Jump to content

Važno za sve koji potpisuju ugovor o doživotnom


anonimno

Preporučene objave

Svi koji potpisujete s nekim ugovor o doživotnom uzdržavanju ne morate ići kod javnog bilježnika.On će Vam samo uzeti lovu jer rade za postotak od vrijednosti nekretnine. Napišite sami Ugovor i nepotpisanog ga predajte u šest primjeraka na Općinski sud (u Zagrebu je to u Vodnikovoj 14). Još vam treba gruntovni izvadak,a ako u gruntovnici to nije na osobu s kojom potpisujete ugovor, onda priložite kupoprodajne i ine ugovore po kojima se vidi da je primatelj uzdržavanja kupio, naslijedio nekretninu ili mu je darovana.Sve vas to košta 400 kn, što je ništa u usporedbi s par tisuća kod bilježnika. Ako ne znate kako treba izgledati ugovor možda vam ovo pomogne: U zaglavlju napišite

(npr.Pero Perić iz Zagreba,Perićka bb, JMBG:0000000000000 kao primatelj uzdržavanja i Ana Anić iz Zagreba, Anićka bb, JMBG:0000000000001 kao davatelj uzdržavanja, zaključili su sljedeći

UGOVOR O DOŽIVOTNOM UZDRŽAVANJU

ČL.1

Pero Perić kao primatelj uzdržavanja prenosi pravo vlasništva u času svoje smrti Ani Anić kao davatelju uzdržavanja i to:

npr. svoj suvlasnički dio nekretnine, kuću sa zemljištem u Zagrebu, Perićka bb sagrađene na k.č.br. 0000/00,k.o. Trnje na kojoj je uspostavljeno izvanknjižno vlasništvo (ako još nije u gruntovnici na primatelja uzdržavanja) ili knjižno vlasništvo (ako primatelj ima gruntovni izvadak na svoje ime). kuće koja se sastoji od prizemlja u kojem su 2 sobe, kuhinja,hodnik, kupaonica,garaža,okućnica...(nabrojite od čega se sve sastoji kuća i koliko ima kvadrata) temeljem kupoprodajnog ugovora (tu navedite ugovor po kojem primatelj uzdržavanja ima vlasništvo.Navedite između kojih osoba je sklopljen,kojeg datuma...)

ČL.2

Davatelj uzdržavanja kao naknadu za vlasništvo na imovini iz čl.1 ovog ugovora obvezuje se za uzvrat doživotno uzdržavati primatelja uzdržavanja na način da će mu npr. novčano pomagati, osigurati mu potrebnu odjeću i obuću, prehranu po preporuci liječnika, u slučaju bolesti njegovati ga i osigurati mu liječničku i po potrebi bolničku njegu te sve potrebne lijekove, u slučaju fizičke nemoći osigurati mu održavanje osobne higijene te uopće higijenske uvjete života, u slučaju smrti osigurati mu pogreb u skladu s mjesnim običajima te posebnim željama primatelja uzdržavanja (navedite sve što ste se dogovorili s primateljem uzdržavanja).

ČL.3

Primatelj uzdržavanja ovlašćuje davatelja uzdržavanja da temeljem ovog ugovora ishodi u zemljišnim knjigama zabilježbu prava iz ovog ugovora, na nekretnini iz čl.1 ovog ugovora a uknjižbu prava vlasništva na tim nekretninama može ishoditi nakon smrti primatelja uzdržavanja.

ČL.4

Sve troškove vezane uz sklapanje, ovjeru i provedbu ugovora o doživotnom uzdržavanju snositi će davatelj uzdržavanja.

ČL.5

Ovaj ugovor sastavljen je u 6 jednakovrijednih primjeraka od kojih jedan pripada primatelju uzdržavanja, jedan služi za ovjeru na Općinskom sudu u Zagrebu, a preostala 4 pripadaju davatelju uzdržavanja.

ČL.6

Ugovorne strane primaju sva prava i obveze iz ovog ugovora te ga u znak prihvata vlastoručno potpisuju.

TO JE TO

Sve predajte na općinski sud i oni će vas pozvati na potpisivanje ili ako treba još što dodati od dokumenata. Ako imate primatelja uzdržavanja koji je bolestan ili nepokretan tražite izlazak suda na teren. Oni dođu gdje treba sa svojim ljudima i potvrde sve. Ako imate kakvih pitanja možete ih nazvati na br. 01/6100-359. Nadam se da vam je ovo od pomoći jer sam ja to točno tako napravila kad me je bilježnik tražio 4.000,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

i još ne zaboravite odmah nakon potpisivanja u gruntovnici uknjižiti pravo iz ovog ugovora, što znači da ako se pojavi neko treći i želi se uknjižiti na tu nekretninu, u gruntovnici će se vidjeti uknjiženo vaše pravo i taj treći neće moći ništa

 

Opet pises nebuloze!!! Prestani ljudima davati krive informacije!

 

Temeljem ugovor o dozivotnom uzdrzavanju NE MOZE se uknjiziti pravo vlasnistva niti sprijeciti koga drugoga da to ucini, vec se moze izvrsiti SAMO zabiljezba zakljucenog Ugovora, a to je bitna razlika. Ocito nisi pravnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

ČITAJ BOLJE ŠTO PIŠE. PIŠE DA SE UKNJIŽI PRAVO IZ UGOVORA A NE PRAVO VLASNIŠTVA

 

Prestani se dernjati i procitaj Zakon pa ces vidjeti koje su vrste UPISA zemljisne knjige!!! Uknjizba, zabiljezba i predbiljezba, ali ti ocito nemas pojma sto je to i koje su razlike

 

A koje bi ti to "pravo" iz ugovor uknjizio???? Pravo na vlasnistvo??? Daj se ne petljaj u stvari koje ne razumijes.

 

Uknjizba nije isto sto i zabiljezba. I ne moze se uknjiziti Ugovor o dozivotnom, vec samo zabiljeziti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Dajte Vi čitajte prije nego napadnete čovjeka, samo znate pljuvat sa jednom rečenicom...Potrudi se ti kad si tako pametan podijelit svoje "silno znanje"...

 

Jel ti znas citati? Kome tocno i kako se pomaze ako das krivu uputu?

 

Odi ti lijepo podnesi prijedlog za uknjizbu tog ugovora pa nam javi kad ti odbiju prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E ne kazu, nego ti posalju nakon ohoho vremena rjesenje da ti se prijedlog odbija. Pa sve ispocetka, prijedlog, plati pristojbu, cekaj...

 

I shvati, ne mozes uknjiziti bas nikakvo pravo iz tog ugovora! Nikakavo. Jer nikakvo pravo niti nemas do smrti primatelja.

 

Ipak za ove stvari treba zavrsiti neki fakultet...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi gospodine u mom ugovoru kojeg je sastavljao vrlo poznati odvjetnik piše, citiram:"...da temeljem ovog ugovora ishodi u zemljišnim knjigama zabilježbu prava iz ovog ugovora na nekretnini...

Na temelju tog sam i napravio tu zabilježbu. No nemojmo više polemizirati, jer je bit ovoga da ljudi znaju da ne trebaju plaćati bilježnike za takve stvari već da mogu i sami sve napisati. Poanta je pomoći ljudima da ih ne pljačkaju jer će mnogi možda i odustati kad čuju koji su to troškovi a bilježnik im sigurno neće reći da sve mogu i bez njega.Samo toliko! Zbogom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Fala tebi koja si , u dobroj namjeri, dala osnovnu formu ugovora. Ja nisam pravnica i prosječno sam obrazovana osoba, pa sam lipo svatila osnovne smjernice, a svaki ugovor, prema svojim specifičnostima, izgleda drugačije. a to što ti stavljaju primjedbe jeli zabilježba ili pribilježba (primjedbe su takve obrazovne razine), nije važno jer sam ja svatila da poslije te pribilježbe na sudu primalac usluge tu nekretninu ne može prodat, poklonit, niti sklopit drugi takav ugovor na tu nekretninu, i to je bit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ma da, ljudi, zašto bi se konzultirali sa stručnim osobama, čemu završavati fakultete i slično. Sve ugovore, uključujući i ovaj, možete napraviti sami. Zašto bi vas netko pljačkao. Dovoljno ste pametni i educirani da sve sami odradite.

Samo, kad dođe do problema, počevši od najbanalnijeg, krivo uvedena čestica , pa se nakon smrti primatelja uzdržavanja pokaže da se ne možete uknjižiti, onda se najednom sjetite bilježnika, odvjetnika i svih ostalih pravnika i čudom se čudite, kako sad oni ne mogu pomoći, zašto su završili te svoje škole.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima nešto što nitko od vas nije primijetio. Anonimna vas upućuje na predaju ugovora na sud, a da bilježnika svakako izbjegnete. Očito nema pojma da se u sudu ovjerava ugovor čiji učinci nastupaju NAKON SMRTI primatelja uzdržavanja, a kod javnog bilježnika se ovjeravaju (notifikacijom za cca 46.60 kn po potpisu, a ne solemnizacijom koja je skuplja) ugovori o doživotnom uzdržavanju čiji učinci (dakle i prijenos prava vlasništva) nastupaju ODMAH PO ZAKLJUČENJU. U teoriji se ove dvije modifikacije ugovora nazivaju ugovor o doživotnom i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. Dakle, prvo je potrebno znati što želite, a tek potom odrediti pravni put. Velika većina tih ugovora kasnije završi na sudu u postupku njihovog raskida. Naravno, ne zbog toga što ih je sastavio odvjetnik, bilježnik ili sama stranka, već zbog odnosa samih stranaka. Zato se ipak savjetujte sa stručnjakom. Ne mora to nužno biti odvjetnik, jer većina ljudi ovdje na portalu ima negativan odnos prema nama. Savjetujte se barem s nekim to je diplomirani pravnik i zna nešto o ovome...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

je napisao:

Ma da, ljudi, zašto bi se konzultirali sa stručnim osobama, čemu završavati fakultete i slično. Sve ugovore, uključujući i ovaj, možete napraviti sami. Zašto bi vas netko pljačkao. Dovoljno ste pametni i educirani da sve sami odradite.

Samo, kad dođe do problema, počevši od najbanalnijeg, krivo uvedena čestica , pa se nakon smrti primatelja uzdržavanja pokaže da se ne možete uknjižiti, onda se najednom sjetite bilježnika, odvjetnika i svih ostalih pravnika i čudom se čudite, kako sad oni ne mogu pomoći, zašto su završili te svoje škole.

 

Smisao ove stranice je da VI ljudi sa ZAVRŠENOM SVOJOM ŠKOLOM pokažete dobru volju i eventualno OBIČNOM smrtniku svojim savjetom pomognete. Čovjek je imao najbolju namjeru, a VI od svega napravili ....

Eto ja sam sa SVOJOM školom naučila slova i abecedu te savladala nauku čitanja. Naravno uvijek sam angažirala odvjetnika za pravna pitanja jer nemam vremena čitat puste zakone i gle čuda dobrom odvjetniku ovrha odbijena, a zašto???

Zato što ni on ne čita zakon. Pa gospodo čemu onda te VAŠE škole ako niti Vi ne čitate zakone. :priest:

A ruku na srce ovrha Vam je početnica....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od početka 2006. godine primjenjuje se novi Zakon o obveznim odnosima, koji regulira ugovor o doživotnom i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. I za jedan i za drugi ugovor je potrebna solemnizacija, više nije dovoljna obična ovjera potpisa za ugovor o dosmrtnom.

 

Iako i ja mislim da to proizlazi iz zakonskog teksta, neki pametniji od mene smatraju da to nije nužno tako. Crnić u komentaru novog ZOO smatra da zakonodavac nije propisao obveznu solemnizaciju, već da je za ugovor o dosmrtnom i dalje dovoljna samo ovjera, jer bi u protivnom zakonodavac izričito propisao oblik. To obrazlaže i time da se ugovor o dosmrtnom uzdržavanju zapravo ne razlikuje od bilo kojeg drugog pravnog posla kojim se prenosi vlasništvo, pa ako se solemnizacija ne traži da kupoprodaju i darovanje, nema osnove da se traži niti u ovom slučaju. A mi nek si sad mislimo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Ja sam ODVJETNIK i moram ti priznati da sam do sada vidio da ljudi, i to uglavnom ODVJETNICI, ne traže zabilježbu nekih prava nego isključivo UKNJIŽBU. Npr. podnose se prijedlozi radi UKNJIŽBE ZALOŽNOG PRAVA, Prijedlog radi uknjižbe ugovora XY itd.. Kolegica koja ti je to odgovorila je u pravu. Ja sam jednom pokušao ispraviti jednog kolegu pa mi je odbrusio da izmišljam toplu vodu. Za uknjižbu založnog prava se plaća 250 kn, iz 1. ruke govorim, a za zabilježbu 50. Praksa je jedno, a teorija drugo.

je napisao:

je napisao:

ČITAJ BOLJE ŠTO PIŠE. PIŠE DA SE UKNJIŽI PRAVO IZ UGOVORA A NE PRAVO VLASNIŠTVA

 

Prestani se dernjati i procitaj Zakon pa ces vidjeti koje su vrste UPISA zemljisne knjige!!! Uknjizba, zabiljezba i predbiljezba, ali ti ocito nemas pojma sto je to i koje su razlike

 

A koje bi ti to "pravo" iz ugovor uknjizio???? Pravo na vlasnistvo??? Daj se ne petljaj u stvari koje ne razumijes.

 

Uknjizba nije isto sto i zabiljezba. I ne moze se uknjiziti Ugovor o dozivotnom, vec samo zabiljeziti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ODVJETNIK i moram ti priznati da sam do sada vidio da ljudi, i to uglavnom ODVJETNICI, ne traže zabilježbu nekih prava nego isključivo UKNJIŽBU. Npr. podnose se prijedlozi radi UKNJIŽBE ZALOŽNOG PRAVA, Prijedlog radi uknjižbe ugovora XY itd.. Kolegica koja ti je to odgovorila je u pravu. Ja sam jednom pokušao ispraviti jednog kolegu pa mi je odbrusio da izmišljam toplu vodu. Za uknjižbu založnog prava se plaća 250 kn, iz 1. ruke govorim, a za zabilježbu 50. Praksa je jedno, a teorija drugo.

je napisao:

je napisao:

ČITAJ BOLJE ŠTO PIŠE. PIŠE DA SE UKNJIŽI PRAVO IZ UGOVORA A NE PRAVO VLASNIŠTVA

 

Prestani se dernjati i procitaj Zakon pa ces vidjeti koje su vrste UPISA zemljisne knjige!!! Uknjizba, zabiljezba i predbiljezba, ali ti ocito nemas pojma sto je to i koje su razlike

 

A koje bi ti to "pravo" iz ugovor uknjizio???? Pravo na vlasnistvo??? Daj se ne petljaj u stvari koje ne razumijes.

 

Uknjizba nije isto sto i zabiljezba. I ne moze se uknjiziti Ugovor o dozivotnom, vec samo zabiljeziti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija