Jump to content

Prekršaj iz čl. 6 ZoP protiv javnog reda i mira


UrsaMajor

Preporučene objave

Pozdrav!

Zanima me slijedeće.

 

Krajem Ožujka ove godine sam bio na jednom mjestu u Zagrebu gdje su dvije skupine došle u verbalni konflikt.

Ušao sam u verbalni konflikt i ispalio psovku dvije.

Obzirom da je sve promatrala i dežurna nam Policija, priveli su mene i mog kolegu, prvo u PP, potom Oranice a zatim kod suca za prekršaje.

 

Nadalje:

Dobio sam (TEK SADA) nakon pola godine poziv na sud na "saslušanje" krajem ovog mjeseca (Rujna).

Terete me za Prekršaj iz čl. 6 zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.

 

Slijedeći prekršaj glasi ovako.

 

Citat:

"Tko se na javnom mjestu ponaša na naročito drzak i nepristojan način vrijeđajući građane ili narušavajući njihov mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 350 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana."

 

Moj portfolio ukratko:

Nisam huligan, nisam bio na nekoj utakmici ako se to pitate jer ih ni ne pratim.

Nemam nikakvu "povijest nasilja" .

Inače sam radio kao ovlaštena osoba i športski sam strijelac.

Imam 3 savršene sigurnosne provjere iza sebe i nikada nisam bio prekršajno ili kažnjeno gonjen za išta.

Izuzev 3 prometna prekršaja u proteklih 4 godine.

 

Dali su me uopće smijeli privesti i zadržati u jedinici za pritvaranje (čitaj maltretirali u sobi bez ičega)?

Kakvu bih kaznu mogao dobiti iz ovoga za što me terete?

Zašto ne mogu naći nikakvu drugačiju valutu osim DEM (njemačkih maraka)?

Za što se daje kazna zatvora i kakav to prekršaj mora biti!?

Kakva je šansa da me se kazni kaznom zatvora!?

Obzirom da moj čin nije nasilne prirode, može li mi se potom oduzeti moje oružje koje legalno posjedujem kao športski strijelac?

Kakva je mogućnost prolaska bez kazne ili dobivanja "opomene" ?

Koliko bi mi na ročištu pomogao odvijetnik, što je to "saslušanje" i može li se parnica otegnuti u nedogled?

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

 

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Da, postupak policije je bio zakonit, a vaš je problem kako ste to shvatili.

 

2. Najmanja novčana kazna je 188,41 kune.

 

3. Sud će preračunati DEM u domaću valutu.

 

4. Onome tko se ne kaje i ustraje u ponovnom počinjenju prekršaja sud presuđuje zatvorsku kaznu, a da li vi pripadate tima, na sudu je da odluči.

 

5. Mala, ako ne napravite glupost na ročištu.

 

6. Vaš čin jest nasilne prirode i ostati će te bez oružja u upravnom postupku.

 

7. Ne postoji "bez kazne". I opomena je vrsta kazne. Svejedno kako završio spor, ostajete bez oružja.

 

8. Dobar odvjetnik pomaže, loš odmaže. Prekršajni postupak može trajati 4 godine, a odvjetniku će biti u interesu da ga rastegne na toliko.

 

Na kraju moj savjet, počinili ste prekršaj iz domene javnog reda i mira pred policajcima.

 

Dokazi će biti neoborivi, svako suprostavljanje ide vama na štetu.

 

Ostajete bez oružja, najbolje da ga odmah danas prodate prijatelju koji ima dozvolu za nabavu za 1 kunu, bolje vam je to nego da ga oduzima policija.

 

Na sudu priznajte sve, uplatnicu odmah platite i za 3 godine opet dajte zahtjev za nabavku oružja, a do tada radi isteka rehabilitacijskog roka taj se prekršaj više neće moći koristiti protiv vas.

 

Za 3 godine, otkupite svoje oružje opet za 1 kunu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovorima i imam slijedeća pitanja.

 

1. Ja sam to shvatio loše.

 

2. hvala

 

3. hvala

 

4. Kajem se, i to je jasno, i naravno da ne bih ponavljao djelo niti sam takav tip čovjeka.

Kako to najbolje izložiti sucu!?

 

5. hvala

 

6. Zašto je pozitivno da se spor oteže i kako ja onda mogu pripomoći "otezanju" ukoliko je to dobro za mene?

Kako prepoznati dobrog odvijetnika od lošeg i postoji li negdje whitebook/black book zagrebačkih odvijetnika?

Kako mi odvijetnik može odmoći, s moje točke gledišta to mu nije baš u interesu -kako za renome tako i iz financijskih razloga?

Obzirom da smo ja i kolega prvo i drugookrivljeni, dali je u tom slučaju bolje doći bez odvijetnika kako se ne bi stavili u još goru poziciju?

 

Slijedeća pitanja?

Postoji li mogućnost komisione prodaje oružje u ovlaštenoj trgovini, te preuzimanja istoga nakon isteka rehabilitacijskog perioda od 3 godine?

Obzirom na to da imam više komada oružja, mnogima bi samo ishođenje nabavnih dozvola bio veliki problem, kao što bi bilo iznimno skupo ishođenje dozvole za sve.

 

Zašto će dokazi biti neoborivi?

Da budem iskren, trenutak je bio pun adrenalina pa ni sam nisam siguran što sam točno rekao u konfliktu i dali me uopće itko od policijskih službenika čuo?

Psovalo se sa svih strana, i u tom komešanju je teško razaznati da sam baš ja izrekao koju.

Tako sam to prezentirao i pred prekršajnim sucem drugi dan nakon uhićenja koliko mi to i kako ide u korist?

 

Hvala unaprijed na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Recite na sudu "Neću nikad više".

 

Nije dobro da se spor oteže, rehabilitacija počima teći s danom plaćanja kazne, odsluženja zatvorske ili isteka uvjetne. Ako platite tu kaznicu, krajem 2014. godine možete opet u streljanu, a ako otežete u nedogled inda tek za 6-7 godina a možda i više.

 

Odvjetnici u prosjeku nemaju pojma o prekršajima jer tu nema novaca. Tek vrlo mali broj njih zna svoj posao, ali pošto ste to napravili pred policajcima teško je oborivo. I policija i sud su navikli na takve događaje, biti će te osuđeni po kratkom postupku, uzalud vam bilo kakav trud da se obranite.

 

Naravno postoji metoda, prljava metoda, da se svjedocima postavljaju različita pitanja i dobiju različiti odgovori, u zapisniku copy/paste prepišu ista pitanja, a uspoređuju različiti odgovori i obore njihov iskaz kao nevjerodostojan, ali to se može postići samo incidentnom korupcijom ili iznenadnom naklonošću suda, motivirano ko zna čime (sistemska korupcija). Policajci nikad ne čitaju svoj iskaz na sudu. Uglavnom, na ovo ne računajte.

 

Trgovine kupuju oružje po odobrenju policije.

 

Policija može čuvati to oružje, u biti ne smije ga dati na uništenje bez vaše suglasnosti, a čuvati će ga u vlažnom podrumu.

 

Ja vam preporučam da nagovorite prijatelja da odmah traži te dozvole, a vi mu platite sve troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jednom veliko hvala na odgovorima!

 

Meni uuopće nije u interesu otezati sa sudom i presudom.

Naravno, u interesu mi je što prije platiti kaznu, ako, Daj Bože bude samo novčana kazna i zavoriti to poglavlje.

 

Na žalost, teško da će netko uspijeti do kraja mjeseca ishoditi dozvole, a što se mene tiče, kada ga ja dobro konzerviram, mogu ga čuvati i u vlažnom podrumu.

Naravno, ukoliko ga oštete a su vjerojatno to dužni i nadoknaditi?

 

Još jednom lijepo zahvaljujem na odgovorima -pomogli ste mi!

 

Iako me još kopka ta đavolja zatvorska kazna, jer bih onda morao ostaviti trudnu ženu i dobiti otkaz na poslu...

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad vas je policija prvi dan dovela na sud tražili su zadržavanje što je sud odbio i odlučio da se postupak vodi redovnim putem.

 

Čim je tada zadržavanje u zatvoru odbijeno, dalje više nema govora o zatvorskoj kazni, ali spomen na nju mora ostati do presude.

 

Najbolje je da odete u nadležnu policijsku postaju i raspitate se sa nadležnim rukovoditeljem policajaca. Njima će biti drago da surađujete.

 

Naravno strogo paziti da ne potpisujete nikakvu suglasnost o uništenju ili prodaji oružja. Najbolje je da se o tom detalju raspitate kod službenice za rad na upravnim poslovima oružja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav!

 

Oživljavam mrtvu temu ali bih Vas ljubazno što prije molio odgovor obzirom da se tiče ovoga slučaja.

 

Na mojem pozivu na saslušanje piše da sam pozvan radi "ispitivanja u gore naznačenom prekršajnom postupku" .

 

Što je ispitivanje, tko će ga provoditi i kako se ono inače provodi?

Može li se zbog "ispitivanja" postupak odužiti u nedogled -što mi nije u interesu!?

 

Još važnije, na pozivu su navedena 2 optužena, od kojih sam ja drugooptuženi.

Zašto prvooptuženi još uvijek nije dobio poziv na Sud za isti datum i zbog istog postupka?

Ne radi se o tome da poziv nije želio primiti, već da mu naprosto nije poslan.

 

Zašto je to tako?

 

Opet najlijepše zahvaljujem na odgovorima.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozvani ste na raspravu u nadležni prekršajni sud gdje će vas sud ispitivati o okolnostima događaja.

 

Moguće je prisustvo odvjetnika nekog od okrivljenika.

 

Sudu je u interesu da završi predmet i to će tako i biti vrlo brzo.

 

Sud ne želi komplicirati sa ponovnim suočavanjem sudionika jer bi se moglo lako dogoditi da počnu stolice letiti zrakom, a tada će sud ponovno pozatvarati aktere.

 

Jeste li izvršili uvid u spis pa da ste tako sigurni da nekom drugom poziv nije poslan?

 

Možda je taj drugi već priznao krivicu i sudu više nije interesantan?

 

Može biti svašta, neozbiljno je nagađati napamet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam izvršio uvid u spis, stoga ne želim tvrditi prema tom faktoru.

Ali iz pouzdanog izvora znam kako dotični prvookrivljeni naprosto nije dobio poziv...

Nisam siguran da je priznao krivicu, jer smo oboje sjedili kod suca za prekršaje prvi puta, a iskazi su nam se uglavnom podudarali.

Ja sam već kod suca za prekršaje, kao i on, izjavio kako sam lanuo jednu dvije previše.

 

Što se tiče suočavanja sudionika, nisam siguran da će ga biti, jer je postupak pokrenuo PUZ na dan uhićenja, koji me i tereti, pa kao laik pretpostavljam da se postupak vodi službenim putem.

 

Što se mene tiče, suočavanja sudionika može biti, jer nisam huligan a u verbalni sukob sam uvučen radi stvarno trivijalnih razloga, zbog kojih bi se inače okrenuo i otišao.

 

Ja nikada nisam bacao ništa na nikoga, pa tako ni stolice...

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija