Jump to content

10 kV vod preko građevinske parcele, koja su moja prava?


Kajman

Preporučene objave

Dakle situacija je sljedeca.

 

Predao sam zahtjev za izdavanje rjesenja o gradnji za obiteljsku kucu. Preko parcele prolazi zracni vod 10 kV i u svom trenutnom polozaju je preblizu planiranom objektu (2-3 metra). Na mojoj parceli nema stupa nego samo zica, stupovi su na 2 susjedne parcele s obje strane.

 

U HEP-u kazu da je najbolje rjesenje vod poloziti u zemlju u dijelu u kojem prolazi preko moje parcele. Naravno, o mom trosku i njihovoj izvedbi sto zahtijeva poprilicna sredstva.

 

Moje pitanje je koja su moja prava? Da li imam pravo traziti izmjestanje voda o njihovom trosku, da li mogu traziti neku naknadu za prolaz tog voda preko moje cestice (jer sigurno za to nemaju dozvolu, to je tu tko zna od kada...) ili neku drugu naknadu poput besplatnog prikljucka ili sl.? Koje bi bilo najbrze i najelegantnije rjesenje?

 

 

Zahvaljujem na svakom savjetu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam ovo

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503332648&forum=24

 

ali moram priznati da mi jos uvijek nisu jasne sve mogućnosti...

 

Čini se kao najjednostavnije platiti izmještanje, ali da li se i kojim putem može tražiti neko obeštećenje s obzirom da bi HEP trebao imati ugovor o služnosti i za te stare vodove?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i kod mene je bilo premjestanje NN mreze...

ja sam imao stup u gabaritima buduce kuce.

za to premjestanje su bila potrebna 4 stupa.

na kraju smo se sa HEP-om dogovorili na 50:50 troskova.

za sto bolji dogovor (za mene) mi je i Hrvatska energetska regulatorna agencija predlozila.(sve druge opcije su nazalost dugotrajne).platija san moju polovicu i sad sam miran.

 

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Na mojoj parceli nema stupa nego samo zica.

 

Ovo je ključno u vašem slučaju. Izmještanje DV 10 kV ide isključivo o vašem trošku, što sigurno neće biti mali iznos.

 

izmještanje po "zraku" traži za jedan raspon barem 3-4 stupna mjesta, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa za nove pozicije..., dok izmještanje "u zemlju" može zahtijevati ojačanje ta dva susjedna stupa (ima dosta varijanti) i polganje kabela u vašu parcelu uz zasigurno traženje HEP-a da im date i pravo služnosti, naravno besplatno jer to vi tražite.

 

pravo služnosti na zračni prostor iznad vaše parcele nemate, kao što nemate pavo na naftu da je kojim slučajem nađete na svom zemljištu.

 

trošak izmještanja... cca 250 kn/m... znajući da je prosječni raspon 50-60 m a morali bi ga izmaknuti izvan temelja... pa računajte sami

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija