Jump to content

legaliziranje objekata izgrađene prije 1968


Draganec

Preporučene objave

Poštovani! kuća,štagalj-štala i "kljuć" izgrađeni prije 1968.god.

Kako legalno legalizirati???

U katastarskom i gruntovnom planu nisu ucrtani objekti,samo postoji u katastru (karti) oranica....bez sagrađenih objekata. Navedeni objekti su sagrađeni prije 1968.god.,što se može dokazati svjedočenjem susjeda i bližom i daljnjom rodbinom.

 

U vlasništvu zemljištva osobe su uz dogradnju prije 1968.boravile u staroj kući. Naknadno uz pojedinu adaptaciju od 1951.god, izvršile su "dodatnu" adaptaciju za stanovanje u cilju boljeg objekta za stanovanje i boljim uvjetima za život kao i rad same obitelji koja je od te god.boravila u istoj ,ali prije 1968.god.

 

PITANJE?

Kako legalizariti objekat? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

građevine izgrađene prije 15. 2. 1968., a za koje ne posjedujete pravomoćnu građevnu dozvolu niti uvjerenje od katastra da su iste evidentirane kod njih prije tog datuma, mogu se legalizirati ishođenjem uvjerenja o vremenu građenja građevine što opisuje čl. 330. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 76/07, 38/09, 55/11 i 90/11).

Za tu legalizaciju trebate snimku postojećeg stanja od arhitekta, uvjerenje od katastra da vaše građevine nisu evidentirane kod njih prije 15. 2. 1968. te izjave 2 svjedoka o vremenu građenja građevina. Sve je to prilično jeftino i brzo, ne plaćaju se komunalni i vodni doprinos, a postupak kod upravnog odjela je neupravni, znači nema stranaka u postupku niti eventualnih žalbi. To vam uvjerenje mijenja i građevnu i uporabnu dozvolu te s istim uknjižujete građevinu u katastar i zemljišne knjige.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

valentina369 je napisao:

Poštovani,

građevine izgrađene prije 15. 2. 1968., a za koje ne posjedujete pravomoćnu građevnu dozvolu niti uvjerenje od katastra da su iste evidentirane kod njih prije tog datuma, mogu se legalizirati ishođenjem uvjerenja o vremenu građenja građevine što opisuje čl. 330. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 76/07, 38/09, 55/11 i 90/11).

Za tu legalizaciju trebate snimku postojećeg stanja od arhitekta, uvjerenje od katastra da vaše građevine nisu evidentirane kod njih prije 15. 2. 1968. te izjave 2 svjedoka o vremenu građenja građevina. Sve je to prilično jeftino i brzo, ne plaćaju se komunalni i vodni doprinos, a postupak kod upravnog odjela je neupravni, znači nema stranaka u postupku niti eventualnih žalbi. To vam uvjerenje mijenja i građevnu i uporabnu dozvolu te s istim uknjižujete građevinu u katastar i zemljišne knjige.

Pozdrav!

 

Poštovana Valentina!

Bio kod arhitekta.... i obtazložio mu gore moje opisano.Isti izjavio da bi kompletna dokumentacija o legalizaciji objekta stajala oko 10.000 kn.

U katastru postoji samo oranica br čest....,ali objekata nigdje.Za svjedoke nije problem,ali osobno smatram da je to mnogo novaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Draganec,

nemam onda što nadodati osim: da li ste arhitekta pitali za izradu snimka postojećeg stanja za ishođenje uvjerenja o uvjetima građenja ili za izradu projekata općenito? Izradu snimka postojećeg stanja, barem u mojoj županiji, arhitekti naplaćuju manje (čak i duplo) od projekata za gradnju ili legalizaciju. Kompletna dokumentacija za vašu zgradu izgrađenu prije 1968. tj snimka postojećeg stanja je jednostavna da jednostavnija ne može biti: tehnički opis, situacija i nacrti. Što reći: probajte kod drugog arhitekta.

U postupku ishođenja uvjerenja o vremenu građenja plaća se i upravna pristojba 400 ili 800 kn, ovisno o građevnoj bruto površini vaše građevine za koju ishađate uvjerenje.

A računajte, što drugo; sve je, nažalost, skupo, ali uvjerenje o vremenu građenja vam je jedini način da ne plaćate vodni i komunalni doprinos. Nadam se da ćete naći način kako da riješite vašu stvar.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

valentina369 je napisao:

Poštovani Draganec,

nemam onda što nadodati osim: da li ste arhitekta pitali za izradu snimka postojećeg stanja za ishođenje uvjerenja o uvjetima građenja ili za izradu projekata općenito? Izradu snimka postojećeg stanja, barem u mojoj županiji, arhitekti naplaćuju manje (čak i duplo) od projekata za gradnju ili legalizaciju. Kompletna dokumentacija za vašu zgradu izgrađenu prije 1968. tj snimka postojećeg stanja je jednostavna da jednostavnija ne može biti: tehnički opis, situacija i nacrti. Što reći: probajte kod drugog arhitekta.

U postupku ishođenja uvjerenja o vremenu građenja plaća se i upravna pristojba 400 ili 800 kn, ovisno o građevnoj bruto površini vaše građevine za koju ishađate uvjerenje.

A računajte, što drugo; sve je, nažalost, skupo, ali uvjerenje o vremenu građenja vam je jedini način da ne plaćate vodni i komunalni doprinos. Nadam se da ćete naći način kako da riješite vašu stvar.

Pozdrav!

 

Poštovana Valentina....arh.izjavio da se može vidjeti u vojnoj karti (topografskoj) koja je JNA navodno ostavila,a isto treba zahtjevom krenuti prema MORH-u.Na karti bi se trebali vidjeti navodno ucrtani objekti.

Cilj je prodaje istih nekretnina ,a ako će biti moguće dati kupcu do znanja da objekti nisu ucrtani i spustiti cijenu,kao i dati mu do znanja da isto mora sprovesti do kraja 2012.god.ako sam u pravu?

 

Raspitat ću se kod ostalih arh.(objekti su na području BJ.-županije.

Ajd molim Vas pročitajte pitanje na

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

valentina369 je napisao:

Poštovani Draganec,

nemam onda što nadodati osim: da li ste arhitekta pitali za izradu snimka postojećeg stanja za ishođenje uvjerenja o uvjetima građenja ili za izradu projekata općenito? Izradu snimka postojećeg stanja, barem u mojoj županiji, arhitekti naplaćuju manje (čak i duplo) od projekata za gradnju ili legalizaciju. Kompletna dokumentacija za vašu zgradu izgrađenu prije 1968. tj snimka postojećeg stanja je jednostavna da jednostavnija ne može biti: tehnički opis, situacija i nacrti. Što reći: probajte kod drugog arhitekta.

U postupku ishođenja uvjerenja o vremenu građenja plaća se i upravna pristojba 400 ili 800 kn, ovisno o građevnoj bruto površini vaše građevine za koju ishađate uvjerenje.

A računajte, što drugo; sve je, nažalost, skupo, ali uvjerenje o vremenu građenja vam je jedini način da ne plaćate vodni i komunalni doprinos. Nadam se da ćete naći način kako da riješite vašu stvar.

Pozdrav!

 

Poštovana Valentina....arh.izjavio da se može vidjeti u vojnoj karti (topografskoj) koja je JNA navodno ostavila,a isto treba zahtjevom krenuti prema MORH-u.Na karti bi se trebali vidjeti navodno ucrtani objekti.

Cilj je prodaje istih nekretnina ,a ako će biti moguće dati kupcu do znanja da objekti nisu ucrtani i spustiti cijenu,kao i dati mu do znanja da isto mora sprovesti do kraja 2012.god.ako sam u pravu?

 

Raspitat ću se kod ostalih arh.(objekti su na području BJ.-županije.

Ajd molim Vas pročitajte pitanje na

 

Sori POGREŠKA! idite na NASLJEDNO PRAVO pod "Kanal-vl.Hrv.voda-ostavinska rasprava"

 

Možete li mi tu pomoći odgovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Draganec,

 

snimka postojećeg stanja = tehnički opis + situacija + tlocrti + presjeci + pročelja

Skup vam je arhitekt ako 10000 kn računa za snimku postojeće zgrade.

 

Ako su zgrade građene prije 1968. onda vam je ishođenje uvjerenja o vremenu građenja od nadležnog urbanizma najjeftinije i najjednostavnije rješenje jer ne plaćate vodni i komunalni doprinos.

Da vaše zgrade nisu sagrađene prije 1968. već kasnije, onda ne biste mogli ishoditi uvjerenje o vremenu građenja građevine već biste trebali ići na legalizaciju po 'novom' Zakonu o postupanju s nezakonitim zgradama, a to bi vas itekako koštalo.

Pogledajte moje odgovore na Upravno pravo - legalizacija kuće sagrađene 1967. god. i odgovor vama na Pravni forumi - Uporabna dozvola?

 

Nažalost, na predloženi upit o nasljednom pravu vam ne bih znala odgovoriti.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Valentina369 imam sličan problem pa Vas molim za pojašnjenje.

Imam objekt sagrađen po građevinskoj dozvoli od 1959 ali je problem da se na dozvoli u to vrijeme nije pisala parcela.U katastru mi ne mogu izdati potvrdu o starosti objekta jer za to mjesto nemaju prije 1968 Hrvatsku osnovnu kartu.Za svjedoke nije problem (čak je živ čovjek koji je potpisao građevinsku)ali dali ste sigurni da to može proći bez sudskog vještaka koji su u pravilu skupi?U članku 330 ne spominju se svjedoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POzdrav,

 

Evo ne znam više gdje da pitam pa ću ovjde jer sam imala slličnu situaciju ali sad ne znam što dalje. Dakle postoji kuća i njezin nadograđeni dio koji je izgrađen prije 1968. godine te smo to uspjeli legalizirati i upisati, no sada me zanima dalje ako mi netko može pomoći. Naime pola te kuće pripada mom ocu odnosno taj nadograđeni dio a drugi stari dio pripada njegovom bratu. No u posjedovnom listu to stoji na njegovog bratata jer u to vrijeme nije više imao novaca da taj dio stavi na sebe. Mene sada zanima što bi trebao napraviit da to stavi na sebe i da li će platiti porez na to ili neka njegov brat to etažira na sebe pa možda onda ne plaća porez na to. Jer će ionako cijela kuća ostati nakon bratove smrti nama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Posjedujem kuću koja nija ucrtana u katastru niti imam građevinsku dozvolu. Trenutno sam u fazi legalizacije.

Kuća se nalazi u području posebne skrbi i za nju imam dokument rješenje da je u ratu došlo do oštećenja i da joj je dodjeljena 2. kategorija. Ista kuća izgrađena je prije 15.2.1968.godine a moj djed je na toj adresi prijavljen od 1.2.1968. I to sve stoji u rješenju o potpori za ratnu štetu. Dali taj dokument može poslužiti da se zaobiđe komunalni doprinos i ostala davanja ili se ipak treba imati ugovor o obnovi i ovjera od inženjera koju su dobivali vlasnici kuća s većom kategorijom ratne štete. U mom slučaju se radi samo onovčanoj potpori za 2. kategoriju.

Ako moj dokument ne vrijedi dali ići putem dokazivanja da objekt postoji prije 15.2.1968. sa dva svjedoka, uvjerenjem od katastra i arhitektonskim snimkom građevine.

 

Hvala

 

Srdačan pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ivanhorvat

Poštovani,

 

da, u nekim se starim rješenjima koja odobravaju gradnju nije pisao broj katastarske pa niti zemljišne čestice.

 

Ali, nije mi poznato da je katastru potrebna samo Hrvatska osnovna karta za izdavanje uvjerenja o vremenu evidentiranja... Koliko znam, oni bi trebali raspolagati i drugim podacima koji bi se smatrali dokazom da je neka građevina izgrađena do 15. 2. 1968.

 

Uglavnom, ako Vam katastar izda uvjerenje da je građevina u katastru evidentirana prije 'famoznog' datuma, onda na temelju tog uvjerenja od katastra knjižite Vašu građevinu. Ako Vam katastar izda uvjerenje da nema Vašu građevinu evidentiranu u katastru prije 15. 2. 1968. onda zajedno sa tim uvjerenjem na lokalnom urbanizmu ishađate uvjerenje o vremenu građenja građevine. Za to uvjerenje, kao dokaz starosti, obično se prizna ili elaborat sudskog vještaka ili izjave 2 svjedoka koje mogu biti dane i tijekom postupka na zapisnik. (Ni sudski vještak nije naveden u čl. 330.)

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Sandrica25

Poštovana,

 

na pitanje Vam ne mogu odgovoriti u potpunosti, ali mogu Vam pomoći oko izraza o kojima je riječ.

 

Etažirati se može samo legalna zgrada i to sukladno dozvoli (ili dozvolama) prema kojoj je sagrađena i to ako ima barem dvije samostalne uporabne cjeline koje se mogu etažirati.

 

Posjedovni list (s katastra) nije dokaz vlasništva, već je to vlasnički list iz zemljišnih knjiga (gruntovnice).

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani, molim pomoć i prijedlog što da ućinim;

Dakle, jedina nekretnina koju ja i moj muž posjedujemo je stara kuća, starost je vjerojatno i preko 100 godina, dobili smo je nedavno i odlućili renovirati da možemo živjeti u njoj, jer smo trenutno postanari. Počelli smo sa prikupljanjem papira u 9. mj.2011., zapelo je jer u katastru, jer nije ucratana cijela kuća već samo dio, rečeno nam je komu da se obratimo, i obratili smo se firmi za dokazivanje starosti građevina, ovlaštenoj od države... Puno je tu bilo naših propusta, no najveći je što smo vjerovali da kad njima platimo izlazak na teren i njihov elaborat odnesemo u ured za provedbu dokumenata, da je tu sve riješeno, trebali smo ovih dana poćeti renovirati, no tada su nam u uredu za provedbu dokumenata rekli da ne možemo ništa raditi dok i oni ne izađu na teren, gospođa koja radi na izlascima na teren mi je ljubazno odgovorila da je jedino sigurna da naš predmet ni slijedeći cijeli mjesec neće doći na red.. Jako sam razočarana, jer konačno posjedujemo nekretninu, no u njoj je nemoguće živjeti bez temeljitog renoviranja, zašto mora biti tako komplicirano? Jer starost kuće je neupitna i glede elaborata firme ovlaštene od države, a i u mogučnosti smo naći svjedoke o starosti. A s druge strane, ne planiramo mjenjati ni dograđivati na kući ništa, ostalo bi sve u dosadašnjim gabaritima.. Molim savjet, dali je moguće ubrzati njihov postupak, ustvari čula sam da u 90% posto slučajeva ni ne izlaze na teren, i vjerojatno je naš jedan od onih za koje to ni nije potrebno... No, kada sam od njih tražila pomoć, samo da pogledaju elaborat, dali mi još nešta možda fali,naišla sam na doslovno zalupljena vrata u nos

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

valentina369 je napisao:

Poštovani,

građevine izgrađene prije 15. 2. 1968., a za koje ne posjedujete pravomoćnu građevnu dozvolu niti uvjerenje od katastra da su iste evidentirane kod njih prije tog datuma, mogu se legalizirati ishođenjem uvjerenja o vremenu građenja građevine što opisuje čl. 330. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 76/07, 38/09, 55/11 i 90/11).

Za tu legalizaciju trebate snimku postojećeg stanja od arhitekta, uvjerenje od katastra da vaše građevine nisu evidentirane kod njih prije 15. 2. 1968. te izjave 2 svjedoka o vremenu građenja građevina. Sve je to prilično jeftino i brzo, ne plaćaju se komunalni i vodni doprinos, a postupak kod upravnog odjela je neupravni, znači nema stranaka u postupku niti eventualnih žalbi. To vam uvjerenje mijenja i građevnu i uporabnu dozvolu te s istim uknjižujete građevinu u katastar i zemljišne knjige.

Pozdrav!

 

ovaj tekst sam pročitala par puta i stvarno zvući jako jednostavno, kako bi i trebalo biti... No u praksi ipak negdje šteka; podstanar sam, digli smo kredit za renoviranje kuće, dogovorili sa građevinarom, i na kraju zapeli na ovome što vi opisujete "brzo i jeftino".. I moram priznati da mi nije uopće ni jeftino, firma koja je radila elaborat o starosti objekta mi je naplatila 3.700,00kn, da ne govorimo o troškovima arhitektonskog nacrta.. I ništa od toga ne bi bilo tolko bitno da mi sada ne kažu da ću uz sve elaborate i nacrte, ćekati još najmanje mjesec dana da oni iz upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje izađu na teren... i, kako mi je službenica iz ureda rekla, tada će mi i reći dali mi slućajno još nešta treba.. po meni daleko je ovo od brzog, i sramota uz tolike nezaposlene u Hrvatskoj da čovjek ovoliko treba čekati na nešto što je ionako greška sustava, jer u presliku katastarskog plana je kuća cijela ucrtana, no u uvjerenju piše da je evidentiran samo dio :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Jana2704,

 

žao mi je što ste razočarani, ali možda sam i ja malo nepromišljeno navela da je cijeli postupak 'brz i jeftin', ali to sam navela iz vlastitog iskustva i iz iskustva ljudi koji su u mom kraju rješavali iste stvari.

Snimku postojećeg stanja arhitekt mi je napravio za 2 tjedna, računao 30 kn/m2, a na urbanizmu su mi riješili uvjerenje za tjedan dana. Inače za dokaz starosti nisam imala elaborat sudskog vještaka, nego 2 svjedoka koji se sjećaju da je moja kuća tu bila prije 1968. Upravna pristojba za to uvjerenje me koštala 400 kn, a ona se računa prema građevnoj bruto površini zgrade te može iznositi ili 400 ili 800 kn. Tako da je u mom slučaju i bilo prilično brzo i jeftino, pogotovo kad sam navedeno kasnije usporedila sa legalizacijom prema novom zakonu o legalizaciji, a koje bi bila poprilično skuplja verzija legalizacije u usporedbi sa dobivanjem uvjerenje o vremenu građenja građevine za zgrade izgrađene do 1968. Nažalost, uredi istog ministarstva niti tumače jednako isti zakon niti rade jednako po njemu, velika žalost.

Usudila bih se reći da ne vjerujem da je vaš slučaj 'greška sustava', jer katastar u svom uvjerenju mora navesti da li je zgrada ili dio zgrade bio kod njih evidentiran prije 1968., a to što je zgrada sada cijela ucrtana u katastarski plan druga je priča.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Valentina368

Hvala na odgovoru, kako bilo moram se strpiti, jer trenutno ovisim o jednoj gospođi koja mi je otvoreno rekla da me ne želi saslušati, jer je zatrpana predmetima i ne može ona svaku stranku slušati šta ima za reći... Znam da vjerojatno ovo nije mjesto za ovo pisati, i ne možete mi pomoći, no jednostavno sam imala potrebu...

Na početku moje priće, prije 7 mjeseci, sam bila kod iste te gospođe, i sama mi je rekla da nema nikakvih problema, dala nam je broj od čovjeka koji radi na dokazivanju starosti i rekla da je time (i arhitektonskim snimkom),sve riješeno... No tek kad je to sve bilo gotovo, onda mi je rekla da sam zahtjev za provedbu trebala predati odmah i da i oni još moraju na teren, i da se dugo čeka.. Nelogično mi je u tomu svemu, što mi odmah nije rekla za zahtjev, za koji mi je obrazac dala firma koja je radila elaborat o starosti... Oni su ga dali i objasnili da sad moram ponovno u ured za provedbu.... Ma, da, definitivno je sve naša greška.. naše neznanje, možda bar ovaj moj post nekome, tko je na početku svega, pomogne.. Pozdrav vam ostavljam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Molim stručni odgovor na pitanje?

 

Kako legalizirati stambeni objekt izgrađen po građevinskoj dozvoli iz 1939.g., koja nema klauzulu pravomočnosti?

 

- U katastarskom operatu nije evidentiran do 2003.g

- Nakon avio snimka 2003.g isti se evidentira u katastarskom operatu i gruntovnici uz zabilježbu da nema građevinsku ni uporabnu dozvolu.

 

(Građevinska dozvola je pronađena nakon upisa navedenih zabilježbi)

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Poštovani,

građevine izgrađene prije 15. 2. 1968., a za koje ne posjedujete pravomoćnu građevnu dozvolu niti uvjerenje od katastra da su iste evidentirane kod njih prije tog datuma, mogu se legalizirati ishođenjem uvjerenja o vremenu građenja građevine što opisuje čl. 330. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 76/07, 38/09, 55/11 i 90/11).

Za tu legalizaciju trebate snimku postojećeg stanja od arhitekta, uvjerenje od katastra da vaše građevine nisu evidentirane kod njih prije 15. 2. 1968. te izjave 2 svjedoka o vremenu građenja građevina. Sve je to prilično jeftino i brzo, ne plaćaju se komunalni i vodni doprinos, a postupak kod upravnog odjela je neupravni, znači nema stranaka u postupku niti eventualnih žalbi. To vam uvjerenje mijenja i građevnu i uporabnu dozvolu te s istim uknjižujete građevinu u katastar i zemljišne knjige.

Pozdrav!

POštovani dobio sam uvjerenje iz katastra...glasi ovako:

 

 

da je građevina evidentirana samo u posjedovnom listu broj xx,katastarske općine xxxxxx na katastarskoj čestici xxx,prije 15.veljače 1968.godine, a tlocrtna površina građevine nije iskazana u posjedovnom listu.

 

Dali je to to? Znaci da je starija ako je evedintirano samo u posjedovnom listu? ili ima još nekakvih problema?

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nezakonito izgrađena zgrada ne može se ozakoniti ako se nalazi na području koje je prostornim planom određeno kao:

*. površine izvan građevinskog područja u nacionalnom parku, parku prirode, regionalnom parku, park-šumi, strogom rezervatu, posebnom rezervatu, spomeniku prirode i spomeniku parkovne arhitekture , osim za nezakonito izgrađene zgrade unutar tradicijske naseobine,

*. planirani ili istraženi koridori i površine prometnih, energetskih i vodnih građevina od važnosti za Republiku Hrvatsku te jedinice područne (regionalne) i lokalne samouprave, osim zgrade izgrađene u koridoru prometnegrađevine za koju javnopravnotijelo nadležno za upravljanje tom građevinom izda potvrdu da je izgrađena u skladu s posebnim uvjetima koje to tijelo na temelju posebnih propisa utvrđuje u postupku izdavanja lokacijske dozvole, odnosno rješenja o uvjetima građenja,

*. planirani ili istraženi koridori i površine komunikacijskih građevina od važnosti za Republiku Hrvatsku te jedinice područne (regionalne) i lokalne samouprave, osim zgrade za koju javnopravno tijelo nadležno za upravljanje tom građevinom izda potvrdu da je izgrađena u skladu s posebnim uvjetima koje to tijelo na temelju posebnih propisa utvrđuje u postupku izdavanja lokacijske dozvole, odnosno rješenja o uvjetima građenja,

*. površine javne i društvene namjene unutar građevinskih područja naselja za sadržaje upravnih, socijalnih, zdravstvenih, predškolskih, obrazovnih (osnovno, srednjoškolsko, visoko obrazovanje), komunalnih, sportskih, kulturnih i vjerskih funkcija, osim nezakonito izgrađene zgrade na tim površinama koje su u skladu s tom namjenom,

*. izdvojeno građevinsko područjeizvan naselja koje je prostornimplanom predviđeno za gospodarsku namjenu (proizvodnja, ugostiteljstvo i turizam, sport) i groblja, osim za nezakonito izgrađene zgrade unutar tog područja koje su u skladu s tom namjenom,

*. područje posebne zaštite voda – zona sanitarne zaštite vode za piće u kojoj je prema posebnim propisima zabranjeno građenje zgrada za kakvu je podnesen zahtjev za donošenjerješenja o izvedenom stanju,

*. eksploatacijsko polje mineralne sirovine , osim zgrada izgrađenih na eksploatacijskom polju nafte, plina ili geotermalnih voda.

Nezakonito izgrađena zgrada ne može se ozakoniti ako se nalazi:

*. unutar arheološkog nalazišta ilizone, prostornih međa nepokretnog kulturnog dobra ili kulturno-povijesne cjeline koja je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske ili ako je rekonstruirani dio pojedinačnognepokretnog kulturnog dobra upisanog u taj Registar, osim zgrade za koju javnopravno tijelo nadležno za poslove zaštite kulturne baštine izda potvrdu* da je izgrađena u skladu s posebnim uvjetima koje to tijelo na temelju posebnih propisa utvrđuje u postupku izdavanja lokacijske dozvole, odnosno rješenja o uvjetima građenja,

*. na području upisanom u listu svjetske baštine UNESCO-a ,

*. na postojećoj površini javne namjene, pomorskom dobru ili vodnom dobru , osim zgrade izgrađene na vodnom dobru uzsuglasnost Hrvatskih voda – pravne osobe za upravljanje vodama,

*. na međi sa drugom građevnomčesticom planiranom za građenje zgrade ako na pročelju koje se nalazi na međi ima otvor (prozor, vrata, otvor za prozračivanje, balkon,loggiu i sl.) ili istak koji prelazi na drugu građevnu česticu,

*. kao sklop trajno povezan s tlom (kamp-kućica, kontejner i sl.), odnosno na način i od materijala kojima se ne osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja (baraka i sl.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

[quote name=

*. na međi sa drugom građevnomčesticom planiranom za građenje zgrade ako na pročelju koje se nalazi na međi ima otvor (prozor, vrata, otvor za prozračivanje, balkon,loggiu i sl.) ili istak koji prelazi na drugu građevnu česticu,

*. kao sklop trajno povezan s tlom (kamp-kućica, kontejner i sl.), odnosno na način i od materijala kojima se ne osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja (baraka i sl.)

Molim za pomoć oko dokazivanja starosti izvedenosti otvora na međi.

Kojoj instituciji da se obratim jer mi je urbanizam stopirao legalizaciju zbog nemogučnosti dokazivanja da su prozori stari kao i nekretnina,dakle stariji od 1968 god.

Susjeda tvrdi da tu nisu postojali prozori vjerovatno iz razloga jer misli graditi veću kuću na parceli do moje jer su nam kuće na međi pa se tu radi o mojoj riječi protiv moje.

U urbanizmu mi kaže da ne priznaje svjedoke jer oni kao mogu lagati i on im ne mora vjerovati.

Da stvar bude smješnija ja ne legaliziram staru kuću već nadograđeni dio u prizemlju od cca 20 m2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imam pitanje. Imamo dio kuće stare više od 100 godina, pred 30-tak godina smo uz građevinsku dozvolu nadogradili 25 kvadrata s terasom, a nikad nismo tražili uporabnu. Osim toga, u sklopu kuće je bio veliki poslovni prostor (dućan) koji smo pred desetak godina podijelili na dva poslovna prostora (dućana), a za to su nam inžinjeri tada rekli da ne treba nikakva dozvola. Tu je još i stara garaža koja je pred desetak godina pretvorena također u dućan, za što su nam isto inžinjeri tada rekli da ne treba dozvola. Što sad moramo legalizirati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

poštovani,

imam kuću koja je dijelom izgrađena prije '68 godine, a "novi dio" sagrađen je '69. Kuća se nalazi na više parcela različitih vlasnika. U katastru smo dobili uvjerenje na kojem piše da je na jednoj od tih parcela evidentirana građevina prije '68. ali ne piše koliko je kvadrata imala, i rekli su da mi taj podatak ne mogu (ne žele?) dati. Dobili smo jedan papir uvjerenja, posjedovni list na kojem piše koliko parcela ima kvadrata i da je zgradna, te kopiju katastarskog plana preko HOK-a. No, u arhitektonskom elaboratu se za to nemam na koji dokument (kvadrate) pozvati da ih mogu zaokružiti kao legalne. Izrađena je nova geodetska snimka postojećeg stanja, ali ni na njoj nema parcela jer su rekli da to za legalizaciju nije potrebno. Što mi je činiti?

Koliko košta izlazak vještaka na teren i njegovo uvjerenje ili pozivanje svjedoka? koja je točno procedura?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@gundjalo, snimka postojeceg stanja bi morala sadržavati i podatke o neevidentiranim i promjenjenim gradjevinama (bez gradjevinske/lokacijske dozvole ili rješenja o uvjetima građenja) prema pravilniku o parcelacijskim i drugim geodetskim elaboratima. Ako kuća nije evidentirana u katastru (ali je ima HOK) onda je arhitektu potrebna posebna geodetska podloga (PGP), a ne snimka postojećeg stanja. Bez upotrebe arhitekta dovoljno je rješenje o utvrđivanju gradjevinske čestice predano paralelno sa zahtjevom za legalizaciju. U principu, ako se novogradnja nalazi na istoj čestici ili česticama na kojoj se nalazi i stara kuća, onda kvadrati tu nisu bitni (osim ako je novogradnja nastala nakon avionske snimke 2010/2011 godine). Kod izlaska na teren oni moraju utvrditi da li je za novogradnju potrebno vještačenje ili nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...
Na 19. 10. 2011. at 10:27, valentina369 je napisao:

Poštovani,

građevine izgrađene prije 15. 2. 1968., a za koje ne posjedujete pravomoćnu građevnu dozvolu niti uvjerenje od katastra da su iste evidentirane kod njih prije tog datuma, mogu se legalizirati ishođenjem uvjerenja o vremenu građenja građevine što opisuje čl. 330. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 76/07, 38/09, 55/11 i 90/11).

Za tu legalizaciju trebate snimku postojećeg stanja od arhitekta, uvjerenje od katastra da vaše građevine nisu evidentirane kod njih prije 15. 2. 1968. te izjave 2 svjedoka o vremenu građenja građevina. Sve je to prilično jeftino i brzo, ne plaćaju se komunalni i vodni doprinos, a postupak kod upravnog odjela je neupravni, znači nema stranaka u postupku niti eventualnih žalbi. To vam uvjerenje mijenja i građevnu i uporabnu dozvolu te s istim uknjižujete građevinu u katastar i zemljišne knjige.

Pozdrav!

Zna li netko cjenu legaliziranja tih starih kuca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija