Jump to content

ovrha na plaću


DADOvrana

Preporučene objave

Evo i ja sam zaglibio u fini kao i mnogi građani u mom slučaju se radi o tom da mi se uzima 1/3 place i putni trošak pa bih molio nekoga s iskustvom da mi malo pojasni ovu situaciju.......radi se o tom da bi mi fina trebala uzimati 1/3 plaće što bih ja mogao podniti dapače želim se izvući iz minusa ali radi se i o tom da mi se uzima i putni trošak koji iznosi 1000 kn.i to mi nije više 1/3 nego 2/4 onda meni ostaje od svega 2000 kn.i isto toliko i fini.u firmi u kojj radi sam se raspitivao ali oni mi tvrde da putni trošak mora biti uplaćivan na blokirani račun kao i 1/3 plaće.....sad ne znam što da radim imam 3 dijece,svaki dan putujem 50 km na posao i nazad,supruga n e radi ima porodiljnu naknadu još nekoliko mijeseci.

 

evo primjer obračuna plaće:

 

bruto:4,433,38

doprinosi mio 1 stup.665,01

doprinosi mio 2 stup.221,67

 

neto:3,546,70

prijevozni troškovi 990,00

neto+naknade 4,536,70

 

i na kraju to izgleda ovako:

obustave:2,364,46

za isplatu:2,172,24

 

dali ovo ima logike,dali se ovdije može nešto napraviti.jer ovo nikako nije 1/3 plaće....molim za savijet.hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

renvoi je napisao:

ne, oni Vam mogu po Ovršnom zakonu uzeti 2/3 dijela neto plaće. Od ovrhe je izuzeto 1/3 dijela. U Vašem je slučaju Fina to dobro obračunala.

 

Netočna informacija!

 

Ako ovršenik ima plaću manju od prosječne u RH, onda mu je izuzet iznos od 2/3 plaće za većinu ovršnih tražbina... (čl. 149. st. 2. Ovršnog zakona).

 

Otiđite na FINU i ispunite zahtjev za otvarenje posebnog računa na koji će vam sjedati dio plaće koji vam ne smiju uzeti i kojim možete slobodno raspolagati!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastojat ću biti što kraća i što točnija:

 

...u firmi u kojj radi sam se raspitivao ali oni mi tvrde da putni trošak mora biti uplaćivan na blokirani račun kao i 1/3 plaće...

 

Nažalost, u pravu su. Ukoliko imate ovrhu na plaću (ovrhu koju provodi poslodavac direktno s Vaše plaće) u tom slučaju su i putni troškovi kao materijalno pravo radnika zaštićeni. Ukoliko se radi (a iz teksta vidim da je upravo o tome riječ) o ovrsi na novčana sredstva (onoj koju provodi Fina) tada niti jedno materijalno pravo radnika (putni troškovi, regres, božićnica i slično...) nije zaštićeno od takve vrste ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

culumbus je napisao:

 

Netočna informacija!

 

Ako ovršenik ima plaću manju od prosječne u RH, onda mu je izuzet iznos od 2/3 plaće za većinu ovršnih tražbina... (čl. 149. st. 2. Ovršnog zakona).

 

Otiđite na FINU i ispunite zahtjev za otvarenje posebnog računa na koji će vam sjedati dio plaće koji vam ne smiju uzeti i kojim možete slobodno raspolagati!

 

Joj da, krivo sam napisao. Moje isprike.

 

Poštovani DADOvrana

 

molio bih Vas da pojasnite tko Vam vrši obustavu plaće. Jer prvo pišete da Vam to čini FINA da bi na kraju napisali da Vam je obustava dijela plaće vidljiva na obračunu plaće. To nema smisla.

 

Ako je ovdje riječ o ovrsi na plaći, tada Vam ovrhu provodi poslodavac a ne FINA i trošak prijevoza ne može biti ustegnut.

 

Ako je pak riječ o ovrsi na novčanim sredstvima, tada ovrhu provodi FINA te iznos koji je ustegnut nije vidljiv na obračunu plaće. To iz razloga jer se ovrha provodi tek nakon što Vam cijela plaća bude uplaćena na račun. Dio plaće koji se po zakonu ne može ovršiti ide na poseban račun a sve ostalo (pa i trošak prijevoza) ide na račun ovrhovoditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija