Jump to content

Dokazivanje plaćanja računa


39DBR

Preporučene objave

Molim za savjet.

Dobio sam dopis od firme za robu kupnjeni u 2007 godini sa zahtjevom da obrazložim na kojim sa način platio predmetnu robu jer u njihovim knjigama ne nalaze da je dotični račun plačen ???? Prošlo je više od četiri i pol godine.

Da li sam uopće dužan obrazlagati tj. dokazivati dotičnoj firmi kako sam platio račun/robu i to još u 2007 godini pošto imam račun? Račun sam našao , ali se ne mogu sjetiti kako sam platio gotovinom ili preko računa. Osim računa nisam našao ništa drugo kao dokaz plačanja. Pregledom pronađenog računa ustanovio sam da nigdje ne piše da je plačen što mi je malo čudno.

Pošto sam račun platio, a robu preuzeo prije četiri i pol godine (2007 god.) što da sad radim ??

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fizička sam osoba. Prema sječanju , najvjerojatnije sam platio gotovinom.

Kako dokazati da sam račun platio gotovinom nakon četiri godine ?

Čitajuči Zakon o obavezniom odnosima našao sam - Članak 180.

(1) Tko ispuni obvezu potpuno ili djelomično, ima pravo zahtijevati da mu vjerovnik o tome izda priznanicu o svom trošku.

Da li se pod ovim/priznanica/ podrazumjeva račun tj. ako imam račun da je to ujedno dokaz da sam platio robu ?

Jeste li sigurno da za račun izdan 2007. godine je zastara utuživanja istekla 2010 godine. Prije dva dana sam dobio od javnog bilježnika riješenje o ovrsi. Koliko sam razumio u roku od 8 dana mogu podnijeti prigovor. Traži se da platim puni iznos računa sa kamatama, što i nije tako malo novaca.

U prilogu toga je kopija računa koji imam i ja, na kojem ne piše da je plačeno, ima pečat firme koja mi je prodala robu i dva potpisa sa navedenim imenima potpisnika.

Uspoređujući ga sa drugim računima koje imam za kupnju druge robe nema nikakve razlike osim što na drugima piše - plaćeno.

 

Molim za savjet što navesti u prigovoru. Da li će prigovor zaustaviti ovrhu i što dalje.

Molim za savjet i unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je račun izdan podrazumjeva se i da je plaćen .

nigdje na računu nemora pisati da je plaćen .

čuvaj račun (original )

oni moraju dokazati da izdanu robu niste platili

a to će biti nemoguče ako posjedujete original račun

osim ako ne dokažu da je račun krivotvoren.

 

ako stigne rješenje o ovrsi obvezno u zakonskiom roku (8 dana) izjaviti žalbu .

u cijelosti osporavati potraživanje i priložiti kopiju računa.

ako propustite izjaviti žalbu moglobi se desiti da dvaputa platite istu robu i trošak ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima.

Predao sam prigovor na ovrhu. Kao razlog naveo sam da je zastar i da sam račun platio. Oni tvrde da nisam platio jer da u njihov knjigovodstvu nema d0kaza da sam platio robu. Ako sam platio gotovinom , prema mom sječanju, zašto sam ja dužan dokazivati da sam platio ? Račun imam , nije original ali isti imaju i oni. Tvrde da njihovi gotovinski računi ne izgledaju tako. Kako ja kod dobivanja računa mogu znati kakve vrste računa sve oni imaju ?

Ne razumijem kakav je to zakon po kojem ako kupac , fizička osoba, ima račun izdan od prodavaoca treba dokazivati da je platio. To bi značilo da svaki račun plaćen u gotovini jednoga dana može doći pod ovrhu, premda je plačen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da se radi o potrošačkom ugovoru jer ste rekli da niste kupovali kao trgovac.

Tada zastara može biti čak i jednu godinu ako se radi o potraživanjima za javne usluge ili za troškove kućanstva.

Ukoliko nije za naprijed navedeno tada je zastarni rok 3g od dospjeća.

 

Nekako najlogičnije je da dokažete plaćanje ako tražite da sud od banke prodavatelja zatraži podatke o izvršenim transakcijama u periodu od izdavanja računa pa do danas.

Ako plaćanja vršite isključivo preko računa tada to isto možete zatražiti od svoje banke. tako jednostavno možete dokazati da li ste nešto platili ili ne.

Teret dokaza da je nešto plaćeno je na kupcu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija