Jump to content

javno bilježništvo


Tedy00

Preporučene objave

Znam da je pitanje možda bedasto :tikvan: , no "pametan pita, bedak šuti", pa ću ja ipak pitati i vjerujem da je nekome od kolega to posve jasno. Meni na žalost nije ( :-? ).

RAZLIKA IZMEĐU OTPRAVKA I PRIJEPISA JAVNOBILJEŽNIČKOG AKTA??

Da, da....znam da većina vas zna, ali ja to ne znam objasniti onako kako mislim da bi trebalo.

:neznam:

Thanks unaprijed. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram ponovo moliti... :moli: , pa valjda ima netko od javnih bilježnika tko čita ove retke, a razumije se sasvim sigurno bolje u termine javnog bilježništva nego ja?!?

Please, kolege, smilujte se...jede me što ne znam tu razliku, a muka mi je ako me ovi na Komisiji "ismiju" zbog ne-znanja.... :beee:

Još jednom hvala unaprijed :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad bilježnik napravi neki akt....tada postoji samo 1 orginal, a sve ostalo su otpravci(kopije)......a prijepis...pretpostavljam da je to kao kopija akta koja se ovjerava kao preslika jer da bi se izdao opet otpravak potrebno je ispuniti neke uvjete (ako strankama zatreba još primjeraka, nemaju dosta otpravaka).....čl. 94. i čl 50. ZJB.

 

Ako griješim neka me netko ispravi. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Članak 3. Zakona o javnom bilježništvu

"(1) Javnobilježničke isprave su isprave o pravnim poslovima i izjavama koje su sastavili javni bilježnici (javnobilježnički akti), zapisnici o pravnim radnjama koje su obavili ili kojima su bili nazočni javni bilježnici (javnobilježnički zapisnici) i potvrde o činjenicama koje su posvjedočili javni bilježnici (javnobilježnička potvrda).

(2) Javnobilježničke isprave i njihovi otpravci izdani po ovom Zakonu imaju snagu javnih isprava, ako su prigodom njihova sastavljanja i izdavanja ispunjene bitne formalnosti propisane ovim Zakonom. ..."

 

E sad čini mi se kako je najlakše objasniti javnobilježnički akt i otpravak uspoređujući ih sa poznatijim sudskim presudama.

Jedan je izvornik, koji ostaje na sudu i koji potpisuje sudac, ali i svi primjerci koji idu strankama imaju jednaku pravnu snagu. (na njima nema potpisa, nego stoji ime i prezime suca i oznaka v.r.) i oznaka da je otpravak.

Tako je sa javnobilježničkim aktom i otpravcima javnobilježničkih akata.

Izvornik ostaje u arhivi javnog bilježnika.

Javni bilježnik izdaje strankama otpravke, (na svakom otpravku stoji koji je to otpravak po redu i kome se izdaje)

Tekst otpravka je propisan i može biti štambilja, ali uglavnom se radi na računalu i printa na zadnju stranicu

Na kraju teksta otpravka se potpisuje javni bilježnik.

 

Što se tiče prijepisa, mislim da je to u praksi jako rijetko.

Pogotovo zbog dostupnosti fotokopirnih aparata, rade se preslici (fotokopije) dokumenata.

Čini mi se da zakon o javnom bilježništvu negdje koristi te izraze na način da stoji prijepis (preslik).

 

Prijepis bi bio, ono što znači u doslovnom smislu - doslovce prepisati sav tekst, na način kako stoji na izvornoj ispravi.

 

Ovjerena preslika je nešto drugo i nije isto što i otpravak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija