Jump to content

Autorski ugovor s klijentima u inozemstvu


Jokerman

Preporučene objave

Zanima me sljedeće:

 

Redovit sam student na Sveučilištu u Zagrebu. Bacio sam se u razvoj aplikacija za web i uglavnom mislim poslovati s klijentima u inozemstu. Dakle u biti oni mi kažu što žele i ja im to napravim. Zanima me kako bih ja to mogao legalno naplatit, dakle da bude sve po zakonu. Ne bih želio imati kasnije problema s poreznom upravom jer se u ovom biznisu okreću poprilične pare (deseci tisuća kuna). Budući da sam redoviti student mogu raditi samo preko student servisa, a to u ovom slučaju otpada. Dali je autorski ugovor riješenje. Ako je možete li mi objasniti kako ga sklopiti (znači ako je klijent u inozemstvu dali ja to njemu faksiram ili...?) te na koji račun onda on meni isplaćuje honorar (žiro ili tekući). Također znam da se autorski ugovor oporezuje. E sad dali taj porez plati on ili ja. Recimo ako je honorar 10000 kuna, a porez tipa 20% dali on isplati 10000 kuna, a meni sjedne 8000 ili on isplati 12000 a ja dobijem 10000. Također dali postoji godišnji limit koliko mogu zaraditi? Znam da se preko student servisa lupi neki porez ako se prijeđe 50000 kn/god.

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jokerman, slušaš li istoimenu pjesmu velikog Boba, obožavam je, pa ću ti probati pomoći.

Ako radiš opisane poslove za razne naručitelje, bilo u zemlji ili u inozemstvu, otvori d.O.o. Taj d.O.o. ne mora imati zaposlene i može izdavati račune po kojima će ti naručitelji plaćati. Moći ćeš prikazivati i troškove koje imaš u svojoj tvrtki i porez ti je 20%.

Što se tiče autorskih ugovora, ne znam za inozemne naručitelje, ali u slučaju domaćeg prometa je obveznik svih poreza i doprinosa pravna osoba, znači ono što ti dobiješ je neto. E sad, vjerojatno te netko od roditelja vodi na svojoj PK kartici kao uzdržavanog člana. Kao takav ne smiješ godišnje zaraditi više od 10.800,00 kn po svim osnovama - stipendija, studentski ugvoori, autorski ugovori..., jer će tvoj roditelj morati platiti porez (btw sama sam bila takav roditelj). Lijepo mi je čuti da mladi ljudi ne žele izbjegavati poreze i ne žele kršiti zakone, vraća mi vjeru u to da na ovim prostorima još ima morala. Sretno student i razvijaj svoju firmu, imat ćeš nešto u rukama nakon diplome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, da Bob Dylan :)

Jeste li sigurni da mogu kao redoviti student osnovati d.O.o? Što se tiče ovih 10800 kuna; na stranicama SC-a piše:

 

Za studenta/icu koji/a preko ovlaštenih posrednika u tijeku godine ostvari primitak veći od 10.800,00 kuna, roditelj ili druga osoba nema pravo na uvećanje osobnog odbitka kao poreznu olakšicu

 

Koliko bi onda roditelji gubili? Koliko iznosi ta porezna olakšica, tj. što je kod njenog izračuna glavnica te kolika je stopa poreza? Možda mi možete reći na temelju svojeg iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da možeš osnovati d.O.o. Odeš kod javnog bilježnika, kažeš koje djelatnosti želiš u svom d.O.o. obavljati (ljudi se najčešće registriraju sve do svemirskih letova), on sačini odluku o osnivanju i nakon što položiš temeljni kapital u iznosu od najmanje 20 tisuća kuna (može i u stvarima, ali tada treba revizorska procjena tih stvari - računalo, namještaj...)upišeš se u sudski registar trgovačkih društava i počneš sa radom. U odluci o osnivanju imenuje se jedan ili više članova uprave društva - to su tzv.direktori koji odgovaraju za zakonitost poslovanja, ali oni ne moraju biti u radnom odnosu. Ako si student na FER-u, osobno poznajem dvojicu krasnih ljudi koji su predlani diplomirali (ne bih o imenima) i još od srednje škole, od punoljetnosti imaju vlastitu firmu u kojoj sad rade, čak zapošljavaju i druge mlade ljude.

Što se tiče olakšice za uzdržavanog člana, stvar je slijedeća: u lijepoj našoj smatraju da nam je za život dovoljno 1800 kuna i to nam ne oporezuju. Ako uzdržavam dijete, dodajem tom neoporezivom iznsou još 900,00 kn za prvo dijete i tada mi je neoporezivo 2700 kn. Ova se svota odbija od iznosa koji ostane kad se od bruto plaće odbije 20% za mirovinsko i ta razlika predstavlja osnovicu za oporezivanje. Znači, roditelj koji je tebe naveo kao uzdržavanog člana imat će manju plaću ako te odjavi i više te ne uzdržava, jer će mu porez i prirez biti veći. E sad, ako ti zaradiš novac po ugovorima o djelu, dobit ćeš o tome podatak na kraju godine od isplatitelja na propisanom obrascu, pa možete svi prijaviti porez, ali to je već šira tema. Ja imam dvoje djece studenata i kad sam ih skinula sa porezne kartice plaća mi je pala oko 10%, ali moja je plaća čak i manja od prosječne, na većim plaćama to je i veća razlika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija