Jump to content

određivanje visine alimentacije


dina2011

Preporučene objave

Neki od elemenata koji se uzimaju u obzir:

 

ukupne mjesečne potrebe djeteta,

mogućnosti roditelja koji je dužan plaćati uzdržavanje,

preporuka Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi izrađena na temelju prosječne neto plaće u RH za proteklu godinu.

 

I tu je sad pitanje kako će nadležni sud tumačiti članak 233. ObZ-a jer se različito tumači od suda do suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala. imam situaciju gdje je otac 5 godina uplaćivao određeni iznos na moj račun, ali nismo bili službeno rastavljeni. sada, kada je u tjeku službena rastava braka on ne želi više uplaćivati taj iznos nego znatno manji zbog djeca neće imati mogućnosti koje su im do sada bile omogućene. da li se možda i to gleda kroz izračun alimentacije (da standard djece znatno pada?).

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"djeca neće imati mogućnosti koje su im do sada bile omogućene. da li se možda i to gleda kroz izračun alimentacije (da standard djece znatno pada?)."

 

Nije mi jasno što želite reći.

A ovo što ste napisali mogu, između ostalog, prokomentirati i na način, ako će im standard pasti time što više neće svake godine ići na skijanje, onda ste u pravu, past će im standard, ali vas nitko ne sprečava da im pored ostalog i to omogućite.

Djeca prate standard roditelja i pokrivaju se sa onoliko koliko je pokrivač dug i širok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Minimalni novčani iznosi potrebni za mjesečno uzdržavanje djeteta koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom, a određuju se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto-plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj, koja je za 2010. godinu iznosila 5.343,00 kn, prema Priopćenju Državnog zavoda za statistiku, broj: 9.1.1/12. od 28. veljače 2011. godine, iznose: (NN 36/11)

 

– za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće 908,31 kn,

 

– za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće 1.068,60 kn,

 

– za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće 1.175,46 kn.

 

Ovi Minimalni novčani iznosi stupaju na snagu 1. travnja 2011. godine.

 

 

Taj se iznos može smanjiti, ali ne za više od pola, ako je obveznik plaćanja uzdržavanja dužan uzdržavati više djece, ili ako dijete ima i neke vlastite prihode.

Prema zakonu, čuvanje, njega i skrb koju za maloljetno dijete ulaže roditelj s kojim dijete živi, vrijednosno su izjednačeni s novčanim iznosom kojeg daje za uzdržavanje roditelj s kojim dijete ne živi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

Pratio sam forum u vezi visine i odredjivanja alimentacije.

 

Zanima me jedna stvar.

 

Napisali ste da se visina alimentacije odredjuje po osnovi srednje plaće u RH. To je jasno i postotci su jasni.

 

Pitanje je, ako osoba koja je dužna platiti alimentaciju, radi kao pomorac i ima značajno veće prihode od onih prosječnih u RH, da li se onda ti prihodi uzimaju kao osnovica ili kako se u sudskoj praksi gleda na to.

 

Razumio sam da sutkinja/sudac imaju široka diskreciona prava pri odredjivanju alimentacije, ali u konkretnom slučaju, osoba koja je ostala sa djecom je dobila svu imovinu. Ja sam se odselio i živim kao podstanar.

 

Svakako, nemam nikakve namjere škrtariti ili izbjegavati plaćanja. Naprotiv, supruzi sam opremio kuću i djeci koja su na školovanju plaćam sve troškove, džeparac itd, te plaćam supruzi dodani novac, plus dio kućnih troškova.

 

Samo me zanima zakonska visina alimentacije u mojemu slučaju. Recimo maximum koji mogu očekivati, ukoliko se dogovorom ne postigne suma.

 

 

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

čini mi se da miješate diobu bračne imovine (navodite kako ste bivšoj supruzi ostavili stan..) i iznos uzdržavanja koji plaća roditelj sa kojim djeca ne žive.

 

Prema zakonu, čuvanje, njega i skrb koju za maloljetno dijete ulaže roditelj s kojim dijete živi, vrijednosno su izjednačeni s novčanim iznosom kojeg daje za uzdržavanje roditelj s kojim dijete ne živi.

 

Naprosto je nemoguće predvidjeti iznos koji će sud odrediti za dijete jer se osim primanja i imovine roditelja u obzir uzimaju i posebne prilike svakog djeteta (zdravlje, potreba za lijekovima, terapijama, posebnom prehranom zbog bolesti,alergija, potreba za posebnom odjećom, obućom, medicinskim pomagalima, dodatne plaćene aktivnosti koje dijete pohađa, i tome slično)

To Vam se razlikuje od slučaja do slučaja, koji se međusobno razlikuju.

 

Određen je minimum, uzimajući u obzir uobičajene potrebe zdravog djeteta, normalnog razvoja.

Gornja granica ne postoji ...

 

Vama u prilog ide činjenica da ste bivšu suprugu i djecu stambeno zbrinuli i činjenica da ne plaća najamninu.

 

Na stranu vaših troškova će ići iznos najamnine, režija, eventualnih kredita i tome slično.

 

Ako možete dogovorite sa suprugom neki iznos koji Vam je obadvoma prihvatljiv, poštujući minimum i ako ste u mogućnosti povećajte taj iznos (ne znam kojeg su uzrasta Vaša djeca ali npr. ako ih je dvoje u dobi 7-12 godina onda je minimum po djetetu 1.175,00 kn, pa vi možete dogovoriti po 1.500,00 ili 2.000,00 ili 2.500,00 kn po djetetu ili veći iznos, ako možete... s time da Vi ne preuzimate obvezu plaćanja troškova školovanja,džeparca i ostalih troškova)

 

Naravno Vi uvijek možete dati svojoj djeci nešto izvan toga iznosa, ali ovaj fiksni iznos trebate uplaćivati bivšoj supruzi na račun i ona sa tim iznosom treba podmirivati troškove života djeteta a tu ulaze i režije i hrana i voće i slatkiši i igračke i higijenske potrepštine i odjeća/obuća, školske knjige i pribor, izdaci za izlete, rođendanske poklone prijateljima, i sve ono što je potrebno za svakodnevni život....

 

Svakako nastojte postići neki obostrano prihvatljiv sporazum sa bivšom suprugom (jer ako je realan, sud ga u pravilu prihvaća) i budite, koliko možete, velikodušni, jer to su ipak Vaša djeca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Kao što sam već gore napisao, alimentacija se određuje na temelju sljedećih elemenata:

 

ukupne mjesečne potrebe djeteta,

mogućnosti roditelja koji je dužan plaćati uzdržavanje,

preporuke Ministarstva socijalne politike i mladih o minimalnim iznosima.

 

Sljedeće vaše pitanje nije mi posve jasno, ali dodaću sljedeće: alimentacija je pravo djeteta i obveza roditelja. Alimentacija pripada djetetu i ne vidim u kakvoj je uzročno poljedičnoj vezi to što vi imate ili nemate kredit za stan!? Teoretski vi možete svoju kompletnu plaću opteretiti kreditom, a alimentacija će biti određena u skladu sa djetetovim potrebama i mogućnostima drugog roditelja, bez obzira na vaš kredit jer, nadam se, dovoljno ste i sami svjesni činjenice da od nečega trebate živjeti vi i brinuti se o malodobnom djetetu jer prema Ustavu RH oboje roditelja dužni su uzdržavati dijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Meni osobno nije jasno na koji su način oni došli da je to dovoljan iznos za dijete, za uzdržavanje (naša Država). Ja sam računala (imam dva sina, jedan školarac, drugi nije) koliko svakome treba majici, gaća, hlača, odjeće općenito, obuće, školske knjige, proibor, pelene, lijekovi, kozmetika, njihov dio režija, vrtić, škola, HRANA (oni samo pojedu za 2500-3000 kn!!) i ispada da mjesečno prosječno za njih obojicu trebam 7485 kn! Bez odlaska na more, npr.

 

Osobno sam tražila 1500 po djetetu, tijekom parnice bivši suprug je rekao da može davati po 1300 za svakoga (ok, složila sam se). Tada nije radio. Kad se zaposlio, par mjeseci je tako plaćao, a na zadnjem ročištu je rekao da ne može više od 1000 kn po djetetu. I sutkinja mu je tak presudila. Ljuta sam na to - jer sam je rekao da može 1300!!!

Jest da je izjavio da za dijete iz prvog braka plaća 1300 kn (a ne plaća ništa, jer i sam mi je rekao jednom prilikom - tipa - oćeš da im uplaćujem kad i koliko prvome djetetu - znaš da onda nebuš ništa dobila - ha ha ha)

Ja sam odnedavno ostala bez posla i ne znam mogu li tražiti povećanje na 1300. Imamo li mi (bivše žene) u RH pravo na uzdržavanje ko i vani u nekim zeljama?

 

Ak netko nešto može reći - čekam! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni osobno nije jasno na koji su način oni došli da je to dovoljan iznos za dijete, za uzdržavanje (naša Država). (...) i ispada da mjesečno prosječno za njih obojicu trebam 7485 kn! Bez odlaska na more

Zato se i zove "minimalni" i "koji je dužan plaćati roditelj koji s djetetom ne živi". Ne znači da je dostatan za sve. Minimalan je. Otprilike kao da pitate kako se npr. dvo/tročlana obitelj može hraniti minimalnom plaćom i zašto je tolika određena a ne dvostruko ili trostruko veća.

Ja sam odnedavno ostala bez posla i ne znam mogu li tražiti povećanje na 1300. Imamo li mi (bivše žene) u RH pravo na uzdržavanje ko i vani u nekim zeljama?

"Kao vani u nekim zemljama" je relativan pojam. Pod određenim uvjetima i na određeni rok, da. To što bi vama sada odgovaralo, ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
, mokronoge je napisao:

Minimalni novčani iznosi potrebni za mjesečno uzdržavanje djeteta koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom, a određuju se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto-plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj, koja je za 2010. godinu iznosila 5.343,00 kn, prema Priopćenju Državnog zavoda za statistiku, broj: 9.1.1/12. od 28. veljače 2011. godine, iznose: (NN 36/11)

 

– za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće 908,31 kn,

 

– za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće 1.068,60 kn,

 

– za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće 1.175,46 kn.

 

Ovi Minimalni novčani iznosi stupaju na snagu 1. travnja 2011. godine.

 

 

Taj se iznos može smanjiti, ali ne za više od pola, ako je obveznik plaćanja uzdržavanja dužan uzdržavati više djece, ili ako dijete ima i neke vlastite prihode.

Prema zakonu, čuvanje, njega i skrb koju za maloljetno dijete ulaže roditelj s kojim dijete živi, vrijednosno su izjednačeni s novčanim iznosom kojeg daje za uzdržavanje roditelj s kojim dijete ne živi.

Poštovanje !

Evo čitam Vaš post na temu alimentacije moj bivši odnedavno plaća alimentaciju koju sam morala izboriti ovršnim prijedlogom s obzirom da je dotićni na štednom raćunu imao 90 000.00 kn . Nakon ovrhe se ustrtario te odjednom isplatio sve što je imao na  štednom raćunu  . Sada plaća svotu alimentacije koja mu je određena po rastavi braka /900 kn/.Odnedavno je u radnom odnosu  i prima plaću no neznam koliku , zamima me dali imam pravo tražiti reviziju alimentacije s obzirom nna činjenicu da je u radnom odnosu . 

Hvala u naprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija