Jump to content

Nepozivanje na ostavinu?


Uragani

Preporučene objave

Prije mjesec dana umro mi je očuh, čovjek s kojim nisam bio u krvnom srodstvu, ali dostojna zamjena mog rano preminulog oca. Čovjek uz kojeg sam odrastao i živio s njim 17 god. Poslije mamine smrti, očuh se odselio u kuću koju je gradio s mojom majkom, a u kojoj ona nažalost zbog prerane smrti nije prespavala ni jednu noć. 2 god.Nakon mamine smrti očuh je sebi doveo ženu s kojom je živio u izvanbračnoj zajednici 7 god, tj do njegove smrti. Napomenuo bih još da djece nije imao ni sa mojom majkom ni sa ovom drugom ženom.Sad poslije smrti kad smo nosili sve papire kod matičara, matičar je rekao da brat i ja nemamo nikakva prava, niti da nas neće upisati u listu nasljednika koji trebaju doći na ostavinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, to je točno.

Vi niste njegovi potomci, pa niste ni njegovi nasljednici.

Niste naveli na kome se vodi kuća u kojoj je živio?

Ako je pola upisano na Vašu majku onda onda ste trebali naslijediti njenu polovinu. Je li iza nje vođen ostavinski postupak?

Ako je cijela kuća bila upisana na očuha, skupite sve papire, majčin vjenčani, rodni, smrtni, dokumente kad je kuća započeta, tko je tražio građevinsku i kada, kada je kuća sagrađena, i tražite izdvajanje 1/2 kuće na ime majčinog dijela bračne stečevine.

Ako je situacija ovakva, svakako saznajte kada i gdje je ostavina i pojavite se tamo sa svim dokazima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kuća koja je građena u braku ,sredstvima od rada ,kreditom

je bračna stečevina.

po smrti majke trebalo je provesti ostavinsku.

ipak su oni bili vlasnici kuće (bračna stečevina)u omjeru 1/2 i1/2

suvlasnik koji nije uveden u gruntovnivi kao suvlasnik

je izvanknjižni suvlasnik (ako se radi o bračnoj stečevini za što se može dokazivati svjedocima a i godinom gradnje)

 

tražite (pismeno preporučeno i sa povratnicom )od javnog bilježnika izdvajanje bračne stečevine iz ostavinske mase.

morat će vas pozvati na ostavinsku

i uputiti da u sudskom postupku rješite problem.

 

ako imate saznanja da je majčina osobna imovina(nasljedstvo dar,imovin stečena prije braka) korištena za gradnju kuće ,to bi vam koristilo radi povećanja udjela u kući.

 

očuha ne nasljeđujete

da vas je posvojio tada bi bili nasljednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

hvala na iscrpnom odgovoru.

 

Evo ukratko ću opisati tijek događanja.

 

1978-1980 moji roditelji grade kuću u koju se mi useljavamo potkraj 1980 godine.

1981. godine umire otac od srčanog udara sa 33 godine

u ostavini dobivamo mama brat i ja svaki po jednu trečinu kuće

 

1986. mama se ponovo udaje za mog očuha koji je živio 100 metara od nas, i poslije ženidbe on se doselio u našu kuću.

 

1987-88 ruše staru drvenu kuću u kojoj je očuh prije živio i počinju gradnju kuće u koju se misle njih dvoje odseliti kad ju dovrše i kad ja i brat odrastemo. Sva dokumentacija je na mog očuha, mama se nigdje ne spominje.

 

1989 mama prodaje naslijeđenu kuću od svoje mame i sve novce ulaže u tu novu kuću koju gradi s očuhom.

 

2002. godine kuća je skroz sređena ali mama iznenada umire i nije doživjela niti jedan dan da živi u toj kući

 

Poslije mame je bila ostavinska rasprava, ali se dijelila samo imovina koju je ona naslijedila poslije smrti svojih roditelja i smrti mog tate.

Pošto je očuh zbilja bio duša od čovjeka i dostojna zamjena mog oca, on se odrekao svog dijela nasljedstva u bratovu i moju korist. Na toj ostavini se nije niti spomenula kuća koju su oni zajedno gradili, a niti sve ostalo što su zajedno stekli u braku a glasilo je na očuha(dionice, još jedno gradilište, auto)

Poslije mamine smrti očuh je nastavio živjeti u našoj kući s mojom obitelji (žena i troje djece) u zajedničkom domačinstvu još godinu dana.

Negdje pred Božić 2003. očuh se seli u kuću koju je gradio s mojom mamom i nakon nekoliko mjeseci dovodi u kuću ženu, udovicu koja je živjela s njim do njegove iznenadne smrti u kolovozu 2011.

Moram još napomenuti da smo bili u izuzetno dobrim odnosima i s tom novom njegovom ženom, i s njim, i da su ga djeca obožavala i on je bio za njih pravi djed makar nisu nikakvo krvno srodstvo.

S tom ženom je živio cca 6 godina, s tim da se ona vodila na adresi prijašnjeg supruga po kojem je naslijedila pola kuće. Ona je poslije njegove smrti tražila od suda da joj prizna status nevjenčane supruge, ali joj je sud to odbio.

E sad, građevinsku dozvolu nemožemo nigdje pronači,tražili smo je i među papirima koje je imao u toj novoj kući i kod nas ali ko da je u zemlju propala.

 

Dali je dovoljno javnom bilježniku predati ove papire koje ste mi naveli bez građevinske dozvole?

 

Druga stvar je, pošto je umro skroz iznenada od srčanog udara i nije napisao oporuku, dali je moguće da se prihvati kao usmena oporuka to što je očuh pred svima govorio da on samo živi za svoje unuke i da će sve njima ostaviti poslije svoje smrti.

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija