Jump to content

priznavanje čina


fiona000

Preporučene objave

Molim vas pomoć.Otišao sam u invalidsku mirovinu radi opće nesposobnosti za rad uzrokovane bolešću .20%zbog bolesti zadobivene u obrani suvereniteta RH, a 80%zbog bolesti nastale izvan tih okolnosti.

Moj problem je u priznavanju čina narednika ,s kojim sam umirovljen uz častan otpust(Riješenje Ministarstva obrane....)

Čin narednika postoji i kao takav nije upitan ,međutim konstantno mi odbijaju priznati čin i odbacuju žalbu,jer je "osobni čin u trenutku razvojačenja bio čin vojnika i ustrojbeno mijesto vojnika."Dakle ja sam čin dobio nakon razvojačenja ali sam ga imao u trenutku umirovljenja.Molim vas savjet da li imam pravo na čin ili ne??? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito je čin sporan.Ako nije upisan u vojnu knjižicu,ili ako nemaš ukaz o dodjeli čina ili postavljenju na dužnost(ili kako se to zvalo,zaboravio sam),u problemima si.Bez ovog spomenutog,to što si ti nosio oznaku čina ili obnašao neku dužnost nikome ništa ne predstavlja.Pokušaj u uredu za branitelje pitati kako da saznaš da li si u nekoj evidenciji MORH-a koja vodi brigu o dodijeljenim činovima.Ako te nema - popušio si.Očito u tvojoj postrojbi se nisu zamarali takvim stvarima pa sad imaš probleme.Mislim da su se dodjele činova objavljivale u NN.

A ako ideš u mirovinu kao HRVI onda se gleda samo čin ili dužnost dok si bio DVO.Naknadno dodijeljene činove ne priznaju u obračunu za mirovine.

Malo sam zapetljao,ali se nadam da sam pomogao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fiona000 je napisao:

Molim vas pomoć.Otišao sam u invalidsku mirovinu radi opće nesposobnosti za rad uzrokovane bolešću .20%zbog bolesti zadobivene u obrani suvereniteta RH, a 80%zbog bolesti nastale izvan tih okolnosti.

Moj problem je u priznavanju čina narednika ,s kojim sam umirovljen uz častan otpust(Riješenje Ministarstva obrane....)

Čin narednika postoji i kao takav nije upitan ,međutim konstantno mi odbijaju priznati čin i odbacuju žalbu,jer je "osobni čin u trenutku razvojačenja bio čin vojnika i ustrojbeno mijesto vojnika."Dakle ja sam čin dobio nakon razvojačenja ali sam ga imao u trenutku umirovljenja.Molim vas savjet da li imam pravo na čin ili ne??? :-?

 

Pa jeli imaš odreske od plaće gdje se vidi kolika je ? Ako si imao vojničku plaću , onda #OOPS# ga , a ako si primao plaću kao narednik , onda bi ti morali to priznati . A poslije razvojačenja možeš biti general-armije - NE VRIJEDI . To je moje mišljenje a ne nikakav pravni savjet , za to trebaš pravnika koji poznaje problematiku .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedno pitanje.Umirovljen sam s ustrojbenim mjestom časnički namjesnik.Redom kroz rat imao funkcije,zapovjedao dragovoljački odredi 80 ljudi,zapov. desetine,zapovjednik voda ,zapovjednik računača bitnice,časnički namjesnik.Polazio školu za vođenje topničkih vodova.Zagreb 1992 Vojno učilište.Dobio uvjerenje.Na kraju dobio samo čin razvodnika.Imam li ikakvo pravo dobiti čin bar dočasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zozef je napisao:

 

Umirovljen sam s ustrojbenim mjestom časnički namjesnik.

 

Pa je na kraju napisao:

 

Na kraju dobio samo čin razvodnika.Imam li ikakvo pravo dobiti čin bar dočasnika.

 

E sada ne kužim, dali ste u mirovinu otišli kao časnički namjesnik ili razvodnik?

 

Pa časnički namjesnik vam je najviši (i za vas najpovoljniji - sa najboljim koeficijentima) čin od viših dočasnika (ako ste otišli u mirovinu sa tim činom).

 

Hajd to malo nama prevedite što ste htjeli reći pa da se nekako snađemo.

 

Što piše u rješenju o mirovini?

Časnički namjesnik ili razboj..ovaj razvodnik.

 

Ako vam piše da ste umirovljeni kao časnički namjesnik, valjda vam je jasno da je razvodnik daleko niži čin.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

zozef je napisao:

 

Umirovljen sam s ustrojbenim mjestom časnički namjesnik.

 

Pa je na kraju napisao:

 

Na kraju dobio samo čin razvodnika.Imam li ikakvo pravo dobiti čin bar dočasnika.

 

E sada ne kužim, dali ste u mirovinu otišli kao časnički namjesnik ili razvodnik?

 

Pa časnički namjesnik vam je najviši (i za vas najpovoljniji - sa najboljim koeficijentima) čin od viših dočasnika (ako ste otišli u mirovinu sa tim činom).

 

Hajd to malo nama prevedite što ste htjeli reći pa da se nekako snađemo.

 

Što špiše u rješenju o mirovini?

Časnički namjesnik ili razboj..ovaj razvodnik.

 

Ako vam piše da ste umirovljeni kao časnički namjesnik, valjda vam je jasno da je razvodnik daleko niži čin.

 

;-)

Sve je točno što sam napisao,samo nisam naglasio da mi je mirovina obračunata po ustrojbenom mjestu časničkjog namjesnika i to je najbolje moguće.Međutim mene zanima drugo ,a to je dali ja imam pravo ,na osnovu onog što sam napisao pravo na čin.Ili je prošla baba sa kolačima. Čin me zanima iz sasvim drugih,ne financijskih razloga.I da budem otvoren da ostvarim pravo učlaniti se u jednu udrugu časnika i dočasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam rješenje Ministarstva obrane u kojem mi se priznaje čin narednika,to sam priložio,u rješenju za mirovinu piše da se ja XY -narednik i da idem u mirovinu uz častan otpust s pravom na invalidsku mirovinu,međutim na sve moje žalbe mi je odgovoreno negativno iako sam im priložio sve moguće dokumente da ja taj čin imam i da sam primao plaću po tom činu do umirovljenja.

Čin sam dobio u toku svog radnog vijeka kao djelatna vojna osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fiona000 je napisao:

Imam rješenje Ministarstva obrane u kojem mi se priznaje čin narednika,to sam priložio,u rješenju za mirovinu piše da se ja XY -narednik i da idem u mirovinu uz častan otpust s pravom na invalidsku mirovinu,međutim na sve moje žalbe mi je odgovoreno negativno iako sam im priložio sve moguće dokumente da ja taj čin imam i da sam primao plaću po tom činu do umirovljenja.

Čin sam dobio u toku svog radnog vijeka kao djelatna vojna osoba.

Zaboravio sam napisati da sam čin dobio nakon 30.06 1996.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja sam iz Šumarije 1991. otišao u pričuvni sastav MUP-a, a zatim u ZNG-e.Kasnije sam prešao u Domobransku postrojbu i tu sam par mjeseci primao "plaću" cca 50HRD višu od vojnika.Onda je došla(valjda)zapovijed da tko se još vodi u svom poduzeću i prima plaću ne može primati plaću i u vojsci.Ja sam potpisao da primam plaću u Šumariji,normalno.

Na vojnoj(plastificiranoj) iskaznici stoji: razvodnik-puškostrojničar. Na rješenju o demobilizaciji iz 1994.g. stoji: pozornik-puškostrojničar, a u Ratnom putu Zkov (Osijek,1997.g.) stoji: proveo....obnašajući dužnost pozornik-puškostrojničar.

Unatoč svemu na moju zamolbu za priznavanje tog čina, odnosno ustrojbenog mjesta, a temeljem navedenog odgovor je:vojnik-puškostrojničar.

Bez obzira na navedeno nemam ukaz ministra obrane i to je to. :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mapa je napisao:

Vojničke činove ne potpisuje Ministar obrane več zapovjednik brigade, dočasničke činove potpisuje Ministar a časničke Predsjednik države do 2000 godine, kasnije se promijenilo da dočasničke do razine narednika potpisuju zapovjednici grana a od nadnarednika potpisuje Ministar obrane.

Dobro, to meni nije bitno tko je 1992-94.g. potpisivao. Ja tog potpisa nemam, i bez obzira na sve što sam naveo u prethodnom postu nisam uspio ostvariti verifikaciju obnašanja dužnosti, ili ustrojbenog mjesta (ili kako već?) pozornika! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mapa je napisao:

Vojničke činove ne potpisuje Ministar obrane več zapovjednik brigade, dočasničke činove potpisuje Ministar a časničke Predsjednik države do 2000 godine, kasnije se promijenilo da dočasničke do razine narednika potpisuju zapovjednici grana a od nadnarednika potpisuje Ministar obrane.

Da malo pojasnim mapa, ako sam dobro razumio da ti mene nisi dobro razumio. Ja nisam bio u aktivnoj gardi; cijelo vrijeme sam bio zaposlenik Šumarije, gdje sam se i vratio nakon demobilizacije (na osobni zahtjev 1994.g.)! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija