki" zakoni? u svakoj zemlji je manje-vise isto, ni u americi/francuskoj/njemackoj ne docekuju strane drzavljane rasirenih ruku i cim stignu odmah im placaju uzdrzavaja, zdravstvenu zastitu i porodiljne naknade... postoji procedura, duzan si ju ispostovati i tu nema nista protuustavno.

 

Potpisujem svaku riječ. Nek tuži ustavnom sudu "svoju" državu jer primarno tamo može ostvariti sva svoja socijalna prava, ili nek zatraži "naše" državljanstvo, ostvari ga, i tada će dobiti ono što ju prema zakonu i pripada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cekajte malo, pa mozda suprug (koji je hrvat) misli da je u neravnopravnom polozaju u odnosu na hrvatske drzavljane cije su supruge isto hrvatski drzavljani

 

on se ne moze usporedjivati s njima, to nije isto.

 

Zasto njegova supruga ne bi imala ista prava kao i druge

 

zato sto njegova supruga (jos uvijek) nije hrvatska drzavljanka. samom cinjenicom da se udala za hrvatskog drzavljanina jos uvijek nije stekla sva prava koja pripadaju hrvatskoj drzavljanki niti bi to u bilo kojoj zemlji stekla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

on se ne moze usporedjivati s njima, to nije isto.

 

A jel?

Znači razlikuje se jer nije oženio hrvaticu, pa je "izdao" ovu državu?

Onda ga treba malo financijski opteretiti da se naucči pameti (napisao je da je potpisao da ce ju uzdržavati).

A kad rodi dijete, onda cijelu obitelj treba onako prodemografski izbaciti iz zemlje?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi oboje, dakle, vi i vaša supruga morate imati prijavljen STALNI boravak na istoj adresi, tada bi vaša supruga mogla biti osigurana preko vas.

 

On je hrvatski državljanin, dakle stalni boravak nije problem. A ona može imati stalni boravak tek 3 godine nakon sklapanja braka. Po meni taj čovjek ima pravo, 3 godine mu se krše prava, koja mu se

ne bi kršila da je oženih državljanku Republike Hrvatske.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

3 godine mu se krše prava, koja mu se ne bi kršila da je oženih državljanku Republike Hrvatske.

 

ajmo polako: prvo, ako se necija prava krse, ne krse se njegova vec prava strane drzavljanke. drugo, sve i kada bi se krsila njegova prava, on se ne moze pozivati na kojekakvu ravnopravnost sa hrv. drzavljanima koji nisu ozenili strankinje, jer nemaju svi hrv. drzavljani ista prava pa sto god u zivotu odlucili uciniti ili ne uciniti. trece, koje konkretno ustavno pravo je po tebi, koja mislis da mu se krse ustavna prava, eventualno povrijedjeno u ovom slucaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači razlikuje se jer nije oženio hrvaticu, pa je "izdao" ovu državu?

 

molim te budi malo pazljivija prije nego pocnes sipati ovakve optuzbe.

ne razlikuje se je li ozenio "hrvaticu" ili ne, razlikuje se je li ozenio hrvatsku drzavljanku (koja moze biti crnkinja iz nigerije) ili stranu drzavljanku (koja moze biti hrvatica bjelkinja).

nacionalnost i drzavljanstvo su razliciti pojmovi, prije nego ih naucis razlikovati, suzdrzi se od komentara.

takodjer, drzavljanstvo osim prava nosi i obaveze, znas? ako ja kao hrvatski drzavljanin dobijem vojni poziv zbog kojeg moram uzeti pusku i otici gubiti glavu braneci zemlju cije drzavljanstvo uzivam (iako uopce nisam odusevljen tom obavezom), ako toj drzavi placam porez (a i to mi se ne svidja) onda je i posteno da u toj zemlji uzivam veca prava, kako socijalna tako i bilo koja druga od nekoga tko kupuje u tax-free shopovima, tko vozi automobil stranih tablica i koga nema u vojnoj evidenciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to sam i ja htjela reći..

njegova prava nisu ničim povrijeđena.. imao je slobodu odabira koga će oženiti, gdje će živjeti, hoće li imati djece, koliko, gdje će se roditi, gdje će u konačnici obitelj živjeti..

njena prava kao strnca su jednaka pravima svih takvih osoba bilo muškog ili ženskog spola i to je regulirano zakonom..

on kao otac, bude li imao dijete rođeno u RH, moći će koristiti i ostvariti tada prava stečena rođenjem djeteta..a i dijete neće biti na ulici, jel'?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(napisao je da je potpisao da ce ju uzdržavati).

 

ma ne, najbolje da ju on ne uzdrzava, samo ju dovede ovdje, a uzdrzavat cemo ju svi mi drzavljani ove zemlje solidarno, iz proracuna.

e, kad bi mene svedska u kojoj je socijalna pomoc trostruko veca od nase place htjela tako srdacno ugostiti... ali nece... rasisti jedni....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam iz koje je zemlje oženjena, al znam da preko matične zemlje može ostvariti pravo na rodiljnu naknadu (pretpostavljam veću od ove ovdje)

 

eto sjajnog rjesenja. a ako su tamosnja socijalna prava doista veca od nasih i ako u medjuvremenu ostvari nase drzavljanstvo, onda moze tamosnjem ekvivalentu naseg ustavnog suda podnositi tuzbe jer je stavljena u neravnopravan polozaj u odnosu na ostale drzavljanke te zemlje, a koje se nisu udale za hrvatske drzavljane niti preselile u hrvatsku, to su nevazni detalji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ipak treba priznati da vlada prilično veliki "kokošinjac" u ovom području. Da probam malo elaborirati. Prema obiteljskom zakonu, prihodi domaćinstva su zajednički, prema tome, sve pozitivne i negativne posljedice snose oba člana solidarno. Obzirom da imamo situaciju da strankinja ne radi, tj. nije osigurana u HZZO po osnovi rada i nema prihoda, negativna posljedica po domaćinstvu je trošak za zdr.osiguranje koje ne bi imali u slučaju da je supruga nezaposlena hrvatica.

HZZO će isplatiti rodiljnu naknadu strankinji na PRIVREMENOM boravku koja je osigurana po osnovi rada, ali NEĆE isplatiti rodiljnu naknadu nezaposlenoj strankinji na PRIVREMENOM ili STALNOM boravku. Isto tako će isplatiti rodiljnu naknadu mužu, tj. suprugu koji je državljanin RH. Znaći, situacija bi bila povoljnija da je u pitanju brak između hrvatske državljanke i stranca po pitanju rodiljne naknade (ovo je mala nelogičnost).

Očito da potpis braka se ne smatra dovoljan razlog za stalni boravak, već mora proći neko probno razdoblje od 3 godine, osim u slučaju trudnoće. Tu se MUP tumaćeći Zakon o strancima snašao i smatra trudnoću majke poseban humanitarni razlog za odobravanje stalnog boravka. Pitanje je da li majka može u svojoj domovini ostvariti bilo kakvo pravo, jer sa privremenim boravkom u RH je postala POREZNI OBVEZNIK RH i više NIJE porezni obveznik svoje matične zemlje. Dokaz tome je da porezna uprava RH odobrava poresku olakšicu uzdržavanja supruge koja je na PRIVREMENOM BORAVKU. Isto tako ta supruga IMA PRAVO NA RAD (no NEMA PRAVO NA REGISTRACIJU NA ZAVODU ZA ZAPOŠLJAVANJE).

 

Dobro, mi sada tu možemo bijesniti da nam dolaze strankinje koje se udaju za hrvate, no kak ćemo uskoro biti EU, trebamo se naviknuti da će nam dolaziti puno više stranaca koji neće morati TRAŽITI dozvole, već će se samo REGISTRIRATI da su u RH (kao da se recimo selite iz Osijeka u Zagreb, tak će nam doći netko iz Litve i samo se registrirati)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, mi sada tu možemo bijesniti da nam dolaze strankinje koje se udaju za hrvate

 

molim te nemoj da se pogresno razumijemo, ja nemam apsolutno nista protiv strankinja i njihovog dolaska u hrvatsku, a najmanje da se udaju za hrvate (sve o vlastitom ili trosku doticnog hrvata i sve u skladu sa vazecim propisima).

a kada udjemo u eu, bit cu odusevljen sto strankinje bez puno papirologije dolaze u hrvatsku jer ce to znaciti da i ja bez puno papirologije mogu u ostatak eu. samo, ako nisi primijetila, eu se bas i ne trga za nama, vise mi njih moljakamo.... ma i oni su rasisti, fuj....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...
ma daj molim te, kakvi "rasisticki" zakoni? u svakoj zemlji je manje-vise isto, ni u americi/francuskoj/njemackoj ne docekuju strane drzavljane rasirenih ruku i cim stignu odmah im placaju uzdrzavaja, zdravstvenu zastitu i porodiljne naknade... postoji procedura, duzan si ju ispostovati i tu nema nista protuustavno.

 

Slučajno naletih na ovu temu,

Nije istina sestra 1999., čim se udala u Njemačkoj dobila je zdravstveno osiguranje preko supruga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija