Jump to content

Pismeno upozorenje pred otkaz


delta

Preporučene objave

Poslodavac mi je uručio pismeno upozorenje pred otkaz dok sam bio na bolovanju tj. u bolnici. Da li je to zakonito i da li imam pravo prigovora pošto smatram da je upozorenje pred otkaz neosnovano (odnosno temeljeno na nevjerodostojnim indicijama, o čemu se vodila policijska istraga, te su indicije navedene u pismenom upozorenju kontradiktorne onima utvrđenim u policijskoj istrazi). Kome sve da podnosem tu žalbu, da li da poslodavca tužim sudu zbog povrede svojih prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

burn je napisao:

Ne možete tužiti poslodavca za povredu prava jer nikakva prava još nisu povrijeđena, niste dobili otkaz.

 

Nije točno.

 

Ako poslodavac neosnovano upozorava radnika za navodnu povredu obveza iz radnog odnosa koju ovaj nije napravio, onda su radniku povrijeđena prava iz radnog odnosa jer se od njega zahtijeva da svoj odnos prema radu uskladi sa nezakonitim upozorenjem. Slijedom navedenog, radnik ima pravo tužiti poslodavca radi utvrđenja nedopuštenim danog mu upozorenja pred otkaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

burn je napisao:

Ne možete tužiti poslodavca za povredu prava jer nikakva prava još nisu povrijeđena, niste dobili otkaz.

 

Nije točno.

 

Ako poslodavac neosnovano upozorava radnika za navodnu povredu obveza iz radnog odnosa koju ovaj nije napravio, onda su radniku povrijeđena prava iz radnog odnosa jer se od njega zahtijeva da svoj odnos prema radu uskladi sa nezakonitim upozorenjem. Slijedom navedenog, radnik ima pravo tužiti poslodavca radi utvrđenja nedopuštenim danog mu upozorenja pred otkaz.

 

Moj odgovor je išao u smjeru da odgovor na opomenu nije nužan u svjetlu eventualnog otkaza a temeljem kojeg otkaza bi se uputio zahtjev za zaštitu prava, jer sudska praksa nije našla obveznim da se opovrgava sama opomena.

 

Naravno da se tužbama na utvrđenje može zahtijevati takvo nešto, no koliko ima predmeta gdje radnik tuži da sud utvrdi da poslodavac nije u pravu, i to je to? U smislu da radnici rijetko kada imaju sredstava za tužbe zbog novčanih potraživanja, učinilo mi se malo dekadentno predlagati gospodinu tužbu da pokaže šefu ko je u pravu, pogotovo što mu može to napraviti i samim prigovorom na tu opomenu, i to bez da je potrošio kune na odvjetnika, a da ne govorimo živaca zbog parničenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Burn, tvoj odgovor "Ne možete tužiti poslodavca za povredu prava jer nikakva prava još nisu povrijeđena, niste dobili otkaz." predstavlja pravno stajalište VSRH i čovjeku si odgovorila da ne može podići tužbu radi osporavanja upozorenja. Ne znam čemu sada izvlačenje. Pogriješila si i gotovo.

Hvala Buldožeru na linku, o ovome se već raspravljalo i dokazao sam da postoji sudska praksa prema kojoj je dopušteno meritorno suditi o osnovanosti upozorenja pred otkaz. Inače, ŽS u ZG je tog stava - da je dopušteno meritorno odlučivati o osnovanosti upozorenja.ŽS ZG i ja ne slažemo se sa stajalištem VSRH.

 

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Burn, tvoj odgovor "Ne možete tužiti poslodavca za povredu prava jer nikakva prava još nisu povrijeđena, niste dobili otkaz." predstavlja pravno stajalište VSRH i čovjeku si odgovorila da ne može podići tužbu radi osporavanja upozorenja. Ne znam čemu sada izvlačenje. Pogriješila si i gotovo.

Hvala Buldožeru na linku, o ovome se već raspravljalo i dokazao sam da postoji sudska praksa prema kojoj je dopušteno meritorno suditi o osnovanosti upozorenja pred otkaz. Inače, ŽS u ZG je tog stava - da je dopušteno meritorno odlučivati o osnovanosti upozorenja.ŽS ZG i ja ne slažemo se sa stajalištem VSRH.

 

Lijep pozdrav!

 

:)) Je, Floki Vi ste apsolutno u pravu.

 

Upoznata sam sa Vašom borbom po navedenom pitanju. No, ako imate presudu VSRH o istom, molila bih da je ukažete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema frke, kada VSRH dođe u mogućnost ponovno odlučivati o ovom pitanju i saznam za novu odluku, javim ;)

 

Šteta što tuženik nije konzumirao reviziju protiv odluke ŽS u ZG a koju mu je ovaj sud dopustio, upravo zbog različite prakse.

 

No, možda se nađe jednom povodom izvanredne revizije ponovno to pitanje pred Vrhovnim sudom RH.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki,

prvo oprosti, nisam imala vremena odgovarati.

 

Iskreno baš bi se veselila sudskog praksi VS u ovom pitanju. Napose jer (po mom skromnom mišljenju) pozivanje na sudsku praksu bi trebalo biti temeljeno samo na presudama Vrhovnog suda. Jer je on taj koji izjednačava praksu nižih sudova u nejednakim odlučivanjima po istim pravnim pitanjima. Tako da presuda županijskog suda... pa...

 

No, kad smo već kod ŽS - tvoja borba je rezultirala presudom Županijskog suda u Vukovaru, ako se ne varam, i to negdje 2007-2008 godine?

 

Ne znam jesi upoznat, no postoji npr. presuda isto ŽS u Zg iz 2009. gdje se podržava stajalište VS da sudska zaštita protiv upozorenja nije dopuštena.

 

Pa si pogledaj. Gžr-2221/09.

 

Lp,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Situacija je ovakva: riječ je o prvom radnom mjestu,bez iskustva. Posao je do trenutka samog početka rada bio nepoznanica. Nisam imala mentora ni ikog tko bi me upoznavao sposlom. Riječ je o poslu koji se ne može naučiti za par tjedana ili mjeseci, već treba proći cijela godina da se uopće otprilike shvati i "upozna" tijek radnog mjesta i donekle dio poslova. Posao se rješava postepeno kako dolazi.

Radim sad već 8 mjesec. I dobim upozorenje s mogućnošću (koje je isti dan povučeno) jer nisam do tad napravila neki posao koji se trebao napraviti, čim prije al nije postojao i ne postoji neki rok. Važi rok-ako se prije napravi,prije će se rješiti. S tim da to "kašnjenje" nije imalo nikakve posljedice. I u to se upozorenje nadodala moja "odgovornost" jer treća osoba ne radi svoj posao. S tim da se ta treća osoba oglušuje na moje naredbe proslijeđene od samog poslodavca ali i na same usmene naredbe poslodavca. Iako je to upozorenje povučeno al smatram da će biti još takvih situacija. Gdje ću odgovarati za nešto na što ni sam poslodavac ne može utjecati a ni ne želi kako bi mogaoi. I sama sebi sam morala napisati upozorenje. Dal poslodavac uopće ima pravo tražiti to od mene?

Moje pitanje je kako se odnositi prema svemu?Kako postupiti? Nova sam,uhodavam se još uvijek u posao. Svjesna sam da moram još puno naučiti ali ne zabušavam, posao je takav da se stalno nešto događa, dosad nije bio nikakav propust s moje strane,ne prigovaram i tudim se i pokušavam sve u roku napraviti.Dosad nije bilo nikakvog većeg propusta, al stalno ispada da "ne radim" iako ponekad jedina radim a ostali uživaju u odmaranju i pokušaju mi pripisati poslove(svoje) koje nebi trebali. Stvarno ne znam što učiniti?Kako sebe zaštititi?Kako postupiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija