Jump to content

Kamatari i (?) mafija


anonimno

Preporučene objave

Molim za pomoc. Od straha za sebe, suprugu i djecu, nismo se usudjivali progovoriti. Supruga mi je dobila gotovo slom zivaca, izgubili smo gotovo sve. Dakle, posudili smo 5500 eura uz 10% kamatu koju smo isplacivali ukupno 10 mjeseci po 550 eura svaki mjesec. Kamatar nam se upisao na gradiliste, pri cemu je napravljen Ugovor o zajmu kod javnog biljeznika (koji nije prisustvovao primopredaji novca). U gotovini smo dobili 4950 eura, zajam glasi na 6700 eura. Posto nismo vratili glavnicu, kamatar nas tjera ponovno kod javnog biljeznika u kolovozu 05., te trazi da potpisemo da mu nista nismo vratili i trazi isplatu duga u tri rate po 2260 eura. Posto nismo bili u mogucnosti vise placati kamate, preko javnog biljeznika pokrenuo je postupak ovrhe. Od straha za obitelj (prvenstveno djecu) nisam se zalio. Medjutim, sad je situacija jos gora i vise nemamo sto izgubiti. Ovrha je postala pravomocna, gradiliste sa nedovrsenim objektom ide na prodaju 19. svibnja. Da li se ista vise moze napraviti s obzirom na pravomocnost te na cinjenicu da je vec odrzano rociste za procjenu vrijednosti sa kojeg je i stigao zakljucak o prodaji ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega zahvaljujem svima unaprijed koji ce mi na bilo koji nacin moci pomoci.

 

Idemo od pocetka.

 

(U tekstu : "mi" znaci moja supruga i ja.)

 

Upali smo u frku i preko "dobrog" prijatelja preporucena nam je osoba koja ce nam pomoci. Trazili smo zajam od 5500 eura. To je bilo u kolovozu 2004. godine.

 

Nakon kracih susreta i "preporuka", nazovimo ga "Djovani", ponudio nam je pomoc uz slijedece uvjete : 10 % kamata mjesecno, 1. isplata kamata ide odmah (5500 - 550 = 4950 eura, to je iznos koju smo dobili na ruke), povrat cijelog duga iza 3.11.04., s tim da svakog 20. u mjesecu placamo 550 eura za kamate (10 %), a za garanciju kod javnog biljeznika ovjeravamo Ugovor o zajmu na iznos od 6700 eura sa garancijom povrata duga - gradiliste sa nedovrsenim objektom.

 

Otisli smo kod biljeznika koji je sve to uredno napravio, ali nije htio prisustvovati primopredaji novca. Na ruke smo nakon potpisivanja ugovora dobili 4950 eura.

 

Vjerovali smo da cemo se izvuci i pristali smo.

Prema dogovoru, trabali smo vratiti 5500 eura do 3.11.04. i tada bismo dobili brisovno ocitovanje.

 

Slijedeceg 20. u mjesecu (rujan) uredno je dosao po svojih 550 eura, tako i u listopadu.

 

Iza 3.11.04. nismo imali novaca ni za glavnicu, ni za kamate. Pristao je prolongirati vracanje cijelog duga uz daljnju otplatu kamata (svaki mjesec 550 eura). To je trajalo sve do kolovoza 2005. godine.

 

Niti jedan jedini put nije pristao potpisati bilo sto niti dati potvrdu o prijemu novca (kamata). Glavnica je pri tom ostala netaknuta.

 

Posto nismo dug (5500 eura) vratili do kolovoza 2005. godine (a cijelo smo vrijeme Djovaniju isplacivali po 550 eura kamata mjesecno), Djovani je trazio da ponovno idemo kod javnog biljeznika i da tamo potpisemo da mu nismo dali niti jedne kune (eura, kako god) te da cemo mu dug isplatiti na nacin da mu isplatimo iznos od 6700 eura u tri priblizno jednake rate, od rujna 2005. do studenog 2005. Jos je fino javni biljeznik naveo da "pod krivicnom ..." odgovornoscu potvrdjujemo da nismo nista platili Djovaniju.

 

S obzirom na to da ni taj dio pogodbe nismo ispunili (sada vise nismo imali ni ze kamate te mu iste nismo vise placali), pokrenuo je ovrsni postupak.

 

Od straha, prijetnji (indirektnih - u stilu : makar si pocupali zube... o pa vi dobro izgledate ... itd.) te cinjenice da iza njega stoje ljudi u Zgb (koje ne poznajem ali je stalno kontaktirao s njima pred nama telefonom) nismo se usudili niti zaliti.

 

Rok za zalbu je prosao, rjesenje je postalo pravomocno.

 

Kada je ministar Kirin javno pozvao da se svi takvi i slicni slucajevi prijave, nismo bas bili sigurni da to funkcionira (pogledajte novine sto se sve desava - kamatari upucaju covjeka u parku a onda ispadne da se sam ubio a ministar Kirin opovrgava da je primio njegovu prijavu !).

 

Medjutim, covjek pukne. Prije ili kasnije. Sve posalje k vragu i odluci se boriti. Kasno ? Ne znam. Mozda za nas jest, ali mozda nece biti za druge ako nadjem pravi nacin.

 

Djovani je odbio potpisivati bilo sto, nije nam se ni priblizavao dok je bilo drugih ljudi u blizini, izbjegavao je svjedoke, mijenjao je brojeve telefona brze nego sto ja stignem promijeniti kosulje i papirnate maramice.

 

U svakom slucaju hvala Vam unaprijed svima na pomoci !

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jos jedno pitanje.

 

Da li bi imalo smisla otici na policiju i po naputku ministra Kirina sve prijaviti ?

 

Da li to ista mijenja u procesu ovrhe i prodaje nekretnine za koju je donesen zakljucak o prodaji i odredjen datum (19.05.06). ?

 

Djovani je uzeo odvjetnika (ne znam da li odvjetnik zna da nas je kamatario) kod kojeg smo i mi bili korisnici njegovih usluga u nekoliko navrata.

 

Da li odvjetnik ciji smo mi bili klijenti smije sada zastupati neku trecu stranku protiv nas ?

 

Unaprijed hvala svima !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje udruge u RH koje nadziru raširenost npr. korupcije. Naravno, korupcija postoji kada država održava stanje u kojem se može nesmetano zelenašiti - to je i porezna utaja i više raznih kaznenih djela i nemoralno je (dakle, "posao" čak i za crkvu a kamoli ne za one koji primaju plaću da se to ne događa).

Prema tome obratite se osim odvjetniku, službama koje bi trebale raditi svoj posao (MUP, DO, saborske komisije - ovo je dovoljno mala zemlja da za to nebi trebali znati itd.) ali i udrugama koje po svojoj prirodi imaju hrabrosti da postave pitanje da li je Vaš problem rješavan po državnim tijelima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Smatram da bi prije svega trebali pobijati ugovore koje ste sklopili sa njime. Naime odredbe ugovora su ništave zbog ovako visoko ugovorenih kamata. Osim toga postoje elementi zelenaštva pa sve to prijavite na državno odvjetništvo.

 

 

:-? Toliko sam rastresen i jadan da, koliko god detaljno objasnio situaciju, bitne elemente uvijek ispustim (zato nikad ne bih mogao biti pravnik/odvjetnik). U Ugovoru pise "bez kamata".

Drugim rijecima, nikakve kamate (na papiru, kod biljeznika, u Ugovoru) nisu ugovorene. Hvala Vam na odgovoru i ispricavam se zbog propusta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok ja sve naucim o LEGALISU, proci ce 100 godina. Vidio sam da ste na ovu temu odgovarali na forumu u rubrici "Kazneno pravo" gdje sam nasao dva odgovora koja su bliska mojem slucaju.

 

Osnovni problem (i razlika u odnosu na dosad postavljena pitanja) jest : U Ugovoru nema odredbi o kamatama (bez kamata), u kolovozu 05. smo morali kod biljeznika potpisati da mu nista nismo dali. Pravomocnim rjesenjem na koje se nismo zalili smo "priznali" da smo duzni. Da li cemo ista postici kaznenom prijavom na ODO-u ? Unaprijed hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 9 mjeseci kasnije...

prijatelju ti si uzeo novac i pristao na uvjete, a pretpostavljam da nisi maloljetan niti retardiran. Za svoju priču nemaš nikakvih argumenata. Reci zašto ne kažeš da si dobio samo npr. 500 eura. Koja je poanta? Još nešto, kad dižeš kredit u banci da li je prilikom predaje novca prisutan Javni bilježnik?

 

Istina je da ti trenutno javno mijenje ide na ruku jer je hajka na sve koji imaju novac pa ga na ovakav način plasiraju, a imaju ga zahvaljujuči svojim sposobnostima ( rad +mozak) a nisu cijeli život proveli kao propalice i ####vetri te izvarali sve koje su znali uključujući i svoju familiju, pa od nikog više ne mogu dobiti niti 100,00 HK pa idu na oglase.

 

Bivši "kamatar" u mrovini već 3 godine zbog ovakvih kao što si ti.

 

PS.

Probaj u recimo jednoj Njemačkoj posuditi novac na takav način pa izaći s ovakvom pričom, biti ćeš ti u zatvoru tako brzo da nećeš ni znati što je te snašlo i to zbog klevete i lažnog prijavljivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajde ne s... i idi ti onda fino u njemačku, pa se tamo odmirovi i kamatari i dalje.

pitanje- jesi li ti platio na tu kamatarenu lovu kakav porez državi? naravno da nisi, dakle varo si državu. dalje u banci kad dižeš kredit onda dobiješ ugovorenu sumu-kamatari ne isplačuju ugovorenu sumu, već u startu umanjuju, zašto ak imaju ko osiguranje npr. nekretninu, dakle opet vrate suugovaratelja. kamata kod banke je daleko niža nego kod kamatara...

mi ovdje imamo zakone koji kažu da je takvo ponašanje kažnjivo, pa brate mili ako ti se ne sviđa put pod noge i kamatari gdje to nije tako.

ps. osobno smatram ljude koji idu kod kamatara bedastima, i ne mogu uopće zamislit što bi mi se trebalo u životu dogodit da od njih posudim pare, rađe bi travu jela nego se njima obratila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Anonimno je napisao :

 

lovica

od od 8/4/2007

 

prijatelju ti si uzeo novac i pristao na uvjete, a pretpostavljam da nisi maloljetan niti retardiran. Za svoju priču nemaš nikakvih argumenata. Reci zašto ne kažeš da si dobio samo npr. 500 eura. Koja je poanta? Još nešto, kad dižeš kredit u banci da li je prilikom predaje novca prisutan Javni bilježnik?

 

Istina je da ti trenutno javno mijenje ide na ruku jer je hajka na sve koji imaju novac pa ga na ovakav način plasiraju, a imaju ga zahvaljujuči svojim sposobnostima ( rad +mozak) a nisu cijeli život proveli kao propalice i ####vetri te izvarali sve koje su znali uključujući i svoju familiju, pa od nikog više ne mogu dobiti niti 100,00 HK pa idu na oglase.

 

Bivši "kamatar" u mrovini već 3 godine zbog ovakvih kao što si ti.

 

PS.

Probaj u recimo jednoj Njemačkoj posuditi novac na takav način pa izaći s ovakvom pričom, biti ćeš ti u zatvoru tako brzo da nećeš ni znati što je te snašlo i to zbog klevete i lažnog prijavljivanja.

 

 

(kraj citata)

 

Prijatelju, što rade u Njemačkoj onima koji prijete cijeloj obitelji smrću - supruzi, djeci, majci ... kažeš da si i ti to radio i da si zato sad u mirovini ?!?!?!?!

 

E pa prijatelju, svaka ti čast kada prijetiš djeci smrću ! Ja sam mislio da si čovjek, a ne potencijalni ubojica !

 

Srami se ! Nemoj se opravdavati da nisi pročitao cijeli tekst i sve postove od početka jer si digao iz prašine nešto staro skoro godinu dana ....

 

Ili i ti opravdavaš svoje prijetnje nevraćanjem novca ?!?!?!?!?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Nazalost imam i ja slicnih problema i mogu vam samo reci da ne odustajete..znam taj osijecaj bespomocnosti i ljutnje na samog sebe. Mene je moj zelenas lijepo tuzio i sada vodim parnicu. Na svu srecu imam ugovor sa kamatama koje su umanjene, a povecana glavnica. Imaju oni razradjen sistem... Advokati kostaju i s time oni racunaju...i moj je iz Zagreba inicijali R. Z.

a njegov advokat M.M. Dali vam je to poznato?

Cuo sam da postoji lista lihvara ..dali znate sto o tome? Zrlim vam puno srece i zivaca...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žalosno ali istinito, kod nas su kamatari i u štedno kreditnim zadrugama.

Upravo danas dobila poziv za sud sa njihove strane...

Ugovor naprave na jednu cifru sa time da naprave par uplatnica koje su kao odmah plačene da se umanji ova prva glavna cifra a sad se tuži na glavnu cifru obitelj jer je osoba koja je od njih posudila novac umrla.

Valjda računaju na to da obitelj nema te uplatnice...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Imam pitanje:

Prijetaljica moja je prije 4god digla kredit od 25.000kn i posudila meni,dogovor je bio da kada će njoj trebati da ću ja dignuti kredit i vratit joj.Nakon 1god ona traži svoje novce,ja odem u banku i odbiju mi kredit jer sam prezadužena i previše jamstava i nisam kreditno sposobna,ok,ona i muž me zovu ismijavaju me,kako nemam novaca,svima pričaju kako sam im dužna pa ja opet nakon 1god odem u banku i opet me odbiju.Prošle godine u ovo vrijeme ja njima pokažem platnu listu gdje vide da imam plaću 1000kn i da nemogu drugačije im vratit novce nego kreditom,da bi meni jučer njezin muž,inače policajac,rekao da ako im u roku od par dana ne vratim novce da će on dug prodati nekakvom kamataru???....šta mi je činiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebate vratiti svoje dugove.

 

Danas je sasvim zakonito svoja potraživanja ustupiti pravnoj osobi, a ne nekom kamataru.

 

Da bi obuzdali tog policajca napišite opširno pismo sa tom njegovom prijetnjom i pošaljite na adresu njegova poslodavca u sjedište policijske uprave gdje živite.

 

Adresu možete naći ovdje:

http://www.mup.hr/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja od svojih dugova ne bježim,nažalost nemogu ispoštovati rok koji se od mene traži,situacija je takva sada da ne mogu dobiti nikakav kredit što ne znači da bi trebala ukrasti taj novac da ga njima vratim,to mi ne pada na pamet.

Kada sam dobivala taj novac niti u jednom trenutku nisu spominjali ugovore,kamatare ili slične stvari, bilo je nema veze kad budeš mogla vratit ćeš!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Molim pomoć.. Moj dečko je prije 2godine kupio auto i nedugo nakon toga ga posudio svom ocu. Međutim, auto je založen bez njegovog znanja kod kamatara koji je njegovom ocu 'posudio' 10 000kn. Naravno, kad je dečko to doznao, pokušao je vratiti auto ali bezuspješno jer je kamatar potraživao dvostruku svotu od posuđene. Čitav slučaj je prijavljen, ali od toga nikakve koristi jer izvršivši premetačinu kod navedenog kamatara policija nije pronašla auto, a čovjek se brani da o tome ništa ne zna. Da bude gore, i prometna i knjižica vozila su u autu. Može li se što učiniti s pravne strane ili da se pomirimo sa situacijom da auto više nećemo vidjeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoć.. Moj dečko je prije 2godine kupio auto i nedugo nakon toga ga posudio svom ocu. Međutim, auto je založen bez njegovog znanja kod kamatara koji je njegovom ocu 'posudio' 10 000kn. Naravno, kad je dečko to doznao, pokušao je vratiti auto ali bezuspješno jer je kamatar potraživao dvostruku svotu od posuđene. Čitav slučaj je prijavljen, ali od toga nikakve koristi jer izvršivši premetačinu kod navedenog kamatara policija nije pronašla auto, a čovjek se brani da o tome ništa ne zna. Da bude gore, i prometna i knjižica vozila su u autu. Može li se što učiniti s pravne strane ili da se pomirimo sa situacijom da auto više nećemo vidjeti?

 

Moze.

 

Nek tuzi oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija