Jump to content

jako hitno nužni dio i nasljeđivanje


visnica13

Preporučene objave

obracam se ovim putem u nadi da ce netko zanti pravni odgovor, naime moj svekar i svekrva su se rastali 1993 godine s time da je svekrva dobila pola kuce koje su imali u braku, a svekar pola , prije 4 mjeseca svekar je umro ,imali su 2 sina ,jedan je prije par godina umro a drugi je živ ,moj muž, posto je svekar sa zivota tj 3 dana prije svoje smrti kazu napisao oporuku kojom svoj dio kuce ostavlja svojoj sestri ,kazu da ima i potpis javnog bilježnika ,nas sada zanima prvenstveno mpg muza dali on ima pravo na nužni dio,, ostavinska jos nije bila tj bit ce 4.10 s time da je moj muz dobio poziv a svekrva i svekrova sestra nisu jos,,

oni cak akzu da ta zemlja koju je moja svekrva dobila rastavom da oni to djele sa njme, s nejgovom sestrom ,svekrva ima papir koji sam i ja vidjela o rastavi gdje pise da ona ima pola kuce i zemlju a oni kazu da i zemlju mora sa njegovom sestrom djelim, dali ili ne iako mi mislimo da oni nemaju na to pravo jer ona ima dokaz o rastavi gdje pise sta sve ona dobiva,, haval ,nadam se da ce koji pravnik znati odgovoriti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam baš sigurna da sam najbolje shvatila uput.

 

Svekar i svekrva su se rastali 93 i podijelili imovinu, i o tome postoji neka presuda, nagodba, ugovor ??

Vaša svekrva je trebala to provesti u zemljišnim knjigama kako bi njen dio bio upisan na njeno ime.

 

Kakvo je stanje u zemljišnim knjigama provjerite vadeći nove zemljišnoknjižne izvatke (koje svakako trebate dostaviti bilježniku na ostavinu)

Možete u međuvremenu sami provjeriti stanje putem interneta

http://e-izvadak.pravosudje.hr/home.htm

 

U ponedjeljak neka Vaš suprug ode u zemljišnoknjižni odjel, ponese poziv na ostavinsko ročište i popis nekretnina za koje misli da su njegovoga oca, dijelom ili u cijelosti, pa će ih dobiti (uz predočenje poziva, bez naknade, inače 20 kn biljega po svakom izvatku)

 

Vaš suprug i potomci njegovog preminulog brata imaju pravo na nužni dio ali to moraju zatražiti.

 

Oporuku prvo treba vidjeti, je li uopće pravovaljana.

U pravilu se na joj ne ovjerava potpis od strane bilježnika ali možda je napravio javnu oporuku pred bilježnikom.

 

Svekrva je bivša supruga i nije pozvana na nasljedstvo pa samim time neće ni dobiti poziv na ostavinu.

 

Pozivaju se samo nasljednici.

 

Oporukom se može rasporediti samo ono što se ima, a ne nešto što pripada nekom drugome.

 

Ako ova dioba nije provedena u zemljišnim knjigama, Vaš suprug neka obavezno ponese na raspravu dokaz o toj diobi kako bilježnik tu imovinu ne bi uvrstio u ostavinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija