Jump to content

Negativni bodovi u prometu


Mamuza11

Preporučene objave

Mamuza11 je napisao:

Dva pitanja:

1.

Zaradio sam tri negativna boda u 5.2.2010.

Da li se ta tri boda brišu sa 5.2.2012 ?

 

2.

Prijatelj policajac mi je rekao da se od 1.7.2011 bodovi brišu nakon 4 godine.

Da li je to istina i da li se to odnosi samo na prekršaje napravljene nakon tog datuma?

 

1. ne

-tri godine!

2. ne

tri godine

vrijedi za sve prekršaje bez obzira na datum!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda da postavim pravo pitanje! :)

 

5.2.2010 sam dobio 3 negativna boda

 

Napravio sam glupost i sada mi prijeti novih 6 negativnih bodova.

 

Negdje na ovom forumu sam pročitao da ako skupim 9 bodova unutar dvije godine gubim vozačku na 1 godinu.

 

Da li je to točno?

Ako je tako onda bi probao izbjeći odlazak na sud prije 5.2.2012 (ne riskira mi se da sudac ima loš dan pa da mi zapapri 6 bodova-onda sam izgorio skroz,posao....)

 

Ako nije tako onda nebi izbjegavao odlazak na sud da radi toga ne naljutim sudca...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo tu sve lijepo piše! Kolege, nemojte pisati napamet, postoji ZOSP koji se može pročitati i na ovim stranicama. Hvala kolegama koji su ga stavili na "legalis"

 

2. PRAVNA POSLJEDICA OSUDE

 

Članak 286.

(1) Pravna posljedica pravomoćne osude vozača motornog vozila za određene prekršaje

iz ovoga Zakona na temelju određenog broja prikupljenih negativnih prekršajnih bodova je

na određeno vrijeme gubitak prava na upravljanje motornim vozilom određene kategorije

odnosno svih kategorija.

(2) Nadležna policijska uprava odnosno policijska postaja u svoju evidenciju upisuje

vozaču motornog vozila negativne prekršaje bodove ako je pravomoćnom odlukom o

prekršaju proglašen krivim za prekršaj za koji su ovim Zakonom predviđeni negativni

prekršajni bodovi.

(3) Negativne prekršajne bodove upisuje ona policijska uprava odnosno policijska postaja

koja je pokrenula prekršajni postupak.

(4) Nakon proteka dvije godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju na temelju koje

su prikupljeni i upisani negativni prekršajni bodovi isti se ne mogu više uračunavati pri

donošenju rješenja iz stavka 6. i 7. ovoga članka i brišu se iz evidencije.

(5) Nakon što su negativni prekršajni bodovi uzeti u obzir za donošenje rješenja iz stavka

6. odnosno 7. ovoga članka brišu se iz evidencije vozača.

(6) Vozaču motornog vozila koji je unutar razdoblja od dvije godine prikupio devet

negativnih prekršajnih bodova samo ili pretežito za prekršaje za koje su ovim Zakonom

propisana tri negativna prekršajna boda, rješenjem će se izreći mjera zabrane upravljanja

motornim vozilom svih kategorija u trajanju od dvanaest mjeseci.

(7) Vozaču motornog vozila koji je unutar razdoblja od dvije godine prikupio devet

negativnih prekršajnih bodova pretežito za prekršaje za koje su ovim Zakonom propisana

manje od tri negativna prekršajna boda, rješenjem će se izreći mjera zabrane upravljanja

motornim vozilom one kategorije kojom je pretežito prikupio negativne prekršajne bodove

u trajanju od devet mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bodovi se brišu nakon dvije godine.

 

Ako ih se u te dvije godine sakupi 9, slijedi zabrana upravljanja svim kategorijama do dvije godine.

 

Već su prošle najviše četiri godine.

 

Ako od isteka one zabrane za sve kategorije se opet sakupi 9 bodova, a ne prođu dvije godine od sakupljanja devetog boda iz "prve ture" slijedi poništenje vozačke dozvole.

 

Kada je vozačka dozvola poništena može se pristupiti ponovnom polaganju tek za nove dvije godine, dakle već smo došli skoro do šeste godine.

 

Ovo što sam naveo je jako teško pronaći u praksi i to iz dva razloga:

 

1. Počinitelji koji rade takve stvari, sve naprave u puno kraćem roku, mnogi mladi se ožene i smire dok se neki predoziraju drogama ili zaginu u nekoj provaliji ili potoku.

 

2. U današnje vrijeme se zakoni toliko brzo mjenjaju da je jako teško primjeniti već onu drugu mjeru od novih 9 bodova, jer svaki novi zakon ima drugačiju količinu bodova za pojedine prekršajne odredba, ali i drugačije nazive (kazneni bodovi, negativni prekršajni bodovi i sl.), tako da sami sudovi radi besmislenog uspoređivanja krušaka sa jabukama poruše sve te velike dugoročne kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija