Jump to content

suprug daruje supruzi kucu


anajad

Preporučene objave

suprug je vlasnik kuce u kojoj zivimo, te bi istu zelio prenjeti(darovati)meni(supruzi).dali ja tada moram platiti porez na tu (darovanu) nekretninu,jer ja ne posjedujem nista.supruga slijedi nasljedivanje imovine nakon smrti bake, te nas zanima hoce li morati platiti ikakav porez na tu nekretninu s tim da prije svoju daruje meni? imam nekakvo saznanje da se na prvu nekretninu ne placa porez, ali nisam sigurna pa vas molim za odgovor. pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

 

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

 

 

ali ako suprug daruje kuću supruzi

taka je kuća osobna imovina a supruge

 

ako suprug ima kuću i nasljedi (ili mu daruju,besplatni pravni posao) drugu kuću od predka (roditelji ,baka i dida,prabaka i pradida )nema poreza .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada mi je jasno zašto je moja majka kojoj sam ja htjela darovati automobil morala platiti porez.

Znači to vrijedi samo za nekretnine, ne i za pokretnine?!?

Je li to doista sigurno?

Meni je to ipak malo ne-logično, da ja kao kćer, ne mogu svojoj majci koja je umirovljenica pokloniti automobil?

Koja je pravna utemeljenost takvog gledišta i odredbe?!? :cita:

Srdačan pozdrav i puno hvala

:hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O POSEBNIM POREZIMA NA OSOBNE AUTOMOBILE, OSTALA MOTORNA VOZILA, PLOVILA I ZRAKOPLOVE

 

(Narodne novine' br. 136/02 - pročišćeni tekst, 44/03 - ispravak, 95/04, 94/09, 21/10)

 

.....

 

" VI. OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA I POVRAT POSEBNIH POREZA

 

Clanak 7.

 

(2) Posebni porez na promet iz članka 1. stavka 2. ovoga Zakona ne plaća daroprimatelj koji je u odnosu prema darovatelju u prvom nasljednom redu i nasljednik koji je u odnosu prema ostavitelju u prvom nasljednom redu. ...."

 

 

Evo ovo Vam je iz zakona (ne primjenjuje se isti kao za nekretnine, zato nema oslobođenja kao kod nekretnina),

dijete je u odnosu na roditelja u I. nasljednom redu,

roditelj je u odnosu na dijete u II. nasljednom redu, stoga nema poreznog oslobođenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija