Jump to content

Povlaštene mirovine u Europi


grozni

Preporučene objave

Povlaštene mirovine u Europi

Još početkom 2010. godine poljska vlada je srezala povlaštene mirovine za više od 40 tisuća bivših policajaca, graničara, zatvorskih čuvara i drugih državnih službenika i namještenika iz komunističke ere. Takve promjene su potakle burne rasprave i u drugim zemljama bivše Istočne Europe, od kojih su neke sada članice EU, neke će to uskoro postati, neke i ne tako skoro, a neke vjerojatno nikada.

 

Poljske grupe i organizacije za zaštitu ljudskih prava pozdravile su smanjenje povlaštenih mirovina kao način osiguranja "pravde" za žrtve bivšeg komunističkog režima u toj zemlji neke od kojih su prisiljene živjeti u siromaštvu dok bivši komunistički funkcioneri i dužnosnici u nekim slučajevima primaju i do 2000EUR mirovine - otprilike četiri puta više od prosječne mirovine.

 

Nekako iz sličnih pobuda i sa sličnim razlozima i motivima, pojavljuju se inicijative u drugim zemljama slične komunističke prošlosti. Npr. u Slovačkoj: Jan Palfy, glasnogovornik Instituta za narodno sjećanje (Ústav pamäti národa) koji skuplja arhivsku građu i dokumentira zločine komunističkog režima kaže: "Ovakvo nešto bi u Slovačkoj bilo dobrodošlo. Krivo je i nepošteno da bivši agenti tajne komunističke policije primaju mnogo više mirovine od običnih ljudi. Za to nema razloga."

 

Posvuda po Srednjoj i Istočnoj Europi žrtve komunističkih režima su ogorčene time što oni koji su ih progonili i u nekim slučajevima i mučili nikada nisu sudski procesuirani nego u mnogim slučajevima u umirovljeni i žive ugodnije i sa boljim standardom nego što će to obični ljudi ikada moći.

 

U hrvatskom je mirovinskom sustavu 13 kategorija povlaštenih sa 181.224 korisnika. Za njihove mirovine mjesečno se izdvaja više od 720 milijuna kuna. Prosječna povlaštena mirovina u Hrvatskoj iznosi 3981 kunu, dok prosječni hrvatski umirovljenik prima tek 2166 kuna, odnosno 54 posto povlaštenog iznosa! Odnos prosječne i dužnosničke mirovine još je skandalozniji: ono što saborski zastupnik dobije svaki mjesec prosječni umirovljenik čeka tri mjeseca. Situacija niti u EU i bivšim socijalističkim zemljama nije bitno drugačija.

 

Nema podataka o visini prosječne povlaštene mirovine za bivše sluge komunističkog režima u Hrvatskoj, no možemo kao orijentaciju uzeti iznos prosječne povlaštene mirovine od približno 550EUR. Za primjer, u Poljskoj general Jaruzelski, poznat po uvođenju izvanrednog stanja i slamanju pokreta Solidarnost je zajedno sa drugima uključenima primao mirovinu od približno 1800EUR.

 

Prema podacima rumunjskog Društva za povijesna istraživanja (Societatea de Siinte Istorice din Romania) bivši službenici tajne policije Securitate primaju mirovine u iznosu koji je do tri puta veći od državnog prosjeka. Oni su također pokrenuli inicijativu da se te mirovine smanje.

 

U Slovačkoj mnogi bivši pripadnici čehoslovačke tajne policije StB žive relativno ugodno u mirovini. Njihova mirovina je do 800EUR što je sjajno u odnosu na državni prosjek od 330EUR. Istovremeno maksimalni iznos naknade za bivše političke zatvorenike je 700EUR - i to samo ako su bili zatvoreni više od deset godina. Ostali primaju otprilike polovicu tog iznosa.

 

U Češkoj umirovljeni službenici StB primaju manje mirovine, no još uvijek približno jednako kao i obični građani - oko 400EUR mjesečno.

 

Kritičari ovakvog poteza poljske Vlade smatraju kako se nepravedno kažnjava ljude koji nisu počinili nikakve zločine. Ipak, Janusz Kochanowski, poljski ombudsman za ljudska prava izjavio je za poljske medije: "Ovo je Zakom pristojnosti i pravde. Neodrživo je da kriminalci primaju veće mirovine za svoje zločine dok istovremeno njihove žrtve žive u siromaštvu."

 

Što se tu više može reći? Ostaje vidjeti kako će se ovakvi zahtjevi za revizijom i usklađivanjem povlaštenih mirovina prihvatiti u Hrvatskoj i primijeniti na povlaštene mirovine hrvatskih građana među kojima sigurno ima i nekih slučajeva poput spomenutih.

 

Tko štedi, taj vrijedi!

(narodna)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija