Jump to content

Sporazumni razvod braka-pitanja


Anastazija

Preporučene objave

Evo što me zanima:

1. Razvodi li se brak presudom ili rješenjem?

2. Da li u obrazloženju presude, odnosno rješenja piše pravni osnov razvoda, konkretno stavak zakona (npr. neslaganje naravi ili okolnost da bračni drugovi ne žive zajedno već 10 godina)?

3. Treba li u zahtjevu za razvod naznačiti da supruga, tj. ja uzimam djevojačko prezime?

4. Treba li u zahtjevu odrediti alimentaciju za punoljetno dijete koje redovito studira?

 

Napominjem, točka 2. mi je iznimno važna zbog poreznih organa koji nikako ne apsolviraju činjenicu da bračni drugovi godinama na žive skupa, što se vidi iz prijave prebivališta, pa shodno tome ja moram platiti porez na promet nekretnine (konkretno stana) koji sam sama kupila, a zbog okolnosti što je suprug naslijedio pola kuće na selu- po smrti oca.

 

Znam da sam pretjerala s pitanjima, pa se unaprijed izvinjavam.

Anastazija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

1. Presudom. Probajte se dogovoriti sa bivšim bračnim drugom da ipak on snosi trošak postupka u cijelosti.

2. Da. I još mnogo toga ali što će Vam to?

Aha, sad vidim. To morate tjerati drugim putem jer kad presuda postane pravomoćna izreka obvezuje svakog a obrazloženje (uz izreku) samo Vas i Vašeg bivšeg bračnog druga pa stoga baš briga poreznu ispostavu u kakvim ste Vi odnosima. Osim toga kažete da ste ga sami kupili onda i sami morate platiti porez osim ako nešto drugo ne proizlazi iz ugovora.

3. Da.

4. Da, ali pridonesite valjani dokaz o redovitom studiranju tj. index.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija